Hamilelik, sigara ve diğer sorunlar..

Linç gelebilir ama yazmak istedim. Benim hamileliğimde riskliydi. Sigara konusunu doktorumlar konuştum dedi ki " sigarayı bırakmak seni strese sokuyorsa günde 3 tane ile Max. 5 olacak şekilde sınırla kendini. Çünkü şu an stresten bebeği kaybedebiliriz. Yalnız 12. Haftadan sonra kesinlikle bırakmış olman gerekiyor. İlk 12 hafta bebek iyi korunur" dedi. Zaten ilerleyen dönemde koku hassasiyetim oldu içmeyi bırak eşim içtiği için aynı odada kalkamıyordum.
Günde 10 çok fazla. Stresinizi de anlıyorum.
Kanama konusunda da doğacak bebek her türlü doğar. Stresten uzak durun. 9 ay kanaması olupta sağ salim doğum yapan var . İnşallah sağ salim kucağınıza alırsınız
yanlış anlamış olabilir misiniz? zira 4-8. haftalar arası bebeğin organlarının oluştuğu organogenez evresidir ve bu tarz kimyasalların bebeğe zarar verip malformasyona/mutasyona uğrattığı dönemdir de.

Sigara konusunda acımasız eleştirileri takmayın, siz zaten zararlarınızı biliyorsunuzdur diye düşünüyorum ve bırakma konusunda da bu kadar sabit fikirli olmayın tak diye de bırakabilirsiniz kendinizi şartlamayın. Onun dışında kontrole gidiyormussunuz zaten yani gerisi biraz biyolojik dengeler bu çocuk işi için çok çok uğraşan insanlar var herkesinki sorunsuz olmuyor yalnız değilsiniz öyle düşünün. Umarım sorunsuz geçer hamilelik ve bir an önce bırakırsınız sigarayı, ya da şimdiden başlayarak günde 5-6 ya düşürün o kadarını vücut tolare edebiliyor diye biliyorum asla bir paket sigara içmekle aynı olmaz.

sigara içmek elbette hoş değil hamileyken ama sigara içtiğiniz için de çocuğunuzu katlediyormus gibi tepki gösterilmesi saçma annem de bana hamileyken azaltıp içmiş keşke içmeseymiş ama içmiş yani napalım:d

Öncelikle herkese merhaba. Konu doğru yerde mi bilmiyorum şimdiden kusuruma bakmayın. Ama biraz da içimi dökmek için yazmak istedim. Eylül ayında 1 senelik evli olacağım. Şuan ikinci kez hamileyim. İlk bebeğimi malesef 7.5 haftalıkken kaybettim. Kalp atışı yoktu ve kesede bozulma vardı mecburen kürtaj oldum. Şimdi 10 haftalık hamileyim. Ve yine her şey yolunda değil. Kese dışında bir kanama alanı var. Bu yüzden de düşük tehlikem var. Progestan kullanıyorum. Bundan yaklaşık 1 ay önce kendi takip doktoruma randevu bulamadığım için başka bir doktora gittim. Ama o da çok fazla moralimi bozdu. Kanama alanı olduğu için %50-%50 şans verdi. 1 hafta sonra kendi doktoruma gidebildim. O ise bu kanama alanının çok küçük bir şey olduğunu, stres yapmamam gerektiğini, şarıl şarıl bir kanamayla hastaneye gelip yine de bebeği yaşayan insanlar olduğunu, benim ilacı kullanıp dinlenerek gerisini Allaha bırakmam gerektiğini söyledi. Bu da bir nebze içimi rahatlattı ama tamamen değil. Bu durumu yaşayıp atlatabilen herkesin yorumlarını dört gözle bekliyorum. Sürekli acabalar içerisindeyim. Acaba bebeğim şuan iyi mi? Kalbi hala atıyor mu? Doktora gidip görünmeli miyim? Bu sorular yüzünden kafayı yemek üzereyim. Çok fazla stres altındayım.
Diğer sorun ise malesef sigara. 10 senedir sigara kullanıyorum. Normalde günde 1 paket ve daha fazlasını içerdim. Şimdi mide bulantılarım sayesinde 7-8 e düşürebildim. Bazen yine 10a çıkıyor. Lütfen bana bir anda kesip at demeyin. Çünkü çok denedim malesef iradem çok zayıf ki başaramadım. Azaltarak bırakabilmeyi ya da en en aza düşürebilmeyi çok istiyorum. Bi yönteminiz varsa lütfen yazın. Vicdan azabı gerçekten çekiyorum. Ama bağımlı olmuş birisi olarak beni anlayacağınızı düşünüyorum 🙏 Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen. Şimdiden teşekkürler 💗
Merhaba,öncelikle bebeğiniz hayırlı olsun,inşallah sağlıkla kucağıniza alırsınız.sigara konusuna gelecek olursak,evet birakmak çok zor ama deneyin,ben hamile kaldigimda ki planlı bir gebelik değildi,ilk bir hafta günde iki tane kadar içtim,sonrasında bıraktım.onu da nasıl içiyordum,bir tanesini yakiyordum iki üç nefes içip içime cekmeden söndürüyordum.kalanini da sonraki seferde içiyordum.bir hafta sonra bıraktım.cok şükür.ama nasıl bıraktım? Dokuz ay boyunca doğumdan sonra nasıl kahve ve sigara keyfi yapacağımı hayal ederek bıraktım maalesef.yani kafamda bitirememistim ne yazık ki.nitekim doğumdan 3 ay kadar sonra başladım.gercekten kafada bitirmek o kadar önemli ki.bu arada bu ikinci birakisimdi ilk biraktigimda 5 yıl icmemistim ve gerçekten isteyerek bıraktığım için bu kadar uzun süre durabilmistim.ama bu sefer olmadı.simdi en azindan hamileyken icmedigim icin kendimi teselli ediyorum.sizi asla kinayamam veya kötü eleştiri yapamam çünkü biliyorum çok zor.bagimlilik yaşamayan bunu anlayamaz.kafada bitirmeye calisin

