Hayat Pahaliligi

uluslararası bir şirkkette çalışıyorum ve yaşıtlarımın yaşadığı hayatla bizim yaşadığımız hayat arasında ki o uçurumu her gün çok daha net görüp depresyonuma depresyon katıyorum..

Benimle aynı işi yapan aynı deneyime sahip bir iş arkadaşım 2. arabasını aldı mesela geçen sene. İlkini satarakta değil ikisinide kullanıyormuş.

Uzun dönem mortgage ile ev aldı. 25 yıl gibi bir süre ama kira öder gibi az bir miktar ödeniyor ve onlar için ev almak emeklilikte kirasız yaşamak için istedikleri bir şey.

Özlük haklarını hiç saymayayım bile tatilleri vs.

Tatillerde farklı ülkelere gidip güzel bir şekilde eğlenebiliyorlar. Bu onlar için bir lüks değil. Çoğu çalışanın kolaylıkla yapabildiği bir şey. Bizse ülkemizde tatil yapamıyoruz.

İşten çıkarılma korkuları pek yok. Çıkarılsalar bile bizim gibi ortada kalmıyorlar. Devlet desteği işsizlik maaşları 2 seneye kadar çok iyi o süreçtede bir çözüm bulunuyormuş zaten.

Yiyecek olarak of çok pahalı neyse almayayım dediğim bir çok şeyi onlar aa çok uygun diye istedikleri zaman alabiliyorlar. Asgari ücret alanlar bile yeme içmeden kesmek zorunda kalmıyorlar.

Böyle böyle çok şey var. Bunları her gün görünce bizleri onlarla kıyaslıyorum. Biz neden her şeye sadece şükretmek zorundayız? Senede 1 hafta tatil bile neden lüks sayılıyor? Biz neden canımız çeken şeyleri istediğimiz gibi yiyip içemiyoruz?

Yazacak o kadar çok şey var ki neyse diyorum yine....
Özellikle şu son dediğinizi ben de o kadar çok diyorum ki. Neden hep şükrediyoruz, elimizdekilerle avunuyoruz? Tabi ki şükretmeliyiz ama istediğimiz yemeği yiyebilmek, tatile gidebilmek, ev araba alabilmek bu kadar zor olmamalı. Ben de iyi arabaya binmeyi hakediyorum, istediğim gibi meyve sebze et yiyebilmeyi hakediyorum. Bir ay bir ayakkabı aldıysam başka bir isteğimi sonraki ay alayım bu ay masraf oldu demek istemiyorum. Ya da tatile gitmek için aylarca başka yerlerden kısmak istemiyorum. Ki ben çalışan bekar bir insan olarak yapabildiğim kadarını yapıyorum ona rağmen geçinmek zor geliyorken aile geçindiren insanlara çok üzülüyorum.

Başka bir kızdığım konu ise bunlar bazı insanlara göre (özellikle X kuşağı ve öncesi) hep lüks sayılıyor, o yüzden böyle yetiştik böyle öğretildi çoğumuza. Hep yokluktan gelen insanlara tatil lüks geldi. Şimdi bizden de aynısını bekliyorlar.

Bence iyi oldu bu market kisitlamasi. Cunku cidden millet sadece gida degil dolasmaya marketlere gidiyordu. Coktan yapilmasi lazimdi.

İvir zivir seyler online siparis verilebilir herkeste var internet.
Şu yasak muhabbeti ciktiginda panikleyip etrafa saldirip biseyler almaya calisanlardan bana bikkinlik geldi artik.
Bu hastaligin en başinda ben de saf gibi kolonya derdine düşmüştüm sanki 1-2 hafta kolonya olmasa ölecektim, dusununce kendime de sinir oldum ama yeni biseydi daha ulkede ilk vaka aciklanmişti, akillandim tabi bi daha yapmadim ayni hareketi. 😂

1 senedir pandemi var yasaklar oluyor hala ayni heraketleri inatla surdurup market reyonlarini yasak oncesi yolanlar var kitlik cikacakmiş gibi dolduranlar var yahu.

