hayalımde ki evlilik ve eş

lulye

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2013
85
5
merhabalar. ben 5 sene boyunca eşimle birbirimizi bekledik ailem izin vermıyordu evlenmemıze.cok sey yasadık ama sonunda evlendık. evlenmeden önce o kadar cok hayallerım vardı ki. evliliği cok farklı düşünüyordum.ama hayal kırıklıgıymıs meger. cok farklı bi evlilik hayatı gördüm ve yasadım. kayın validemgilin evinin 3 ev asagısına ev tuttular. ama onlarla yiyip içiyoruz kışın da orda kalıyoruz. ramazan da da eltim kaynım ve 3 cocuguyla kalıyoruz 2 odalı bir evde. hiç oturamıyorsun otursan da yer olmuyor. gecen ramazanda ikiz cocuklarıma düşük yaptım. ondan önce 5 ay öncede ilk cocuguma düşük yaptım. kayınvaliem bencil kendi burnunun doğrusunda gidiyor. okuma yazması yok cahil.ama herseyi ben biliyorum havasında adeta. bizim fikirlerimizi sormuyor bıle önemli değil. kendi ailesine ayda 2-3 kez gidiyoruz oturmaya. bazen haberim olmuyor işten cıkıyorum oraya buraya giiyorum işten agrı. demıyorlar bıle. bezen akşam evde yarın suraya gidiyoruz diyo. sormuyor bıle işiniz varmı diye. bi iki kere gitmek istemediğimi dile getirdiğimde surat ediyor tavır alıyor. kendi aileme bile ayda 1 kere yada hiç gidemıyorum. çünkü arabamız yok gidelim demıyorlar gıtmek ıstedıgımde gonulsuz gıbı ıstellı olmuyor ii gidelim yada bizim ne işimiz var siz gidin diyor. arabamız olmadıgından onlarla her yere gıdıp gelıyoruz. sınırlerım cok bozuluyor sabahları bıle kalktıgımda aklıma gelıyor basım agrıyor. eşim e sölüyorum bişi yapmıyor. dediği tek şey beraber duruyoruz. ayıp olur. gitmeyelım dediğimde bana cıkısıyor goruyorsun dıyor. bende onun bu tavrına kızıyorum bişi yapmıyor. arada ki dengeyi saglayamıyor.size bişi anlatım bir ramazan da davet olur dıye 15 gün izin kullandım 3 ay işyerinde izinlrimi biriktirerek. bayram sabahı kayın valıdemın ailesi görümcem teyzem anneannem geldi zaten eltimler bızde. o gün gezmelri yaptık. 3 günü de işe baslıyorum dayımlara amcamlara gıdemedım. 3 günü de gıdemedım. 4 gün bı sabah kahvaltısında kayın valıdem eltımler gıtmeden ekmek edeceklermıs o akşam ıcın.ban onu soluyor. bende amcamlara dayımlara gıdemedım dedim. bayram bıtıyor dedim olmadı sşiz yiyin biz gelince yeriz dedim.masada pufladı. sonra dedi ki ii tamam gidin annegile de onlarda gelsın dedi. tmm dedim. bayram gezmesini yaptık o akşam annemgille geldik eve 8,30 gibi.herkes soguk davrandı. hamur azmıs bana soledıler bende yetebılır dedim gıttıgımız yerlerde bişiler konuyor yedık az yerler dedım. eltım ekmegın peşinde bana hııı yetmeyınce sız tokmuydunuz mu deriz dıye gulerek tuhaf bı konusma yaptı. bende bozuldum abimin eşi yengem de aanladı bu durumu. kayın valıdem hamur yogur dedi. nese bızımkıler yedi kayınvalıdem kucagında eltımın couguyla mutfak kapısından gecmeye calısıyor kapının bı tarafında ben varım bana cekılıver bıle demıyor.zorluyor kendını konusmuyor yanı ben,imle.bende ekmegı yemedım . içerde oturuyoruz eltıme gel otur yemış ye cay iç bilmem ne.biz yokuz ailem yok gibi. eltim gilin ailesine gitmiyorsunu