Her seyiyle bize kalan düğün, ev ?

Elmas yaaaa gordun mu bak. Babani begenmiyodun neler neler diyodun. Simdi babam da babam. Babam onu yapti babam onu verdi babam sunu aldi.

Neyse; sen cok istiyodun bu cocugu. Aile yardim etmiyosa en asgari sekilde yapacaksiniz dugununuzu artik. Esya almadan da sakin evlenme. Parkede mi yatacaksin?

3 parça eşya alacak parayı biriktirmeden evlenmeyin siz de, yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
maddi manevi hazır olmadan yuva kurmaya kalkınca böyle oluyor işte...
Evet konularda tek amac evlenmek, dugun yeri, gelinlik saniliyor. Halbuki cok degil dugunden 1 gun sonra yada 1 ay sonra masraflar basliyor. Ama bunlari hic dusunmuyorlar. Cok ilginc.

Şimdi nerden nasil baslasam bilmiyorum.
Düğünüme iki ay kaldı.

Ailemin yardimiyla birlikte bakarak ev tuttuk.
Esyalar daha alinmadi sadece nisanlimin memleketinde dugun salonu tutuldu.
Oda orkestra, dugun pastasi yemegi bilmem nesi bizim alacağımız bir dugun salonu.
Bisey demedim tamam dedim. Düğün salonunun fiyati 900 tl gibi bişey.
Başka hiç bisey yok.
Gelinligimi, kinaligimi annemle gidip kiraladik nisanlim ödeyecek.
Bundan belki de bir ay önce- ki o kadar dahi olmadi- kayinbabam; bana da babama da ben sizden hiç bişey istemiyorum herşeyi ben alicam dedi. Ve kaç kere yani .

Tamam dedik simdi ortalikta hiç bişey yok. Ne bi arayip paran var mi diyen ne de napalim esyayi , takiyi, duzen duzmeyi diyen. Kavinvalimde kinaya gelmem diyor uzak diyor 5 saatlik yol.
Ki 19 saatlik yola kizina giden kayinvalim anladiniz mi?

Nisanlim bu zamana kadar herseyi kendi yapmis. Ehliyet parasindan tutunda arabasini , askerlik harcligini herseyi.

Maşallah çok azimli gayretli nisanlim o ayrı mesele.
Yüzükleri bile nisanlim aldı.
Tek çöp gormedik. Oda görmemiş bu zamana kadar.

Kaynanam tatlim yenirken iki emanet bilezikle geldi beni odaya cekip bunlarin insanlarin icinde takalim sonra alip gidicem dedi. Ses etmedim.
Sonra millet gidince kolumdan aldi gitti zaten.
Daha neler neler varda iste...

Aylar oldu bi kere bile arayip da oglum harcligin var mi demediler.

Babam çok yardim etti nisanlima herseyimizle o ilgilendi. Kredi borcunu aylardir babam verdi nisanlima .

Kayinbabam diyormus ki gelinligi cok erken almislar .
Dugune 4 gun kala gidecekmisim memlekete ordan gelinlik bakacakmisim.
Ne bir dugun telasina düşen ,ne esya bakalim diye arayan adam beni arayip siz kinayi 2 hafta once yapin buraya gelin gelinligine kuaforune bak diyor. :KK43:

Ne varsa nisanlim yapacak belli. Bende ona yuklenmek istemiyorum. Zaten zamaninda ne kadar birikmiş altini varsa almislar ona buna takacagiz diye. Veren yok.

Gelinlik bakıyorum ucuzundan begendim 850 tl kiralik gelinlik.

Şimdi babası annesine diyormus ki benden hiç bisey beklemeyin.
Neyini yapmiski? Ev mi almis araba mi almis düğün mu yapmis ne yapmis ki benden bişey beklemeyin diyor.

Nisanlim ariyor açmıyor bile adam.

Esyayi düğünden sonra alalim demisler takilari esyayesyaya verelim diye.
Nisanlim da yok ben şimdi alacagim napiyim düğünden sonra demis.

Anlayacağınız dugun bizim olacak esya bizim korkarım taki da almayacaklar.
Ha burda soyle bi muhabbet var.
Diyorlar ki almak zorunda degil.
Hayır efendim senin çocuğuna üç vazifen var. Isim koymak ,dinini öğretmek ve evlendirmek.

