Hayvanseverler Lütfen Buraya - Soru ve Sorunlarını Paylaşın

arkadaşlar 1 hafta önce yavru muhabbet kuşu almıştık ilk zamnlar sakindi ama 2 gün önce kafeste olduğunda ayağını ısırıyor dışarıya saldığımızda sakin ama nedense kafesteyken ayağını ısırıyor yemini döküyor ben bir anlam veremedim yardımcı olurmusunuz

Şöyle bir bilgi buldum canım:kaydirigubbakcemile5

........ .!.:
SORU: Stres
Benim 4 aylık dişi muhabbet kuşum var. Muhabbet kuşum Cancan kafesinin altındaki gazeteyi yırtıyor ve saklanıyor. Yem kabını döküyor. Neden böyle yapıyor olabilir, yardım eder misiniz?

CEVAP:
Sanırım kuş stres altında.Yeni aldıysanız evine ve size uyum sağlama sürecinde olduğundan bu stresi yaşıyor olabilir.Bu aralar fazla üstüne gitmeyin ve ele almaya çalışmayın.Hatta evin en sessiz odasına koymanızı öneririm.Vitamin takviyesi yapmak iyi gelecektir.Henüz üreme olgunluğunda olmadığı için yuva yapmak istediğini sanmıyorum.

arkadaşlar 1 hafta önce yavru muhabbet kuşu almıştık ilk zamnlar sakindi ama 2 gün önce kafeste olduğunda ayağını ısırıyor dışarıya saldığımızda sakin ama nedense kafesteyken ayağını ısırıyor yemini döküyor ben bir anlam veremedim yardımcı olurmusunuz

anam ben onun yerim ayaklarını:) canım galiba kafeste kalmayı sevmiyor.
bende kedim daha yawruyken ona tasma aldım . ama nezaman taksam benimki bayılma numaraları yapıyor :) eşşek işte :)))))))))))))))
istemedikleri şeyleri yaptırdığımız zaman illa ters tepki veriyorlar.kaydirigubbakcemile

anam ben onun yerim ayaklarını:) canım galiba kafeste kalmayı sevmiyor.
bende kedim daha yawruyken ona tasma aldım . ama nezaman taksam benimki bayılma numaraları yapıyor :) eşşek işte :)))))))))))))))
istemedikleri şeyleri yaptırdığımız zaman illa ters tepki veriyorlar.kaydirigubbakcemile

patrica evet canım kafesten nefret ediyor sürekli dışarıda olmak istiyor
evet aynısını bizim kuşumuzda tepki veriyor tepkiside ayağını ısırmak bence çok akıllı dayanamayacağımızı biliyor ilgilenip dışarı salmamızı istiyor

merhabalar yeni köpek yavrusu alacagım erkek rottweiler cinsi kaparo verildi fakat oglum ve ben isim bulamadık erkek isim önerirmisiniz

paşa..

efe...

zeus...

çamur...

gölge...

rodi.... bunlar benim rott için favori isimlerim.. bizimde dişi rottumuz var adı hera:)

merhabalar yeni köpek yavrusu alacagım erkek rottweiler cinsi kaparo verildi fakat oglum ve ben isim bulamadık erkek isim önerirmisiniz

ares ( savas tanrisi )

rott a cok yakisan bir isim :) minnosla zor ama cooook güzel günler sizi bekliyor :lepi:

hepinize çok teşekkür ederim,köpeğimiz geldiğinde hepinize ismini we resmini göndereceğim.

bir sorunum var,veterinerede sorduk ama bi çare bulamadık.ne yapacağımı bilemiyorum bir de size danışayım dedim. benim iki kedim var.büyük kızım Şirin çok fazla ortalığa çiş yapmaya başladı.ilk önce azgınlık döneminden dedik,geçiştirdik ama şimdi nerde çukurumsu bir yer bulsa oraya yapıyo.tabi önceden yapıp kokusunu aldığı yerlerede yapıyo! kokuyu kaybetmek için denemediğim şey kalmadı.veteriner ilk sistit olabilir dedi ama yok,sonrada edepsizlikten yapıyor dedi.önceden böyle bir sorun yoktu ama.ne yapacağımı bilemiyorum,nasıl önleyebilirim bunu? diğer kızım azgınlık dönemi olsa bile yapmıyor böyle birşey.kısırlaştırdıktan sonra geçer mi acaba? :çok üzgünüm:

Merhaba, ben öncelikle başka bir veterinere daha göstermeniz taraftarıyım çünkü idrar yolu enfeksiyonu varsa hep başka yere yapar. Yani çişini yaparken canı yandığı için başka yer arar kendine sanki başka yerde yapınca yanmayacakmış canı gibi. O nedenle her defasında başka yere yapar. Benim Badem oğlumda öyle olmuştu veterinerimiz kontrol ve muayene etti sağlıklı dedi ve kızgınlıkta değildi bizim ki depresyona girmişti. Sizin de öyle olabilir.

Misal Badem depresyonda olduğu için çişini başka yere yapsa da kızmadık hep onu şımarttık ki zaten ben onu 24 saat severken daha bir şımartmış:)Ki şimdi mamasını çoğunlukla kabından yemiyor alıştı bizi çağırıp elinden yiyor.

Yani uzun lafın kısası çok uzattım ama:) Başka bir veterinere gösterin sistit mi (ki bu çok önemli) yada depresyon mu bunun çözülmesi lazım biran önce. sevgiler minik kızlarınaa.a.

