Haksızlık mı ediyorum?

TheQueeninthenorth

Guru
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2010
10.712
18.601
Merhaba arkadaşlar. Sevgilimle üniversitede tanıştık, 5 buçuk yıldır beraberiz. Çok güzel giden bir ilişkimiz var ve bu sonbaharda aile arasında nişan yapmayı , 2015 sonbaharında da evlenmeyi düşünüyoruz. Ben son iki yıldır başka bir şehirde çok yoğun bir programda tam burslu olarak yüksek lisans yapıyorum. Programım çok yoğun olduğu, yurt içi ve yurt dışında stajlarım olduğu için okurken bir yandan çalışamadım, bir iş hayatım olmadı. Fakat sevgilim üniversiteden mezun olduğundan beri, kısa dönem askerlik yaptığı 6 ayı saymazsak 2,5 senedir çalışıyor. Benim de yüksek lisansım bu haziranda bitiyor, şimdiden iş aramaya başladım.

Sorunumuz şu ki, sevgilim 2,5 senedir çalışmasına rağmen bir birikim yapabilmiş değil, çünkü ailesinin durumu yok ve onlara yardım ediyor. 4 kardeşler, sevgilim en küçükleri. Bir tane evli ablası, bir evli abisi ve bir tane de çalışan abisi olması, babasının da hem emekli maaşı olması hem de hala çalışıyor olmsına rağmen nedense sevgilimden para almaya devam ediyorlar. Kirada oturuyorlar ve ailesinin üzerine hiçbir şey yok. En son sevgilim birkaç aydır az da olsa bir şeyler biriktirmeye başlamıştı, fakat köydeki dedesi rahatsızlandı ve ameliyat olması gerekti. Sevgilim karşıladı bütün masrafları biriktirdiklerinden. Buna bir lafım yok, elbette hastalık gibi önemli bir durumda kim olsa elinde ne varsa verir. Fakat benim anlamadığım durum ne olursa olsun ailesi hiçbir şekilde kendileri ellerini ceplerine atmıyorlar. Bunca yıl biz sana baktık artık sen bize bakacaksın havası içindeler sevgilime karşı. Üstelik benden de haberdarlar, evlenme planları yaptığımzdan haberdarlar. Ben bir ev satın almak istiyorum, bizim evimiz olsun istiyorum. Şimdilerde İstanbul'da çok fazla siteler kurulmaya başladı, kira öder gibi ev sahibi olma fırsatları var. Kiraya çıkmak bana sokağa para atmak gibi geliyor, evimizi alalım kira öder gibi aylık miktarı neyse onu ödeyelim istiyorum. Fakat geçenlerde konuşurken sevgilim bana ev alma durumu olmadığını, zaten bunun için gereken peşinat için parası olmadığını, kredi kartı borçlarından dolayı kredi de çekemeyeceğini söyledi. Kirada oturalım illa ev almak zorunda değiliz diyor. Bense nişan düğüne hiç para harcamak istemiyorum, genç yaşımızda evimizi de alalım, kredi mi ne çekeceksek çekelim çalışır öderiz diye düşünüyorum. İçini bile zamanla döşeriz hiç acelem yok inanın. Bir kere kiraya çıkarsak daha birikim şnsımız çok zor olur diye düşünüyorum.

Ama acaba sevgilime haksızlık mı ediyorum bu isteğimle diye düşünmeden de edemiyorum. Çünkü düşününce bu çocuk ailesinden maddi destek hiç göremiyor. 2,5 senedir çalışmasına rağmen cebinde parası olmamasının başka açıklaması olamaz. Kırılmasın diye fazla üstüne de gitmek istemiyorum ama içten içe ailesine içerliyorum. Destek olmuyorlar bari köstek olmasınlar diyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? Özellikle bu süreçlerden geçmiş arkadaşlar fikir verirlerse sevinirim. Eğer kiraya çıkarsak sonradan ev almak bizim için zor olmaz mı?