İhtiyaç sahiplerine yardım edelim amenna bununla birlikte ihtiyaç sahiplerinin bir kısmı da aklını kullanmalı.

Mesela kuzenim.
En küçüğü ilkokulda, en büyüğü lisede 4 çocuğu var kendisi fabrikada işçi.
Karısını çalıştırmıyor, geçinemedikleri için çeşitli ek işler yapıyor.
Geçenlerde duydum ki karısı tekrar hamileymiş.

Biz karı-koca çalışıyoruz, eşim emekli ayrıca, evimiz kira değil, eşimin ailesi bize destek.
Bizim çocuk sayımız 1.

Eskiden ara ara yardımda bulunuyordum.
Bundan sonra yardım eder miyim?
Hayır.
Bundan vicdanen rahatsız olmalı mıyım?
İçimdeki bir ses ‘olma’ diyor.

Ben boylelerine acimiyorum, hallerinden memnunlar demek ki.
Biz 2 yonetici maasiyla 2. Cocugu yapamazken 1 isci maasiyla 5 cocuk yapan adama yardim etmem, o bana etsin.

Bence iyi oldu bu market kisitlamasi. Cunku cidden millet sadece gida degil dolasmaya marketlere gidiyordu. Coktan yapilmasi lazimdi.

Şu yasak muhabbeti ciktiginda panikleyip etrafa saldirip biseyler almaya calisanlardan bana bikkinlik geldi artik.
Bu hastaligin en başinda ben de saf gibi kolonya derdine düşmüştüm sanki 1-2 hafta kolonya olmasa ölecektim, dusununce kendime de sinir oldum ama yeni biseydi daha ulkede ilk vaka aciklanmişti, akillandim tabi bi daha yapmadim ayni hareketi. 😂

1 senedir pandemi var yasaklar oluyor hala ayni heraketleri inatla surdurup market reyonlarini yasak oncesi yolanlar var kitlik cikacakmiş gibi dolduranlar var yahu.

bu gibi durumlarda insanların tiksinme duyguları çok aktif çalıştığı için temizlikle alakalı malzemelere eğilim artıyormuş. bilimsel olarak kanıtlanmış bir psikolojik çalışma demişlerdi bunun için.

ha ha ha ben ucuzundan alıyordum bir de halbuki.1 yıl 2 aydır yakından çocuk görmeyen okula gitmeyen kızıma lego aldım diye müsrif de ilan edildim.evde çatlayıp ölsün mü çocuk?legolar pahalıysa paramız değersizse suçlu benmiyim?
Burda şaşırdığımız şey lego fiyatları olmadığı için size şaşıracağız napalım.
Legonun pahalı olması normal, birilerinin almak istemesi anormal.
Allah'tan vaktinde 2 takım almışım, şimdi yanına yaklaşamıyorum, ki alırken 40 kez düşünüp bu parayı veriyoruz ama demiştim.
Satsam aldığım fiyatın üstüne gider.

Bence iyi oldu bu market kisitlamasi. Cunku cidden millet sadece gida degil dolasmaya marketlere gidiyordu.

Bu hastaligindan başinda ben de saf gibi kolonya derdine düşmüştüm sanki 1-2 hafta kolonya olmasa ölecektim, dusununce kendime de sinir oldum ama yeni biseydi daha ulkede ilk vaka aciklanmişti, akillandim tabi bi daha yapmadim ayni hareketi. 😂

1 senedir pandemi var yasaklar oluyor hala ayni heraketleri inatla surdurup market reyonlarini yasak oncesi yolanlar var kitlik cikacakmiş gibi... 😐
eylul ayinda bizim burada yasadigimiz kucuk bolgede tam kapanma oldu 14 gun, ama bildigin tastamam kapanma yani evinin bahcesine cikinca bile uyari yedigin turden. evde de abur cubur haric cok az sey var, evde yemiyoruz normalde.

