herşey üstüme üstüme geliyor anne olmaktan kadın olmaktan herşeyden bıktım ne olur akıl verin!!

Kızımın süt alerjisi vardı ek gıda kısmı çok zordu bizim için doktoru gözetim altında yavaş yavaş yükleme yapılacak yiyecek dediğinde şoku yaşadık aynen sizin gb bazı besin harici hiçbirşeyi kabul etmiyordu yada ağlama krizine giriyordu ben alerjimi değilmi diye panik atak oluyordum derken bir gün doktor aynen şu cümleyi kullandı açlıktan kimse ölmez yedi yedi yemedi diğer öğüne kadar birşey yok, çocuk besin olarak ne verirsen onu bilir, tatlı vermezseniz asla bilmez dedi. İki hafta çok ağladım, anneliğimi çok sorguladım sofradan çok aç kalktı en sonunda pes edip herşeyin tadına bakmaya başladı şuan nimet seçme hakkı olmadığını biliyor. Tabiki sevdiği şeyler öncelik ama belli günler, genelde evde ne varsa odur,hayır dediğinde başka yemek olmadığının bilincinde çok zor ve çok uzun bir süreç ama tutarlı davranış sergilerseniz kazanan siz olursunuz. Birde eşinizlede iş birliği yapın iki tarafın kararı net olduğunu bildiğinde çaresiz kalıp yemek olayını kabulleniyorlar

Kızımın süt alerjisi vardı ek gıda kısmı çok zordu bizim için doktoru gözetim altında yavaş yavaş yükleme yapılacak yiyecek dediğinde şoku yaşadık aynen sizin gb bazı besin harici hiçbirşeyi kabul etmiyordu yada ağlama krizine giriyordu ben alerjimi değilmi diye panik atak oluyordum derken bir gün doktor aynen şu cümleyi kullandı açlıktan kimse ölmez yedi yedi yemedi diğer öğüne kadar birşey yok, çocuk besin olarak ne verirsen onu bilir, tatlı vermezseniz asla bilmez dedi. İki hafta çok ağladım, anneliğimi çok sorguladım sofradan çok aç kalktı en sonunda pes edip herşeyin tadına bakmaya başladı şuan nimet seçme hakkı olmadığını biliyor. Tabiki sevdiği şeyler öncelik ama belli günler genelde evde ne varsa odur,hayır dediğinde başka yemek olmadığının bilincinde çok zor ve çok uzun bir süreç ama tutarlı davranış sergilerseniz kazanan siz olursunuz. Birde eşinizlede iş birliği yapın iki tarafın kararı net olduğunu bildiğinde çaresiz kalıp yemek olayını kabulleniyorlar
Son cümle bizim olayda çok kilit. Ben maalesef abur cubur ve yemekten önce saçma sapan şeyler yemesi konusunda aşırı gevşek bir eşe sahibim. O işteyken ben vermiyorum ama artık biliyor evde o tarz şeyler var babası verdi anne de verebilir çocuk unutur mu

Üstteki arkadaş gibi yazacaktım ben de, benim oğlum da 3 yaşında yedi yedi, yemedi bir dahaki öğüne kdr bir şey yiyemez... Sağlıksız şey isterse onu da yiyemez, abur cubur yemek istiyorsa önce öğünü yemeli... Böyle ödül ceza gibi değil de, sebep sonuç gibi çalıştık biz; mesela çikolata istiyor 'tamam annecim yemeğimizi yiyelim sonra çikolata yiyecegiz' gibi.. ısrar ederse 'ama aç karna bunun yenmemesi gerekiyormuş' vs evet çok zor ama ağlasa da bagirsa da ikna edene kdr anlatıyorum, usul usul sakince anlatıyorum, dişlerimi sıka sıka anlatıyorum bazen.. bu hale gelene kdr çok catistik, çok aç kaldı, eğer gelişimi yerindeyse kilo sorunu yoksa hele bırakın günlerce aç kalsın... Doktor bize de dedi, zorlama yok kimse açlıktan ölmez...

Kararlı olun, tereddutunuz olursa anlar ve bunu kullanır, kararlı ve net olun... Çok zor biliyorum kolay gelsin, herşey güzel olsun hemencecik inşallah ☺️

Böyleler aslında ya, 2 yaş civarı benimkilerin ikisi de yemez oldu.
Biri zaten yemiyordu, neredeyse hiç yemedi.
Biri yiyordu, aşırı seçici oldu.
Zaten inatlaşma dönemleri, zorla yedirmeyin, aç kalsa bin kat daha iyi.
Korkudan değil, açlıktan ağlasın ama kucağınızda ağlsın.