yanlış anlamış olabilir misiniz? zira 4-8. haftalar arası bebeğin organlarının oluştuğu organogenez evresidir ve bu tarz kimyasalların bebeğe zarar verip malformasyona/mutasyona uğrattığı dönemdir de.
Bunu ben de düşündüm ama doktor olmadığım için yorum yapmak istememiştim
Benim doktorum ilk 3 ay sigarayı geçtim kahve bile içirmemişti
Hiçbi kremi, deodorantı filan kullanmamı da istememişti
12 haftayı sorunsuz atlatalım, organları oluşsun diye şart koşmuştu çoğu şeyde

Evet ben de hamileyken ilk 3 ay kritik dönem diye bahsediyordu doktorum, hiçbir şekilde ilaç vs kullanmadım. Hatta hiçbir akrabama vs hamile olduğumu soylemedim uzun süre. Sizin ilk bebiş mi☺️

Evet ben de hamileyken ilk 3 ay kritik dönem diye bahsediyordu doktorum, hiçbir şekilde ilaç vs kullanmadım. Hatta hiçbir akrabama vs hamile olduğumu soylemedim uzun süre. Sizin ilk bebiş mi☺️
Evet ilk bebek bizimki 😊
Sizin doğum oldu sanırım
Geçmiş zamanlı konuşmuşsunuz

Merhaba gözünüz aydın öncelikle..ben de Cook uzun yıllardır sigarayı içmeyen resmen yiyen birisiydim. Son paramla sigara aldığımı bilirim yani ama çocuk sahibi olmaya karar verdiğimde bırakmak için biyorezonans a gittim biraz bıraktım sonra birşeye kızdım tekrar başladım aylarca tüp bebek için vitamin kullandık ve tedavi öncesi biranda bıraktım..bakın demeye çalıştığım bu iş hiçbir tedaviyle olmuyor,buradaki kimse de size yardımcı olamaz sadece bilin ki bırakmak o kadar da zor değil o kadar anlam yüklüyoruz ki bu bağımlılık iyice artıyor bu sadece bir bağımlılık ve icmeyince gerçekten kısa sürede geçiyor..düşünün çocukken sigara icmiyordunuz yaşam eksik mıydı hayır yine eksik olmayacak zaten yeterince içtiniz bundan sonra tek yapmanız gereken içmemek.inanin o kadar zor değil anneler kadınlar herşeyi başarabilir sigara nedir ki

