Hamileyken Karatay usulü beslenenler...

cgdmk

Guru
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2011
8.105
16.118
Merhaba
Hamileliği boyunca Karatay usulü beslenen var mı? Nasıl gitti? Zor oldu mu? Sonuç nasıldı?
Ben hamileliğim boyunca düşünüyorum, umarım başarabilirim.. Bana arkadaş olacak birileri çıkar mı acaba?

karatayın nasıl yapılacağını bilmeyenler için;
KARATAY DIYETI ÖZETI

Karatay diyeti aslında bir diyet değildir. Bir yaşam biçimidir sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmelidir.
Saglikli bir yasam icin ve ayni zamanda zayiflamak icin Karatay beslenmesinde dikkat edecegimiz bazi onemli hususlar vardir.Kalori hesabi asla yapmadan saglikli yaglarla yapilan dogal tereyag ile soguk sizma zeytinyagi veya kuyruk yagi ile yapilan butun yemekleri yiyerek karnimizi doyuyarak ac kalmadan zayifliyabiliriz nasilmi ? Ekmek ,un mamulleri, şeker, pirinç, makarna, patates ve islenmis fabrikasyon gidalari hayatımızdan çıkartarak ve iki ogun beslenerek lakin cok erken kalkanlar hamile olanlar emziren ve hasta olanlar 3 ogun ile beslenip sonradan iki veya iki bucuk ogune de indirebilirler.

KAHVALTI :
24 saatin en önemli öğünü kahvaltıdır. Sabah çok kuvvetli yememiz lazım. Her gün en az 2 yumurta bol dogal koy tereyağı ile veya sizma soguk zeytinyağı ile guzel pastırmalı yumurta, dogal sucuklu yumurta, peynirli yumurta veya menemen yapip yiyebilirsiniz yaglarinizi iyice yakmayin ve tabanını yakmamaya özen gösterin fazla ve cok piserse trans yaga donusur faydasi olacagina zarari olur. Yumurtalari kaysi kivaminda kaynatip oylede yiyebilirsiniz nasil arzu ederseniz yalniz kaynatilmis yumurtalarin uzerinede zeytinyagi ile tereyagi gezdirmeyi unutmuyalim.
Avuç içimiz kadar peynir cokelek tulum eski kasar lor peynir hangisini seviyorsaniz ve yanında salatamızı yiyebiliriz. 10-15 zeytin muhakkak yemeliyiz. Kilo vermek isteyenler ekmek yemeyecekler. Çünkü ekmek insülin direncini arttırır. Ekmek yerine bir ince belli çay bardağı dolusu çiğ kuruyemiş tüketiyoruz yani kavrulmamis tuzlanmamis olacak örneğin badem fındık fıstık ceviz ayçiçek kabakcekirdegi gibi. Kuruyemisler sizi tok tutacaktir ve omega 3 acisindan cok zengindir. Meyveyi kahvaltıda tüketiyoruz içindeki fruktoz bakimindan, akşam yenilen meyve insulin salgılar ve kilo vermeni hem engeller hemde kilo aldırır. Meyvelerin mevsim meyvesi olmasina dikkat ediyoruz. Serbest olan meyvelerden birkac tanesi şunlardır elma, kiraz ,kaysi, seftali , armut, erik, portakal vesaire gibi. Veya 3 4 adet gün kurusu yani güneş altında islem görmeden kuruyan meyveler örneğin erik, kaysi, elma gibi bu gün kurularinida mevye niyetine tuketebiliriz. Yanliz baslarda yedigimiz bu meyveleri bi sure sonra yemeyi birakiyoruz nedeni ise bazi kisilerde kilo vermeye engel oldugu icin birakilmasi daha uygundur. Kahvalti çok önemlidir ve muhakkak yapılması gereken ogundur kahvalti yapilmadan asla zayiflanmaz ve aksine kilo alinir.Kuvvetli yapilan bir protein karbonhidrat icerikli saglikli kahvalti sizi akşama kadar acıktırmaz. Eger acikma hissi oluşursa bilinizki muhakkak yanlış veya eksik bişeyler yemisinizdir kahvaltida. Kahvaltıyi bitirdikten sonra en az 5 saat bir lokma yemiyoruz ve bekliyoruz diger öğün yemek için .Bu beklediğimiz 5 saat LEPTIN bakımından cok önemli leptin yağ yakan hormondur. Ve zayiflama sürecinde size cok yardımcı olur. Yemek yedikten 4 saat sonra devreye girer leptin, ve yağ yakmaya baslar yani süreyi dahada uzatirsaniz daha cok yağ yakarsiniz. Örneğin sabah 9 da kahvaltı yapıldığı takdirde aksam yemeğide saat 6 da yendigi zaman 4 saat yağ yakmış olursunuz. Leptinin görevi çok önemlidir gece uykuda leptin daha cok devreye girer ve çok calisir ve bu yüzden erken yatip leptine zaman vermekte cok önemlidir. LEPTIN ile alakali genis bilgi dosyalar bolumumuzde mevcuttur. Daha genis bilgi icin okuyabilirsiniz.