Son cümle bizim olayda çok kilit. Ben maalesef abur cubur ve yemekten önce saçma sapan şeyler yemesi konusunda aşırı gevşek bir eşe sahibim. O işteyken ben vermiyorum ama artık biliyor evde o tarz şeyler var babası verdi anne de verebilir çocuk unutur mu
O zaman sizin probleminiz çocuk değil, eşiniz direkman evde çocuğun önünde ve bulunduğu ortamda yemicek, çocuğuda vermicek bu konuda çok net olursanız, kararlı tutum içinde beraber hareket ederseniz çocuk bulunduğu koşullara çabuk adapte olur. Aile içinde kural herkes için geçerli olduğunda cocuklar hemen o düzene dahil oluyorlar ama kuralları çiğneyen birileri olduğunda kendilerinde isyan etme hakkı ister istemez yansıtıyorlar o yüzden eşinizle beraber katı ve işbirliği içinde olursanız çabuk ve hızlı bir yol kat edebilirsiniz. Şunu sakın unutmayın direnme tabiki olacak ama o kırılma anı eğer o an lanet olsun deyip istediğini verirseniz direkman kaybedersiniz ama hayır deyip nedenlerini anlatırsanız inanın kazanan siz olacaksınız.

7yasina kadar bizde çok iştahsızlık yaşadık.gunde sadece 1tane siyah zeytinle doyardi.surekli grip veya bronşit,kulak iltihabı çektik.vucut direnci düşüktü.sakin kalın elinizle yedirmeyi deneyin.bizimki elleriyle yemeyi çok sevdi.mideleri kendi yumruğu kadar zaten.az az sık sık yedirmeyi deneyin.bir de bol bol oyun oynasın yorulunca açıklıyorlar.kolayliklar diliyorum

çfkemi kontrol edemıorum. ve sureklı ağlamasını kaldıramıyorum bır noktadan sonra bırsey yedıreyım sussun dıyorum. nasıl dayanıyorsunuz :KK43:
Böyle karşısında put gibi duruyorum öyle zamanlarda. Ağlarsan ne dediği anlayamam diyorum. 2 yaş zamanı çok yaşadık bunları. Beynim zonkluyordu ağlamasından ama bir süre sonra duymazdan gelmeyi öğreniyosun içinden sabır çeke çeke. Benim kızım 4 yaşında halaaa 13 kilo
2 yaşında çocuklar 13 kilodan fazla oluyor.
Hep az yiyen bir bebekti. Onlarca tarif yaptıktan sonra isyan ettim ve bıraktım.
Kan tahlilleri gayet normal bi de. O yüzden kendini paralama yiyeceği yoksa yemiyor. Ben de böyle bi çocuktum. Yaş 32 oldu hala çoğu şeyi yemem, ölmedik şükür :) annem o zamanlar yedirmek için üzüldüğü ile kaldı yazık.

Bu arada kızım asla peynir zeytin çikolata reçel şeker kola gazoz çay pasta yemiyor içmiyor. Sen tatlıyı kesmeye çalışıyosun ben de en azından bi tadına bak diye yalvarıyorum

Yalnız değilsiniz, benim oğlum da böyleydi, yemezdi, her akşam yemek saatinde istisnasız bir bahane bulur ağlar, yemeği bize de zehir ederdi. Ne zaman kardeşi oldu, biraz düzeldi. 13 yaşına geldi artık, daha iyi yiyor,pırasa ıspanak yesin diye beklemiyorum da zaten.

