Hamileyim, aile ve sosyal hizmetleri…

Sen deseydin o zaman ben tatil için geldim geri döneceğim, bu şartları biliyorsundur Danimarka'da. Yardım almadan dönseydin tr'ye, burada endişe olmadan eşinle geçirseydin hamileliği.

Evet tr'de gerektiğinde, ihbar edildiğin ailelerin çocukları alınıyor. Hatta kimi aileler çocuklarını kendileri devlete veriyor.

Sen önce doğum için orada kalmayı planlayıp, sonra bu çocuğu alma konusunu duyunca, Tr'de gidip doğuracağım U dönüşü yapmışsın.
İkametim burada, aile doktoruma hamileliğim için gittim. İkametim burada olmasaydı aile doktoruna gidemezdim. Sağlıktan yararlanamıyorum. Sistem bir değişik burada. Doktorum hakkımda rapor yazdığı için oluyor yoksa bir şey yoktu. Sürekli doktora giden biride değildim. Her yardım alanın elinden bebeği alınmıyor, rapora göre davranıyorlar. Doktoruma Türkiyeye gideceğim dediğimde burada doğurmalısın dedi resmen. Raporu sonra okudum çarşambaya randevu aldım konuşacağım ama hiç güvenim kalmadı. İyi gözüküp ırkçılık yapıyor. İdrar testi verdiğimde bakteri var dedi strese girdim, ikinci testi verdim birşey yok dedi.

Sen olsa ne yaparsın bebeğini alabileceğini söylediklerinde kalmaya devam eder misin?
Tabi ki u dönüşü yaparım duyduklarım karşısında, kim bile bile bebeğini verir ?
Durumu bile bile kalmaya devam edemem.
Türkiye hakkında bilgi istedim sadece, bilgi yerine beni eleştiriyorsun.

Sosyal hizmetlerde sizi tanımayan insanlar nereden biliyor çekingen olduğunuzu? Bir şeyleri eksik anlatıyor olabilir misiniz?
Sosyal hizmetler konuşmadı benimle.
Önce doktorum rapor yazıyor hakkımda, sonra hastane konuşmaya çağırıyor olabilecekleri anlatıyor. Konuşma sonrası raporumu akşam okuyorum ki, neler yazılmış, o hastane de benimle konuşan iki kadın o yüzden böyle anlattığını öğreniyorum. Neyse onu anlatıyorum.

bahsettiğiniz aile doktorunun tanıdık olduğunu söylediniz önceki mesajlarınızda. daha önce muayeneye vs gitmediniz mi hiç? siz hamile kalınca mı otizm tanısı koyma ihtiyacı hissetmiş?

Pardon sizi kirmak istemiyorum ama eviniz arabaniz var esinizin durumu iyi ama yardim aliyorsunuz? Niye siz dolandiricimisiniz bu hakka girmek olmuyor mu yoksa danimarka sartlari farkli mi evin araban olsada veriyorlar mi yardimi...ayrica çekingen derken burda dogru soykemediginizi dusunuyorum daha dogrusu eksik bilgi var.. yuzunuze bakip bu karari vermezler aaa bu çekingen bebegi aldirsin diyecek halleri yoksizin bi hastaliginiz vs bisey olmali yada bi rapor buna dayaniyorlardir daha acik olmalisiniz
Burada eşin çalışıyor olsa da maddi yardım eşten çalışmayan birine verilir. Ev ve araba var ama Türkiye’de var. Danimarka’da benim adıma mal yok, eşim çalıştı kendi aldı ayrıca avrupa Türkiyede yaşayan çalışan Türk vatandaşının malına karışmaz. Eşim Danimarkada yaşamadı. İkimizde Danimarka da yaşayıp ev sahibi olsak yardım yapılmaz zaten. Kiracıysan yapılır.

Bura da bir Türk ailenin bebeğini doğum sonrası anne, ebe ile göz teması kurmadığı için zihinsel raporu yazılıp bebeğini aldılar.

Çekingenliğim var dışa dönük değilim sadece. Neden eksik anlatayım..

