Hic birikim yapamayan bir tek biz miyiz?

nakit olarak kenara atmayın. altın yapın atın. o zaman bir şey olmaz. hani dini yönden uygun değil ama biz krediyle bu işi çözdük. bizim de ortalama maaşımız 7500 gibi,bir şey. 80 binlik bir araç aldık aylık 2500 lira araba kredisi ödüyoruz. ayrıyeten birikim amaçlı birşeyler aldık krediye o da 1300 lira falan kredisi. evimizde yok. kreş masrafımızda var. çok şükür geçim sıkıntımızda yok. 5 yıllık da evliyiz.

Iste bu nasil oluyor? Sizin 2500 krediyi dusersek sizinle ayni yerdeyiz. 5000 tl. Siz 1300 daha oduyorsunuz. Kaliyor 3700. Krese oduyorsunuz. Ve evimiz yok dedigize gore kira da mi oduyorsunuz?
Bizim de gecim sikintimiz yok hani binlerce kez sukurler olsun ama bir noktada tikaniyorum dusunurken.
Neye ne kadar oduyorsunuz sakincasi yoksa yazar misiniz?

Sırrı şu coco
maaşlar yatar yatmaz her ay rutin şekilde aldıgım o miktarı hoooop alıyorum.
gerisi de giderlere gidiyor
Ama maaş ortamalası da muhim tabi bunu yapabilmek için.
3000 toplam geliri olan bir aile olsaydım eğer kenara en fazla atabilecegim miktar benim hesaplarımla 200 tl olurdu

ben onu bıle atamıyorum..altın mı alıyorsun.kenara nakıt atsam ben onu kesın bı seye harcarım.sıkıştıgım olur elım gıder...bogaza cok harcıyorum.sınırım bozuldu kendıme suan :) sana da maşallah dıyorum.herkes su zamanda beceremez bunu

Eşim ile toplam 5200 Tl alıyoruz.
800 tl kira
50 tl bina temizlik ve int.
750 tl kızımın kreşi
bu ay 290 tl doğalgaz
68 su ,106 elektrik geldi.
oğluş için bez ıslak mendil (aylık topluca alırım )200
2250 civarı oldumu şimdi bacım burası

Kalan paradan eşime 500 TL veririm o ay içi harcasın diye.Kendime 1000 + 500 alırım.Kalan 1000 TL Allah bereket versin.
Dışarıda yemek yemeyiz zaten.
Maaşı alınca hemen altın hesabına yatırırım bozdurmaya kıyamam:)))

Not telefonlar işyeri hattı ödemesi işyerine ait.

ben onu bıle atamıyorum..altın mı alıyorsun.kenara nakıt atsam ben onu kesın bı seye harcarım.sıkıştıgım olur elım gıder...bogaza cok harcıyorum.sınırım bozuldu kendıme suan :) sana da maşallah dıyorum.herkes su zamanda beceremez bunu
Bogaza ben de harcarım,kısmam asla.

BENCE planlı harcama yapmanız lazım
maaslar alınınca önce bin tl ayırın birkim yapacagnz parayı
sonra geri kalan meblagla fatura vs.. seyleri ödeyin
geri kalanlada ay sonuna kadar ekemek parası pazar ve market parası yapın bu kadar basit
yani bide ascısınz mutfaktaki yiyeceklri iyi kullanırsınz
nasıl birikim yapamıyorsnz hayret
bizim sizden az maas toplamımız araba kredisi ödüyorm fatura ev kira yemem içme ve gezme paramızda
araba yakıtı gibi herseye yetiyor cok sükür

Yok canım altın almıyorum kurlar yüksek.

1000 TL değilde daha az alın,altına veya dövize çevirin veya bankaya yatırın.
Gider kalemlerinizi yazarsanız daha net yorum yaparız, o zmn mutfakta çok harcama yapıyor ve ziyan ediyorsunuz demek
Kıyafet yok, makyaj yok, bakım ürünleri senede bir.
O zmn harcama yaptığınız yerleri düşünmek gerekiyor.
Buzluğu aktif kullanıp daha farklı bir yaşam benimseyebilirsiniz. Mesela yazın meyve koyup kışın meyve suyu yaparsanız kola içmeyi bırakırsanız mutfak masrafınızda değişiklik olur. Bunun gibi örnekler arttırılabilir.
Faturalarınız nasıl beyaz eşyalarınız tasarruflu mu?