Nisan dugun ve evi sonra dosemeek... Ertelenmemesi gereken mutlaka zamaninda yapilmasi. Gereken şeyler.

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Merhaba arkadaşlar. Sevgilimle üniversitede tanıştık, 5 buçuk yıldır beraberiz. Çok güzel giden bir ilişkimiz var ve bu sonbaharda aile arasında nişan yapmayı , 2015 sonbaharında da evlenmeyi düşünüyoruz. Ben son iki yıldır başka bir şehirde çok yoğun bir programda tam burslu olarak yüksek lisans yapıyorum. Programım çok yoğun olduğu, yurt içi ve yurt dışında stajlarım olduğu için okurken bir yandan çalışamadım, bir iş hayatım olmadı. Fakat sevgilim üniversiteden mezun olduğundan beri, kısa dönem askerlik yaptığı 6 ayı saymazsak 2,5 senedir çalışıyor. Benim de yüksek lisansım bu haziranda bitiyor, şimdiden iş aramaya başladım.

Sorunumuz şu ki, sevgilim 2,5 senedir çalışmasına rağmen bir birikim yapabilmiş değil, çünkü ailesinin durumu yok ve onlara yardım ediyor. 4 kardeşler, sevgilim en küçükleri. Bir tane evli ablası, bir evli abisi ve bir tane de çalışan abisi olması, babasının da hem emekli maaşı olması hem de hala çalışıyor olmsına rağmen nedense sevgilimden para almaya devam ediyorlar. Kirada oturuyorlar ve ailesinin üzerine hiçbir şey yok. En son sevgilim birkaç aydır az da olsa bir şeyler biriktirmeye başlamıştı, fakat köydeki dedesi rahatsızlandı ve ameliyat olması gerekti. Sevgilim karşıladı bütün masrafları biriktirdiklerinden. Buna bir lafım yok, elbette hastalık gibi önemli bir durumda kim olsa elinde ne varsa verir. Fakat benim anlamadığım durum ne olursa olsun ailesi hiçbir şekilde kendileri ellerini ceplerine atmıyorlar. Bunca yıl biz sana baktık artık sen bize bakacaksın havası içindeler sevgilime karşı. Üstelik benden de haberdarlar, evlenme planları yaptığımzdan haberdarlar. Ben bir ev satın almak istiyorum, bizim evimiz olsun istiyorum. Şimdilerde İstanbul'da çok fazla siteler kurulmaya başladı, kira öder gibi ev sahibi olma fırsatları var. Kiraya çıkmak bana sokağa para atmak gibi geliyor, evimizi alalım kira öder gibi aylık miktarı neyse onu ödeyelim istiyorum. Fakat geçenlerde konuşurken sevgilim bana ev alma durumu olmadığını, zaten bunun için gereken peşinat için parası olmadığını, kredi kartı borçlarından dolayı kredi de çekemeyeceğini söyledi. Kirada oturalım illa ev almak zorunda değiliz diyor. Bense nişan düğüne hiç para harcamak istemiyorum, genç yaşımızda evimizi de alalım, kredi mi ne çekeceksek çekelim çalışır öderiz diye düşünüyorum. İçini bile zamanla döşeriz hiç acelem yok inanın. Bir kere kiraya çıkarsak daha birikim şnsımız çok zor olur diye düşünüyorum.

Ama acaba sevgilime haksızlık mı ediyorum bu isteğimle diye düşünmeden de edemiyorum. Çünkü düşününce bu çocuk ailesinden maddi destek hiç göremiyor. 2,5 senedir çalışmasına rağmen cebinde parası olmamasının başka açıklaması olamaz. Kırılmasın diye fazla üstüne de gitmek istemiyorum ama içten içe ailesine içerliyorum. Destek olmuyorlar bari köstek olmasınlar diyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? Özellikle bu süreçlerden geçmiş arkadaşlar fikir verirlerse sevinirim. Eğer kiraya çıkarsak sonradan ev almak bizim için zor olmaz mı?

