Hem anne sütü hem mama :( yardim

Aybusum

Üye
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2013
8
0
Merhaba arkadaslar, 1 aylik bir oglum var ilk cocugum. Dogumumu normal yaptim bebek biraz kilolu dogdugu icin dogumdan sonra kilo kaybetti ve doktor sekeri düser diye ek gida olarak günde iki defa mama ver dedi. Dogumdan hemen sonra 1 hafta emziremedim zorla, meme ucum cikmamisti bebek agzina almiyordu azar azar yani artik ne emebildiyse, mamayida mecburen 2 defadan daha fazla vermek zorunda kaldim bebegi doYurmak icin, simdi hem emziriyorum hem mama veriyorum ama doymuyor her iki memeyide 10dkkdan daha cabuk birakiYor cünki süt gelmiyor ondan sonra 90gr mama veriYorum arindan bakiyorum hala istiyor birdaha 90gr mama yapiYorum onuda yiyor..😞 Napcami sasirdim tercübeli anneler nolur yardim..

Canim oncelikle bebegin hayirli olsun saglikla buyut insallah.
Bebeklerde ilk donemlerde doyma duyusu olmaz ne versen onu icer o yuzden fazla fazla mama vermemelisin. 3saat arayla 60 cc mama yeterli olur.ama oncelikle emzir 3saat icinde en az 2 defa emzir emdikten yarim saat sonra da mama ver.90+90 cok fazla.o kadar mama verirsen emmek istemez.yani oncelikle saatli bir plan yap.3saatten once mama verme.
Doyup doymadigini bezini islatmasindan anlayabilursin.bezini gunde 4-5 defa islatiyosa doyuyodur endise etme.
Bir de sutun geldigi anda gogsunde hafif bir sizlama hissedersin.gogsunu tam bosaltana kadar emzir sikinca sut gelmeyene kadar.sonra alirsa diger gogsunu de ver.
Yarim ssat 1 saat sonra da 60-70 cc mama ver yeter bence.

Arkadasa katılıyorum bir de şutum az diye vermemesini etme sık sık emzir bebis sordukca sütun artar ben de senin gibiydim ama farkettim ki bebek ne kadar emerse sut okadar çoğalır benim bebis 3 ayı bitirdigece emziriyorum gunduz de iki olmadı uç biberon mama veriyorum 120ml yi pek geçmiyoruz zaten benim cadı açılınca ortalığı yıktığı icin sık sık emzirmeye çalışıyorum bebisini öpüyorum annesi

Merhaba arkadaslar, 1 aylik bir oglum var ilk cocugum. Dogumumu normal yaptim bebek biraz kilolu dogdugu icin dogumdan sonra kilo kaybetti ve doktor sekeri düser diye ek gida olarak günde iki defa mama ver dedi. Dogumdan hemen sonra 1 hafta emziremedim zorla, meme ucum cikmamisti bebek agzina almiyordu azar azar yani artik ne emebildiyse, mamayida mecburen 2 defadan daha fazla vermek zorunda kaldim bebegi doYurmak icin, simdi hem emziriyorum hem mama veriyorum ama doymuyor her iki memeyide 10dkkdan daha cabuk birakiYor cünki süt gelmiyor ondan sonra 90gr mama veriYorum arindan bakiyorum hala istiyor birdaha 90gr mama yapiYorum onuda yiyor.. Napcami sasirdim tercübeli anneler nolur yardim..

canım sütü arttırıcı HUMMANA çay var. bu çok işe yarıyor. ayrıca elevit ve kan ilacını kullanmaya devam et ve sıkssık emzir. göğsün acıyorsa silikon göğüs ucu var onu alıp dene. incir de sütü çok arttırıyor.