görüşmüğyorsunu diye annem cıkıstı bı ara kayınvalıdem annemde tersledı lafla sakayla karısık.sonra herkes gıttı. kayın valıdemı dısarı cagırdım gelır mısın bı ıkonusucam dıye. gelmedı burda konus dedı. sonra geldı yatak odasına ben de bıişiy mi var tuhaf davranıyorsunuz dedim. bişiy mi yaptık dedim. bi kusurumuz ol du dedim. yooo nerden cıkardın sana bişi diyen mı oldu diye tavırlı konustu anne bi tuhaftınız. gelinimiz yengem bile fark ettmiş ki bana bişi mi var dıye sordu dedim. ona neymiş laf cıkartma ona da sorarım ben bılmem ne costu bırden kavga edıyor. ne oldugunu bılemedım. alt tarfı bı soru sordum. artık bana da geldiler bana cekemıyorsan cekme dedı biş iyokken. bende kızdım gidiyordum artık kapıdan cıkıyordum asagı evimize yatmaya barıs falan gıtmedı kaldık sonra bana saglık karnesınde bı ıkımızın resmını gosterıyor sızı burda tasıyorum annenı sevıyorum annenın bı gulmesı yeter dıye ban sölenıyor. sonra barıs ses tonumu yukselttıgım için ozur dıle dedi. sinirlendım ona da sırf onun için hiç yapmadıgım bişiyi yaptım ve kursura baka dıye öptüm yanagından . o günden beri onlara kızıstım. hala o sinirim gitmedi. eltime de. eltim zaten herkesnen konuuyor muhabbet iyi. bana bi hal jhatır bıle sormuor. görümceme teyzeme gıtsek onlarla konusuyor ya benle konusmuyor. hep ben soruyorum. bu duruma anlam vermıyorum. küçüğüm diye kaale alınmıyorum sanırım.oysa ben eltimim cocuklarının sevdiğim için doğum günlerinde pastalarını yapıp hediyelerini alıp herkesı topladım kutladıkgörümcemin cocuklarının teyzemın cocugunun hep kutlşadım.hedıylerıyle. eltimin doğum gününü de kutladım pasta aldım cebımde 25 tl kaldı ona ayıpolmasın dıye cüzdan aldım. o na verirken sarıkmaya yaklastım o sarılmadı bıle. görümcemin doğum gününü kutladık 3 parça hesşiye almıslar bot kıyafet vs.. benım doğum günümde bi tel actılar sadece.hiç bişi yapmadılar.hedıye kutlama degılde. baskalrından ayrı tutuluyorum gucume gıdıyor. neden ama . bi kötülüğüm olmadıgını düşünüyorum. eşim e de kızıyorum bazen keske evlenmeseydim dıyorum. nasıl ne sekılde davranacagımı bılemıyorum. cahıl ınsanlarla ugrasmak gercekten zormuş yani eşimde dahıl genış ince düşenemiyorlar. kalın kafalılar hepsi. düzenmiz olmadıgından bebek de yapmak ıstemıyorum. o kadar cok gelenımız var ki ve gidenimiz oturamıyorum işten gelince bazı akşamları. misafir olmasa da kendıme bı ugraslar buluyorum hep dısarda mutfakta kafam öle rahatlıyor . bu durum duzelır mı bılmem. duzelmez. ınsanları kırmak ıstemıyorum. kırarsam da geri dönüş olmaz geri donmem öle bı huyum vardır. hersey kestırıp atarım.kayınvalıdem eltıme bı meseleen dolayı arakasından kedı bacaklı saını yolartım vss pıs kelımeler kullandı. kım bılır bana ne ler der. agzı pıs.bu ortamdayız benımde pskolojım bozuldu hepğ onlarla kukla gıbı gıt gel gıt gel. sıkıldım bunaldım.içimdekılerı dıyemıyorum eşime dıyıorum faydası yok artık onla kavga ediyorum. vlendıgımız gunden beri 1 kere cıktık dısarı evlenelı 2 sene olcak. o da alısmıslar gelıver gıdıver yonlendırmelere kendı baslarına bısı yapamamıslar. ne yazık.

