herşey üstüme üstüme geliyor anne olmaktan kadın olmaktan herşeyden bıktım ne olur akıl verin!!

O kadar iyi anlıyorum ki sizi...
Yemek yemeyen çocuk gerçekten çok zor bir sınav.
Ama siz yine de sabredin ,annelik hic bir dönem de kolay geçmiyor.
Şunu yapın bunu yapın demeyeceğim, yukarıda yazan arkadaşlar gayet güzel önerilerde bulunmuşlar.
Şunu diyebilirim, evet çok sinirleniyorsunuz Ama ona kaba davranmayın, bağırmayın.hem travma olusturursunuz hemde daha bize muhtaç olan küçücük bir beden ,Allahin en güzel emaneti .
Oyle düşünün. Çünkü geçecek bu zamanlar .
Anne olmayi isteyip olamayan o kadar çok insan var ki öyle düşünün ve tekrar tekrar düşünün.
Emin olun yanliz değilsiniz, bunalmisliginizi anlıyorum. Allah sabır versin ,sağlıklı büyütün çocuğunuzu.

Çocuk bir iki gün aç kalsa ölmez ki! Cezalandırmak veya bağırmaktansa aynı su içer gibi tuvalete gider gibi bir rutin halinde belirli saatlerde sizin önünüzde onun önünde tabak olacak ve bırakacaksınız kendini besleyecek yemezse siz kendi tabağınız bitene kadar masadan kalkmayın alternatif tabak hazırlamayın. Çocuklar sevmediği yemek olduğunda yemezse başka emek geleceğini bilir. Yemiyor musun? O zaman sonra yersin dersiniz ama kızmadan tepki vermeden sonra yine aynı tabak
çfkemi kontrol edemıorum. ve sureklı ağlamasını kaldıramıyorum bır noktadan sonra bırsey yedıreyım sussun dıyorum. nasıl dayanıyorsunuz :KK43:

Çocuğunuz sağlıklıdır o anlamda demiyorum ama önemini belirtmek için bahsetmek istedim.Otizmli çocuklar da sadece tek tip besleniyor ve beyin gelişimleri bu beslenmeden kötü etkileniyor. Bu açıdan düşünün. Onlar sürekli makarna, pilav hamur işi reçel severler ve sadece onları yerler. Artık onlara et hayvansal ürünler kısıtlı karbonhidrat unsuz pirinçsiz ürünler öneriliyor ve ciddi bilişsel düzelmeleri oluyor. Bir kaç gün sabredin sonra alışır bu yeni sebzelere.

çfkemi kontrol edemıorum. ve sureklı ağlamasını kaldıramıyorum bır noktadan sonra bırsey yedıreyım sussun dıyorum. nasıl dayanıyorsunuz :KK43:
Ya sizi nasıl anlıyorum yaptığım onca çorba yemek vs yemiyor ısrarla yemiyor sonra mama diye mutfaktan gelmiyor 12 saat aç durduğu oldu yok yemiyor ama susmuyor da

nasıl yapacağım bunu bilmiyorum sureklı bir ağlama sesıne tahammül edemiyorum. yarım gune krese basladı bir kac ay once. 1 ay sora ıse baslayıp tam gune verecektım beklemeyıp hemen mı yapsam bunu dıye dusunuyorum..
Yapabilirsiniz, mantıklı olur ağlama sesi konusunda evet tahmin edebiliyorum ama oralı olmazsanız bir zaman sonra gerçekten bırakır.

Lutfen kendinizi suclamayin. Bazi bebekler yemiyor. Biz besin reddi yasadigimizda doktorun verdigi tavsiye ise yaramisti. Mesela oglen yemegine kofte yaptiniz ve yemiyor. Zorlamayin, yemek istediginde tekrar kofteyi sunun, reddedince yine bekleyin yine onune kofteyi koyun. Gercekten cok zor bir surec cunku cocuk 2 3 saat aç kaliyor. Ise yariyor mu derseniz yariyor.