BBenVe
22 aylık bir bebeğim var. çok iştahlı ama çok yemek seçen bir çocuk. sadece pilav makarna patates yşyor. bunları bile bazen istemiyor. sadece tatlı şeyler yemek istiyor. bisküvili pasta muhallebi gibi. sürekli onları yediremem yani. sağlıklı alternatiflerini buldum yulaf unu pekmez ile muhllebı yapıyorum yemiyor. ek gıdaya basladık ılk 2 ay cok ıyı yedı sonra bir anda kesıldı ve o zamandan beri hep her gün böyleyiz:KK43: o kadar yoruldum bıktım usandım ki. sürekli mama diye ağlıyor ama verdiğim hiç bir şeyide beğenmiyor. uykusu sıkıntılı daha bir gece kesıntısız uyumadım. memeden kestım 1 ay önce ondada süreklı meme diye ağlıyoordu. o kadar çaresiz ve herşeyden bıkmış hissediyorumki. son bir kac haftadır zorla yedirmeye basladım artık. zorla ağzını acıp yedırıyorum yada bağırıyorum aç ağzınıı dıye korkup acıyor öyle yediriyorum ; ki böyle yedırebıldığım şeyde pilav. sbzeyi öldürsen yemez yani. hadi iştahsız olsa derım kı tamam napalım. ama sürekli mama için ağlıyor mama diye bağırıyor :KK43: ne yapacağım bilmiyorum. hiç bir zaamn yemek duzenı kuramadık. cunku her öğünde problem yasıyoruz . artık bende kacıyorum öğünlerden. ne yedireceğim ben bu cocupa. anne olduğuma o kadar pişmanım ki. böyle demek istemezdim ama gerçekten hislerim bunlar artık. asla mutlu edemıyorum süreklı ağlayan mızmız bir cocuk :KK43: annelıkten soğğudum. çok sukur diyorum engellıde olabılırdı evet ama böylede çözümsüz bir konu olunca napacağimi bilemiyorum. bi sürü tarif denedim hepsini oturup kendım yemekten bıktım. ne zaman düzelecek bu yemek konusu zaman geçtikce yediği seyler daha da azalıyor :KK43: pekmezle bıle olsa sureklı tatlı şeyler yedıremem ki tuzlu da yemesı lazım ne yapacağım bilmiyorum.... o kadar gergin ve öfkeliyim ki artık kaba davranıyorum cocuğada . psikiyatirye gitmeyi düşünüyorum ama ilaçlara bir başlarsam sonu gelmeyecek diye korkuyorum. her cocuk mu böyle umursamayayım diyorum ama bebeğniz mama diye ağlarken nası kayıtsız kalabilirsiniz ki. siz neler yediriyyorsunuz bir günde ? artık aklıma hıc bır sey gelmgelmıy

22 aylık bir bebeğim var. çok iştahlı ama çok yemek seçen bir çocuk. sadece pilav makarna patates yşyor. bunları bile bazen istemiyor. sadece tatlı şeyler yemek istiyor. bisküvili pasta muhallebi gibi. sürekli onları yediremem yani. sağlıklı alternatiflerini buldum yulaf unu pekmez ile muhllebı yapıyorum yemiyor. ek gıdaya basladık ılk 2 ay cok ıyı yedı sonra bir anda kesıldı ve o zamandan beri hep her gün böyleyiz:KK43: o kadar yoruldum bıktım usandım ki. sürekli mama diye ağlıyor ama verdiğim hiç bir şeyide beğenmiyor. uykusu sıkıntılı daha bir gece kesıntısız uyumadım. memeden kestım 1 ay önce ondada süreklı meme diye ağlıyoordu. o kadar çaresiz ve herşeyden bıkmış hissediyorumki. son bir kac haftadır zorla yedirmeye basladım artık. zorla ağzını acıp yedırıyorum yada bağırıyorum aç ağzınıı dıye korkup acıyor öyle yediriyorum ; ki böyle yedırebıldığım şeyde pilav. sbzeyi öldürsen yemez yani. hadi iştahsız olsa derım kı tamam napalım. ama sürekli mama için ağlıyor mama diye bağırıyor :KK43: ne yapacağım bilmiyorum. hiç bir zaamn yemek duzenı kuramadık. cunku her öğünde problem yasıyoruz . artık bende kacıyorum öğünlerden. ne yedireceğim ben bu cocupa. anne olduğuma o kadar pişmanım ki. böyle demek istemezdim ama gerçekten hislerim bunlar artık. asla mutlu edemıyorum süreklı ağlayan mızmız bir cocuk :KK43: annelıkten soğğudum. çok sukur diyorum engellıde olabılırdı evet ama böylede çözümsüz bir konu olunca napacağimi bilemiyorum. bi sürü tarif denedim hepsini oturup kendım yemekten bıktım. ne zaman düzelecek bu yemek konusu zaman geçtikce yediği seyler daha da azalıyor :KK43: pekmezle bıle olsa sureklı tatlı şeyler yedıremem ki tuzlu da yemesı lazım ne yapacağım bilmiyorum.... o kadar gergin ve öfkeliyim ki artık kaba davranıyorum cocuğada . psikiyatirye gitmeyi düşünüyorum ama ilaçlara bir başlarsam sonu gelmeyecek diye korkuyorum. her cocuk mu böyle umursamayayım diyorum ama bebeğniz mama diye ağlarken nası kayıtsız kalabilirsiniz ki. siz neler yediriyyorsunuz bir günde ? artık aklıma hıc bır sey gelmıyor
Benim çocuğum 24 aylık erken doğdu 45 gün kuvezde durdu 1 gün bile emmedi hep mama . Şuan 2 yaşıni geçti yaşıtlarından belki 6 7 kilo az belki 10 . Ne yapsam kusar ogcunur asla yemez milleh durmadan yedir diyor çocuk çok zayıf diyor ama bide içimizi görün asla bişey yediremiyorum her çeşidi her tarifi denedim keşke benim de çocuğum makarna patates bari yese ama oda yok sadece mama issirma yok çiğneme yokyani şükretmelisin