Hakkımda yorum eleştiri yapmak yerine sorularıma cevap verseydiniz. Bilgi yerine hep eleştiri.

bahsettiğiniz aile doktorunun tanıdık olduğunu söylediniz önceki mesajlarınızda. daha önce muayeneye vs gitmediniz mi hiç? siz hamile kalınca mı otizm tanısı koyma ihtiyacı hissetmiş?
Aile doktoru denir diye biliyorum Türkçede. Tanıdık değil, Danimarkalı bir doktor.
6. haftada doktora gittim, burada önce doktora sonra hastaneye gidiliyor. Kendi doktorun önce rapor yazar, sonra hastaneye yönlendirir.

Almanya'da yaşayan bir sosyal hizmetler uzmanıyım ve mültecilerin sosyalizasyonu ve entegrasyonu için çalışıyorum (bunu mülteci olan danışanlarımın çoğunluğunun sosyal yardım aldığını ve bir sürü de çocuk yaptığını belirtmek icin söylüyorum). Hiçbir sosyal hizmetler uzmanı size çocuğunu aldır diyemez -hatta kimse diyemez-. Bu yasaya aykırı, Danimarka'da yasalarına hakim olmasam da orada da böyle olduğunu iddia edebilirim, eğer uzmanlar diplomasını Baltık denizi balikcilarindan almadılar ise... çocuğunu elinden alacağız da diyemez, hatta işi seni turkiye'ye kadar takip eder oradan alırıza götürecek kadar diyemez.
Bu diyelim ki otizmlisiniz, böyledir, cekingenseniz (buraya cok güldüm, Bu bir teşhis değil, subjektif bir degerlendirme) de böyledir, sosyal yardım alsanız da böyledir.
18 yaş altı annelere bakın bir, onların bile çocuğu elinden alınmıyor, sadece gözlem altında bulunuyorlar ve yoğun bir sosyal/psikolojik destek görüyorlar.

Çocuğun biz aldık oldu şeklinde alınması imkansız, bir kere bir ailenin elinden çocuk alınması o kadar kolay ve sadece sosyal hizmetler uzmanının elinde olan bir şey değil, elli tane sosyal hizmetçi toplansa alalım dese de değil. Devlet için bu süreç inanılmaz bir finansal yük ve mahkemeden geçmesi, heyetin ve en sonunda hakimin alınsın karari vermesi lazım.

Size istediğiniz cevap gelmiyor, çünkü dürüst değilsiniz. Anlatmadığınız çok şey var.

Danimarka da psikoloji eğitimi almayan insanlar/ doktorlar bu alanda tanı koyabılıyorlar mı yanı? Atladığınız anlatmadıgınız eksık bir şeyler var şu an. Ondan hepimizin kafası karıştı.
Sosyal hizmetler uzmanı teşhis koyabilir ama yasal olarak değil. .... şüphesi ile ilerleyebilir ama bunu bu böyledir diye rapora yazamaz. Danisman eğer istekli ise bu şüphe ile işin uzmanına yönlendirir, bu sekilde resmi teşhis konur.

Danimarka da psikoloji eğitimi almayan insanlar/ doktorlar bu alanda tanı koyabılıyorlar mı yanı? Atladığınız anlatmadıgınız eksık bir şeyler var şu an. Ondan hepimizin kafası karıştı.
Ben kendi hakkımda yorum eleştiri istemedim. Sadece Türkiye’ye karışabilir mi, yetkisi var mı diye soruyorum. Bilenlerden bilgi istedim. Bilgisi olan yazsın lütfen.