En kötü düğünde bile en az 20 bin tl harcanıyorken sizin su sartlarda ev almanız imkanız gibi görünüyor.

Sevgilinizin kredi puanı düşük, sizise sgk gecmişiniz olmayacağı icin kredi vermezler ev almadan önce düğünü nasıl yapmayı planlıyorsunzu?

Yazımda da belirttiğim gibi ben düğün yapalım demiyorum. Önceliğim ev almak. Bunun için de krediyi benim veya onun ailesine çektirip, ödemeyi onlara yaparız diye düşünüyorum. Gerçi çok büyük ihtimalle sevgilimin ailesi çekmeyecek, benim ailem çekecek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Erkek arkadaşınız evlilik için para biriktiremiyor, siz ev almaktan bahsediyorsunuz. Üstüne üstük krediyi onların ailesi çekmez benim ailem çekecek diyorsunuz. Pes diyorum. Ya evlendikten sonra kredi borcunu ödemezse ne yapacaksınız? Böyle şeylere erkek öncülük etmeli. Daha nişan olmamış, aileler tanışmamış, siz ileriye dönük çok büyük planlar peşindesiniz. Önce bir aileler tanışsın, ailesini görün, adetler konuşulsun ne alınacak ne verilecek. Ailesi ellerini iş resmiyete dökülünce ceplerine atacaklar mı? Kiraya çıkmak parayı çöpe atmaksa, kredi çekip ev alıp çekilen kredinin neredeyse yarısı kadar faiz ödemek nedir?? Erkek arkadaşınızın şimdiden borcu varmış baksanıza, bakalım düğünü, düğün olmazsa nikahı yapabilecek mi? Bence biraz sabredin, duruma bakın. Bizde evlendik, eşim herşeyi kendi yaptı hemde kredi çekerek, şimdi kiradayız. Düğün, ev eşyası falan için çekilen kredi 2 yılda bitecekti, şuanda 1 yıl kaldı. Bütün eşyalarımda tam, herşeyin en içime sineni oldu. Kredilerimiz bittikten sonra birikim yapacağız, o zamana bende işe girmiş olurum, paramıza görede daha sonra bir ev bakabiliriz.

Yazımda da belirttiğim gibi ben düğün yapalım demiyorum. Önceliğim ev almak. Bunun için de krediyi benim veya onun ailesine çektirip, ödemeyi onlara yaparız diye düşünüyorum. Gerçi çok büyük ihtimalle sevgilimin ailesi çekmeyecek, benim ailem çekecek.

Tamam da bunun gelinliği var nikahı var davetiyesi var yatak odası var, ev alınca ici boş olmaz öyle beyaz eşyası var, ne yeyip ne iceceksiniz?

Biraz gerçekci bakın hayata. Ortada beş kuruş para yokken ev almak istemek hayalperestlikten baska birşey değil.

Erkek arkadaşınız evlilik için para biriktiremiyor, siz ev almaktan bahsediyorsunuz. Üstüne üstük krediyi onların ailesi çekmez benim ailem çekecek diyorsunuz. Pes diyorum. Ya evlendikten sonra kredi borcunu ödemezse ne yapacaksınız? Böyle şeylere erkek öncülük etmeli. Daha nişan olmamış, aileler tanışmamış, siz ileriye dönük çok büyük planlar peşindesiniz. Önce bir aileler tanışsın, ailesini görün, adetler konuşulsun ne alınacak ne verilecek. Ailesi ellerini iş resmiyete dökülünce ceplerine atacaklar mı? Kiraya çıkmak parayı çöpe atmaksa, kredi çekip ev alıp çekilen kredinin neredeyse yarısı kadar faiz ödemek nedir?? Erkek arkadaşınızın şimdiden borcu varmış baksanıza, bakalım düğünü, düğün olmazsa nikahı yapabilecek mi? Bence biraz sabredin, duruma bakın. Bizde evlendik, eşim herşeyi kendi yaptı hemde kredi çekerek, şimdi kiradayız. Düğün, ev eşyası falan için çekilen kredi 2 yılda bitecekti, şuanda 1 yıl kaldı. Bütün eşyalarımda tam, herşeyin en içime sineni oldu. Kredilerimiz bittikten sonra birikim yapacağız, o zamana bende işe girmiş olurum, paramıza görede daha sonra bir ev bakabiliriz.