Bunları da yapmıyor larsa ne anladik ki ?

Belli oldu hersey nisanlima kalacak herseyimi o alacak. Dugun salonu bilmem nesi pastasina kadar nisanlim verecek zaten.
Oda bunun farkinda üzülüyor bende üZülüyorum onu boyle görünce.
Ailem de çok sev di nisanlimi kiyamiyorlar oglum oglum surekli.
Annem artik uzuntuden egzama oldu her yeri.
Icimi dokmek istedim. Caninizi siktiysam hakkinizi helal edin. Özür dilerim.

canım aynılarını ben yaşadım ailem bişey demedi biz huzursuz olmuyalım diye aslında az dişli bir aile iyi oluyor böyle durumlarda benim kaynanada anneme düğünü sizmi yapıyorsunuz biz yapıyoruz demişti ama bi halt yapmadı kendimiz yaptık çokta yüz vermiyorum mesafeliyim kendileri hak ettiler sende böyle davran eşin inş.destekçindir

Evet konularda tek amac evlenmek, dugun yeri, gelinlik saniliyor. Halbuki cok degil dugunden 1 gun sonra yada 1 ay sonra masraflar basliyor. Ama bunlari hic dusunmuyorlar. Cok ilginc.

aklım almıyor benim de
iki koltuk bir yatak alamayan insanlar nasıl ev geçindirecek?
sonra bu evliliğin bir son tüketim tarihi mi var, o zamana kadar evlenmek şart mı? otur yemeden içmeden 1 yıl para biriktir, iki kişi en az 24 bin atarsın kenara, o da yeter herhalde orta halli bir ev kurmaya.
1 yıl içinde evlenmezse ölecek hastalığına yakalandılarsa o başka tabi :işsiz:

aman salla gitsin. düğünü orda yapmayın ailenin olduğu yerde bi nikah çağırmayında. nişanlına yazık ama onlara yapılması gereken o.

düğününüzü yapmak zorundalarmı o tartısılır hiç olmazsa yanınızda olsalarmış ama kendileri bilir.

Hiçbirşey maddi açıdan yapmaması bence işinize gelsin minnet etmezsiniz kafa rahat:confused: ama kayınvalidenizin kınaya gelemem uzak falan demesi :skandal:

Şimdi nerden nasil baslasam bilmiyorum.
Düğünüme iki ay kaldı.

Ailemin yardimiyla birlikte bakarak ev tuttuk.
Esyalar daha alinmadi sadece nisanlimin memleketinde dugun salonu tutuldu.
Oda orkestra, dugun pastasi yemegi bilmem nesi bizim alacağımız bir dugun salonu.
Bisey demedim tamam dedim. Düğün salonunun fiyati 900 tl gibi bişey.
Başka hiç bisey yok.
Gelinligimi, kinaligimi annemle gidip kiraladik nisanlim ödeyecek.
Bundan belki de bir ay önce- ki o kadar dahi olmadi- kayinbabam; bana da babama da ben sizden hiç bişey istemiyorum herşeyi ben alicam dedi. Ve kaç kere yani .

Tamam dedik simdi ortalikta hiç bişey yok. Ne bi arayip paran var mi diyen ne de napalim esyayi , takiyi, duzen duzmeyi diyen. Kavinvalimde kinaya gelmem diyor uzak diyor 5 saatlik yol.
Ki 19 saatlik yola kizina giden kayinvalim anladiniz mi?

Nisanlim bu zamana kadar herseyi kendi yapmis. Ehliyet parasindan tutunda arabasini , askerlik harcligini herseyi.

Maşallah çok azimli gayretli nisanlim o ayrı mesele.
Yüzükleri bile nisanlim aldı.
Tek çöp gormedik. Oda görmemiş bu zamana kadar.

Kaynanam tatlim yenirken iki emanet bilezikle geldi beni odaya cekip bunlarin insanlarin icinde takalim sonra alip gidicem dedi. Ses etmedim.
Sonra millet gidince kolumdan aldi gitti zaten.
Daha neler neler varda iste...

Aylar oldu bi kere bile arayip da oglum harcligin var mi demediler.

