Hatipoğlu’nun YÖK üyeliğine onay veren Erdoğan, altı üniversiteye rektör atadı

nameaver

Nirvana
Kayıtlı Üye
11 Mart 2016
11.346
49.028
Hatipoğlu’nun YÖK üyeliğine onay veren Erdoğan, altı üniversiteye rektör atadı

11/03/2017 00:37

PrintPocketPinterestGoogle+TumblrWhatsAppTwitterTelegramFacebook510

Altı üniversiteye rektör atayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ünlü din adamı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğini onayladı.

erdogan-turizm1.jpg

Fotoğraf: Reuters

Geçen yılın sonunda çıkarılan 676 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) rektörlük seçimleri kaldırılmış, cumhurbaşkanının rektörleri doğrudan atamasına karar verilmişti.

Erdoğan, YÖK’ün önerdiği adaylar arasından altı üniversiteye rektör atadı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre atanan rektörler şöyle:

* Abdullah Gül Üniversitesi rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu,

* Çankırı Karatekin Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Hasan Ayrancı,

* Iğdır Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma,

* Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Mazhar Bağlı,

* Siirt Üniversitesi rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Murat Erman,

* İbn Haldun Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Recep Şentürk.

Açıklamada, ünlü din adamı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun bakanlar kurulu tarafından YÖK üyeliğine seçiminin onaylandığı da belirtildi.

Rektörlük seçimleri kaldırılmıştı
18 Ekim tarihinde ‘Akademik Yıl’ açılış töreninde konuşan Erdoğan, ‘görünüşte demokratik’ olarak tanımladığı rektörlük seçimlerinin üniversitelerde ‘gruplaşmaları, hizipleşmeleri, kırgınlıkları’ artıran bir işleve büründüğünü savunarak şunları söylemişti: “Üniversite içinde zaten çok yıkıcı bir şekilde yaşanan bu süreç YÖK’ün ve cumhurbaşkanının takdiriyle daha da sıkıntılı bir boyut almaktadır. Bunun için rektör atamalarındaki mevcut usulden vazgeçilmesi, üniversitelerimizin de ülkemizin de yararına olacaktır diye düşünüyorum.”

29 Ekim gecesi Resmi Gazete’de yayınlanan 676 Sayılı KHK’yla rektörlük seçimleri kaldırılmıştı.

2547 sayılı Kanun’un 13’üncü maddesinde yer alan “Devlet üniversitelerinde rektör, profesör akademik unvanına sahip kişiler arasından görevdeki rektörün çağrısı ile toplanacak üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanır” ifadesi değiştirilerek “Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır” denmişti.

KHK’yla birlikte ayrıca, rektör adaylarının seçimi ve rektör ataması vakıf mütevelli heyeti tarafından yapılan vakıf üniversitelerinde, rektör atamaları, mütevelli heyetinin yetkisinden çıkmıştı.

http://www.diken.com.tr/hatipoglunu...veren-erdogan-alti-universiteye-rektor-atadi/

Bir cubbeli agliyordu, neden diyordu neden ben degil de o :KK43:

ümidini kesmesindi, belki de onu yök başkanlığı bekliyordu:ruh::ruh::ruh:

ay ben bu kıssadan hisse işini beceremiyorum, hiç de sevmem zaten kıssadan hisseleri, manipülasyonun dik alası:KK53:

nameaver nameaver şekerim bitanem, dikenden haber alıntılarken fotoları ekstra eklemen lazım yoksa çıkmıyor, biz görsel milletiniz fotosuz haber bizim için bir hiç:KK48::KK48:

ümidini kesmesindi, belki de onu yök başkanlığı bekliyordu:ruh::ruh::ruh:

ay ben bu kıssadan hisse işini beceremiyorum, hiç de sevmem zaten kıssadan hisseleri, manipülasyonun dik alası:KK53:

Hayir diyordu cubbeli beni diyanetin basina getirin, olmadi tubitak'a getirin ben Nihatla calismam diyordu :KK53: izahi olmayan seylerin mizahi oluyor kizim :KK53:

Hayir diyordu cubbeli beni diyanetin basina getirin, olmadi tubitak'a getirin ben Nihatla calismam diyordu :KK53: izahi olmayan seylerin mizahi oluyor kizim :KK53:
orası kesindi, dışardan bakanlar bu kadınlar ne saçmalıyor diyordu ama bilmiyorlardıki düşünce özgürlüğü yoktu ama deliryum ve kuzenim yazmış özgürlüğünden yırtabilirlerdi:KK53::KK53:

Belki YÖK toplantılarından canlı yayın yapar artık. Hatipoğlu din adamı olarak tatlis bir insan. Yök ile ne alaka yav

akp li olupta boş kalan yoq çevremde bir zamanlar cemaatte olanlar gibi ama adalet güzel şey:)

X