Çene Estetiği Hacettepe çift çene cerrahisi

Çene Cerrahisi, Çene Estetiği, Çene Eklemi Sorunları, Gülüş Dizaynı

dt_ozgur

Üye
Kayıtlı Üye
15 Nisan 2015
1
3
Bir hafta önce Hacettepede başarılı bir ameliyatla Hoca tarafından çift çene cerrahim gerçekleştirildi.Bir diş hekimi olarak benim gibi cerrahi operasyon geçirecek olan arkadaşlara ışık tutması bakımından ameliyat öncesi ve sonrası yaşananları paylaşmak istedim.Öncelikle sürecin birbirini tamamlayan iki komponenti var :eek:rtodontik tedavi ve çene cerrahisi. Ortodontik tedavime hacettepe diş hekimliği fakültesinde öğrenciyken başladım ve bu süreç hastanın durumuna göre değişmekle birlikte benim cerrahi öncesi ortodontik tedavim mezun olduktan sonra da devam etti ve yaklaşık 14ay sürdü ve ardından değerli hocam ortodontist doç. dr. Hakan El aracılığıyla Hacettepe plastik cerrahiden Hocayla tanıştım. Kendisi gayet güleryüzlü, hastalarının psikolojik durumundan anlayan oldukça özverili bir hekim.Beni muayene ettikten sonra aklıma takılan hertürlü soruya cevap verebileceğini söyledi ve ameliyat gününü kararlaştırdık.Ameliyattan bir gün öncesinde hastane yatış işlemleri yapıldı ve kan verme ,anestezi konsültasyonu,akciğer grafisi gibi gerekli tetkikler tamamlandı.Ve ameliyat günü geldi,ameliyatım yaklaşık 3-3,5 saat sürdü .Ameliyat sırasında benim anatomik varyasyonum üst çene ön duvar kemiğimin çok ince olmasıymış ki büyük bir titizlikle çalışılıp son derece az travmayla ameliyatım başarıyla tamamlandı.Ameliyattan çıktıktan hemen sonra ağrılarım minimal düzeydeydi nerdeyse hiç ağrı hissetmedim diyebilirim.İlk sıvı alımımı anestezinin etkisi tamamen geçince yaklaşık 4-6 saat sonra yaptım,tabi buarada monitörize edilmiş (yaşamsal fonksiyonların takibi)ve ağrı kesici ,antibiyotik içeren serumunuzda bağlanmış oluyor,ardından iki gün kadar çeneleriniz kusma ihtimalinize karşı bağlanmıyor ve berrak sıvılarla beslenmeye devam ediyorsunuz.Birinci gün ödeminiz daha az olur ikinci gün artar ama herhangi bir sıkıntı hissetmedim ben.Ameliyatınız büyük travmalar almadan geçtiyse ödeminiz de az oluyor.Üçüncü gün imf denilen çenelerin bağlanması işlemi yapıldı ve yine çok fazla sıkıntım olmadı ,sadece bir iki kez hafif ağrılarım oldu o da ağrı kesiciler yardımıyla dindi.Beslenmemi daha rahat bulduğum için 60 ml enjektör ve çam şeklindeki uzun ucu yardımıyla retromolar bölge dediğimiz dişlerimizin en arka tarafındaki boşluktan kolaylıkla yaptım(İsteğe bağlı olarak zorlanmıycaksanız kaşık,bardak,pipet yardımıyla da yapabilirsiniz).Bir yandan da ağız ve diş bakımı için verilen solüsyonlarla ağız bakımımı gerçekleştirmeyi ihmal etmedim.Bu arada Hoca sabah akşam vizite geldi ve durumumu takip etti ve toplam 4 gün sonra güle oynaya taburcu oldum.Şu an ameliyat olalı bir hafta oldu her geçen gün yüzümdeki ödem azalmakta fakat tamamen inmesini beklemek için en azından bir iki ay beklemek lazım sanırım,ağrım yok,sıvı beslenmeye bağlı kilo kayıplarım başladı ki bu durumdan hoşnut olduğumu söyleyebilirim:)Artık çok kalabalıklara karışmamak şartıyla dışarı çıkabiliyorum.Çenelerim yaklaşık 6 hafta bağlı kalacağını söylediler;önce aradaki splintler çıkıcak ardından lastikler.Uzun bir yazı oldu ama umarım faydam dokunmuştur.Sonuç olarak ehil ellerde bu ameliyatı olmak, istenmeyen bir durum gerçekleşse bile müdahale edip durumu düzeltebilecek ekibin hastası olmak son derece güven verici ,Hacettepeye özellikle Hocaya tüm ilgi ,alakası ,özverisi için çok teşekkür ediyorum .