:KK51:
Canim oncelikle bebegin hayirli olsun saglikla buyut insallah.
Bebeklerde ilk donemlerde doyma duyusu olmaz ne versen onu icer o yuzden fazla fazla mama vermemelisin. 3saat arayla 60 cc mama yeterli olur.ama oncelikle emzir 3saat icinde en az 2 defa emzir emdikten yarim saat sonra da mama ver.90+90 cok fazla.o kadar mama verirsen emmek istemez.yani oncelikle saatli bir plan yap.3saatten once mama verme.
Doyup doymadigini bezini islatmasindan anlayabilursin.bezini gunde 4-5 defa islatiyosa doyuyodur endise etme.
Bir de sutun geldigi anda gogsunde hafif bir sizlama hissedersin.gogsunu tam bosaltana kadar emzir sikinca sut gelmeyene kadar.sonra alirsa diger gogsunu de ver.
Yarim ssat 1 saat sonra da 60-70 cc mama ver yeter bence.

Cok tesekkür ederim allah herkese nasip etsin insallah..
Aynen dedigin gibi öyle birseYki bazen oglumun uyanacagi zamanlar memem sizlamaYa basliYor aliyorum emzirmek icin birini tutarken digeri sizliyor akmaya basliyor..ama dedigim gibi bi memeyi 5 dkk ya emdi ya emmedi..tamam süt bitti doymustur diyorum agzi sürekli ariyor mecbur mama veriyorum..birde su kakA meselesi günde birdefa zorla tek yapiYor bazen iki gün bile yapmiyor acaba normalmi? Kabiz degil ama kakasi normal..

selamlar yeni anne, :KK3:

öncelikle bebişin hayırlı olsun. sağlıklı, sıhhatli, analı, babalı büyüsün inşallah.

benim de 4 aylık bir kızım var ve ben erken doğum yaptığım için emzirme işinde ciddi sorunlar yaşadık. hem sütüm dolmamıştı hem de bebeğim küçüktü ve ememiyordu. ancak şimdi çok şükür emziriyorum da biberonda veriyorum.

ben şöyle bir süreç izledim. öncelikle saatlere bağlı kalman lazım. mama kutularında 1 aylık bebeğin bir öğünde alması gereken miktar belirtilmiştir. 30 ya da 60 cc olması lazım. bebeğinin kilosuna göre doktoruna da sorarak 2 ya da 3 saatte bir o miktarı bebeğine ver(sütün varsa sağ ver yoksa mama) ama biberonu vermeden önce her göğsünde 10 dakika uğraştır. benim bebeğim 15.günde aldı memeyi ağzına ama neler denedim en etkili yöntem yanyana yatarak emzirme oldu.

bebeğim hem biberona hem memeye alıştı, işe başladığım için biberonda büyük kolaylık oluyor.

Arkadaslar tavsiyeleriniz icin tesekkürler dediklerinizi yapmaya calisiyorum.. 3 gündür mama vermiyorum sadece emziriyorum ama saatde bir istiyor halada sütüm az ama mama vermek istemiyorum birde kaka sorunu yasiyoruz bazen 3 gün yapmiyor, Fitil verdigim halde, herseyi denedim. Acaba doymadigi icinmi?

ihtimal doymayıp az beslendiğinden olabilir.bence yazılıp çizilenleri bir kenara bırakıp bir uzman doktorla görüş derim canım.o bebeğin alması gereken kilosuna bakıp sana sütünün yetip yetmediğini söyleyecektir.eğer bebeğin aç olduğu için kilo alamıyorsa mecburen mama vermek zorundasın.benim sağmaktan tut yazılanları ve fazlasını yemeğe kadar herşeyi yaptım ancak artmadı en sonunda kabullendim.ancak doktora danışmadan mama verme emzir sözleri bir daha düşün derim,eğer vaktiyle önlem alınmazsa bebeklerde gelişim geriliğine yol açıyor aç kalmak.herkes gürül gürül emzirsin istiyor tabikide ama bebeğin aç kalmaması çok daha önemli.