Erkek arkadaşımın evlendikten sonra kredi borcunu ödememesi için hiçbir sebep yok. Çok şükür çalışıyor. Ev için kredi çekmekte de bir abeslik göremiyorum. Sonuçta elimizde birikmiş para olmadığına göre peşinatı ödemek için başka yolumuz yok. Ev almak benim için önemli arkadaşlar. Fazla büyük veya pahalı bir şeyde zaten gözüm yok. Uygun ödeme planı olan evleri araştırıyorum uzun zamandır. Yalnız kendi aileme kredi çektirme konusunda benim de içim pek rahat değil. Sonuçta onun ailesinin de desteği olmalı.

Biz de evlenmeyi düşünüyoruz inşallah, ve biz de kira da oturacağız. Ev sahibi olmak için de biraz peşinat gerekiyor, onu da geçiyorum benim bildiğim alan kişiler en az 10 yıl vade ile alıyorlar. Evi alırsın, bu sefer gözün eşya da kalır şimdi hiç acelesi yok dersin ama görürsün birinde heves edersin. Evini dayayıp döşemek istersin dilediğin gibi, ama hem kredi ödemek, hem eşya almak çok zor iş, kaldı ki bir de Allah bebek nasip ederse daha zor.

Bende acele etmeyin derim, illa evlenirken ev alınması şart değil, hiç girmesen bugün en cuzi şekliyle bir düğün 20 binden aşağı değil elmayra' nın da dediği gibi, hazırlığındayım ya araştırıyorum sürekli :) birikimi de yokmuş? E ailesi yardım etmezse veya edemezse ne olacak? Boş evde oturacak değilsiniz değil mi? Mecburen iyi kötü sizin yapmanız gerekecek yine.
:KK34:

evlenmeden ev almak. bence cıks:KK50:
evlenin yuvanızı kurun bi ya.
hem ev aldınız onun iç dekoru boyasıda illaki olucak.
onlarda para ister... birikim olmadan kredi cekerek ev almak cok zor.
hem kredi faizlerden haberiniz yok sanırım. bi araştırın. o kadar faizle 2 kez evlenirsiniz :KK14:

önce bi evlenecek birikimi yapında ondan sonra kısmetse ev alınır
düğünde gelen takılara mümkün mertebe dokunmazsaız biraz zaman geçtikten sonra birikim yapabilirsiniz
bikaç sene sonra kendi adınıza yada eşinizin adına ev kredisi çeker evinizi alırsınız
ev almak çok kolay değil bırakın evi düğün zamanında gelin arabası süsletme parası bile kalamayabiliyor bazen cebinizde

Erkek arkadaşımın evlendikten sonra kredi borcunu ödememesi için hiçbir sebep yok. Çok şükür çalışıyor. Ev için kredi çekmekte de bir abeslik göremiyorum. Sonuçta elimizde birikmiş para olmadığına göre peşinatı ödemek için başka yolumuz yok. Ev almak benim için önemli arkadaşlar. Fazla büyük veya pahalı bir şeyde zaten gözüm yok. Uygun ödeme planı olan evleri araştırıyorum uzun zamandır. Yalnız kendi aileme kredi çektirme konusunda benim de içim pek rahat değil. Sonuçta onun ailesinin de desteği olmalı.