merhabalar. ben 5 sene boyunca eşimle birbirimizi bekledik ailem izin vermıyordu evlenmemıze.cok sey yasadık ama sonunda evlendık. evlenmeden önce o kadar cok hayallerım vardı ki. evliliği cok farklı düşünüyordum.ama hayal kırıklıgıymıs meger. cok farklı bi evlilik hayatı gördüm ve yasadım. kayın validemgilin evinin 3 ev asagısına ev tuttular. ama onlarla yiyip içiyoruz kışın da orda kalıyoruz. ramazan da da eltim kaynım ve 3 cocuguyla kalıyoruz 2 odalı bir evde. hiç oturamıyorsun otursan da yer olmuyor. gecen ramazanda ikiz cocuklarıma düşük yaptım. ondan önce 5 ay öncede ilk cocuguma düşük yaptım. kayınvaliem bencil kendi burnunun doğrusunda gidiyor. okuma yazması yok cahil.ama herseyi ben biliyorum havasında adeta. bizim fikirlerimizi sormuyor bıle önemli değil. kendi ailesine ayda 2-3 kez gidiyoruz oturmaya. bazen haberim olmuyor işten cıkıyorum oraya buraya giiyorum işten agrı. demıyorlar bıle. bezen akşam evde yarın suraya gidiyoruz diyo. sormuyor bıle işiniz varmı diye. bi iki kere gitmek istemediğimi dile getirdiğimde surat ediyor tavır alıyor. kendi aileme bile ayda 1 kere yada hiç gidemıyorum. çünkü arabamız yok gidelim demıyorlar gıtmek ıstedıgımde gonulsuz gıbı ıstellı olmuyor ii gidelim yada bizim ne işimiz var siz gidin diyor. arabamız olmadıgından onlarla her yere gıdıp gelıyoruz. sınırlerım cok bozuluyor sabahları bıle kalktıgımda aklıma gelıyor basım agrıyor. eşim e sölüyorum bişi yapmıyor. dediği tek şey beraber duruyoruz. ayıp olur. gitmeyelım dediğimde bana cıkısıyor goruyorsun dıyor. bende onun bu tavrına kızıyorum bişi yapmıyor. arada ki dengeyi saglayamıyor.size bişi anlatım bir ramazan da davet olur dıye 15 gün izin kullandım 3 ay işyerinde izinlrimi biriktirerek. bayram sabahı kayın valıdemın ailesi görümcem teyzem anneannem geldi zaten eltimler bızde. o gün gezmelri yaptık. 3 günü de işe baslıyorum dayımlara amcamlara gıdemedım. 3 günü de gıdemedım. 4 gün bı sabah kahvaltısında kayın valıdem eltımler gıtmeden ekmek edeceklermıs o akşam ıcın.ban onu soluyor. bende amcamlara dayımlara gıdemedım dedim. bayram bıtıyor dedim olmadı sşiz yiyin biz gelince yeriz dedim.masada pufladı. sonra dedi ki ii tamam gidin annegile de onlarda gelsın dedi. tmm dedim. bayram gezmesini yaptık o akşam annemgille geldik eve 8,30 gibi.herkes soguk davrandı. hamur azmıs bana soledıler bende yetebılır dedim gıttıgımız yerlerde bişiler konuyor yedık az yerler dedım. eltım ekmegın peşinde bana hııı yetmeyınce sız tokmuydunuz mu deriz dıye gulerek tuhaf bı konusma yaptı. bende bozuldum abimin eşi yengem de aanladı bu durumu. kayın valıdem hamur yogur dedi. nese bızımkıler yedi kayınvalıdem kucagında eltımın couguyla mutfak kapısından gecmeye calısıyor kapının bı tarafında ben varım bana cekılıver bıle demıyor.zorluyor kendını konusmuyor yanı ben,imle.bende ekmegı yemedım . içerde oturuyoruz eltıme gel otur yemış ye cay iç bilmem ne.biz yokuz ailem yok gibi. eltim gilin ailesine gitmiyorsunu görüşmüğyorsunu diye annem cıkıstı bı ara kayınvalıdem