Hiç hayat enerjim yok bana birşey söyleyin

LiDla

Ars Longa Vita Brevis 🎭
Üyelik İptali
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Şubat 2023
366
322
Merhaba hanımlar
Aslında benim sıkıntı yaptığım şeyler kimine göre dert bile değil ama çok doluyum hergün ağlamak istiyorum.
Ben Almanya’da yaşıyorum 2 çocuğum var. 2. Si yeni doğdu daha 4 aylık büyük kızım 2 yaşında. Buraya evlilik sebebi ile geldim ve eşimden başka hiç kimsem yok. 2 yıldır Almanya’da yaşıyorum ve diyebilirim ki 2 yıldır evden dışarı çıkıp gezdiğim sayısı çok azdır. Biryere gitmek için eşimin tatil günlerini beklemem lazım. Yani sonuç olarak çok bunalımdayım. Ne arkadaş var burda ne komşu ne ana ne baba 2 çocuğumu tek başıma büyütüyorum sabahtan akşama kadar evdeyiz biri ağlar öbürü sıkılır dışarı da çıkamıyoruz burası aşırı soğuk eşime burda yaşamak istemiyorum bile dedim ben Türkiye’ye dönmek istiyorum yapamıyorum burda akıl hastası olacam dedim. Ben ailemi memleketimi ezan sesini gürültüyü sokaktaki kedileri insanları sıcaklığı çok özledim arkadaşlar kafayı yemek üzereyim. Burası tüm yıl kapalı bir hava yağmurlu karanlık soğuk insan yok komşuluk yok hadi bi kahveye gideyim biri bana gelsin yok çocuklarımla oyun oynayacak çocuk yok yok oğlu yok çocuklarda bunalıma girecek az kaldı.
Yaşam enerjim sıfır herşeyden nefret ediyorum bardak kırılsa ağlıyorum okadar doluyum ki. 2. Doğumumda bile tektim eşim vardı bittik bide kaynanam geldi Türkiye’den ama çok kalamadı yapayalnızım dertleşeceğim kimsem yok günde 500 kere annemi arayıp ağlıyorum kadınında moralini bozuyorum hergün.
Ben ne yapacam bana birşey söyleyin nolur çok ihtiyacım var yaşam enerjimi nasıl kazanacak geri tek tesellim çocuklarımın sağlıklı oluşu her sabah uyandığımda kendimi bundan başka motive edecek birşey bulamıyorum. Çok yalnızım arkadaşlar tek başımayım okadar bunalımdayım ki anlatamıyorum şuan

Merhaba hanımlar
Aslında benim sıkıntı yaptığım şeyler kimine göre dert bile değil ama çok doluyum hergün ağlamak istiyorum.
Ben Almanya’da yaşıyorum 2 çocuğum var. 2. Si yeni doğdu daha 4 aylık büyük kızım 2 yaşında. Buraya evlilik sebebi ile geldim ve eşimden başka hiç kimsem yok. 2 yıldır Almanya’da yaşıyorum ve diyebilirim ki 2 yıldır evden dışarı çıkıp gezdiğim sayısı çok azdır. Biryere gitmek için eşimin tatil günlerini beklemem lazım. Yani sonuç olarak çok bunalımdayım. Ne arkadaş var burda ne komşu ne ana ne baba 2 çocuğumu tek başıma büyütüyorum sabahtan akşama kadar evdeyiz biri ağlar öbürü sıkılır dışarı da çıkamıyoruz burası aşırı soğuk eşime burda yaşamak istemiyorum bile dedim ben Türkiye’ye dönmek istiyorum yapamıyorum burda akıl hastası olacam dedim. Ben ailemi memleketimi ezan sesini gürültüyü sokaktaki kedileri insanları sıcaklığı çok özledim arkadaşlar kafayı yemek üzereyim. Burası tüm yıl kapalı bir hava yağmurlu karanlık soğuk insan yok komşuluk yok hadi bi kahveye gideyim biri bana gelsin yok çocuklarımla oyun oynayacak çocuk yok yok oğlu yok çocuklarda bunalıma girecek az kaldı.
Yaşam enerjim sıfır herşeyden nefret ediyorum bardak kırılsa ağlıyorum okadar doluyum ki. 2. Doğumumda bile tektim eşim vardı bittik bide kaynanam geldi Türkiye’den ama çok kalamadı yapayalnızım dertleşeceğim kimsem yok günde 500 kere annemi arayıp ağlıyorum kadınında moralini bozuyorum hergün.
Ben ne yapacam bana birşey söyleyin nolur çok ihtiyacım var yaşam enerjimi nasıl kazanacak geri tek tesellim çocuklarımın sağlıklı oluşu her sabah uyandığımda kendimi bundan başka motive edecek birşey bulamıyorum. Çok yalnızım arkadaşlar tek başımayım okadar bunalımdayım ki anlatamıyorum şuan

Konu sahibi mutlaka bulunduğun yerde türkler vardır, hatta altın günü/kahvaltı buluşmaları vardır, belki burada bile tanıdık sana tavsiye verecek kişiler çıkabilir. Çok böyle insanların az olduğu bir yerde mi yaşıyorsunuz?