Babam çok yardim etti nisanlima herseyimizle o ilgilendi. Kredi borcunu aylardir babam verdi nisanlima .

Kayinbabam diyormus ki gelinligi cok erken almislar .
Dugune 4 gun kala gidecekmisim memlekete ordan gelinlik bakacakmisim.
Ne bir dugun telasina düşen ,ne esya bakalim diye arayan adam beni arayip siz kinayi 2 hafta once yapin buraya gelin gelinligine kuaforune bak diyor. :KK43:

Ne varsa nisanlim yapacak belli. Bende ona yuklenmek istemiyorum. Zaten zamaninda ne kadar birikmiş altini varsa almislar ona buna takacagiz diye. Veren yok.

Gelinlik bakıyorum ucuzundan begendim 850 tl kiralik gelinlik.

Şimdi babası annesine diyormus ki benden hiç bisey beklemeyin.
Neyini yapmiski? Ev mi almis araba mi almis düğün mu yapmis ne yapmis ki benden bişey beklemeyin diyor.

Nisanlim ariyor açmıyor bile adam.

Esyayi düğünden sonra alalim demisler takilari esyayesyaya verelim diye.
Nisanlim da yok ben şimdi alacagim napiyim düğünden sonra demis.

Anlayacağınız dugun bizim olacak esya bizim korkarım taki da almayacaklar.
Ha burda soyle bi muhabbet var.
Diyorlar ki almak zorunda degil.
Hayır efendim senin çocuğuna üç vazifen var. Isim koymak ,dinini öğretmek ve evlendirmek.

Bunları da yapmıyor larsa ne anladik ki ?

Belli oldu hersey nisanlima kalacak herseyimi o alacak. Dugun salonu bilmem nesi pastasina kadar nisanlim verecek zaten.
Oda bunun farkinda üzülüyor bende üZülüyorum onu boyle görünce.
Ailem de çok sev di nisanlimi kiyamiyorlar oglum oglum surekli.
Annem artik uzuntuden egzama oldu her yeri.

Icimi dokmek istedim. Caninizi siktiysam hakkinizi helal edin. Özür dilerim.
Dugun yapmak zorunda degil evet. Hadi zorunda dedik kk noldu yapacaklar mi? Bu herkesin kendi dogrusu. Ve nisanlin kizar kuser 3 gune barisir.

Ilk onemli olan kv kinaya gelmemesi nisanlina soyle annesini ikna etsin.

Ikincisi nisanda takiyi geri alacaklarsa akilli olacaktin. O bilezikleri taktirmayacaktin.

Baban niye nisanlinin kredisini oduyor onuda anlamadim. Bana sacma geldi. Evlenecek adam kendini ayarlasin bi zahmet.

Bir tek sizin nisanlinin calisip tek basina bir seyler yapmiyor bu hayatta artik cogunluk boyle.

.
yemekli dugun niye yapiyorsunuz bi pasta icecek tamam.

Cidden anlamiyorum elimde para varsa evlenirim ya da elimde ki kadar harcama yaparim.
Yanlis anlamayin lutfen.

yapmak zorunda demek yerine ben insan cocugu icin yapar zaten icten gelir diye dusunuyorum yapmak zorunda degilim diyen bir anne baba cocugunu sevmiyordur net..insanın komsusu bile benimde bir yardımım olsun deyip birseyler yapar bir anne babanın bu kdr uzak kalması ilgisiz olduklarını gosteriyor..ama herseyi kendiniz yapın daha iyi boyle insanlar yaptıklarını dile getirirler ona gore davranın mesafenizi koruyun herzaman

Herşeyim dört dörtlük olsun ama ben elimi taşın altına koymayayım. Babam versin, kayınbabam versin, vermezlerse üzüleyim. Nişanlımın kredisini babam ödesin, benim gelinliğimi anam alsın, ev eşyasını öbürü alsın, beyaz eşyayı beriki alsın ama ben evleneyim. Ne güzel dünya.
Ekliyorum, gelin hanima da sadece sevismek kalsin. Evet dunya guzel,kafalar bin bes yuz. Evlenecek kadar buyuyorlar ama dugun yapip esya alacak kadar buyuyemiyorlar bu kadinlar.