O zaman peşinat için ayrı ev için ayrı mı kredi çekeceksiniz?
Bir de eşinizin kredi kartı borçları varmış. Çalışıyor diyorsunuz ama maaşı kredi kartlarını kapatmaya bile yetmiyor mu? Gelir gider dengesi yok mu?

Bir de bakın ev önemli ama bu kadar ölümüne isteyecek kadar önemli değil. Yani şu anda emlak durumu karışık diyorlar. Benim elinde peşinatı olan arkadaşlarım 10 yıllık borca girmeden piyasanın kararlı bir hale dönmesini bekliyorlar. Hadi elinizde bir peşinat olur, ne biliyim nişanlınızın kredi kartı borcu olmaz ve her ay 500 tl falan artıda olur derim ki almanız mantıklı. Ama şu durumda bu kadar istemek anlamlı gelmiyor.

sen bence bu işleri bir daha düşün derim. Bana öyle geliyorki sen de eşin de çalışacaksınız kiraya çıkacaksınız ve kirayı ödeyip evinizi geçindirdikten sonra kalan parayı bir türlü biriktiremeyip eşin ailesine yardım etmeye devam edecek. böylece seneler geçecek...

çok var çevremde böyle. doğru düşünüyorsun bence önce ev alınmalı. erkek arkadaşınla adam akıllı konuş ve eğer niyeti ciddi ise, evlilik kurumuna ciddi bakıyorsa sen de işe girince elini taşın altına koyacak mı bi bak. ailesinden kessin her şeyi demiyorum ama iki tarafa da yetemeyecek. bu arada sen de eve katkı sağlayacağın için o daha rahat ailesine para yollayabilecek.

kendi aileni de işin içine katıp kredi mredi çektirme. onun ailesi çekmiyorsa seninki de çekmesin. illa krediye gerek yok. bazı kuruluşlar var peşinatsız kira öder gibi çekilişle ev sahibi olabilirsiniz. düzenli gelirinizin olması yeterli. bunu bi söyle,

ayrıca aileler tanışmadan etmeden sana nasıl davranıyorlar görmeden evini yuvanı kurma adına her şeyi düşünüp sırtlanma üstlenme.

erkek arkadaşın senin kadar hassas olduğunu düşünmüyorum yazdıklarından. darılma ama bana tamam mı arkadaşım iyiliğin için yazdım. inşallah çok mutlu olursunuz o başka tabii.

O zaman peşinat için ayrı ev için ayrı mı kredi çekeceksiniz?
Bir de eşinizin kredi kartı borçları varmış. Çalışıyor diyorsunuz ama maaşı kredi kartlarını kapatmaya bile yetmiyor mu? Gelir gider dengesi yok mu?

Aslında şöyle ifade etmem daha doğru, erkek arkadaşımın kredi kartı borçları vardı bir süre önce fakat borçları ödeyerek kartları kapattırdı. Borçları belirtilenden uzun zamanda ödediği ve faiz işlediği için ismi kara listede ve sanırım 5 yıl kadar bir süreyle kredi çekemeyecek. Gerçi kara listeden çıkmak için başvuru yapılabildiğini okumuştum bir yerlerde, bankacı arkadaşlar daha iyi bilirler tabii. Şu anda bir borcu yok yani ve aslında kazandığını biriktirebilecek durumda. Tabii ailesine vermediği sürece.

Özellikle evli veya evlilik hazırlığında olan arkadaşların ev satın almakla ilgili düşünceleri benim için önemli. Bu zamana kadar benim için sağlam bir yuva kurmanın temelinde finansal olarak problem yaşamamak, hiçbir şeyin olmasa dahi kendine ait bir evin olması anlamına geliyordu. Evimi canımın istediği gibi veya herşeyin en iyisiyle döşeme hayalinde olmadım hiçbir zaman. Benim tabağım, benim çatalım demek bile benim için yeterli benim olduktan sonra. Evin içindeki temel eşyalar alındıktan sonra teferruatlar zamanla hallolur, her ay yeni bişey alınır diye düüşündüm hep. O yüzden eşya alımını hiç gözümde büyütmedim. Önceleri nişanı önemsemesem de düğün benim için önemliydi ancak şu anda düğünün de gereksiz bir masraf olduğunu düşünüyorum. Ev borcu altına girmek ve ilk 5-10 yıl içinde onun ödemelerini bitirmek benim için en büyük hedefti. Sizce yanlış mı düşünüyorum arkadaşlar? Ev lalmalıyız şeklinde konuşarak erkek arkadaşıma haksızlık mı ediyorum?

