Tatlı Tarifi Güllü Sütlaç

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.106
48

20200409_153437.jpg

Denemeler üzerine kurulu değil midir yemek yapmak.Bazen aklınıza bir fikir gelir ve siz buldunuz sanırsınız. Oysa sizden önce başkasınında aklına gelmiştir. İşte güllü sütlaç neden olmasın diyerek bende denedim ve bence çok güzel oldu. Benden önce yapılmış ama yapacak birşey yok...Aklıma bu fikir güllaç yaparken kullandığımız süte eklenen gülsuyundan geldi aslında.Pişirdikten sonra yarısınada çok az gıda boyası ekledim böylece renk olarakta yakaladım gül uyumunu..
Bu arada en sevdiğim sütlü tatlı olur sütlaç..

Malzemeler :

-1 litre süt
-1 cay bardağı pirinç
- 3/4 su bardağı şeker
-2 yemek kaşığı nişasta
-Nişastayı açmak icin 1 cay bardağı su (İşte burda su yerine gülsuyu kullandım)
-Bir tutam tuz
-1 paket vanilya

Yapılışı :

1 cay bardağı pirinci bir kere yıkayınız ve 2.5 su bardağı su ile tencerede kısık ateşte yumuşayana kadar pişiriniz...

1 litre sütü pirinçlerin üzerine ekleyin ve kaynamasını bekleyin ..

Kaynadıktan sonra 10 dakika daha kaynatınız ve şekerini ilave ediniz..5 dakikada şeker ile kaynasın

Kaynayan karışıma 1 çay bardağı gülsuyu ile açılmış nişastayı yavaş yavaş ekleyiniz ve hızlı bir şekilde karıştırınız ki topak olmasın.

Tuz ve vanilya ilave ediniz 1-2 dakikada bu şekilde kaynatınız ve isterseniz kaselere isterseniz bardaklara dökünüz.

Sizde pembe pembe sütlaçlarınız olsun isterseniz istediğiniz kadarına çok az kırmızı gıda boyası ekleyebilirsiniz..

Afiyet Olsun...

20200409_153812.jpg
20200409_153824.jpg
20200409_152340.jpg

Son düzenleme:
Bayıldım! Ellerine sağlık abla, çok ama çok güzel gözüküyorlar 😍😍😍😍😍

X