annemde tersledı lafla sakayla karısık.sonra herkes gıttı. kayın valıdemı dısarı cagırdım gelır mısın bı ıkonusucam dıye. gelmedı burda konus dedı. sonra geldı yatak odasına ben de bıişiy mi var tuhaf davranıyorsunuz dedim. bişiy mi yaptık dedim. bi kusurumuz ol du dedim. yooo nerden cıkardın sana bişi diyen mı oldu diye tavırlı konustu anne bi tuhaftınız. gelinimiz yengem bile fark ettmiş ki bana bişi mi var dıye sordu dedim. ona neymiş laf cıkartma ona da sorarım ben bılmem ne costu bırden kavga edıyor. ne oldugunu bılemedım. alt tarfı bı soru sordum. artık bana da geldiler bana cekemıyorsan cekme dedı biş iyokken. bende kızdım gidiyordum artık kapıdan cıkıyordum asagı evimize yatmaya barıs falan gıtmedı kaldık sonra bana saglık karnesınde bı ıkımızın resmını gosterıyor sızı burda tasıyorum annenı sevıyorum annenın bı gulmesı yeter dıye ban sölenıyor. sonra barıs ses tonumu yukselttıgım için ozur dıle dedi. sinirlendım ona da sırf onun için hiç yapmadıgım bişiyi yaptım ve kursura baka dıye öptüm yanagından . o günden beri onlara kızıstım. hala o sinirim gitmedi. eltime de. eltim zaten herkesnen konuuyor muhabbet iyi. bana bi hal jhatır bıle sormuor. görümceme teyzeme gıtsek onlarla konusuyor ya benle konusmuyor. hep ben soruyorum. bu duruma anlam vermıyorum. küçüğüm diye kaale alınmıyorum sanırım.oysa ben eltimim cocuklarının sevdiğim için doğum günlerinde pastalarını yapıp hediyelerini alıp herkesı topladım kutladıkgörümcemin cocuklarının teyzemın cocugunun hep kutlşadım.hedıylerıyle. eltimin doğum gününü de kutladım pasta aldım cebımde 25 tl kaldı ona ayıpolmasın dıye cüzdan aldım. o na verirken sarıkmaya yaklastım o sarılmadı bıle. görümcemin doğum gününü kutladık 3 parça hesşiye almıslar bot kıyafet vs.. benım doğum günümde bi tel actılar sadece.hiç bişi yapmadılar.hedıye kutlama degılde. baskalrından ayrı tutuluyorum gucume gıdıyor. neden ama . bi kötülüğüm olmadıgını düşünüyorum. eşim e de kızıyorum bazen keske evlenmeseydim dıyorum. nasıl ne sekılde davranacagımı bılemıyorum. cahıl ınsanlarla ugrasmak gercekten zormuş yani eşimde dahıl genış ince düşenemiyorlar. kalın kafalılar hepsi. düzenmiz olmadıgından bebek de yapmak ıstemıyorum. o kadar cok gelenımız var ki ve gidenimiz oturamıyorum işten gelince bazı akşamları. misafir olmasa da kendıme bı ugraslar buluyorum hep dısarda mutfakta kafam öle rahatlıyor . bu durum duzelır mı bılmem. duzelmez. ınsanları kırmak ıstemıyorum. kırarsam da geri dönüş olmaz geri donmem öle bı huyum vardır. hersey kestırıp atarım.kayınvalıdem eltıme bı meseleen dolayı arakasından kedı bacaklı saını yolartım vss pıs kelımeler kullandı. kım bılır bana ne ler der. agzı pıs.bu ortamdayız benımde pskolojım bozuldu hepğ onlarla kukla gıbı gıt gel gıt gel. sıkıldım bunaldım.içimdekılerı dıyemıyorum eşime dıyıorum faydası yok artık onla kavga ediyorum. vlendıgımız gunden beri 1 kere cıktık dısarı evlenelı 2 sene olcak. o da alısmıslar gelıver gıdıver yonlendırmelere kendı baslarına bısı yapamamıslar. ne yazık.

