Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Hastaneden ayrılmadan Yapılması gerekenler

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.680
23.912
46
maxresdefault.jpg


Tüm bebekler farklıdır. Bebeğinizin durumuna göre hastanede kalış süresi beklenenden kısa ya da uzun olabilir. Bebeğinizle eve döneceğinizde kaygılı değil mutlu olun.

Taburculuk raporu:

Hastanede bebeğin ilk gününden itibaren başına gelenlerin özeti hazırlanacak ve sizlere taburcu olurken verilecektir.

Yeni doğan metabolik tarama testleri:

Beslenme başladıktan sonra alınan ve gerekirse tekrarlanan kalıtsal (nadir) hastalıkları inceleyen, az kanla yapılan testlerdir.

Tiroid testleri:

Tiroid bezinin çalışmasını inceleyen testlerdir. Bazen ileri derecede erken doğan bebeklerde tekrarlar gerekir. Tiroid testlerinin normal olması normal zekâ gelişimi için son derece önemlidir.

Retina (Göz damarları) kontrolleri:

32. haftadan önce do¬ğan tüm bebeklerin retina muayeneleri yapılmalıdır. İlk muayene bebek 6 haftalıkken ya da 32 haftaya geldiğinde mutlaka yapılmalıdır. Kontrolü uzman bir göz doktoru yapar. Retina damarları tamamen gelişene kadar muayeneler devam eder (38-40 Hafta). Takiplerini bebek çıktıktan sonrada yaptırmanız gerekebilir.

İşitme testi:

Yoğun bakımda kalan bebeklerin işitme testi mutlaka yapılmalıdır. Bebek geçse bile bazı koşullarda (1000 gram altı, enfeksiyon geçirmiş ise…) 6.ayında tekrarı önerilmektedir.

Özel takipler:

Bebeğinizin özel durumuna göre yapılması gereken ek testler, eğitimler veya filmler gerekebilir, örneğin beyin kanaması geçirmiş bir bebeğe belirli aralıklarla ultrason ve MR çekmek gerekir.

Kan testleri:

Taburcu olmadan kan sayımı ve kemik gelişimi testleri tekrarlanmaktadır. Bu testler özellikle 1500 gramın altında doğan bebeklere yapılmaktadır.

 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 144 gün geçti.