22 aylık bir bebeğim var. çok iştahlı ama çok yemek seçen bir çocuk. sadece pilav makarna patates yşyor. bunları bile bazen istemiyor. sadece tatlı şeyler yemek istiyor. bisküvili pasta muhallebi gibi. sürekli onları yediremem yani. sağlıklı alternatiflerini buldum yulaf unu pekmez ile muhllebı yapıyorum yemiyor. ek gıdaya basladık ılk 2 ay cok ıyı yedı sonra bir anda kesıldı ve o zamandan beri hep her gün böyleyiz:KK43: o kadar yoruldum bıktım usandım ki. sürekli mama diye ağlıyor ama verdiğim hiç bir şeyide beğenmiyor. uykusu sıkıntılı daha bir gece kesıntısız uyumadım. memeden kestım 1 ay önce ondada süreklı meme diye ağlıyoordu. o kadar çaresiz ve herşeyden bıkmış hissediyorumki. son bir kac haftadır zorla yedirmeye basladım artık. zorla ağzını acıp yedırıyorum yada bağırıyorum aç ağzınıı dıye korkup acıyor öyle yediriyorum ; ki böyle yedırebıldığım şeyde pilav. sbzeyi öldürsen yemez yani. hadi iştahsız olsa derım kı tamam napalım. ama sürekli mama için ağlıyor mama diye bağırıyor :KK43: ne yapacağım bilmiyorum. hiç bir zaamn yemek duzenı kuramadık. cunku her öğünde problem yasıyoruz . artık bende kacıyorum öğünlerden. ne yedireceğim ben bu cocupa. anne olduğuma o kadar pişmanım ki. böyle demek istemezdim ama gerçekten hislerim bunlar artık. asla mutlu edemıyorum süreklı ağlayan mızmız bir cocuk :KK43: annelıkten soğğudum. çok sukur diyorum engellıde olabılırdı evet ama böylede çözümsüz bir konu olunca napacağimi bilemiyorum. bi sürü tarif denedim hepsini oturup kendım yemekten bıktım. ne zaman düzelecek bu yemek konusu zaman geçtikce yediği seyler daha da azalıyor :KK43: pekmezle bıle olsa sureklı tatlı şeyler yedıremem ki tuzlu da yemesı lazım ne yapacağım bilmiyorum.... o kadar gergin ve öfkeliyim ki artık kaba davranıyorum cocuğada . psikiyatirye gitmeyi düşünüyorum ama ilaçlara bir başlarsam sonu gelmeyecek diye korkuyorum. her cocuk mu böyle umursamayayım diyorum ama bebeğniz mama diye ağlarken nası kayıtsız kalabilirsiniz ki. siz neler yediriyyorsunuz bir günde ? artık aklıma hıc bır sey gelmıyor
Merhaba güzel anne ,yıkik hissetmeniz çok normal,bizde robot değiliz ki yanlız bu durumu ne kadar kafanıza takarsanız okadar kendinize eziyet edersiniz,düzenli olarak doktor tetkiklerini yaptırın değerleri güzelse şayet ,bırakın ne istiyorsa onu yesin,değilse takviye edilir , ne isterse onu yesin derken abur cubur olarak kastetmiyorum makarnaysa makarna ,yogurtsa yoğurt muhallebiyse muhallebi vs,geçici bir dönem bu minik hep bu yaşta kalmicak nerden biliyorum kızımdan biliyorum ,abartısız benim kızım makarna ve pilav yoğurtla büyüdü minik minik pilavın içine kabak vs rendeler bide onları doğrar kavurur anladığı yere kadar yedirmeye çalışırdım ne yaptiysma fayda etmedi ..aynen sizin hissettiklerini hissediyordum..lakin şimdi 4 yaşında inanın daha kolay o yaşlarına göre çok daha kolay bugünler gecicek hiç dert etmeyin