ihtimal doymayıp az beslendiğinden olabilir.bence yazılıp çizilenleri bir kenara bırakıp bir uzman doktorla görüş derim canım.o bebeğin alması gereken kilosuna bakıp sana sütünün yetip yetmediğini söyleyecektir.eğer bebeğin aç olduğu için kilo alamıyorsa mecburen mama vermek zorundasın.benim sağmaktan tut yazılanları ve fazlasını yemeğe kadar herşeyi yaptım ancak artmadı en sonunda kabullendim.ancak doktora danışmadan mama verme emzir sözleri bir daha düşün derim,eğer vaktiyle önlem alınmazsa bebeklerde gelişim geriliğine yol açıyor aç kalmak.herkes gürül gürül emzirsin istiyor tabikide ama bebeğin aç kalmaması çok daha önemli.

Dogru diyosun canim ne yalan söyliyim yesemde sütüm ayni yemesemde.. Doktor iki günlükken mama ver demisti gecen yine gittim yine mama ver dedi..olmuOrsa olmuyor cocugu ac birakacak halim yok ya.. Ufak kardesim hic anne sütü almamis su an 12 yasinda ve üstün zekali masallah.. Yani anne sütünün faydalari var elbette ama söYlenilen cogu sey sacma sadece emzirmemiz icin..

canım hayırlı olsun bebişinde anneliğinde. benimde 5 aylık bir oğlum var aynı sıkıntılar onda da oldu doğdugundan beri iki memeyi de emiyordu yine aranıyordu mecburen mama veriyordum üstüne sütümde aynen hep belli miktarda kaldı humanalar içtim inciler yedim litrelerce su içtim bir sürü sey denedim ama benim kanaatim bir insanın sütü ya boldur yada yoktur. gögsümden süt akıyordu ama sağınca en fazla 2 memeden 75 cıkıyordu. sağıp miktarına bak bence tamam cocuk sagılandan fazla cekiyor ama yinede sen bir kontrol et derim.bebeğine mama takviyesi yap ama 90+ 90 biraz fazla bence biberon bitince aglıyorsa huysuzlanıyorsa kucagında falan biraz sakinlestirmeye calıs belli bir süre gecince o zaten doydugunu anlar. birde bebeğinde gaz problemi varsa gazlı cocuklar doydugunun farkına varamıyor cok yiyincede cıkarıyorlar. kaka konusunda da poposuna zeytin yağı sürebilirsin kulak temizleme çubukları ile bana doktor tavsiye etmişti. kolay gelsin.

canım hayırlı olsun bebişinde anneliğinde. benimde 5 aylık bir oğlum var aynı sıkıntılar onda da oldu doğdugundan beri iki memeyi de emiyordu yine aranıyordu mecburen mama veriyordum üstüne sütümde aynen hep belli miktarda kaldı humanalar içtim inciler yedim litrelerce su içtim bir sürü sey denedim ama benim kanaatim bir insanın sütü ya boldur yada yoktur. gögsümden süt akıyordu ama sağınca en fazla 2 memeden 75 cıkıyordu. sağıp miktarına bak bence tamam cocuk sagılandan fazla cekiyor ama yinede sen bir kontrol et derim.bebeğine mama takviyesi yap ama 90+ 90 biraz fazla bence biberon bitince aglıyorsa huysuzlanıyorsa kucagında falan biraz sakinlestirmeye calıs belli bir süre gecince o zaten doydugunu anlar. birde bebeğinde gaz problemi varsa gazlı cocuklar doydugunun farkına varamıyor cok yiyincede cıkarıyorlar. kaka konusunda da poposuna zeytin yağı sürebilirsin kulak temizleme çubukları ile bana doktor tavsiye etmişti. kolay gelsin.

Tesekkür ederim canim.. Allah seninkinide size bagislasin insallah.. Evet dedigin gibi benimde sütüm 75 ve hep ayni..mamayi eskisinden daha az veriyorum en azindan 90+ 90 vermiyorum.. Kakasi icin doktorda aynisini dedi hatta mamasina bile kat zeytin yagi dedi ama hic bir fayda yok..4 ayri doktora götürdüm.. En son mmayi degistirdi antikolik verdi onuda veriyorum ama hla yok..😔

canım mamanın suyunu biraz fazla koyabilirsin kakasını normale çevirir mesela 75 cc su 2 kaşık ama gibi işe yarayabilir.