her gun sabah kisi basi birer sandvic, oglen bir porsiyon meyve, aksam konserve+bir porsiyon meyve ve gunluk kisi basi 1 litre su birakildi evlere. tabi sevgilim doymadi. 14 gun boyunca cogunlukla bunlari yedik, terasta takildik kapidan disari adim dahi atmadik. olmedik. 😂 turkiyede zaten butun insanlara bu imkan bile saglanamaz maalesef, oyle bir altyapimiz yok ama hadi oldu diyelim o zaman da e benim cocugun oyuncagi yok, e bizim halinin kosesine bir sey dokuldu deterjan alamayacak miyiz sesleri cikardi. kapanma oncesi marketler ne olurdu tahmin edemiyorum bile.

keske soyle tam anlamiyla kapansa tatilciler virt zirt hepsi tikilsa evine ama onu saglayamadilar diye marketteki hareketliligi azaltacak hamleleri de yersiz degil bence adamlarin.

Burda şaşırdığımız şey lego fiyatları olmadığı için size şaşıracağız napalım.
Legonun pahalı olması normal, birilerinin almak istemesi anormal.
Allah'tan vaktinde 2 takım almışım, şimdi yanına yaklaşamıyorum, ki alırken 40 kez düşünüp bu parayı veriyoruz ama demiştim.
Satsam aldığım fiyatın üstüne gider.
eskiyen koltuğumuzu değiştirmeyip teli de çıksa oturup alıyoruz o legoları.çünkü çocuğun psikolojisi eğitimi en öncelikli pandemi de .dünyanın en uysal söz dinleyen çocuğuna sahiptim son 2 ayda tahammülü bitmiş bize bağırıyor durup durup ağlıyor çocuk.yetişkin bir şekilde idare ediyor ama çocukluklarını yaşayamayan çocuklara çok üzülüyorumm.

bu gibi durumlarda insanların tiksinme duyguları çok aktif çalıştığı için temizlikle alakalı malzemelere eğilim artıyormuş. bilimsel olarak kanıtlanmış bir psikolojik çalışma demişlerdi bunun için.

Bendeki sürüye uyma psikolojisiydi tamamen. Aslinda kolonya peşine düşmek aklimdan gecmiyordu ama KK da okuyordum herkes marketlerrr boooos marketleeer booos diye yorum yazip panikle konusup duruyordu okuya okuya etkilendim ki normalde gaza gelip kendini sokaga atcak biri de degildim. 🙄 Artik merakim mi oldu noldu, ben de ciktim kolonya bakmaya 😂😂😂
Ama sadece kolonya baktim baska biseylere saldirmadim ekstra temizlik urunu almadim mesela eve hala camasir suyu girmedi bizim kimyasal kullanmiyorum.

2021 yilindayiz yani devlet hepimizi zorla eve tıkıp aç birakacak degil.O kadar raflari boşaltmanin alemi yoktu. Hala ayni seyleri yapanlar var eskisi kadar olmasa da her yeni yasakta markeye koşuşmak stok için.

Bendeki sürüye uyma psikolojisiydi tamamen. Aslinda kolonya peşine düşmek aklimdan gecmiyordu ama KK da okuyordum herkes marketlerrr boooos marketleeer booos diye yorum yazip panikle konusup duruyordu okuya okuya etkilendim ki normalde gaza gelip kendini sokaga atcak biri de degildim. 🙄 Artik merakim mi oldu noldu, ben de ciktim kolonya bakmaya 😂😂😂
Ama sadece kolonya baktim baska biseylere saldirmadim ekstra temizlik urunu almadim mesela eve hala camasir suyu girmedi bizim kimyasal kullanmiyorum.