D vitamini alın oncelikle büyük ihtimalle düşmüştür baya iklimden dolayı. Dil öğrenmek, araba sürmeyi öğrenmek gibi kendinize çıkış yolları bulun. Daha insanların olduğu merkezlere parklara gidersiniz

Türklerin olduğu bölgeye taşınma ihtimaliniz yok mu. Veya daha merkezi bir yere. Çocuklar buyuse onlarla vaktiniz geçer ama küçükken evet insan ararsınız normal. Benim 6 ve 10 yaş çocuklar. Çalışıyorum ama çalışmasam sürekli evde vakit gecirebilirim gibi.

Konu sahibi mutlaka bulunduğun yerde türkler vardır, hatta altın günü/kahvaltı buluşmaları vardır, belki burada bile tanıdık sana tavsiye verecek kişiler çıkabilir. Çok böyle insanların az olduğu bir yerde mi yaşıyorsunuz?
Yok inan bir tane bile Türk yok yaşadığım bölgede hepsi alman hepsi soğuk selam veriyorum belki iletişim olur diye ama umurlarında bile olmuyor
Bazen çocukları alıp parka gidiyorum çocuklar okadar soğuk davranıyor ki büyük kızım çok üzülüyor artık parkada gitmiyoruz üzülmesin diye zavallım oda insana hasret kaldı nerde birini görse hemen koşuyor oynamaya çalışıyor ama karşılık alamıyor ve üzülüyor onu öyle görünce kahroluyorum kaç kere dedim eşime ben dönmek istiyorum burda yapamıyorum ben çocuklarda üzülüyor kimseyi görmüyorlar. Tüm gün evdeyiz yapacak hiç birşey yok
İnsana konuşmaya okadar hasretim ki anlatamam

Anladığım kadarı ile artık sürekli orda yaşayacaksınız yani kısa süreli gidiş değil. Keşke evlenmeden önce bu konuları düşünüp gurbette yapıp yapamayacağınızı tartsaydınız.
Bir süre ailenizin yanına gelseniz. Size değişiklik olur.
Üst üste iki çocuk da zor. Keşke ilk çocuktan sonra bekleseydiniz. İki çocukla yapabilecekleriniz kısıtlı ama biraz büyüyünce kurslara falan katılır sosyalleşirsiniz

Esiniz olmadan neden disari cikamiyorsunuz anlamadim. Kaybolurum diyoesaniz google maps ile yürüyün..hem yollari ögrenirsiniz. Böyle pasif eve tikilip kalsaniz kafayi yemeniz normal. Dil kursuna felan hic gitmediniz mi?
Kaybolurum diye değil
Kaldığımız bölge merkezi değil kasaba diyebilirim ve etrafımız ormanlık alanlar bi yerde birşey içeyim dersem arabasız gidilmiyor uzak biraz çünkü
Dil konusunda kötü değilim anlaşabiliyorum ama sorun şu ki insan yok etrafımızda

Anladığım kadarı ile artık sürekli orda yaşayacaksınız yani kısa süreli gidiş değil. Keşke evlenmeden önce bu konuları düşünüp gurbette yapıp yapamayacağınızı tartsaydınız.
Bir süre ailenizin yanına gelseniz. Size değişiklik olur.
Üst üste iki çocuk da zor. Keşke ilk çocuktan sonra bekleseydiniz. İki çocukla yapabilecekleriniz kısıtlı ama biraz büyüyünce kurslara falan katılır sosyalleşirsiniz
Biz Türkiye’de evlendik ilk kızıma hamile kaldığımda eşim buraya taşınma kararı aldı banada olur gibi geldi çocuklarımın geleceğini düşğndüm
Ama şuan ki durumum öyle ki artık çocuklarımı bile düşünemiyorum burda yaşama konusunda

En azından maddi durumunuz iyi canın et çekse yiyebiliyorsun
Çocuklarını düzgün besliyorsun
Çocukların büyüdüğünde maddi sıkıntı yaşamayacak istediği işi huzurla yapabilecek
Gelecek kaygın yok yarın çocuklarımın istediğini alabilecek miyim kaygın yok mesela
Herşey maddiyat değil insana maneviyatta lazım ruhun doymadan karnın doysa ne olur

Eşinizle nasıl evlendiniz? Görücü usulü mü? Büyük ihtimalle aileniz ne güzel gurbete gelin veriyoruz hayatınız kurtulur diye düşündü ama o iş öyle olmuyor maalesef.
Gurbetçilerin çoğu almanyada küçük köylerde yaşıyor ve sizin gibi sonradan gidenlerin adapte olabileceği bir ortam değil.
TR de büyük şehirde yaşayan insanlar için bu çok büyük bir kültür şoku oluyor ve adapte olunabilecek bi şey değil. Bununla birlikte muhtemelen bilmediğiniz başka bir dil konuşulması insanların farklı bir kültürden olması da etkiliyor büyük oranda.
Nasıl şehirden anne babanızın köyüne taşınmayı düşünmüyorsanız bu durumu da öyle değerlendirmek gerekirdi.
Sosyalleşmeye ve arkadaşa ihtiyacınız var. Daha fazla türkle muhatap olabileceğiniz bir yere taşınmanız mümkün mü?