yazı çok küçük hepsini okuyamadım ama tek bir nokta var kilit cümle...hrşeyi özetliyor yeni evlenicek gençlerimiz için""ailem izin vermiyordu evlenmemize"" demişssin demek ki varmış bir bildikleri..ama işte gönül ferman dinlenmiyor maalesef :KK43::KK50::26::26::nazar::emir_bebek:

sevgili lulye
yazdıklarını sabırla okudum için çok daralmış belli ve farkında mısn takıntılı olmaya başlamışsın ..arkamdan ne konuşuyordur kimbilir veya eltim benimle konuşmuyor vs...derken hep sorguluyorsun kendine yazık inan bana sen itibar ettikçe onların tavrının bir hükmü var. henüz çocuğunun olmaması gerçekten içimi ferahlattı neden mi bazen gerçekten böyle şeylerde hayır olanı aramak gerek. kayınpederin yok mu hiç basetmemisin. anne evi çekip çeviren bir kayınvalide ise lafını erkek çocuklar yere düşürmezler daha dikkat ederler anneye. şimdi gelelim sana bırak onların cehaletini, dedikodularını, sana ne demiş olabileceklerini sen eşinle bunaldığın konuları doğru zamanda konuşamadıysan gerçekten zor günlerin habercisidir bu durum. seni önemsememeleri çoğu kez hasetten olur çoğu kez kendi yerlerini sabitleme arzularından herkesin dünyası kendi bildikleri ile sınırlı.. ailenin senin yaşadklarına tutumu nasıl ve en önemlisi sen aslında ne yapmak istiyorsun. kimseyi değiştiremezsin ancaakkkk söylem ve tavırlarına itibar etmez isen başta kendi ruh sağlığını korursun onlarda seni huzursuz ve keyifsiz görme mutluluğundan mahrum olur. biraz nazlı yetişmiş olmanın veridği hani deler ya kaşa göze çok dikkat eden diye öyle bir yapın var bu kadar ince düşünme. sen asla eşini seviyorsan ki 5 yl beklemen buna işaret lütfen kimsenin bunu bozmasına izin verme sen sadece sen ol onların gözünden nasıl biri göründüğünün inan zerre kadar önemi yok bunu en kısa sürede idrak et. herşeyden önemlisi anneciğinin yetiştirdiği evlat olarak kal aslını unutma ama uyum için törpülenmen gereken noktaların da sakin sakin kendin hallet kimseye kendini kanıtlamak zorunda değilsin. ve çok doğrucu olma hayat gerçekten bu kadar adil değil yaşayıp deyimleyeceksin azıcık yumuşak geçişlerle oyunu kuralına göre oyna.

öncelıkle cevap yazdıgın için teşk edeirm. kendı evımde kalmak ıstıyorum eşim gelmıyor benımle. kalmıyor. ancak yazın evımızde yatıyoruz hava iyi diye. geceye kadar yıne ordayız. gelınce yemek yer tv yı asagıda ızleyelım derım gelmez. kendı evımızı benımsemıyor sankı . kendı evımızde temızlık vs ısımız olur. kendısı işten gelir yemegını yer asagı kendı evımıze gelmez ara ve hadı bırak artık sonra yap der. işten gelıyorum işlerimi akşamları yapabıldıgım için gec satlere kadar ugrasıyorum. eşim bir defasında bıtırmedın gelmedın dıye asagıya eve yanıma gelere k kızıp elektrık süpürgesinin fişini cekip gitti. napmam lazım. bılemıyorum. cok kavga etmısımdır. orası yabancı ev mı dıye. o da cahılce dusunuyor . kalın kafalı düşüncelı ailesi gibi. bişile dıyerek yonlendırmeye calıssamda yanlıs gelıyor sankı. o kadar kendı evımızı temızlık ıcın asagı ınıyorum dedım kayın valıdeme bı kere olsun yapılcak bişi varmı gelıyımmı demedı. o da çalısıyor erkekn cıkıyoru işten.saolsun yemegı yapıyor etrafı toparlıyor.ama gelınce hep bı yerlerı agrıyor. tamam yas genc değil ama. kendımı hasta hıssedıyorum. mesela asag ı eve gıdıyorum ben dıyorum bosver sıonra yaparsın hadı oturmaya gıdıyoruz sormak yok bıle ayda 2 kere gıdıyoruz hep