Beyaz esyalarimiz a++
Ama faturalar az gelmiyor sanirim. Yani 100 su 120 elektrik. Her gun camasir makinasi aciliyor. Bebegin kiyafetleri bizim uniformalar... bazen gunde 2 kez hatta.

Yazin meyve alsam cilek 7 kiraz 8 seftali 6 tlden ucuza gecen yaz hic alamadik. Siz alabildiniz mi? Belki semtten farkediyordur. Soda ve ayran icyoruz Kola pek icmeyiz zaten ama taze fasulyenin 6 tl olani iyi cikmadi. 8 tl ye de alip dondurucuya koymadim. Suan 4 tl ye pirasa aliyorum daha karli mesela.

Acaba cok mu yiyoruz?

Genel bir cevap yazayim, kusura bakmayin alintilayamadim telefondan.

Nasil birikim yapilamiyor ben anlamadim diyen arkadaslar; vallahi ben de konuyu inanin tam bu noktaya takildigim icin actim.

Gezme yeme icme konusuna gelince, asciyim risottodan pizzaya kunefeden cheesecake firin sutlaca evde her seyin daha temizini kendim yaparim. Zorunlu olmazsa disarda yemeyiz. Disarda acikirsak ancak yeriz. Bir de ozel gunlerde...
Ama disarda haftada 1 kere kahve iceriz. Bebekten firsat olursa max ayda 2 olmak sartiyla sinemaya tiyatroya gideriz. Bazen hic gidilemeyen ay da oluyor ama.
Yilda bir kez tatile erken rezervasyonla gideriz.

Alisverisi toplu yapmiyoruz. Bu yuzden hesaplayamiyorum mutfak masrafim ne kadar. Sanirim ordan batiyoruz biz. Toplu alisveris daha mi mantikli? En azindan hesabini tutabiliriz.
Sakincasi yoksa sizinkiler ne kadar ve kac kisisiniz?

5000 tl birikim yapilacak miktar degil diyenlere; iste ben de bunu dusunuyorum. Sonra bakiyorum kari koca asgari ucret alan kuzenler bizden iyi yasiyor. Bunu gorunce durup yine bu konuyu dusunuyorum.

Ben şu an çalışmıyorum. Gelirimiz sizinkinden bir tık daha yüksek, iki kişiyiz. 2500-3000 civarı kredi ve kredi kartı ödemelerimiz var. Aylık alışveriş, benzin vs içinde. Faturalar (annemlerin faturalarını da biz ödüyoruz) 1000 lira civarı tutar kış aylarında, yazın düşer. Her hafta yemeğe çıkarız ki bu yemekler alkollü olur, denk geldikçe konsere tiyatroya gideriz. Geçen sene dört kez tatil yaptık. İki senedir denk gelmedi ama bunların biri genelde yurt dışı olur. Aylık kıyafet ve kozmetik alışverişlerimiz için belli bir limitimiz vardır, dışına çıkmamaya çalışırız ama bol bol alırız.
Birikim yapmıyoruz ama harcıyoruz da. Siz hem harcamıyor hem birikim yapmıyorsunuz. Kredi ödemesi yok, bebeğe de anne bakıyor muhtemelen. Kaçağı bulmanız gerek.

Hesabı net yazın ayda iki kuaföre gittiniz de ben kaş bıyığa 10 veriyorum siz kaç veriyorsunuz

Hergün 100 tl market masrafı yapsanız 3000 tl eder ki o kadar harcanmaz her gün kalan 2000 nerede

Apartman aidatı telefon faturalar vs ne tutuyor

Yıllar önce İstanbul da bir arkadaş ile konuştuk kadının evinin aidatı Bursa da en iyi semtte ev kiraları ile aynı idi

Biz kira veriyoruz onun kirası yoktu ama bizim kira ve aidat onun kirasından düşüktü

Siz kalem kalem masrafları yazın ona göre bakalım

Dün markete gittik 84 tl tuttu

Süt bir öğünlük et toplam 15 TL'lik temizlik malzemesi ve kahve aldım ha bir de kereviz ile ekmek

Eve gittik kereviz patates yağ yoğurt vs ile çorba yaptım et yaptım her hafta pazara gidilir salata yaptım süt ile tatlı yaptım çocuk içti vs

Dün alınanlardan temizlik malzemeleri yarım ekmek ve iki süt kaldı

özetle biz markete harcıyoruz siz de tek tek düşünüp bulun nereye harcadığınızı

Sinema tiyatro demişsiniz mesela

Sinema iki kişi kaç lira biz hafta sonu gittik 20 tl idi ama 40-50 olan yerler de vardır iki kişi

Beyaz esyalarimiz a++
Ama faturalar az gelmiyor sanirim. Yani 100 su 120 elektrik. Her gun camasir makinasi aciliyor. Bebegin kiyafetleri bizim uniformalar... bazen gunde 2 kez hatta.

