Bahçe Bakımı ve Çiçekler hediye gelen saksı çiçeklerim neden hep soluyor :(

misssteacherr

the craziest :) yeessss !!
Kayıtlı Üye
29 Mayıs 2015
349
210
merhaba arkadaşlar,

bana bu zamana kadar gelen bütün çiçekler çok iyi bakmama ragmen soluyor.. 2 hafta önce gelen çok sevdiğim saksı çiçeği şuan solmuş resmen ölmüş durumda :KK43: çok üzülüyorum, yaprakları örümcek ağı gibi olmuştu bu sabah iş yerine gelip baktım böceklenmiş ve ağlanmış olarak buldum.. nedenini bilen var mı ? ne yapmalıyım ? çiçeğim minyatür gül o_O

Eklentiler

• bodur-gul-1.jpg
    bodur-gul-1.jpg
    49,1 KB · Görüntüleme: 987
bazı çiçekçiler saksıda yetiştirmiyor toprakta yetiştirip günü birlik saksıya alıyor ne yaparsanız yapın çiçek yeni toprağına alışamayıp soluyor..anlayabilirseniz bir daha ki verilişinde kendi gübreli toprağınızı hazırlayın hazır satılıyor daha geniş bir saksıya dikin sonra da çiçeğin sulama ihtiyacını ve gün ışığı ihtiyacını internetten öğrenip öyle sulayın ve yerini belirleyin..

böceklendi dediğiniz sanırım bit..yapraklarını devamlı silebilirseniz önlenir..bir de minyatür güllerde toprağı kurumadıkça sulamayın.çok nemlilik dediğinz gibi böceklendirebilir...güneş görülen ama esen bir yerde tutun.

Daha büyük bir saksı alıp yeni toprak ile ona koyun birde bitki besini var su ile karıstırıp köklerine dökün her gün yarım çay bardagı sulayın birde kuruyan dalları makas ile kesin

Topragini yenilemen lazim da ondan:KK66:
Yeni bir saksiya kaliteli bir toprakla ek bak o zaman yasar

merhaba arkadaşlar,

bana bu zamana kadar gelen bütün çiçekler çok iyi bakmama ragmen soluyor.. 2 hafta önce gelen çok sevdiğim saksı çiçeği şuan solmuş resmen ölmüş durumda :KK43: çok üzülüyorum, yaprakları örümcek ağı gibi olmuştu bu sabah iş yerine gelip baktım böceklenmiş ve ağlanmış olarak buldum.. nedenini bilen var mı ? ne yapmalıyım ? çiçeğim minyatür gül o_O

Çiçekçiler onları hormona vitamine boğuyor güzel, canlı görünsünler diye. Size gelince o kimyasallardan uzak kaldıkları için soluyorlar.
Evinde çiçek yetiştiren birinden çiçek alıp köklendirin eğer saksı çiçeği istiyorsanız.

gecenlerde bende s
Çiçekçiler onları hormona vitamine boğuyor güzel, canlı görünsünler diye. Size gelince o kimyasallardan uzak kaldıkları için soluyorlar.
Evinde çiçek yetiştiren birinden çiçek alıp köklendirin eğer saksı çiçeği istiyorsanız.

gecen defa da solan çiçeği arkadaşın annesine verdim onlarda cok güzel olmuş hatta 4-5 saksıya aynı kökten verip arttırmışlar.. bnde acaba sorun çünkü yıllardır evime yada iş yerime gelen her çiçek 2. haftadan sonra ölüyor. dediğinizi de yapayım inşallah faydalı olur teşekkürler

bazı çiçekçiler saksıda yetiştirmiyor toprakta yetiştirip günü birlik saksıya alıyor ne yaparsanız yapın çiçek yeni toprağına alışamayıp soluyor..anlayabilirseniz bir daha ki verilişinde kendi gübreli toprağınızı hazırlayın hazır satılıyor daha geniş bir saksıya dikin sonra da çiçeğin sulama ihtiyacını ve gün ışığı ihtiyacını internetten öğrenip öyle sulayın ve yerini belirleyin..

böceklendi dediğiniz sanırım bit..yapraklarını devamlı silebilirseniz önlenir..bir de minyatür güllerde toprağı kurumadıkça sulamayın.çok nemlilik dediğinz gibi böceklendirebilir...güneş görülen ama esen bir yerde tutun.

çok teşekkür edrim çok güzel açıklamışsınız. dediklerinize bir bir yapayım inş düzelir.. gerçekten artık solmayan ölmeyen bi çiçeğim olsun istiyorum ya.. :mad:

Daha büyük bir saksı alıp yeni toprak ile ona koyun birde bitki besini var su ile karıstırıp köklerine dökün her gün yarım çay bardagı sulayın birde kuruyan dalları makas ile kesin

bnm kurumuş olanlara dokununca elime geliyor diye direk alıyordum makasla keserim bundan sonra.. teşekkür ederim sağolun:KK28:

gecenlerde bende s

gecen defa da solan çiçeği arkadaşın annesine verdim onlarda cok güzel olmuş hatta 4-5 saksıya aynı kökten verip arttırmışlar.. bnde acaba sorun çünkü yıllardır evime yada iş yerime gelen her çiçek 2. haftadan sonra ölüyor. dediğinizi de yapayım inşallah faydalı olur teşekkürler
Çiçekçiden vitamin de alabilirsiniz. İşe yarar.
Yumurta haşladığınız suyla sulamak da çok iyi geliyor çiçeklere. Ufak bilgiler aklınızda bulunsun.
Bir de her çiçeğin güneş ve su ihtiyacı farklı olur. Türünü öğrenip ona göre bakarsanız başarılı olursunuz.

Evin içersinde pencere kenarında yetiştirilen çiçeklerde mutlaka saksı altında hava girecek biçimde havalandırma delikleri olması lazım. Yoksa o çiçekler mutlaka ölür. Hazır satılan istisnasız tüm saksılarda havalandırma delikleri olsa bile; hava içeriye giremiyor. Bu da çiçeklerin köklerinin çürümesine veya yetersiz havadan dolayı ölmesine sebep oluyor. Bu sorunu çözmek için bir matkap yardımıyla alttan hava girecek biçimde çiçeğin tabağına delikler açmalısınız.

Saksı küçük olabilir , toprakta besin kalmamış olabilir fazla sulama yapılmış olabilir güneşten mahrum kalmış olabilir . Kökler sağlamsa ve sabriniz varsa tekrar büyüdüğünü görebilirsiniz . İyi bakın.

Çiçekçiden aldığım bilgiye göre saksı güllerinde hep şikayet oluyormuş. Ev içinde bakıldıklarında genelde soluyorlar diyor. Balkonda büyük saksılarda ya da bahçede yetiştirilmeliymiş. Saksı gülü almaya karar verip vazgeçtim, bu söylediklerinden sonra.:)

X