te kendı aılsı annesıne kızıne eltıme. ayda 2 er kez. gıtmezsen surat eder. çirkin konusur. tavır alır aynı yerde yız ya. surtaına bıle bakıtmıyor. yapp sınırım cıkıyor bogmak gelıyor herkesi eşim de dahıl .kendı aılme bıle 2 ayda 1 kere falan gıdıyorum. bencıl ınsanlar.eşime dıyorum orta yolu sen sagla dıye o da pısmış ya hep böle alıstırmıslar değiştiremıyorlar laf dıyemıyorlar surat tavır alıp sölenıyor ya .o da sesını cıkarmıyor tek kalıyorum onların karsısında. kayınvalıdem amlıyat oldu 1 hafta ızın aldım ev de hast baktım. eltımlerde arada gelıp gıttıler sureklı annemle bı konu hakkında bızım evımızle ılgılı konusurken annemın deiği lafı yanlıs anlamıs ve suratı asılmıs farklı düşünüp o da eşine konusmuş kaynımda evden cıkıverırım dıye eşime demiiş. eşimde kayınvalıdemı aradı ortalık karıstı. kayınvalıdem eltıme cırpı bacak kedı bacaklı saclarını yolarım geldıgınde nasıl dı şimdi kendını ne sanıyor vsss demedıgını bırakmadı aslında o sozlerı hakedecek bısı de degıl neler soledı kayın valıdem. ertesı gun bıze geldıler konustular herkes sut dokmus kedı gıbı bana da bı ıyıler kaynım eltım eltım terlık falan verıyor kaynım kobnusmaz konusuyor :KK70: guldum sadece bende. nese 1 hafta sonra bıze geldıler annam eltımın elıne cay falan verıyor. :KK70: bu nasıl sey anlayamıyorum. ıkılı oynuyor. hemde cok. neler dıyordu ne yapıyor. sorunlar karsısında böle cırkın seler soleyen ınsan benım hakkımda da soluyordurkesin. söler de beklerım. ben doğrucuyum kızsamda yüze derim hatalarını düşüncelerim olumsuz da annemde olsa yuze derim içimde tutamıyorum.ızınlı gunumde yemek yapacaktım cagıracakmıyız bırılerını dedim kayın valıdem görümceme de dedi aradım evde değişiklik yaptık dedi yardım edın dedı. küçük seler ıcın ınsanı oraya ayaksındıyorlar ne geregı varsa. gelmezse eltımı dedı o da gelmezse teyzemı kendı kardesını ve annesını cagırmamı dedı. düşündüm ailem yok bunların ıcınde. solmedı bıle. ailemı cagıramıyorum cekınıoyrum onların evı ya onlarda zaten kayınvalıdemın tuhaf hallerının farkında kı annemde kızıyor . görümcemde adam kullanmayı sevıyor yardım eder ama düşünce yapıları farklı dar yanı eltım bencıl dar dusuncelı ben yokmusum gıbı kustahca davranır, benımle ılgılı olumsuz bısıyde hemen guler bısı olmamıs gıbı derdıne ortak olmaz can sıkkınlıgıma el uzatmaz. guler kendını ortaya cıkarır. hep bu ınsanlar la beraberım eşim sahıp cıkmaz. kayınvalıdem bencıl alıngan dediği dedik iş te anlattıklrım gibi. kayınpederim şakacı ama cok pasaklı ayakkabılarıya eve gırıyor. ellerını yıkasada bı havluya sılıyor sımsıyah oluyor bı yemek yıyor yerlere süreklı iş yapıyorsun oturamıyorum hiç işten gelınce tıtızım bırde. eşimde bunalıyorsun dıyıp dısarı da cıkarmaz. cocuk gibi ailesinin yanında durur. bende mecburen öle. nasıl davranacagımı bılemıcek durumda bosluktayım. bazen konusmuyoru m bişmi var dıyorlar . kendılerıne surat ettıgımı düşnüyorlar. onların guldugu bana komık gelmıyor bazen. tuhafıma gıdıyor. bana gore cok farklı aıle yapıları . kayın valıdem kaynanasından cok cektıklerını anlatıverır de bazen. zamanı gelınce sen cok cekıssın sen gelınlıerıne yapma dıye.bazende insan bu duruma nasıl gelıyor neler cekmıstır dıyorum. bosver dıyorum uzulmesınler bııs demıyım dıyorum. böl işte... hayal ettiğim evlilik bu ıncecıyım değişemıyorum cok denedım ne yapmam lazım bılemıyorum

X