Hata mı yaptım ? Sağlıkçı arkadaşlar bi baksanız

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sizi cok iyi anliyorum yani duydugunuz endise aslinda cok normal. Bir anne olarak insan evladina hic bir sekilde zarar gelmesin istiyor. Konuyla ilgili arkadasinizin densizligine cok sinir oldum bir anneye durduk yere korku asilamasi cok hadsizce olmus. Bende icinizi rahatlatacagim. Teknisyenin dedigi gibi cocuklara cok dusuk dozda radyasyon veriliyor ve beyin tomografisi basli basina diger tomografi islemlerine gore az radyasyon iceriyor. Bu konuyla ilgili cok yababanci ve bilimsel makaleler okudum bahsettiginiz kanser riskindeki artis cocukluk caginda 5 veya daha fazla tomografi cekmis kisilerde olusuyor. Bu artan riskte yine nispeten dusuk bir risk. Burada onemli olan kar zarar orani. Cocugunuz kafasindan darbe aldi ve kustu burda beyin kanamasi ihtimali goz ardi edilemezdi yani doktorun bu durumda bu ihtimali kesin bir tani ile elemesi gerekiyordu. Ya allah korusun beyin kanamasi geciriyor olsaydi arkadasinizin verdigi ustun akila gore radyasyon korkusuyla cocugunuzu olume veya engeĺli kalmaya mahkum etmis olmazmiydiniz?

cocuk bu hoplarken bıle dusebılır
benım kızım 6 yasında duserken nelere dıkkat etmesı gerektıgını bılıyor
okulda parkur oynarken dusmus eve geldıgınde bana soyledı kafamı korudum anne ama yınede haberın olsun dedı
kızıma 2 yasındayken anlatmıstım bacak kol kafa zarar gorebılır dıkkat etmek lazım dusunce de mutlaka anne baba okuldaysan ogretmene soylemek lazım onemlı dıye. sanırım benım ıcın bır travma oldugu ıcın korktugum ıcın ozellıkle cocuguma ogrettım sıde ogretın ... dustugunde kafasını koruması gerektıgını carparsa sıze mutlaka soylemesı gerektıgını usulunce cocugunuzu tanırsınız anlayacagı sekılde korkutmadan anlatın...

Bakın yukarda açıkladım endişemi
Tomografi çekilecek dediyse dr cekılecek . Ama düşmeden önce de kusmustu,

Bu sekılde konuşacağım çok teşekkür ediyorum gerçekten mantıklı

İnsan hiçbir zarar gelmesin istiyor çok güzel ifade etmişsiniz
Ben sadece zaten midesi rahatsızdı buna hiç pay bırakmadım burada mı yanlış yaptım veya aceleci davrandım bunun vicdan muhasebesindeyim

Gece gece bu hikayeye çok üzüldüm ya. Özellikle annesi kızar diye söyleyememesi.. Anne için de ne acı, ne ağır yük..
ınsan olecegını hıssedıyor mu ne tovbe yarabbım
bayramdan sonra olmustu bayramdan bırkacgun once hep bırlıkte resım cekılelım ölümlü dunya hazır bır aradayız demıstı cok kızmıstık ne bıcım konusuyorsun dıye
hatta o zamanlar sıyah kalın cercevelı gozluk modası vardı derecelı gozluk kullanıyorduk ıkımızde yedek cercevesını bana hedıye etmıstı sevıyorum onları dıye benden sana hatıra kalsın demıstı
murat kekıllının bu aksam olurum benı kımse tutamaz sarkısı yenı cıkmıstı buyuk deprem olmustu o yıllar o kış oldu

hastaneye dava acıldı hastane nasıl farketmez grıp olmus dıye eve gonderır dendı bu cocuk nıye ıyılesmıyor dıye defalarca doktora gıdıldı doktor grıp dınlensın dedı eve gonderdı sureklı

benım ıcın bır travmadır aklıma geldıkce bogazım dugumlenıyor ılk gunku gıbı

Bu saçma düşünceyi kafanıza takip vicdan azabı çekmeyin lütfen ya
Bir şey çıksa daha mı iyi olacaktı.
Çocuk belirti vermiş tabiki götüreceksiniz.
Ya götürmeseniz bir şey olsa o acıyı o arkadaş mi çekecek
Allah akıl fikir versin insanlara

Sunuda ekleyeyim bahsettigim makaledeki arastima yani cocuklar uzerinde yapilan arastirma 80 li yillarda tomografi ceken cocuklari kapsiyor. O yillarda eski cihazlar kullaniliyordu ve bu cihazlarin radyasyon dozu cok daha yuksek. Yeni nesil cihazlar daha az rasyasyonla daha keskin goruntu saglayabiliyor.

konu sahıbesı bırde sunu soylemek ıstıyorum hastanelerın saglıkcıların tum doktorların uyguladıgı tedavıler ınsan saglıgı ıcın oncelık bıze fayda saglamak ısterler
kanser dıyorsunuz ya seker en buyuk dusman o daha cok kanser yapıyor herkesın evıne kolalar abur cuburlar hazır paketlı gıdalar gırıyor tomografıden korkana kadar en cok onlardan korkun derım...