Benimki önüne geçip hadi ye dersen yemez
Hiç bi zamanda öyle bi anne olamam
Sormuyom bile iştahlı iştahlı yemeye başlıyorum
Aman dur sana kalmasın die.
Bende çok iştahlıyım belki genetik
Sofra kuruldu mu hele
Asla yemek secmez. Babası ne yiyosa onu yemeye çalışır. Allahım çok şükür

Lütfen kendiniz için yardım almaktan çekinmeyin. Anne bir kez gerildi mi, iş kısır döngüye giriyor. Çocuk hissediyor daha da geriliyor, anne bu sefer daha da geriliyor derken sonu gelmez bir durum oluyor. Yardım alın ki, bu döngüye girmeyin. İlaç kullansanız bile o ilaçlar toplumda düşünüldüğü gibi korkunç şeyler değil, nasıl grip olunca tedavi oluyorsak, ruhumuzda rahatsızlık olunca da oluyoruz. Korkacak hiçbir şey yok, anne iyi olacak ki çocuk iyi olsun. Ben ilaçlar kullandım zamanında, şimdi uzun zaman önce bıraktığım halde pamuk gibiyim. Tedavi olmadan önce sinirlenince Tazmanya Canavarı oluyordum. Şimdi deriiin derin nefes alıp hayatıma devam ediyorum. 2 yaş çocuğu bile beni kolay kolay sinirlendiremiyor düşünün 🤭 Yardım alın, hayat kaliteniz yükselecek ❤️

Sizden grup yiyecek. Ben esimm olmuyor sürekli kendime yemek hazırlarım tabi ki cocugumunda yiyeceği seyler hiç çağırmam seslenmem yedirmek için zorlamam. Acarım ortaya sofrayı koyarım tepsiyi goruyor zaten sevinerek bakıyor ki sevdiği yemek yok bir iki dolanıp mızırdanuyor sonra hopp oturuyor alıyor kasıgı yiyor yoksa ac kalacak. Gel hadi annecim baska yemek yok yiyelim de hemen oyun oynayalım derim bir iştahlı yer oyun oynuycaz diye. Aynı sekilde kahvaltı hazırlarım ona tabak yaparım kahvaltıda biraz zorlanıyorum ama 5-6 arkadasınu (oyuncak) oturtup hepsine sırayla çatalla yediririm işte ac bakalım lufi sıra sende,şimdi dafide,hop şimdi bibide simdimde benim kızım da sıra derim acar ağzını yer. Yani oyle oynatarak yediririm ya da tam kızımın ağzına kasıgı goturrum o sırada oyuncağı komusturyorum ama o benim ben yiycem der hayır ben yiycem der. Benm kızım kasıgı kapar o benim diye lop yer.yani oyuncaklarıyla yemek paylaşmıyor gibi yiyor. Vaktim yoksa derim annecim sen arkadaşlarınla kahvaltını yap ben işim var geldiğimde tabanı bitirmiş olun sonra banyo yapıcaz hızlı hızlı yiyin tamam mı derim. Hepsini bitirir usteşik oda cok yemek secer. Belli şeyler yer pilav makarna corba baklagiller vs sebze cok yemez meslea oynata oynata yiyor işte. Kızma bağırma biz bağırınca az ses cıktfınu dusynjyoruz ama onlar için karşılarında surekli bagırtlat ve azarlayan bir anne gpruntusu malesef cok üzücü ne kadar sakin ne kadar sabırlı davranırsan o kadar olumlu sonuc alırsın. Ben de tuvaleti ogretemşyordum surekli yeter artık lütfen ogren diye diye üzülüyordum doktoru hemsuresi ogrtmeni 3 yerden bana destek oluyordu ama sorun benim tavrımmıs. 3 gun sonra sakin olmam dedm suan 4 gjndur tuvalete yapıyoruz sukur ogrendi. Merak etme herseyin bir süreci var o 22 aylık suan arka azı dişlerini cıkarıyordur oda malesef cok ağrılı belli ki mama ile içindeki sekerimsi tadı ile agrısınu dindiryordur o yüzden mama mama diye ağlıyordur ağrısı yüzünden sürekli mız mız ve size yapısık sizi istiyordur iştahsızlık ondandır yemek istiyor ama yiyemiyor biraz onu anlamaya xalısın malesef karnımızdan cıkar cıkmaz hersyi öğrensin bilsin ugrastırmasın istiyoruz ama büyüdükçe toparlanıyosun alışıyorsun ve her bebek aynı merak etmeyin birtek sizinki oyle degil şu anlattığın olay AA benimkide ozaman oyleydi diyecek bisürü anne var.yani sadece sizin bebeğiniz mızmızlanmıyor hepsi aynı neredeyse.hepsi yemek konusunda aynı.siz sakin yaklasın bırakın işi gcu cocugunUzdan daha önemli ne var. Ben o dönemler eve misafir almıyordum dpgudaydım yalnızdım bide ha bire o komsu arıyor o arıyor kahveye gel caya gel biz gelelim ya diyorum simdi gidicem cocuk ortalığı karıştırcak orda huysuzluk yapacak ne kadınla oturduğumu anlarım ne cocukşa ilgilebilirim. Oyle der hiç gitmezdm onlar gelecekse hiç halim yok, esim evde baska zaman ,bska vi misafirim gelecek diye diye oyalardım. Cunku biri gelecek oluyordu cocuk yapısıyor ayağıma zaten biri geleceği zaman asırı huzursuz ve gergin oluyor o halde evmi temizliycem ikamlıkmı hzırlıcam .hiç gelmesinler daha iyi işi gucu salardım fullccoukla oynardım neyse istegi yaparım hala kucak istiyor alırım sarılırım bir elini hemen memeye sokar en az yarım saat koltukta yapısık otururuz. Yemek mi istiyor kalkıp kafadan sallarım bişey oturur beraber yeriz . Zaten benden gordukce daha cok yiyor. Aha bitiriyorum ben pilavı bak yeöiyceksen derim yok yok yeme bende yiycem der dalar kaşıkla. Ortaya serpme şekilde hazırlayın ben salata ğilav sulu yemek 3-4 çeşit koyarım tek cesit yiyip midesi bulanmasın diye hepsinden yiyo.bazen viz karsısına oturuyoruz tek bir seyi corba mesela kasık kasık veriyoruz ard arda simdi bir corbayı bile arada ekmek ısırmadan,arada tursu ısırmadan arka arkaya iç miden bulanır onlarda oyle cesit olsun ki bir iki kasıktan sonra tkksinmesinler.anne olmak cok güzeldir sakin yaklaştıktan sonra. Ozden ozoglu diye biri var nette kadın 5 cocuk dogurmus okadar sakin ki cocuklarıda oyle olmus