Bir de bunu psikolojik baskı amaçlı söylemiyorum ama annem bana hamileyken çok sigara içmiş ve benim kemiklerim çok zayıftır doktor direkt demiş bu çocuk çok büyümez ve kısacık kaldım bu en basiti bir tanidigimizin oglunda hiçbir genetik sıkıntı yok ama çok sigara içmiş anne hamileyken ve sebebi bulunamayan gelişim geriliği var çocuk 4 yaşında daha yeni oturabiliyor yani değmez bu vicdan azabına bu acılara değmez icmezseniz olmuyorsunuz içmeyen kimse ölmüyor acisından

Benim değil yakın bi arkadaşımın kese dışı kanamalı alanları oldu. 9 aylık hamileliği boyunca 2 kist patlaması yaşadı, böbrek taşı düşürdü, bi sıkıntı daha vardı ama unuttum bir şey direnci deniyor. Minnoş da sapa sağlam doğdu. Sigara kullanmıyordu ilk hamileliğimde herhangi bir sıkıntı da yaşamadı, yaşı da aman aman bir yaş değil... Yani demem o ki doğacak olan can doğacak Allahım izniyle boşa heder etmeyin kendinizi. Bir de sigarayı bırakabilirsiniz umarım da bırakırsınız. mentollü okaliptuslu şekerler emin. Baskılar nikotin istediğini.

Allah sağlıcakla bebeğinizi kucağınıza almayı nasip etsin. Önceki hamilelikte kese muayenesinden sonra başlamıştı kanamam ve 13. Haftaya kadar sürmüştü. O zaman doktorum genelde 9. Haftaya kadar sürüyor bu tür kanamalar bazen de 12. Haftaya kadar uzar demişti. O zaman gittiğim doktor düşerse düşer kalırsa kalır kanama çok yoğun düşsede anlamazsın demişti. Yatarak geçirdim 9 ayı. gün aşırı progestan iğne kullandım. Kişisel ihtiyaçlar dışında yataktan kalmadım. Şimdi 4 yaşında oğlum çok şükür. Siz de dikkat edin inşallah çok kısa sürede geçer kalan günlerinizde sağlıklı bir gebelik geçirirsiniz.

Ilk bebekte mi korunurken olmuştu? Korunamiyorsunuz belki de 🤷‍♀️ günde max 3e bari düşürün yazık bebeğe...
Hayır hanımefendi ilk bebeği istemiştim. Bu bebek sürpriz oldu. Korunamıyorsunuz belki diye bir şey olabilir mi? Cahil bir insan değilim merak etmeyin. Oturup burda bebeğin hangi şartlar altında olduğunu yazmayı gereksiz bulduğum için yazmadım

Karnınızda SİZİN bebeğiniz var. Korunurken hamile kaldım 2 kere demişsiniz. Demek ki doğru bir korunma yöntemi kullanmadınız. Örneğin geri çekilme asla bir korunma yöntemi değildir.
2 kez istemeden hamile kaldığınız için mi acaba sigara konusunda taviz vermek istemiyorsunuz??
Burda yaşayanlar yazıyor. Tiryakiler bile hamile olduğunu öğrendiği an hamileliği boyunca içmediğini bebeğini düşündüğünü yazıyor. Bebeğinizin hasta bir şekilde doğması umrunuzda değil mi?? Kaldı ki emzirirken bile sizin vücudunuza giren zehir bebeğinize zarar verir. Ben emzirmeyi bırakana kadar ağzıma dahi sürmedim. Bu tamamen sevgi ile alakalı bir durum iradeyle değil.. Çünkü evlat sevgisi bütün bağımlılıkların önüne geçer. Tabi varsa..
Yanlış okumuşsunuz. İkisinde de korunurken hamile kaldım diye bir şey yazmadım. Bu gebeliğimde korunurken hamile kaldım yazdım.

Hayır yanlış anlamadım. Gayet söylediğini bire bir yazdım. Peki ilk 3 ay içerisinde röntgen ışığına maruz kalırsa bebek, genetik değişiklikler olur mu ?