Ben kırıcı olmak istemem ama bunlar sizin değil onun düşünmesi gereken şeyler bir bayan olarak biraz kendinizi geri çekin derim! Bırakın onlar düşünsün o düşünsün sakın ailenizi falan dahil etmeyin
Sizden haberdar oldukları halde tutarsız harcamalarının devam etmesi çok ilginç inşallah gönüllerinde başka aday yoktur genelde böyle oluyor da! Ama olmayadabilir sakın yanlış anlamayın lütfen
Son olarak rahatsızlanan dede var ve ameliyat parasını torun veriyor gerçekten çok ulvi bîr davranış amma velakin hiç mi dayı amca teyze hala vs yok yani toruna mı kalır bu iş? Tuhafıma gitti
Bir şeyi tekrar ediyorum kendinizi geri çekîn emin olun böylesi daha iyi olur kıymetli olursunuz (bin kere tecrübemle sabittir)

Özellikle evli veya evlilik hazırlığında olan arkadaşların ev satın almakla ilgili düşünceleri benim için önemli. Bu zamana kadar benim için sağlam bir yuva kurmanın temelinde finansal olarak problem yaşamamak, hiçbir şeyin olmasa dahi kendine ait bir evin olması anlamına geliyordu. Evimi canımın istediği gibi veya herşeyin en iyisiyle döşeme hayalinde olmadım hiçbir zaman. Benim tabağım, benim çatalım demek bile benim için yeterli benim olduktan sonra. Evin içindeki temel eşyalar alındıktan sonra teferruatlar zamanla hallolur, her ay yeni bişey alınır diye düüşündüm hep. O yüzden eşya alımını hiç gözümde büyütmedim. Önceleri nişanı önemsemesem de düğün benim için önemliydi ancak şu anda düğünün de gereksiz bir masraf olduğunu düşünüyorum. Ev borcu altına girmek ve ilk 5-10 yıl içinde onun ödemelerini bitirmek benim için en büyük hedefti. Sizce yanlış mı düşünüyorum arkadaşlar? Ev lalmalıyız şeklinde konuşarak erkek arkadaşıma haksızlık mı ediyorum?

Biz annemlerle 27 yıl kirada oturduk. Tek sıkıntımız mutfak ya da banyo yaptırmak istesek yani evde bir tadilat istesek kendi evimiz olmadığından yapamadık. Ama onun dışında ev sahibi olmamanın bir sıkıntısını görmedik. Ev bir güvencedir ama neye karşı? Maddi bir krize karşı mı? Allah öyle bir sıkıntı verir ki o ev de gider her şey de gider Allah korusun. Demem o ki ev iyidir hoştur ama ağız tadınızı bozmayı gerektirecek kadar önemli değil. Şu an 1,5 yıllık evliyim. İstesek iyi kötü bir ev alırız ama tercih etmiyorum. Çünkü o evi almak demek inanılmaz bir borcun altına girmek ve de bundan sonraki 10 yılı hayatımızın her alanından kısıp kısıp yaşamak demek. Biraz para biriktiriyoruz, ekonominin ve emlak piyasasının biraz durulmasını bekliyoruz o zamanda da hayatı ertelemeden istediğimiz şeyleri yapıyoruz. Çünkü ev her şeyin cevabı değil. Evin oldu mu tamam başka hiç bir sıkıntın olmayacak da değil. Ve de o ev senin oldu mu kimse elinden alamaz da değil. Aslında krediyle alınan ev de senin evin olmuş olmuyor borcu bitene kadar.