Almanya'da yaşayan bir sosyal hizmetler uzmanıyım ve mültecilerin sosyalizasyonu ve entegrasyonu için çalışıyorum (bunu mülteci olan danışanlarımın çoğunluğunun sosyal yardım aldığını ve bir sürü de çocuk yaptığını belirtmek icin söylüyorum). Hiçbir sosyal hizmetler uzmanı size çocuğunu aldır diyemez -hatta kimse diyemez-. Bu yasaya aykırı, Danimarka'da yasalarına hakim olmasam da orada da böyle olduğunu iddia edebilirim, eğer uzmanlar diplomasını Baltık denizi balikcilarindan almadılar ise... çocuğunu elinden alacağız da diyemez, hatta işi seni turkiye'ye kadar takip eder oradan alırıza götürecek kadar diyemez.
Bu diyelim ki otizmlisiniz, böyledir, cekingenseniz (buraya cok güldüm, Bu bir teşhis değil, subjektif bir degerlendirme) de böyledir, sosyal yardım alsanız da böyledir.
18 yaş altı annelere bakın bir, onların bile çocuğu elinden alınmıyor, sadece gözlem altında bulunuyorlar ve yoğun bir sosyal/psikolojik destek görüyorlar.

Çocuğun biz aldık oldu şeklinde alınması imkansız, bir kere bir ailenin elinden çocuk alınması o kadar kolay ve sadece sosyal hizmetler uzmanının elinde olan bir şey değil, elli tane sosyal hizmetçi toplansa alalım dese de değil. Devlet için bu süreç inanılmaz bir finansal yük ve mahkemeden geçmesi, heyetin ve en sonunda hakimin alınsın karari vermesi lazım.

Size istediğiniz cevap gelmiyor, çünkü dürüst değilsiniz. Anlatmadığınız çok şey var.
Benim hiç bir kötü alışkanlığım yok aynı şekilde eşiminde yok. Bana bakarak dediler ki bebeği aldır Türkiye’ye git doğur denildi ki Danimarka karışmasın diye. Neden eksik anlatayım neden buraya yalan yanlış bilgi vereyim. Ben bilen insanlardan Türkiye ile ilgili bu konu da bilgi istedim. İstediğim cevapları verin demiyorum. Ben doğum sonrası Türkiye’ye gitmeyi düşünüyorum da ama bu şekilde doğum sonrası Türkiyeye götürmeme izin verilmez diyede korkuyorum. Kimse bebeğini bırakmaz. Belediye cevap verecek dediler. Bana kesin bunlar olacak demediler. Olabilir deyip ona göre hazırlamamı istediler kendimi.

Türkiye’deki aile ve sosyal hizmetlerini devreye sokabilirler mi?
Türk vatandaşı olarak doğan bebğe karışma yetkisi veriyor mu?

Sadece bilgi sahibi olmak istiyorum.

bence de.

Benim hiç bir kötü alışkanlığım yok aynı şekilde eşiminde yok. Bana bakarak dediler ki bebeği aldır Türkiye’ye git doğur denildi ki Danimarka karışmasın diye. Neden eksik anlatayım neden buraya yalan yanlış bilgi vereyim. Ben bilen insanlardan Türkiye ile ilgili bu konu da bilgi istedim. İstediğim cevapları verin demiyorum. Ben doğum sonrası Türkiye’ye gitmeyi düşünüyorum da ama bu şekilde doğum sonrası Türkiyeye götürmeme izin verilmez diyede korkuyorum. Kimse bebeğini bırakmaz. Belediye cevap verecek dediler. Bana kesin bunlar olacak demediler. Olabilir deyip ona göre hazırlamamı istediler kendimi.

Zaten kötü aliskanliginiz var demiyorum, niye diyeyim, sizi tanimiyorum. Eger kötüye kullanmiyor, yani toplumun bireylerinin calisip vergi vererek sagladigi sosyal yardimi ihtiyaciniz olmadigi halde almiyorsaniz da bu hakkinizdir, bunda kötü bir sey de yok. Sadece "sen cok cekingen bir insansin, o yuzden o cocugu aldir" kimse diyemez. Kaldi ki ben sosyal hizmetlerle konusmadim diyorsunuz, hastanedeki iki kadin diyorsunuz, bu iki kadin kim ve ne görevi var? Hamile oldugunuz zaman neden jinekologa gitmiyorsunuz, aile doktoruna ve oradan hastaneye gidiyorsunuz ve hastanede sizinle özel bir konusma yapiliyor? Ki cocugu aldir gibi bir sey deyip arkasindan Türkiye'ye git denmis, Danimarka karismasin denmis, simdi oradan karisabilir mi diyorsunuz, bilmiyorum bana kafaniz cok karisik geldi, biraz kontrolü kaybetmis olabilir misiniz? Anlattiklariniz birbiriyle celisiyor ve kendinizi acik ifade edemiyorsunuz, bu yuzden insanlar inanilirliginizi sorguluyor.