Bide neden hemen ikinci bi çocuk yaptınız
Çocuğunuz 2 yaşına gelmiş onu alıp parka bahçeye çıkardınız metroya atlayıp gezerdiniz
Kendi kendinize yapmışsınız
İnsan geleceği önceden göremiyor maalesef şuan ki psikolojiyi yaşayacağımı bilseydim çoğu şeyi yapmazdım belki

2 yildir yaşadiginiz yeri bir zahmet öğrenseydiniz ve tek basiniza ciksaydiniz. Daha disari cikamiyorsunuz sosyalleşme bekliyorsunuz. 2 yasindaki icin okul duusnrbilir arkadaslari olur.
Hic biseye uyum saglamaya calismayip sonra kafayi yiyorum diyorsunuz.

Kendiniz gibi birini bulup kahve icmeye evine gidince hayatiniz duzelecek mi?

Biz Türkiye’de evlendik ilk kızıma hamile kaldığımda eşim buraya taşınma kararı aldı banada olur gibi geldi çocuklarımın geleceğini düşğndüm
Ama şuan ki durumum öyle ki artık çocuklarımı bile düşünemiyorum burda yaşama konusunda
Ya orda daha fazla insanla muhattap olabileceğiniz bi yere taşının ya da geri dönün.

Kaybolurum diye değil
Kaldığımız bölge merkezi değil kasaba diyebilirim ve etrafımız ormanlık alanlar bi yerde birşey içeyim dersem arabasız gidilmiyor uzak biraz çünkü
Dil konusunda kötü değilim anlaşabiliyorum ama sorun şu ki insan yok etrafımızda
Eşinizin işine yakın diye mi merkezden uzaktasınız ? Eğer öyleyse daha merkezi bir yere taşınıp eşiniz gidiş geliş yapsın gerekirse çünkü bunalımda mutsuZ bir anne çocuklara da sıkıntı olur . Yani eşiniz bir çözüm üretiyor mu öneride bulunuyor mu size?

Eşinizle nasıl evlendiniz? Görücü usulü mü? Büyük ihtimalle aileniz ne güzel gurbete gelin veriyoruz hayatınız kurtulur diye düşündü ama o iş öyle olmuyor maalesef.
Gurbetçilerin çoğu almanyada küçük köylerde yaşıyor ve sizin gibi sonradan gidenlerin adapte olabileceği bir ortam değil.
TR de büyük şehirde yaşayan insanlar için bu çok büyük bir kültür şoku oluyor ve adapte olunabilecek bi şey değil. Bununla birlikte muhtemelen bilmediğiniz başka bir dil konuşulması insanların farklı bir kültürden olması da etkiliyor büyük oranda.
Nasıl şehirden anne babanızın köyüne taşınmayı düşünmüyorsanız bu durumu da öyle değerlendirmek gerekirdi.
Sosyalleşmeye ve arkadaşa ihtiyacınız var. Daha fazla türkle muhatap olabileceğiniz bir yere taşınmanız mümkün mü?
Görücü usulü evlenmedik severek evlendik ailem de eşimin Almanya’ya taşınmasını onaylamamıştı ozamanlar benden ayrılacakları için
Ama oldu burya geldik işte
Ben neden ne içini değil motive cümlesi duymak için konu açtım inanın çünkü geçen zamanı değiştiremiyoruz olan oldu ben bundan sonra nasıl hayat enerjimi kazanırım ne yaparım birinden bunu duymak istiyorum

Merhaba hanımlar
Bence siz seçeneklernizin farkında değilsiniz. Öncelikle çevrenizdeki camiiyi, müslüman dernekleri araştırın. İlla ki vardır ve Ramazan ayı geliyor bir çok organizasyon yapıyorlar . Çocuklar büyüyüp kreşe gidince dil kursuna gidin , meslek kursuna gidin , hobi kursları var onlara gidin. Hayt komşuyla kek yemekten ibaret değil . Sizin şu anki haliniz pek çok kişinin hayali farkında değilsiniz. Çocuklar için kütüphaneler var , oyun grupları var . Çekinmeyin çıkın dışarı

2 yildir yaşadiginiz yeri bir zahmet öğrenseydiniz ve tek basiniza ciksaydiniz. Daha disari cikamiyorsunuz sosyalleşme bekliyorsunuz. 2 yasindaki icin okul duusnrbilir arkadaslari olur.
Hic biseye uyum saglamaya calismayip sonra kafayi yiyorum diyorsunuz.

Kendiniz gibi birini bulup kahve icmeye evine gidince hayatiniz duzelecek mi?
Aslında evet kahve içebileceği birini bulsa hayatı düzelecek. Hep söylüyorum yurt dışına taşınmanın en büyük zorluğu en baştan sosyal bir çevre oluşturmak. Bi yaştan sonra sıfırdan yakın olabileceğin güvenebileceğin arkadaşlar bulmak zor. Dışarı çıkıp etrafı kendi başına da keşfedebilir ama bunu insan bazen bi başkasıyla yapmak istiyor.

X