2021 yilindayiz yani devlet hepimizi zorla eve tıkıp aç birakacak degil.O kadar raflari boşaltmanin alemi yoktu. Hala ayni seyleri yapanlar var eskisi kadar olmasa da her yeni yasakta markeye koşuşmak stok için.

ilk zamanlar krizle hepimiz ne yapacağımızı bilemedik tabi. hele bizim gibi kaygan zeminli ülkelerde insanlar daha da stokçu oldu.
hala yapanlar olsa da bence sayıları daha az geçen yıla göre.

eskiyen koltuğumuzu değiştirmeyip teli de çıksa oturup alıyoruz o legoları.çünkü çocuğun psikolojisi eğitimi en öncelikli pandemi de .dünyanın en uysal söz dinleyen çocuğuna sahiptim son 2 ayda tahammülü bitmiş bize bağırıyor durup durup ağlıyor çocuk.yetişkin bir şekilde idare ediyor ama çocukluklarını yaşayamayan çocuklara çok üzülüyorumm.

arkadaşımın oğlu 3,5 yaşında. geçen gün annesine çok ısrar etmiş dışarı çıkmak için. hiçbir türlü çıkmamışlar tabi.
demiş ki "ben bıktım bu hayattan"

güleyim mi ağlayayım mı bilemedim resmen. 3,5 yaş bebesinin edeceği laf mı bu :)

1.5 yıl önce 78 bin verdim ameliyatıma ve 5 gün hastanede kalmaya artı 7 bin küsürde malzeme parası aldılar. 3 yılda en az 500 000 gitti. Sigortam çoğunu karşıladı allahtan.daha önce yazdığım gibi bir kutu ilacım 420 dolar . Onlara göre 420 tl abd den geldiği için ama bana göre korkunç paralardı. Sağlıkta paraa çocukta eğitimde.
Acıl sıfalar ınsallah

Acıl sıfalar ınsallah
teşekkür ederim ben iyileştimm minik bir kaç hasar kaldı sadece onlar da önemli değil düzelir ama tedaviye para bulamayıp ölen 2 çocukta gördüm bu süreçte.bizim evlatlarımızdı hayalleri vardı umutları vardı hastalığın tedavisi vardı yarım kaldı tedavileri ve öldüler maalesef.

teşekkür ederim ben iyileştimm minik bir kaç hasar kaldı sadece onlar da önemli değil düzelir ama tedaviye para bulamayıp ölen 2 çocukta gördüm bu süreçte.bizim evlatlarımızdı hayalleri vardı umutları vardı hastalığın tedavisi vardı yarım kaldı tedavileri ve öldüler maalesef.
Allah kımseyı caresız bırakmasın ..oyavruların aılelerıne Allah sabır versın ınsallah

Ah yavrum ya çok üzüldüm şu yazdıklarınıza..Çok yakında inşallah tüm çocuklar istedikleri gibi hür şekilde koştururlar, oynarlar.

eylul ayinda bizim burada yasadigimiz kucuk bolgede tam kapanma oldu 14 gun, ama bildigin tastamam kapanma yani evinin bahcesine cikinca bile uyari yedigin turden. evde de abur cubur haric cok az sey var, evde yemiyoruz normalde.

her gun sabah kisi basi birer sandvic, oglen bir porsiyon meyve, aksam konserve+bir porsiyon meyve ve gunluk kisi basi 1 litre su birakildi evlere. tabi sevgilim doymadi. 14 gun boyunca cogunlukla bunlari yedik, terasta takildik kapidan disari adim dahi atmadik. olmedik. 😂 turkiyede zaten butun insanlara bu imkan bile saglanamaz maalesef, oyle bir altyapimiz yok ama hadi oldu diyelim o zaman da e benim cocugun oyuncagi yok, e bizim halinin kosesine bir sey dokuldu deterjan alamayacak miyiz sesleri cikardi. kapanma oncesi marketler ne olurdu tahmin edemiyorum bile.