Sunu da unutmayin, bir annenin elinden cocugunun alinmasi herkes icin hassas bir konudur, o yuzden diger kadin arkadaslarimizin buraya nasil olur, öyle sey olur mu diye yazmasi cok normal (cevabi bilmeseler de).

Bunun disinda ben Almanya'dan bilgi vereyim: dogacak cocuk, ebeveynler sadece türk pasaportu sahibi olsa da eger uzun bir süredir Almanya'da yasiyorsa veyahut sinirsiz oturum iznine sahipse Alman vatandasi olur. Ayrica dogumdan sonra belli bir süre ucus yasak bebek icin tehlike teskil ettiginden (bildigim kadariyla). Bebek dogar dogmaz hastaneden nüfus dairesine bildirim gider. Bebegi kaydettirmek zorundasiniz yani. Kaldi ki ucmaya izni olsa bile önce pasaport vs. islemlerinin tamamlanmasi gerek. Bu sürede cocugu aldir, yoksa elinden aliriz, Türkiye'ye kadar kovalariz diyen sosyal hizmetler beklemez.

Siz bence bagimsiz bir kurumdan sosyal danismanlik alin, bu danismanlikta %100 acik olun ve asil derdiniz neyse onu bir anlatin. Her durum kisiseldir ve biz buradan sizi ve durumu taniyip bilmeden yorum yapamayiz.

yukarıdaki hanımefendi de demiş ki öyle kolay değil insanların ellerinden bebeklerini almak ki gayet de mantıklı konuşmuş.

Zaten kötü aliskanliginiz var demiyorum, niye diyeyim, sizi tanimiyorum. Eger kötüye kullanmiyor, yani toplumun bireylerinin calisip vergi vererek sagladigi sosyal yardimi ihtiyaciniz olmadigi halde almiyorsaniz da bu hakkinizdir, bunda kötü bir sey de yok. Sadece "sen cok cekingen bir insansin, o yuzden o cocugu aldir" kimse diyemez. Kaldi ki ben sosyal hizmetlerle konusmadim diyorsunuz, hastanedeki iki kadin diyorsunuz, bu iki kadin kim ve ne görevi var? Hamile oldugunuz zaman neden jinekologa gitmiyorsunuz, aile doktoruna ve oradan hastaneye gidiyorsunuz ve hastanede sizinle özel bir konusma yapiliyor? Ki cocugu aldir gibi bir sey deyip arkasindan Türkiye'ye git denmis, Danimarka karismasin denmis, simdi oradan karisabilir mi diyorsunuz, bilmiyorum bana kafaniz cok karisik geldi, biraz kontrolü kaybetmis olabilir misiniz? Anlattiklariniz birbiriyle celisiyor ve kendinizi acik ifade edemiyorsunuz, bu yuzden insanlar inanilirliginizi sorguluyor.

Sunu da unutmayin, bir annenin elinden cocugunun alinmasi herkes icin hassas bir konudur, o yuzden diger kadin arkadaslarimizin buraya nasil olur, öyle sey olur mu diye yazmasi cok normal (cevabi bilmeseler de).

Bunun disinda ben Almanya'dan bilgi vereyim: dogacak cocuk, ebeveynler sadece türk pasaportu sahibi olsa da eger uzun bir süredir Almanya'da yasiyorsa veyahut sinirsiz oturum iznine sahipse Alman vatandasi olur. Ayrica dogumdan sonra belli bir süre ucus yasak bebek icin tehlike teskil ettiginden (bildigim kadariyla). Bebek dogar dogmaz hastaneden nüfus dairesine bildirim gider. Bebegi kaydettirmek zorundasiniz yani. Kaldi ki ucmaya izni olsa bile önce pasaport vs. islemlerinin tamamlanmasi gerek. Bu sürede cocugu aldir, yoksa elinden aliriz, Türkiye'ye kadar kovalariz diyen sosyal hizmetler beklemez.