Yazin meyve alsam cilek 7 kiraz 8 seftali 6 tlden ucuza gecen yaz hic alamadik. Siz alabildiniz mi? Belki semtten farkediyordur. Soda ve ayran icyoruz Kola pek icmeyiz zaten ama taze fasulyenin 6 tl olani iyi cikmadi. 8 tl ye de alip dondurucuya koymadim. Suan 4 tl ye pirasa aliyorum daha karli mesela.

Acaba cok mu yiyoruz?
4 TL pırasa çok değil mi ya.
Ben pazardan 2 tl ye pırasa,2 tl ıspanak ,2 tl karnabahar alıyorum.

Merhabalar hanimlar

Bir cogunuzunkine gore basit de olsa bir derdim var. Oncelikle keske herkesin en buyuk derdi bu kadar basit olsa diyorum ve konuya giriyorum.

Annem esim bebegim ve ben yasiyoruz. Kira kredi borc gibi bir odememiz yok. Aylik 5000 tl gelirimiz var. 1000 tl kenara koyalim birikimimiz olsun diyorum. Sonra ay sonu yine gelmiyor ve biz 1000 tlyi tirtikliyoruz.
Sanmayin ki luks bir yasam suruyoruz. Ama ne oluyor ne bitiyor anlamadan para ucup gidiyor.

Bir kac kez dedim ki; yapmayayim biriktirmeyeyim. Allah guc kuvvet versin iste calisiyoruz geleni yeriz illa gelecege bir yatirim sart mi? Sonucta cok yuksek maaslarimiz da yok. Ama sonra bakiyorum 2500 tl gelirle insanlar kira odeyip yasiyorlar. Tabii Allah arttirsin herkesinkini. Asla gozum yok ama biz nerde hata yapiyor olabiliriz?

Kuafore ayda iki kez gidiyorum. Birinde agda kas biyik manikur pedikur. Digerinde agda ve pedikur yok sadece kas biyik ve manikur.

Cok makyaj yapmam sadece 4 5 parca seyim var. Rimel pudra goz kalemi 2 de parlatici sanirim. Haftada en fazla 1 kez makyaj yaparim hic bitmiyorlar.

Krem bakim yaglari ve parfum gibisinden yilbasinda cok indirim oldugu icin ve dogal urunler oldugu icin hep 300 tllik alisveris yaparim Body Shopdan. Beni bir sene goturur. Kocaman setleri 150 tl ye veriyor ve ayrica 3 al 2 ode oluyor. Acaba cok mu diye dusunuyorum. Ama sonra bakiyorum is yerinde benim altimda calisan herkes 250 tl lik parfumleri konusuyor. Ben omrumde hic oyle bir sey almadim. Iste bu konuyu bu kadar kafama takma sebebim bu.

Is yerimde uniforma giyiyorum bu yuzden kiyafet ciddi anlamda az aliyorum. Esim de aynen, uniforma giyiyor.

Biz plan yapamiyoruz. Sanirim buradan kaybediyoruz.

Siz nasil planliyorsunuz? Benim yerimde olsaniz ne yaparsiniz? Birakir misiniz harcayalim diye? Veya neye ne kadar ayirir ne kadar biriktirirsiniz?
Kasmayın kendinizi. Inanin erzaka zor yetişiyor para. Cok üzülüyorum. Gune girip biriktiriyoruz sonra geri birikimlerden yiyoruz sıkışıp. Deterjan falan kac ay once toptan almama ragmen aylardir 1200un altina cekemedik gida masrafımızı. Hele ayda iki uc kez misafir gelirse asgari ucreti bile geciyor. Yeyin gitsin. Evmis arabaymis bunlar hikaye. Dunyaya bir kere geliyorsun. Su ara döviz de yüksek, enflasyonu da etkiliyor. Her ay bir seylerin fiyati surekli artiyor. Bu ara biriktirmeniz zor gibi. Eviniz varsa takma bence birikime