Tesekkür ederim canim.. Allah seninkinide size bagislasin insallah.. Evet dedigin gibi benimde sütüm 75 ve hep ayni..mamayi eskisinden daha az veriyorum en azindan 90+ 90 vermiyorum.. Kakasi icin doktorda aynisini dedi hatta mamasina bile kat zeytin yagi dedi ama hic bir fayda yok..4 ayri doktora götürdüm.. En son mmayi degistirdi antikolik verdi onuda veriyorum ama hla yok..😔

Canim zeytinyagini pes etmeden kullan 1 hafta en gec 10 gun icinde yariyor duzenli ver ister anne sutune ister mamaya kat ben once sabah aksam katiyordum duzene girmeye baslayinca teke dusurdum ama 1 hafta kadar cok duzenli yaptiktan sonra faydasini gordum

90 cc mama çok fazla bence doktoruna sormalısın bir aylık oğlum var ben emziriyorum , günde 2 kere mama veriyorum 30 cc , yani günde 60 cc mama almış oluyor. Bu ölçüyü bana doktor vermişti. Bence onu doktora sormalısın...

:KK51:

Cok tesekkür ederim allah herkese nasip etsin insallah..
Aynen dedigin gibi öyle birseYki bazen oglumun uyanacagi zamanlar memem sizlamaYa basliYor aliyorum emzirmek icin birini tutarken digeri sizliyor akmaya basliyor..ama dedigim gibi bi memeyi 5 dkk ya emdi ya emmedi..tamam süt bitti doymustur diyorum agzi sürekli ariyor mecbur mama veriyorum..birde su kakA meselesi günde birdefa zorla tek yapiYor bazen iki gün bile yapmiyor acaba normalmi? Kabiz degil ama kakasi normal..

Arkadaslar tavsiyeleriniz icin tesekkürler dediklerinizi yapmaya calisiyorum.. 3 gündür mama vermiyorum sadece emziriyorum ama saatde bir istiyor halada sütüm az ama mama vermek istemiyorum birde kaka sorunu yasiyoruz bazen 3 gün yapmiyor, Fitil verdigim halde, herseyi denedim. Acaba doymadigi icinmi?

Canım sen mamayı boşuna verıyosun sütün var emzir. Sütün az oldugu içın saate baglı kalma bebek istedikçe meme ver. aç kalmaz merak etme süt vdrken neden mama verıyosun anlamadım zaten. O senın canın gerekiyosa bütün gün memede dursun. Bebek emdikçe süt gelır. Rahat ol olumlu düşün mamayı çope at. doktorunuda degis doktor dedigin mamaya tesvik etmez. Benim sütüm azdı yetmıyodu doktorum bır kez bıle mama demedi hep emzir ahgladıkça emzır dedi. Kabızlıkta mamadan kaynaklanıyor ayrıca. Ha şunuda söyliyim süt gelmesı anneye baglı pes edip mama verirsen o süj asla gelmez hep mamaya baglı kalırsın.

Bebek sadece aç oktdugu içın aramaz memeyi. Bebekler emmeyi sever ıhtıyaç bu ya emzik ver yada bırak senı emsin sütün artar. Ya okuduyorumda yazdıklarını 75 ml süt çıkıyosa daha ne olsun 50 bile 40 bile yeter bebek doyana kadar emer 10 dakikada doyar sonradanda zevkine emer tadını çıkar bebegin senı istıyo ne güzel. Kimı bebekler meme bile almhpyo düşün. Bide kendıni onun yerine koy bi kadın besliyo seni ama sen emmeyi çok sevdin hep emmek istiyon. Son:ra senden memeyi alıyolar 90+90 mama dayıyolar ne düşünürsün:KK53::KK1:

X