O kadar iyi anlıyorum ki sizi...
Yemek yemeyen çocuk gerçekten çok zor bir sınav.
Ama siz yine de sabredin ,annelik hic bir dönem de kolay geçmiyor.
Şunu yapın bunu yapın demeyeceğim, yukarıda yazan arkadaşlar gayet güzel önerilerde bulunmuşlar.
Şunu diyebilirim, evet çok sinirleniyorsunuz Ama ona kaba davranmayın, bağırmayın.hem travma olusturursunuz hemde daha bize muhtaç olan küçücük bir beden ,Allahin en güzel emaneti .
Oyle düşünün. Çünkü geçecek bu zamanlar .
Anne olmayi isteyip olamayan o kadar çok insan var ki öyle düşünün ve tekrar tekrar düşünün.
Emin olun yanliz değilsiniz, bunalmisliginizi anlıyorum. Allah sabır versin ,sağlıklı büyütün çocuğunuzu.
evet o masumiyetini gördükçe tatlı tatlı annem dedikçe kahroluyorum agresf tavırlarım için ama öylesine bıktımki sabır gösteremiyorum :KK43: işe geri dönmek ıyı gelecek bana sanırım

Lütfen sakin olun. Önce kendiniz sonra yavrunuz için. Sebzeleri haşlayıp tane tane koyun önüne mesela havucu küp küp doğrayın patatesi parmak parmak. Bezelyede olsun. Bunlar tatlımsı sebzeler olduğuna çocuklar kolay alışıyor. Koyun önüne açken isterse oynasın döksün saçsın arada 3 tane ağzına atsa zamanla alışır. siz verdiğinizde yemiyor mu koyun çocuğu mama sandalyesine verib önüne kendi yesin. Avuçlayarak gayet güzel yiyorlar. Biliyorum döküp saçarken insan sinir krizi geçiriyor ama yememesinden iyidir.
Mesela benim oğlum çatal ile yemek yemeyi çok seviyor şu an 25 aylık. Çatala batıracak kendi yiyecek başarıyor mı tabiki arada ama ben çaktırmadan arada çatala batırırsam ağzına götürüp yiyor. Muhakkak ilgisini birşey çekecektir. Zorlayıp hem onu hem kendinizi yormayın. Ayrıca bir uzman ile görüşüp gerekirse vitamin desteği alın.

Benim tavsiyem 2 yasina gelmis cocugunuza öğün sistemi kurmaniz. Kahvati saati meyve saati vs vs belirli olsun o saatler disinda beslemeyin cocuga gercekten acikma hissi yasatin. Nasil her meme demesi acliktan degilse her mama demesi de acliktan degil. Mesela 8:30 -9:00 kahvalti saati ve yemedi kahvaltiyi kaldirin 10:30da meyve saati mi var o saate kadar yiyecek vermeyin. En az 1 hafta bu sistemi deneyin derim benim oglumda ise yaramisti. Suan 4,5 yasinda hemen hemen hic yemek ayirmadan yiyor.

Çocuğunuz sağlıklıdır o anlamda demiyorum ama önemini belirtmek için bahsetmek istedim.Otizmli çocuklar da sadece tek tip besleniyor ve beyin gelişimleri bu beslenmeden kötü etkileniyor. Bu açıdan düşünün. Onlar sürekli makarna, pilav hamur işi reçel severler ve sadece onları yerler. Artık onlara et hayvansal ürünler kısıtlı karbonhidrat unsuz pirinçsiz ürünler öneriliyor ve ciddi bilişsel düzelmeleri oluyor. Bir kaç gün sabredin sonra alışır bu yeni sebzelere.
biliyorum önemini o yuzden bu kadar bunalıyorum zaten yoksa hazır mamayı verırım 3 öğün aman bosver derım ama öyle olmamalı bılıyorum o yuzden catısıyoruz :KK43:

Benim tavsiyem 2 yasina gelmis cocugunuza öğün sistemi kurmaniz. Kahvati saati meyve saati vs vs belirli olsun o saatler disinda beslemeyin cocuga gercekten acikma hissi yasatin. Nasil her meme demesi acliktan degilse her mama demesi de acliktan degil. Mesela 8:30 -9:00 kahvalti saati ve yemedi kahvaltiyi kaldirin 10:30da meyve saati mi var o saate kadar yiyecek vermeyin. En az 1 hafta bu sistemi deneyin derim benim oglumda ise yaramisti. Suan 4,5 yasinda hemen hemen hic yemek ayirmadan yiyor.
Bu sistemle çok güzel yediği zamanlar vardı benim oğlumun da ama şuan aç bırakmak da faydasız. Kendisi yemek istiyor iki lokma bile almadan o yemek oyuncak oluyor. Ben yedirsem asla yemiyor da zaten. Sürekli aç ve sürekli ağlayan bişeyler isteyen mutfaktan gelmeyen bi çocuk. Konu sahibiyle aynı hislere sahibim maalesef