Iste bu nasil oluyor? Sizin 2500 krediyi dusersek sizinle ayni yerdeyiz. 5000 tl. Siz 1300 daha oduyorsunuz. Kaliyor 3700. Krese oduyorsunuz. Ve evimiz yok dedigize gore kira da mi oduyorsunuz?
Bizim de gecim sikintimiz yok hani binlerce kez sukurler olsun ama bir noktada tikaniyorum dusunurken.
Neye ne kadar oduyorsunuz sakincasi yoksa yazar misiniz?
Konu sahibesi benim kira, araba kredisi ve bakıcı masrafım var.Tüm bunlara ragmen kenara her ay 2500-3000 tl arası koyuyorum üstelikte bogazdan asla kısmam her hafta balık ve et muhakkak tüketiriz
Ben açıkçası sizi çok musrif buldum

Telefon modelinize göre bir muhasebe programı edinin. Her harcamanızı kalem kalem yazın. Ekmek bile alsanız yazın. Bazen göze görünmeyen harcamalar en çok gidenler oluyor. Bu sağlık olabilir, yakıt-yol masrafı olabilir, çalışıyorsanız öğle yemeği olabilir, kültür-sanat etkinlikleri olabilir vs. (Eşim sigara kullanıyor mesela benim. Ayda hemen hemen 500-600 gidiyor ona. Tek seferde göze görünmese de büyük para aslında. )

Ay sonunda eşinizle oturup durum değerlendirmesi yapın. Fazla giden kalemler için bir limit belirleyin. Atıyorum kültür-sanat etkinliklerine ayda 500 gidiyorsa siz onu 200 de tutun, fazlasını o ay iptal edin. Bunu fazla gördüğünüz her kalem için uygulayın. O zaman ister istemez birikim yapmış olursunuz. İşin sırrı neye ne kadar harcadığınızı bilip ona göre davranmaktan geçiyor

4 TL pırasa çok değil mi ya.
Ben pazardan 2 tl ye pırasa,2 tl ıspanak ,2 tl karnabahar alıyorum.
Adres vermeyecegim ama domates biber patlican 8er lira. Muz 9 lira. Salatalik 10 lira burada
Edit: Sebze yerine et yiyoruz. Cunku daha mantıklı. En azından et yani. Türk kafası :)

maaşı alır almaz kendinize bir rutin belirleyip (altın döviz vs) onu yok sayarak işe başlayabilirsiniz.
yada borca girmek.
biz eşimle maaşımızı ortaya koyup tüm borçları ödedikten sonra harçlık ayırırız sonrasında gerekirse kredi kartı kullanıyoruz.
kredi kartı borcu olunca mecbur ödeniyor diye kenardaki paraya dokunmuyoruz. 6,5 yıllık evliyim. ilk aylar maaş aldığpımızda da ay sonuna anca yettiriyorduk. şimdi de aynı ama 6 yıldır ev kredisi ödüyorum. 1,5 yıl araba kredisi ödedim. kredi bittikten 6 ay sonra arabayı değiştirip tekrar kredi çektik.
şimdi ev kredisi+araba kredisi+kreş parası+bireysel emeklilik+ faturalar vs aylık rutin 5000 tl ye yakın ödüyoruz.
dışarıda da yemeğimizi yeriz, 4-5 ayda bir hafta sonu şehir dışına çıkarız. her yaz tatil yaparız. konser, gösteriye sinemaya da gideriz. bu arada gelirimiz yaklaşık 7000 tl

sigara içiyor musunuz?
peki dışarıda yemek yemek dışarıdan sipariş abur cubur v.s.
bunlara bizde çok para gidiyor mesela
biz de tek kuruş biriktiremiyoruz hatta içeri bile giriyorum her ay
ama bizim ödemiş olduğumuz ev kredisi bakıcı parası var
aylık gelirimiz ortalama 4500 4600 tl

Eşim ile toplam 5200 Tl alıyoruz.
800 tl kira
50 tl bina temizlik ve int.
750 tl kızımın kreşi
bu ay 290 tl doğalgaz
68 su ,106 elektrik geldi.
oğluş için bez ıslak mendil (aylık topluca alırım )200
2250 civarı oldumu şimdi bacım burası

Kalan paradan eşime 500 TL veririm o ay içi harcasın diye.Kendime 1000 + 500 alırım.Kalan 1000 TL Allah bereket versin.
Dışarıda yemek yemeyiz zaten.
Maaşı alınca hemen altın hesabına yatırırım bozdurmaya kıyamam:)))

Not telefonlar işyeri hattı ödemesi işyerine ait.

Maasallah size

Simdi bi karsilastirma yaptim;
Aidatimiz 125 tl
Internet buna dahil degil 60 tl de o.