çok teşekkür ederim ilginiz için.çiş yaparken canı yanmıyo,çok rahat ve keyifle yaptığını gözlemledik. ilgimizi çekmeye çalıştığını seziyoruz. sizin dediğiniz olay aynen bizdede var.bir süredir ısrarla bizi çağırıp elimizden mama yemek istiyor.gözlerimizin içine öyle bakıyorki yanıma gelin diye anlatamam. ikisinede eşit davranmaya çok çok özen gösteriyoruz ama sanırım diğer kızımızın gelişi etkili galiba bu sebeplerebenneyaptımki
( ben bunları yazarken inci kızım şirin kızıma sarılmış tüylerini yalıyor durumda,ona ilgi gösteriyorŞeniz)

kızlar günaydın ahhh nigtelf cim al bendende okadar!!!!
benimde oğlusum var ama şimdi iyileştı allaha şükür ancak bu sağa sola çiş yapma konusu gerçekten çekilmez hal altı artık. nekadar temizlik yaparsam yapayım eve misafir dahi alamıyorum artık. anlamadımki bizimkidemi hastalık sonrası depresyonamı girdi. nevbaharcım sence nedir bu?
sabah eşim tam işe giderken ayakkabısını giyecektiki bı baktık ayakkabıya işemiş. nerdeyse oğlumus üstüne fırlatacaktı ayakkabıyı:KK43:(((((( zor tuttum eşimi yaw. ben ayazı nasıl alıştırıcam tekrar küvete hiç bilmiyorumki. ne güzel büyüğünü girip yapıyor ama çiş heryerdeeeeeeee. ve inanın keyfi yani o acı çektiği günler çoktan gecti. galiba hoşuna gitti beyefendinin ohhh yattığım yerde bi salayım şöyle sıcacık :)))))))

merhaba canım arkadasımın aynı cins kopeği vardı adı rock tı ve çok yakışıyordu. kaya anlamında :)

kızlar günaydın ahhh nigtelf cim al bendende okadar!!!!
benimde oğlusum var ama şimdi iyileştı allaha şükür ancak bu sağa sola çiş yapma konusu gerçekten çekilmez hal altı artık. nekadar temizlik yaparsam yapayım eve misafir dahi alamıyorum artık. anlamadımki bizimkidemi hastalık sonrası depresyonamı girdi. nevbaharcım sence nedir bu?
sabah eşim tam işe giderken ayakkabısını giyecektiki bı baktık ayakkabıya işemiş. nerdeyse oğlumus üstüne fırlatacaktı ayakkabıyı:KK43:(((((( zor tuttum eşimi yaw. ben ayazı nasıl alıştırıcam tekrar küvete hiç bilmiyorumki. ne güzel büyüğünü girip yapıyor ama çiş heryerdeeeeeeee. ve inanın keyfi yani o acı çektiği günler çoktan gecti. galiba hoşuna gitti beyefendinin ohhh yattığım yerde bi salayım şöyle sıcacık :)))))))

Canım veterinerini ara ve bu durumu anlat çünkü bana depresyon gibi geldi. Eşinin ayakkabısına yaptığına göre eşine karşı küsmüş olabilir. Zira Badem bir kaç yere yaptıktan sonra gelip annemin kucağına yapmıştı:roflol:Ki biz onu her ne kadar sevsekte Cindy i kıskanmıştı dediğim gibi bol şımartmadan sonra geçti.

Umarım kısa sürede bu durumu atlatırsınıza.s.

off Allah tan bizim üzerimize falan yapmıyo! önceden azgınlık döneminde yaptığı yerlerden nasıl oluyosa kokusunu alıyo ve oralara yapıyo genelde ve çukur bulduğu yerlere :çok üzgünüm: çamaşır suyu,sirke,parfüm,dışarda bu amaçla satılan ürünler ... ne varsa denedim.en son lavanta kolonyası döktüm kokusu ağır olduğu için işe yaradı gibi ama asıl önemli olan çiş yapma olayından kurtarmak ama nasıl? çok da ilgi gösteriyoruz aslında...
inanır mısınız dün akşam gözümün içine yardım et dercesine öyle baktıki çaresizlikten sinirim bozuldu ve başladım ağlamaya :KK43:

off Allah tan bizim üzerimize falan yapmıyo! önceden azgınlık döneminde yaptığı yerlerden nasıl oluyosa kokusunu alıyo ve oralara yapıyo genelde ve çukur bulduğu yerlere :çok üzgünüm: çamaşır suyu,sirke,parfüm,dışarda bu amaçla satılan ürünler ... ne varsa denedim.en son lavanta kolonyası döktüm kokusu ağır olduğu için işe yaradı gibi ama asıl önemli olan çiş yapma olayından kurtarmak ama nasıl? çok da ilgi gösteriyoruz aslında...
inanır mısınız dün akşam gözümün içine yardım et dercesine öyle baktıki çaresizlikten sinirim bozuldu ve başladım ağlamaya :KK43:

Bakın sizinki idrar yolu enfeksiyonu da olabilir aslında ben hala başka bir veterinere göstermeniz taraftarıyım.

Ya da bambaşka bir şey de olabilir. Ama iyi bir kontrolden geçmeli biran öncea.s.

abim veteriner onada sordum.abimde çiş yaparken miyavlama varsa,zorlanma varsa sistit vardır dedi.ama hiç öyle birşey yok.gayet rahat birşekilde yapıp birde üzerini örtmeye çalışıyo gidiyo. şu sıralar yine azgınlık döneminde, olmazsa araştırıp götürücez artık başka bir veterinere ama bildiğim kadarıyla bizim veteriner zaten buradaki en iyilerden biri !
:sm_confused:

X