keske soyle tam anlamiyla kapansa tatilciler virt zirt hepsi tikilsa evine ama onu saglayamadilar diye marketteki hareketliligi azaltacak hamleleri de yersiz degil bence adamlarin.
Sağlayamadılar demeyelim de belli kesime yasak. Yasağa uyanlar zaten evdeydi hayatlarında birşey değişmedi. Yasağa kimse riayet etmek istemiyor çünkü güven yok. Turistler nasıl tatil yapabilir insanımız evinden dışarı çıkamazken mesela? Eğitim sağlık bunlar unutuldu hatta seneye bile gözden çıkarıldı ki yurtdışından gelenlerden pcr testi zorunluluğu kaldırıldı. Hal böyle olunca kimse bu yarım yamalak adaletsiz kapanmaya güvenmiyor inanmıyor. Herkes vicdanına göre. Benim ailem mesela ta en başından beri ne misafir aldı ne misafirliğe gitti hayatlarında değişen birşey yok. Diğer tarafta da her akşam başka bir evden korkusuzca “iftar keyfi” , “kahve keyfi” fotoğrafları paylaşanları görüyorum.

Hakkıyla geçim mümkün değil artık
Ekonomi kötü bir de üzerine fırsatçılar var
Yasak öncesi Perşembe günü pazara çıktım, semt pazarı yani salatalık 15, domates 10 liraydı fırsatçılık bu yani. Herşeyi hesap ediyoruz , maaşlar bir halta yetmiyor, pandemi var diye tiyatroyu falan geçtik zaten onları hesaba katmıyorum tek lüksüm kitap o da uçtu gitti. Mutfakta ki yangın her yere yayıldı, Allah yardımcımız olsun artık...
Pandemiden önce kütüphane lere yönelşyordum ben şimdi onlar da kapalıçeş dost değiş tokuş biraz netten alma idare eder olduk.

Ama sadece kolonya baktim baska biseylere saldirmadim ekstra temizlik urunu almadim mesela eve hala camasir suyu girmedi bizim kimyasal kullanmiyoru
29'undan itibaren tam kapanma olacak açıklaması yapıldığı akşam genelgeyi bekledim okudum neyse, dedim marketler açık, kıtlık çıkacak gibi alışverişin manası yok, ki pandemi başından beri stokçuluk yapmadım, 28'inde yakınımdaki markete gittim 4 bacaklı kızıma yemek bakmak için, marketin halinden korktum🤣
Kulak temizleme çubukları bile bitmişti😱 Market çalışanlarını tanıyorum laf attım, ablacım markette şeker, un, maya, yağ kalmamış hepsini anladım ama kulak çubuğuna bir mana veremedim dedim kız bastı kahkahayı, abla gelen arabalar dolusu alışveriş yapıp gidiyor dedi.
İnsan boş rafları görünce ihtiyaç olsun olmasın alışveriş yapmamak hata mıydı diye düşünüyor🤣

Bu arada henüz bir rapor olmadığına göre topik sakin gidiyor sanırım ama gelmişken alışkanlık gereği tekrar yazayım, siyaset 🚫❌

Bir önceki hafta sonu yasağından sonra pazartesi akşami markete uğradım. Sadece petibör alacaktim ki büskivi kuruyemiş içecek rafları bomboştu. Yahu petibör kalmamıs şaka gibi. Kasaya gidince sordum. Abla cuma akşamı bütün reyonlar talan edildi kavfa bile çıktı dedi. Yanlız makarna vs yerli yerinde ama atıstırmalık reyonunda sadece sakız bırakmıslar. Arkadaş bu millet evde bir kektemi çırpamıyor ne gerek var o kalabalığa girmeye. Sorsan bizde virüs yok diyorlar. Birde herkes doktor oldu . Kayinpederime soruyorun baba kahvehaneye niye gidiyorsun. Cevap ben kan sulandırıci ve fısfıs kullanıyorum bana bulaşmaz. Kaynanama soruyorum. Ben çok sarımsak sebze yiyorum ve bahçede çalisıyorum. Cok haraket edene bulaşmiyormuş. :kızgın: Doktorlar yıllarca boşa okuyor.

X