Cocuk büyütmedeki en sevimsiz, en kriz kısım şu yemek mevzusu bence de cidden.
Benim kızım 2 buçuk yaşında ama prematüre oldugu icin 1 buçuk görünüyor. O kadar direndim ki telefon falan vermiycem öyle yiyecegine yemesin diye ama çevre baskısına pes ettim. Aa ne minik boyle, çok zayıf hiç büyümüyorlar... Sonunda pes ettirdi. Artik yiyor bir şeyler ama sadece telefonla. Yemegi bittiğinde izlemek de bitiyor bunu bildiği için ağzında tutmalar, yerken oyalanmalar, doysa da yiycem diye uzatmalar.. Aşırı sinir bozucu.
Ben ona özel yemek sadece 1 yasa kadar yaptim. Sonra biz ne yiyeceksek ondan yedi.
Bir gün yedikleri kahvaltıda 1 yumurta, 3 zeytin, kibrit kutusu kadar peynir.
Oglen bir kase yoğurt. Arada yerse küçük bir muz. Akşam 1 kase corba yese bana göre tamam.

Bugün iki yumurta 1 zeytin 3 dilim kaşar peyniri, küçük kase yoğurt, 4 tane bisküvi hazir paket ne yazık ki yarim kase corba, bir kase bulgur pilavı. Bu iştahlı bir gün bizim için.
Ac gezdiğini cok bilirim.
Farkettigim sey şu. Ne kadar çok tatlı, abur cubur, paketli gıda yerse yemeklerden o kadar uzaklaşıyor.
İlle de istediği için abur cubur yerini coco pops ile kapatmaya çalışıyorum.

Allah yardımcınız olsun. Zor ama hep böyle kalmayacak inanın.

Lutfen kendinizi suclamayin. Bazi bebekler yemiyor. Biz besin reddi yasadigimizda doktorun verdigi tavsiye ise yaramisti. Mesela oglen yemegine kofte yaptiniz ve yemiyor. Zorlamayin, yemek istediginde tekrar kofteyi sunun, reddedince yine bekleyin yine onune kofteyi koyun. Gercekten cok zor bir surec cunku cocuk 2 3 saat aç kaliyor. Ise yariyor mu derseniz yariyor.
ınsallah bakalım birde bunu deneyeceğim o süreçte 3 doz pasiflora falan icmem gerekecek sanırım

bende bu sıstemı kurmak ıstıyorum ama kuramıyorum ıste ağlamalara sabrım olmadiğindan..

Bu sistemle çok güzel yediği zamanlar vardı benim oğlumun da ama şuan aç bırakmak da faydasız. Kendisi yemek istiyor iki lokma bile almadan o yemek oyuncak oluyor. Ben yedirsem asla yemiyor da zaten. Sürekli aç ve sürekli ağlayan bişeyler isteyen mutfaktan gelmeyen bi çocuk. Konu sahibiyle aynı hislere sahibim maalesef
gercekten bu yorumuda ben ben yazdım sandım. bu nasıl bi süreç ya :KK43:

ınsallah bakalım birde bunu deneyeceğim o süreçte 3 doz pasiflora falan icmem gerekecek sanırım
7 aylik bebek tum yemegi suratima püskürtüyordu. Yememek icin nefesi kesilene kadar agladigini bilirim. Sizin dezavantajiniz bebeginiz aglayarak baska yemek yaptirabilecegini biliyor. Biraz sabirli olmaniz lazim. Aglamalara, bagirmalarina karsi mumkun oldugunca sakin tepki verin, kizmayin. Inatlasirsaniz oda inatlasacaktir.

çocuktan demir eksikliği veya herhangi bir vitamin eksikliği olabilir bence kontrol ettirin bence

gercekten bu yorumuda ben ben yazdım sandım. bu nasıl bi süreç ya :KK43:
Gece uyanmalar da açlıktan işte mama içiyor benimki ama güzelce doyarsa yatarken az bir şey içip artık başka içmiyor ama böyle inatla yemez ve aç yatarsa vay halime

X