Siz bence bagimsiz bir kurumdan sosyal danismanlik alin, bu danismanlikta %100 acik olun ve asil derdiniz neyse onu bir anlatin. Her durum kisiseldir ve biz buradan sizi ve durumu taniyip bilmeden yorum yapamayiz.
Sosyal hizmetlerinde çalışan DANIŞMAN ve hamilelik boyunca benimle ilgilenecek DOKTOR söyledi hastaneye çağırıldım. İlk hamilelikte çağırıyorlar.
Kadın, aile doktorumun hakkımda yazdığı rapora göre konuşuyor ama rapor doğru değil. Benimde anlamadığım bu. O zaman sosyal yardımı alan herkesin bebeklerini almaları lazım. Benim ikametim şu an Danimarkada, doğuma kadar kalıp Türkiyeye gidecektim. Danimarkaya göre çekingen olmakta bir problem bunun dışında hiç bir sıkıntım yok ama herkes dışa dönük olmak zorunda değil. Ev adresim ailemin evinde gözüküyor neden ailenin yanındasın diyorlar, sanki ülkede ev problemi hiç yok gibi boş konuşuyorlar. Benim zaten Türkiyede evim var, eşimin ev satın aldığını söyledim evlenmeden önce aldı. Onlar evsiz insanlara sahip çıksınlar. Ayrıca ailemin evinde 2 boş oda var bunu da söyledim yer sıkıntım yok ki, doğumdan sonra Türkiyeye yerleşeceğimi söyledim toplantıda.
Daha nasıl açık olayım, daha ne anlatmamı istiyorsunuz.

Burada öncelik aile doktoruna gidiyorsunuz, direk hastaneye gidemiyorsunuz almıyorlar, aile doktoruna gidip şikayetinizi durumunuzu anlatıyorsunuz sonra doktor hastaneye yazıyor, hastane size randevu veriyor öyle gidebiliyorsunuz. Ultrasona 12. haftaya kadar koymuyorlar. Ücret ödeyerek özele gittim öyle görebildim bebeği. Ülkede çalışmayan herkes sosyal yardımı alma hakkına sahiptir evlide olsan.
Zaten bende bebeği benden alabileceklerini söylemelerine, Türkiyeye kadar gideriz demelerine şaşırdım, nasıl böyle konuşabiliyorlar anlamadım. Tekrar randevu verdiler yine konuşalım dediler.

Soruma cevap yerine hep hakkımda eleştiri ve yorum yazıyorlar.
Türkiyede bu durumlar nasıl işliyor, avrupa ülkelerine karışma yetkisi veriyor mu bunları öğrenmek için yazdım.
Yetkisi vardır veya yoktur cevabı vermek zor olmamalı. Zaten konuyu bilenlerden yardım istedim.

Beni tanımıyorsunuz, benim dürüst olmadığımı yazıyorsunuz..

Danimarka da anne veya babadan biri DK vatandaşı ise bebek otomatik DK vatandaşı olabiliyor.
Anne ve baba sadece Türk vatandaşı ise veya oturum izni varsa, çocuk DK vatandaşı olamıyor, çocuk 18 yaşına gelince sınava girer DK vatandaşı olabilir.
Anne veya baba DK vatandaşı ise Türkiyede doğum sonrası müracaat ederse DK vatandaşı alabilir.
Tabi bu durumdan sonra DK vatandaşı için müracaatta bulunmayacağım, Türk vatandaşı olarak kalsın.
Zaten 22 yaşına kadar vatandaşlık alma hakkı bulunuyor.

10. haftadayım 15. haftada uçacağım. Aile Doktorum 30. haftaya kadar sıkıntı görmedi uçuş yapmamda, bulantım vs yok.

X