bıraz daha sogukkanlı olun sakınlıgınızı kaybedersenız hata yaparsınız cocuklar düşe kalka buyurler

Sanırım o yaşlarda henüz çok genç bilmiyorum belki de insanlar henüz saf ve temiz oldukları için hissediyor olabilirler belkide temiz kalpli bir insandı bilemiyorum ama çok üzüldüm bende .. hele annesine söyleyememek,……

Ben sadece zaten midesi rahatsızdı buna hiç pay bırakmadım burada mı yanlış yaptım veya aceleci davrandım bunun vicdan muhasebesindeyim
Hâla aynı şeyleri söylüyorsunuz. Midesi sebebiyle olmayabilirdi, siz başında neyi bekleyecektiniz tam olarak ne olsaydı hastaneye götürecektiniz mesela? Zaten kanama olsaydı ve siz evde başında bekleseydiniz geç kalacaktınız belki..

Ben risk almazdım, başında falan da bekleyemezdim. Ne saçmalık bu.

Eger doktor gerekli gormediyse çekmezdi. Şükür birşey çıkmamış ama cekmeden nerden bilecekti. Benim oğlum 4 yaşındayken bizim yataga geldi ve düştü zaten hastaydı geniz akintisi vardi cok fazla ,Doktora gittik sorduk gerek yok dedi bisey olmamis dedi kusma vs üstünden 3 saat geçmişti tam hastaneden ciktik kapıdan kustu hemen geri döndük beyin cerrahına gittik . Oda muayne etti gerek yok dedi geniz akıntisindan kusuyordu o ara ondan dedi. Ama gerekli görse yaptırırdim. Bazen yapacak bişey olmuyor

O arkadaşınız halt yemiş, siz de abartmışsinjz. Herkes herşeyi çok biliyor. Birde adamı aramissiniz, ne diyecek evet çok tehlikeliydi keşke yaptirmasayfiniz falan mı diyecekti? Bak birşey çıkmamış demiş birde gece gece tam sinir olmalık.

O konuda size gerçekten katılıyorum haklısınız , insanlar bir öğün yemese aç kaldım şekerim düştü diye panik oluyor halbuki kola cips baklavalar derken tonla şeker yüklüyorlar kendilerine yanı o bir sağlık sorunu olmuyor hayret bişey .
Soğukkanlı davranmaya çalıştım , korksa cihaza girmezdi zaten . Kafan saçların çok güzel fotoğrafını çekecekler uyuyor gibi yap komıklık olsun dedim ikna oldu o sekılde çektik zaten

Her olaya yorum yapmak isteyen çok bilmisler vardır ya. Nefret ediyorum böyle tiplerden. Zaten darbe sonrası kusma beyin kanaması belirtisi. Bunu söyleyip doktora doktor eve gonderse. Bu sefer o arkadaş aaaa olur mu öyle şey . Ya çocuk beyin kanaması geciriyorsa. Nasıl tomografi çekilmez. Hemen dava aç derdi

Sizin yerinizde kim olsaydi cocugunu o an hastaneye gotururdu emin olun. Kusma cok onemli ve ciddiye alinmasi gereken bir belirti. Vicdan yapmayin lutfen. O arkadasinizida uzaklastirin hayatinizdan. En nefret ettigim sey bir anneyi en hassas yerinden vurmaktir ya. Cocugunuzu sizden cokmu seviyorda kalkip akil veriyor size.

Gerçekten fazla abartıyorsunuz. Küçük çocuklu anneler kolay etkileniyor bu çok bilmişlerden. Yazın benim de oğlum parkta yere sert düştü, dizi anında davul gibi şişti. Hemen hastaneye gittik, çekimini yaptırdık. Biz nereden bilelim çocukta ne olduğunu. Radyasyon bağımlısı olmuş gibi davranıyorsunuz şu an.

Yakın zamanda benim de oğlum düştü çok daha tehlikelisiydi ambulansla götürdük ve tomografi çekildi hiç bisey yok dediler, birkaç ay sonra migren ataklari için bi kez daha çekmek istediler önceki düşme ile bağlantısı var mı yok mu diye yine hiç birşey yoktu çok şükür sizin gibi annelik içgüdüsü ile için acıdı keşke gerek olmasa idi diye
Ben de bir anne olarak herşeyden uzak büyütmek hep istedim ilaç radyasyon hastane vs ama öyle olmuyor işte kar zarar oranını düşünüp ona göre hareket ediyor doktorlar tabiki bir de çocuklara öyle 400 röntgen kadar radyasyon vererek tomografi çekilmiyor kesit sayısı az ve düşük doz radyasyon veriliyor
Ben de radyoloji teknikeriyim işimi yapmıyorum ama çalışanlar esas risk grubu olanlar uzun aralıklarla tomografi röntgen cektirenler öyle riskli değil

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…