Öyle de . Ona kalırsa düğüne 4 gün kala gelinlik bakacağım .
Zaten bana çok koyuyor bunlar . Düğünden sonra ne yaparım bilmem.
işte boşverin karıştırmayın kimseyi
evlendikten sonra da fazla samimi olmazsınız eşinize de yansıtmazsınız bişey
gül gibi geçinir gidersiniz inşallah

Ekliyorum, gelin hanima da sadece sevismek kalsin. Evet dunya guzel,kafalar bin bes yuz. Evlenecek kadar buyuyorlar ama dugun yapip esya alacak kadar buyuyemiyorlar bu kadinlar.
öyle deme yaa.
çok seviyorlar naapsınlar:))
bi zahmet eşyadır düğündür geçimdir filan aileler hallediversin.

Evlilik toreni bir gun. Ama esas evlilik dedigimiz sey omur boyu. Bugun kendi dugununu yapamayan, evine iki kanepe iki sandalye alamayan insanlar yarin ne yiyip ne icecekler acaba? Ceplerine giren maasi da idare edemez bu dusuncedeki insanlar. Nisanlisi almis yuzukleri diye sasiriyor. Kim alacakti acaba marketin ciragi mi?

Tebessümle okudum yazdıklarını.
11 yıllık evliyim. 11 yıl öncesine götürdü beni yazdıkların. Ne eksik ne fazla. Birebir aynı şeylerdi.
Çok şanslıyım. İyiki eşim var. İmkanlarımız ölçüsünde yaptık herşeyimizi. Ama takılarımızla ödedik ama düğün öncesi arkadaşlardan borç aldık.
İkimiz yaptık nihayetinde.
Kendi ayakların üzerinde durmak kimseye eyvallah etmemek dolayısıyla kimsenin karışmasına da fırsat vermemek o kadar güzel ki.
Çok şanslısın ama farkında değilsin.
Sizde çok mutlu olun inşallah.

Benim evime iğne bile almamışlardır eşimin ailesi. Sadece yıllardır haZırladıkları çeyiz denen dantel örtü gibi bişeyler var. Herşeyimizi eşimle beraber yaptık. Kimi şeyi o aldı kimini ben aldım. Alışverişi başbaşa keyfe keder yaptık.. takı alıcam o günün hatırası dedi be istiyorsam onu aldı. Düğündede annesi babası taktı :)
Gelinliğimi düğünde gördüler ilk defa.. ama benim istediğim buydu zaten. Hiç sevmem işime karışılmasını,karışamadılar o yüzden. Tek söz hakları dahi yok. Okuyoruz işte burda neler neler.. benim evimde aldıkları bişwyleriolmadığı için misafir gibiler beniseyemezler. Buda benim istediğim hallerden birisi. Mesafe iyidir. Emin ol böylesi daha iyi.

Yalnız benim yazdığım dini kaynaklarda olan çocuğun anne baba uzerindeki hakları inanmiyorsaniz internet elinizin altında .
Evet hoş olmadı ama olan oldu. Bakalım takimi alacaklar mi
Hangi kaynaktan bahsediyorsunuz,Kuran da çocuğun düğününü aile yapar mı yazıyor ?
He yani ben çalışmam paşa paşa ben ne istiyorsam yapsınlar diyorsunuz yani ?
Kusura bakmayında bedavacısınız.

Yanlissa duzelt ama
Uzak sehirledesiniz kv ile nisanlin seninle ayni ilde mi diger yorumlarindan oyle anladım
Eger oyleyse
Ben olsam zordaysam dugun yapmam sadece esim kazanacak ve gecineceksek sonrasi sizi mutsuz edebilri gecim derdi vs

Yada kari koca calisir yapariz derseniz de ailemin old tarafta yaparım akrabalarım ordaysa eger. Boyle bencil aileye bisey yapilmaz bence.. mutlu olursunuz inşallah

evlenecek olan sizsiniz kimse düğün vs yapmak zorunda değil. iki yetişkin insan evliliği düşünüyorsa kendileri birşeyler yapacak kadr kazanıyor olmalılar. başkalarından birşeyler bekleyerek yaşanmaz. ha durumumuz yok diyorsanız başkalarından beklemek yerine beklentilerinizi düşürün

X