Bir de artık iki kişilik kararlar alıyorsunuz. Sen bunu istiyorsun ama nişanlın istemiyor. Bir ortak noktada buluşmanız lazım. Ayrca bakalım annenler istiyor mu düğünsüz derneksiz evlendirmeyi? Ya da nişanlın ne düşünüyor bu konuda? Ayrıca bir arkadaş da demişti hiç bir şey almasan bile damatlın gelinlik alırsın o bile bir dünya para. Balayı falan demeyeceğim sanırım onu da düşünmüyorsun. Bense hayatının en güzel yıllarını her şeyinden kısarak alınacak o evin bu kadar önemli olduğunu düşünmüyorum. Dediğim gibi önemli ama bu kadar değil.

Son düzenleme:
Herkes bir ev sahibi olmak ister de düğünsüz evlenmek ne kadar doğru ? ömür boyu içinizde kalmayacak mı hiç mi özenmeyeceksiniz ? evlendikten sonra alınması bir kararı evlenmeden önce veriyorsunuz acele getirmeyin bence iyi düşünüp karar vermek lazım sonuçta büyük bir yükümlülük

önümüzdeki yıl için evlilik planlıyorsanız, oturun bir hesap yapın. düğün istemeseniz de nikahın ev kurmanın da masrafları var. eşyasız yaşayamazsınız. beyaz eşyalar mobilyalar vs derken zaten yüklü bir miktar gidecek. nikah ve tüm bu masraflar için ortalama bir bütçe belirleyin, tabi kullanabileceğiniz şeylerin fiyatlarını baz alarak, sonra bu hesabı yapınca sevgiline zaten artık birikim yapması dank eder. sevgilin şimdiden, sen de işe girince birlikte kararlaştırdığınız miktarlar koyun bir kenara. hatta sana verse daha iyi olur yoksa bu gidişle her sıkıntıda birikimlerini harcamaya devam eder. evlilik masraflarını biriktirdikten sonra, ki bu düğünden önce olmayabilir de, o aşamadan sonra sevgilin zaten kenara para koyarak yaşamaya alışmış olursa, o zaman kredi çekip ev alalım demeniz anormal karşılanmayabilir. ama şuan evlenecek kadar bile para yokken ev alalım demek ütopik oluyor. anlattıklarınızdan evlilik masraflarını bile çıkarmanız zor gözüküyor.

kırmızıyla işaretlerdiğim yere özellikle cevap veriyorum 6 yıllık evliyim 3 yıl önce aldık evimizi
sağlam yuva finansal problem yaşamamaktan geçer ille evin olmasından geçer yazmışsınız ya
eşimle o kadar zor şartlarda evlendikki işyerimizin bize öğle yemeği için verdiği yemek paralarını bile yemek yemeyip aç kalıp biriktirmek zorunda kaldıgımız oldu
ne tabağım kaşığım nede bardağım fazla sayıda yoktu hiçbir eşyamız yoktu diyebilirim yani
sağlam evliliğin temeli sağlam finanslardan değil sağlam karakterlerden ve doğru insan olabilmekten geçiyor
ben eşim için eşimde benim için en doğru insanız...
yaşadığımız maddi manevi milyonlarca sıkıntı var bi çok kişinin hayal bile edemeyeceği türden emin olun
şimdi evimde var eşyalarımda fazla fazla tabağım çanağımda çok şükürde ilk günki gibiyiz hala akşam saatlerine doğru eşimi görücem diye heyecanlanıyorum hala
siz ve müstakbel eşiniz izin vermezseniz ne aileler ne parasızlık nede başka bişey hiçbir yuvayı yıkamaz...
yeterki birbrinizin her zaman yanında olun destek olun herşey zamanla yapılır

X