AKSAM YEMEGI : Akşam yemeğinde dikkat edeceğimiz hususlar ise şunlardır. Makarnayi pirinçi patatesi katiyen mutfagimiza sokmuyoruz bunlarin hepsi nişasta ve yuksek oranda seker içeriyor. Geri kalan evimizde ne varsa onu pişiriyoruz sebze yemekleri olabilir veya et yemekleri olabilir tavuk balik kırmızı et gibi. Yemeklerimizi zeytinyağı ,tereyağı, veya kuyruk yağı ile pişiriyoruz. Margarin ve ayçiçek yağı kesinlikle kullanmıyoruz. Akşam yemeğini en son saat 19:30 yemiş ve bitirmiş oluyoruz. Yemeklerimizin hepsini çiğ olarak altı kısık olarak pişiriyoruz tuzunuda yemeklerin altını söndürmeden iki dakika önce atiyoruz. Daha çok bilgi için grubta örnek menü resimleri var oralarada bi bakmanizi tavsi ederim.
Bazi yemekler sinirlidir ornegin bulgur kilo verme esnasinda haftada bir kere en fazla 4 yemek kasigi tuketilmelidir. Nohut, leblebi, ve bezelye yuksek oranda nisasta ( karbonhidrat ) yani seker icerdikleri icin kisitli olarak tuketilmelidir.

SIVI TUKETIMI :
Gün boyunca 2 Veya 2,5 litre su muhakkak tüketmeliyiz ayreten sıvı olarak bitki çayları Filtre kahvesi Türk Kahvesi Türk çayı,ama çaylara kahvelere şeker atmiyoruz. Süt sadece sabah icilebilir gec saatlerde icilen süt azda olsa insulin salgilatır ve kilo vermeye engel olur veya durdurur.
Leptin gün boyu icilen bu sivi tüketimlerden dolayi engellenmez.
Leptini engelleyen hususlar :
Sakiz cignemek, dis fircalamak, sigara icmek, yemegin tadina bakmak, lokma halinde agiza alinan besinler, cignemek vesaire gibi seyler leptini bozar nedeni de beyin bunu yemek olarak algiladigi icindir. Lakin sigara icip te Karatay usulu beslenip kilo veren de olmustur ama saglik acisindan tabi ki birakilmasi daha uygundur.

ee kimse tüyo vermiyor .
daha önce karatay beslenmesini denemediyseniz zor gelebilir yani diyet gibi gelebilir; bu da hamilelikte vücudunuzu yorabilir. ben tam anlamıyla uygulayamasam da bir buçuk yıldır bu şekilde beslenmeye çalışıyorum. hamilelikte de devam edicem kilo durumuma göre. çok almayacak gibi olursam çok kasmam, sadece leptin saatleri ve üç beyaza dikkat ederim. baktım kilo alımı istediğimden fazla gidiyorsa daha dikkatli yaparım diye düşünüyorum. şunu da belirteyim, daha önce bu beslenmeye vücudunu alıştıranlar için hamilelikte bu beslenme şekli diyet gibi olmayacak aksine bebek için faydalı bir beslenme şekli olur diye düşünüyorum.

yok daha almadım çok şükür ama yolumuz uzun inşallah ve korkuyorum. sen aldın mı
Ben iki kilo civarı vermiştim bi ara sanırım bi kilosunu almışımdır. Bulantılar geçti gibi benim. Zaten zayıf değilim 162 boy 63 kg yim şuan

Ben iki kilo civarı vermiştim bi ara sanırım bi kilosunu almışımdır. Bulantılar geçti gibi benim. Zaten zayıf değilim 162 boy 63 kg yim şuan
yakın ölçülerdeyiz. 159 boy, 66.5 kilo. zayıf olmadığım için dikkat etmek istiyorum karatay beslenmesiyle.

Karatay diyeti yapmıyorum ama sağlıklı beslenmeye çalışıyorum. Sadece ekmek yemiyorum ki hamile kalmadan önce de yemiyordum. Kahvaltımda mesela bugün 1 dilim ananas 6 yeşil zeytin kaşar peyniri ve beyaz peynir 1 kırmızı közlenmiş biber ve 1 haşlanmış yumurta . Gayet doyurucu oldu. Ara öğün 1 tüm ceviz yedim. Öğle yemeği haşlanmış et ve bir kase çorba ile 1 lahmacun. Bebeğe kilo almam yeterli çünkü yeteri kadar kilom var. 12den fazla kilo alma dedi doktorum. Elimden geldiğince almadan hamilelik geçirmek istiyorum

karataycı olup da hamile olan yok mu..
Merhaba canım nasılsın nasıl gidiyor hamilelik kaç kilo aldın şuana kadar merak ettim ben hamilelikten önce 1. Bebeğimden kalma kilolaı vermek için yaklaşık 1 yıldır karatay usulü besleniyorum 67 den 54 de düştüm gebelik öncesi sonra 3 kg aldım 2. Bebeğimede 57.6 ile hamile kaldım şuanda - 1.600 gr ile devam ediyorum 56 kg yum çok fazla dikkat edemiyorun ama elimden geldiğince özen göateriyorum bakalım bende bu gebelikte mümkün olduğunca az almak isyiyorum

Hamilelikte beslenme cok onemli gercekten, unlu sekerli seylerin asla faydasi yok zarari var. yiyince vicdan azabi cekiyorumr. Canan karatay beslenmesi diyet degil bir yasam tarzi . Bu sekilde beslenen var mi hamile arkadaslar ?

X