Allah yardımcın olsun kimse seni anlamamış okudum tek tek bilinç altı ve daha önceki yaşadıgın olumsuzluklar ve suan gecirdiğin sıkıntılar seni sigaraya iter ismini duyman bile yeter bunun için.. Velhasıl gel gelelim kurtulmana tek bir sözle bırakacagından eminim 13. haftada sigara bebegi öksürtürmüş anne karnında bir düşünsene annesi minnak kalbi var cok çabaladın parmak cocuk daha ulturasyon görüntüsü.. Youtubede olumlama meditasyonlar var yapmanı isterim ama illede yapamam dersen günde yarım sigaraya şartla kendini hayırlı olsun bebişin

Aynen ya. Migren krizlerimde ağrı kesici bile içmemiştim. Sigara zaten aklımın ucundan geçmedi

5.5 haftada şarıl şarıl kanamayla gittim 😂 yoğun kanama alanım vardı 🤷🏻‍♀️ Çok şükür 12. Haftaya kadar bitti yani totalde 7 haftalık bir süreçti progestan fitil ve iğne kullandım ilişki kesin olarak yasaktı fakat çalışmama birşey demedi doktorum işe gitmeye devam ettim şimdi atlattık çok şükür gayet iyiyiz moralinizi bozmayın lütfen 🤗❤️

Öncelikle herkese merhaba. Konu doğru yerde mi bilmiyorum şimdiden kusuruma bakmayın. Ama biraz da içimi dökmek için yazmak istedim. Eylül ayında 1 senelik evli olacağım. Şuan ikinci kez hamileyim. İlk bebeğimi malesef 7.5 haftalıkken kaybettim. Kalp atışı yoktu ve kesede bozulma vardı mecburen kürtaj oldum. Şimdi 10 haftalık hamileyim. Ve yine her şey yolunda değil. Kese dışında bir kanama alanı var. Bu yüzden de düşük tehlikem var. Progestan kullanıyorum. Bundan yaklaşık 1 ay önce kendi takip doktoruma randevu bulamadığım için başka bir doktora gittim. Ama o da çok fazla moralimi bozdu. Kanama alanı olduğu için %50-%50 şans verdi. 1 hafta sonra kendi doktoruma gidebildim. O ise bu kanama alanının çok küçük bir şey olduğunu, stres yapmamam gerektiğini, şarıl şarıl bir kanamayla hastaneye gelip yine de bebeği yaşayan insanlar olduğunu, benim ilacı kullanıp dinlenerek gerisini Allaha bırakmam gerektiğini söyledi. Bu da bir nebze içimi rahatlattı ama tamamen değil. Bu durumu yaşayıp atlatabilen herkesin yorumlarını dört gözle bekliyorum. Sürekli acabalar içerisindeyim. Acaba bebeğim şuan iyi mi? Kalbi hala atıyor mu? Doktora gidip görünmeli miyim? Bu sorular yüzünden kafayı yemek üzereyim. Çok fazla stres altındayım.
Diğer sorun ise malesef sigara. 10 senedir sigara kullanıyorum. Normalde günde 1 paket ve daha fazlasını içerdim. Şimdi mide bulantılarım sayesinde 7-8 e düşürebildim. Bazen yine 10a çıkıyor. Lütfen bana bir anda kesip at demeyin. Çünkü çok denedim malesef iradem çok zayıf ki başaramadım. Azaltarak bırakabilmeyi ya da en en aza düşürebilmeyi çok istiyorum. Bi yönteminiz varsa lütfen yazın. Vicdan azabı gerçekten çekiyorum. Ama bağımlı olmuş birisi olarak beni anlayacağınızı düşünüyorum 🙏 Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen. Şimdiden teşekkürler 💗
Size sigara bırakmak İçin bir neden ve yöntem söyliyim: Bebeğiniz. Bından daha güzel bir neden olamaz. Lütfen sigara bırakamıyorsanız hamile kalmaya çalışmayın. Sağlıklı bir gebelik de beklemeyin. Tamam evet rabbim dem ama biraz da biz dikkat etmeliyiz

Merhaba kanamanız durdumu ve sigarayı bıraktınızmı ve kaçıncı haftadasınız tşk ederim

Allah yardımcınız olsun inşallah hamileliğiniz boyunca kokusundan bile iğrenirsiniz🙏

X