Benimki önüne geçip hadi ye dersen yemez
Hiç bi zamanda öyle bi anne olamam
Sormuyom bile iştahlı iştahlı yemeye başlıyorum
Aman dur sana kalmasın die.
Bende çok iştahlıyım belki genetik
Sofra kuruldu mu hele
Asla yemek secmez. Babası ne yiyosa onu yemeye çalışır. Allahım çok şükür
Aynn bizde oyle hiç çağırmayın sofrayı gorunce oturup kendisine kalmayacak diye iştahla mücadele ediyorlar 😄

Çoğu çocuk bu zamanlar böyle. Benim erkek kardeşim de 15 yil önce aynısıydı yalnız değilsiniz yani. Çocuğu tanimissiniz zaten sevdiği şeyleri farklı yönlerle yedirmeyi deneyeceksiniz. Ama ne olursa olsun pişmanım demeyin ne olursa olsun Allah'ın gücüne gider eğer inancınız bu yöndeyse şükür edin evladınız sağlıklı ve sizinle gerisi teferruat.

Can
Malesef bilmediğiniz için böyle, yemek ve uyku eğitimi ile ilk 10 gün otlanır sonra keyfinize bakarsınız. Ben çocuk gelişimciyim ve 20 küçük çocuğu bile çok rahat idare edebiliyorum ancak siz eğitimini almadınız bu işin ve çoookkk normal zorlanmanız. Tavsiyem, YouTube eğitim videoları izleyin, kitap alın. Evet bu kadar yoğunlukta zor ama öğrenince her şeyin kolayı var. Bu işin daha 2 yaş sendromu 3 yaş okul dönemi 4 yaş özerklik ne sürü zorluğu var. Nasıl başa çıkılacağını öğrenirseniz çocuk da siz de çok rahat edersiniz🙏🏻

Başta tatlıya alıştırmayacaksınız. Siz vermezseniz 2 yaşındaki çocuk sut burgeri,cokokremi nereden bilsin.nasil alıştırırsan öyle gidiyor.annem ,yeğenime ezme zeytin vermiş,çocuk böyle alıştığı için zeytini bu şekilde yiyor.az veya çok, bebekken herşeyden tattırmak lazim

X