Son düzenleyen: Moderatör:
Cok guzel , eminim yaziniz bir cok arkadasa yardimci olacaktir, Anladigim kadari ile dis hekimisiniz, size bir sorum olacak, kizim 19 yasinda ve ortodontik tedavi gordu, teller yeni cikti, yirmilik disleri icin cenede yer yok, simdi disler zorluyor ve kizmin toplam 2 yirmilik disi varmis, rontgende oyle gorundu yani 4 tane cikartmayacak, bu iki disi ameliyatla aldirmamiz gerekiyor sanirim, dogru mu? Kizim tamamen uyumak istiyor,cunku dolgu bile yaptiramayacak kadar dis hekimi korkusu var maalesef:KK43:
Bende kizim icin endiseleniyorum, narkoz alirsa uyanamazsa, ya narkoza alerjisi varsa? Bana ne onerirsiniz, narkoz alerjisini test yaptirip ogrenebilirmiyim? Tesekkur ederim.

Merhabalar bende hoca ile ortodontistim Yrd.Doç.Dr Banu Sağlam Aydınatay sayesinde tanıştım ve hoca benim çene ameliyatımı ''RED''(rigid external distraction) yöntemiyle üst çenemi öne aldı.Herkes bu ameliyatın ne kadar zor olduğunu söyledi, biiyordum lakin alanında çok uzman bir doktor ve hasta psikolojisini çok iyi anlayan bir doktor olduğu için kendisinden çok büyük bir cesaret alarak ameliyat olmaya karar verdim.Doktor seçimi o kadar çok önemli ki o ameliyat masasına yattığımda tek bir şüphem bile yoktu .Her ameliyatta olduğu gibi belirli bir zaman zor oldu lakin her zamanki gibi hocamın desteğiyle aşabildim. Kesinlikle hasta psikolojisini çok iyi anlayan ve mesleğinde en uzman doktorlardan birisi kendisidir.Ben yarık damak yarık dudak doğmuştum ve üst çenem yaşım ilerledikçe yapısal olarak gerideydi ve nefes alamıyordum ameliyattan sonra nefes alışverişim,dış görüntüm her şey olumlu yönde değişti. Benim en büyük tavsiyem kesinlikle böyle bir durumunuz varsa korkup asla kaçmayın çünkü hayatınızın en önemli şeyi sağlıktır.İnsanların çoğu korkarak bir ömür boyu sıkıntılarıyla yaşıyor emin olun ameliyattan sonra çok rahatlıyorsunuz.Üstelik işini bu kadar profesyonelce yapan doktorlarımız varken hiçbir şekilde herhangi bir endişeye gerek yoktur diye düşünmekteyim.

Merhaba eşimin kiz kardeşinin üst cenesi 1 hafta önce üst cene yamukluğu düzeltilerek geride de olması sebebiyle ileri alındı. Bugüne kadar ağzı bağlanmamisti. Şişlikler de azalmaya başlamıştı. Bugün dişlerini bağladılar ama inanılmaz bir ağrı oluştu hastaneye tekrar yatırdılar aşırı ağrı sebebiyle. Siz de bu şekilde bağlama sonrası ağrı oldu mu? O da yarık damakla doğmuş ve çene gelisememis geride kalmış ve yamukmus. Bizi korkutan bağlama işleminden sonra çok şiddetli ağrı olması. Dayanilamayacak seviyede sanırım çünkü çıkarılmasını istiyor. Bu süreç ne kadar devam eder acaba? Tecrübelerinizle yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Mesajınızı maalesef yeni gordum ama lastiklerle baglanildiginda aşırı bir agrim olmamıştı yanı dayanamayacagim kadar değildi
Merhaba eşimin kiz kardeşinin üst cenesi 1 hafta önce üst cene yamukluğu düzeltilerek geride de olması sebebiyle ileri alındı. Bugüne kadar ağzı bağlanmamisti. Şişlikler de azalmaya başlamıştı. Bugün dişlerini bağladılar ama inanılmaz bir ağrı oluştu hastaneye tekrar yatırdılar aşırı ağrı sebebiyle. Siz de bu şekilde bağlama sonrası ağrı oldu mu? O da yarık damakla doğmuş ve çene gelisememis geride kalmış ve yamukmus. Bizi korkutan bağlama işleminden sonra çok şiddetli ağrı olması. Dayanilamayacak seviyede sanırım çünkü çıkarılmasını istiyor. Bu süreç ne kadar devam eder acaba? Tecrübelerinizle yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ya merhaba bende üst çenemden dolayı çok rahatsızım, geride ve dar. Ama ailem ameliyat olmamı istemiyor . Aslında bende korkuyorum. Aslında her şeyi yazmışsınız :) ama daha Detaylı bilgi verebilir misiniz? Telinizi de mi hacettepede taktırdınız, doktorunuzla gidip görüştüğümde benim ameliyatımı yapmayı kabul eder mi acaba ?

X