Sebze Yemekleri Güveçte Karışık Sebze Dolması - Öncü Pirinç Sponsorluğunda

Oy yeminle yutkundum .
Hepsi bir arada ...çok iştah açıcı
Çooook .
Ellerine sağlık deynepcim .. . Çok canım çekti :63:

Oy yeminle yutkundum .
Hepsi bir arada ...çok iştah açıcı
Çooook .
Ellerine sağlık deynepcim .. . Çok canım çekti :63:
Yutkunun beğenin diye uğraştım zaten:KK53:.Şaka bir yana tek kötü yanı bu yarışmanın.Hele hamile biri görüp canı çekince insan kendini biraz suçlu hissediyor.:olamaz:
Her damağa uysun dedim.:KK45:Normalde de böyle yaparım.Oğlum biber dolmasını sevmez.Yanında patates ,yaprak falan yaparım.Patlıcanı da ben severim.Kabak ta kızım için.Ortaya böyle birşey çıkıyor.:kk77:
Teşekkür ederim canım.Keşke ikram etme şansım olabilseydi.

nasıl canım çekti şu an olsa da yesek :)

dolmaları sarış şeklin dikkatimi çekti ne kadar değişik muska gibi :)

nasıl canım çekti şu an olsa da yesek :)

dolmaları sarış şeklin dikkatimi çekti ne kadar değişik muska gibi :)
İkram edeyim size bir tabak :KK45:
Çoğu yerde muska şeklinde saran var ,yiyen kişiyi etkilemek için olabilir:KK53:Biraz farklılık olsun dedim ,yarışmada klasiğin biraz dışına çıkmak dikkat çekiyor,daha güzel oluyor.:KK48:

Merhaba hanımlar ,size karışık sebze dolması yaptım .Hemen tarife geçelim.
Malzemeler;Eki Görüntüle 1946972
Arzu ettiğiniz miktarda 1 tencere olacak şekilde
Dolma biber
Kapya biber
Patlıcan
Patates
Soğan
Kabak
Domates(benim ki biraz parçalandı,sunuma koymadım):olamaz:
3 su bardağı pirinç
3 adet soğan
1 kase tavuk kıyması(isteğe bağlı)
2 kaşık domates salçası1
1 çay bardağı sıvı yağ
Sevdiğiniz baharatlar( pul biber,karabiber,sumak,isot,nane,reyhan kullandım ben)
Arzuya göre maydonoz ,dereotu

Tuz damak zevkinize göre

Biberlerin içleri temizlenir, patlıcanlar ve kabaklar ikiye bölünür ortaları kaşık yardımıyla oyulur.Lahana ve çizik atılan soğan yaklaşık 5 dk haşlanır.
Eki Görüntüle 1946971

İç harcı için:
Pirinç iyice yıkanır, soğanlar yemeklik doğranır. Yağ, diğer harç malzemeleriyle beraber, bir kabın içinde iyice yoğrulur.

Eki Görüntüle 1946973

Biberlerin, patlıcanların, kabakların içine biraz boşluk kalacak şekilde doldurulur.Soğan sarma sarar gibi katları açılarak sarılır. Fazla doldurursanız, pirinçler pişerken şişince dışarı taşabilir. Domateslerden ufak ufak parçalar kesilir dolmaların üzerine kapak yapılır. Tencereye dizilir, haşlanan lahana ve yapraklar muska şeklinde sarılır,tencerenizin yarısına kadar su doldurulur. Dolmaların üzerine biraz sıvı yağ gezdirilir.

Eki Görüntüle 1946974

Eki Görüntüle 1946975

Su kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra, kısık ateşte pirinçler pişene kadar takribi 30 dakika pişirilir(ben güveçte kısık ateşte yaklaşık 1 saatte pişirdim).
Deneyenlere şimdiden afiyet olsun.

Eki Görüntüle 1946976

Eki Görüntüle 1946977

Eki Görüntüle 1946978

Ellerine sağlık canım cok güzel çok lezzetli görünüyor yarışmada başarılar dilerim :KK52::KK68:

X