Su ve elektrik faturasi 100un altina asla dusmuyor bizim. Buna belki bir ayar gerekebilir.

Son 3 ay dogalgazimiz 525 515 ve 490 olarak geldi. Evimiz de yalitimli falan aslinda. Ama yeni bina. Sanirim binada bos daire de var bu sebeple isinmiyor..

Bebek bezi cok tutuyor sanirim. Cunku cok pisik oluyor diye cok aciyoruz altini. Aylik 350 tl civari. Bi kez molfix aldim cok fena oldu alti. Hep prima premium care almak durumunda kaliyorum. Bi tek onda yatisti. Bulsam sleepy alip deneyecegim bulamadim. Islak mendil bebek yagi pisik kremi losyon falan 200 de bunlar tutuyor en az.

Kalandan 1500 kendiniz 500 esiniz aliyorsunuz. Mutfak masrafinizi bu 1500den ki yapiyorsunuz? Ben dusununce
pazardan 100 tl den az alisverisle donemiyorum malesef. Sabun deterjan yumusatici bebegimin deterjanlari dis macunu firca listerine ped kagit havlu (bebekten dolayi cok lazim oluyor) tuvalet kagidi sampuan en az 300 tl oluyor.

Konu sahibesi benim kira, araba kredisi ve bakıcı masrafım var.Tüm bunlara ragmen kenara her ay 2500-3000 tl arası koyuyorum üstelikte bogazdan asla kısmam her hafta balık ve et muhakkak tüketiriz
Ben açıkçası sizi çok musrif buldum

Seninde mi gelirin 5000 bin? Ve 2500 kenara atabiliyor musunuz? :KK57:

Merhabalar hanimlar

Bir cogunuzunkine gore basit de olsa bir derdim var. Oncelikle keske herkesin en buyuk derdi bu kadar basit olsa diyorum ve konuya giriyorum.

Annem esim bebegim ve ben yasiyoruz. Kira kredi borc gibi bir odememiz yok. Aylik 5000 tl gelirimiz var. 1000 tl kenara koyalim birikimimiz olsun diyorum. Sonra ay sonu yine gelmiyor ve biz 1000 tlyi tirtikliyoruz.
Sanmayin ki luks bir yasam suruyoruz. Ama ne oluyor ne bitiyor anlamadan para ucup gidiyor.

Bir kac kez dedim ki; yapmayayim biriktirmeyeyim. Allah guc kuvvet versin iste calisiyoruz geleni yeriz illa gelecege bir yatirim sart mi? Sonucta cok yuksek maaslarimiz da yok. Ama sonra bakiyorum 2500 tl gelirle insanlar kira odeyip yasiyorlar. Tabii Allah arttirsin herkesinkini. Asla gozum yok ama biz nerde hata yapiyor olabiliriz?

Kuafore ayda iki kez gidiyorum. Birinde agda kas biyik manikur pedikur. Digerinde agda ve pedikur yok sadece kas biyik ve manikur.

Cok makyaj yapmam sadece 4 5 parca seyim var. Rimel pudra goz kalemi 2 de parlatici sanirim. Haftada en fazla 1 kez makyaj yaparim hic bitmiyorlar.

Krem bakim yaglari ve parfum gibisinden yilbasinda cok indirim oldugu icin ve dogal urunler oldugu icin hep 300 tllik alisveris yaparim Body Shopdan. Beni bir sene goturur. Kocaman setleri 150 tl ye veriyor ve ayrica 3 al 2 ode oluyor. Acaba cok mu diye dusunuyorum. Ama sonra bakiyorum is yerinde benim altimda calisan herkes 250 tl lik parfumleri konusuyor. Ben omrumde hic oyle bir sey almadim. Iste bu konuyu bu kadar kafama takma sebebim bu.

Is yerimde uniforma giyiyorum bu yuzden kiyafet ciddi anlamda az aliyorum. Esim de aynen, uniforma giyiyor.

Biz plan yapamiyoruz. Sanirim buradan kaybediyoruz.

Siz nasil planliyorsunuz? Benim yerimde olsaniz ne yaparsiniz? Birakir misiniz harcayalim diye? Veya neye ne kadar ayirir ne kadar biriktirirsiniz?

biz borç yapıyoruz. arsa alıyoruz, ev kredimiz var, araba aldık onun kredisi var. yoksa bizim de gider çünkü biz gezmeyi yemeyi içmeyi eğlenmeyi de çok seviyoruz. borç yapınca bazı şeylerden kısmak zorunluluğu oluyor iyi oluyor.

X