hiperaktivite sorunu ve yasadiklarimiz

athena

Goddess of Wisdom
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2013
6.524
24.153
Oncelikle merhabalar.
Anlatacagim konu cok uzun olacak simdiden ozur diliyorum.
Konuya baslamadan evvel sunu dile getirmek isterim.
Psikolojik sorunlara cok duyarsiz bir ese sahibim.
Inanmaz ve dolayisi ile tedavi ettirmeye de yanasmaz.
Ama ben okula ilk basladigi yil ogretmenin yonlendirmesi ve okul rehber ogretmeninin hazirladigi form ile bakirkoy ruh ve sinir hastaliklarina cocugumu goturecektim. Yine de cabaladim lakin konumumuz oraya cok uzakti ve sadece sabah 8 de gidersek bizimle ilgileneceklerini soylediler.
Metrobuste kizim kusunca inmek zorunda kalmistim ve bir daha da binememistik malum metrobus=mahser yeri. Hele sabah saatleri.
Bu burada kaldi ve bir daha da doktora goturemedim. Her seferinde esim "o daha cocuk, sadece simarik. Sacmaliyorsun ne psikologu. Bir kere denedin agzinin payini aldin. Zamanla duzelir" diyerek bana ertelettirdi bu durumu.

Evet hataliyim ama hicbirsey icin gec degil.
Evet oncelikle bunu anlatmak istedim ki "buraya yazacagina neden bunca sene doktora goturmedin " diyenlere cevap niteligi tasisin diye.

Kizim erken dogdu. Dogdugunda cok cok ufakti ve yine de sukur ki kuvoze konmadi. Hamileligim sikinti ve stres ile gecti. Cok zor donemler yasadim. Ve dogdugunda da zor donemlerimiz bitmedi. Belki de bu nedenle ta anne karninda bu hastaliga tutulacagi faktorler olusmus olabilir diyorum bilemiyorum.

Cok sevecen ve insancil bir çocuktu. Parkta vs diger cocuklara anormal derecede samimi davranir bu kimi zaman o cocuklarin ailelerini korkuturdu. Biz de "kardes istiyor" diyerek ve hem de biz istedigimiz icin kardes yapmaya karar verdik. Sevgisini kardeşine yogunlastirsin daimi bir arkadasi olsun diye.

Sonra okul cagi geldi ve ben 5 bucuk yasinda baslamasina karsi ciktim. Cok erkendi hem ne gerek vardi o yasta okula baslamasina? Ustune ustuk hamileydim. Zornolacak bir donem oldugunu biliyordum ve daha sonraki yila yollamaya karar verdik.

Okula basladi. Lakin daha ilk hafta ogretmeninden "ben onca cocuk okuttum kiziniz gibisini gormedim. Derste siraya oturmuyor, ayakta yazip ciziyor; beni hic dinlemiyor; ben senin dediklerini yapmam diye karsi cikiyor. Cizim yaptiramiyorum reddediyor" diye yakinmalar gelince anladim olayi.

Evde de zaten cok aktif bir cocuktu ve surekli bir kitap okurken veya oyun oynarken sallanma huyu vardi. Biz bunu baslarda pek onemsememistik ancak arastirdikca ve ogretmeni de israrla "onun gibi degil hicbir cocuk. Durdugu yerde veya kitap okurken sallaniyor. Toplum kurallarina uymayi reddediyor. Ve dedigi olana dek susmuyor" diyince endiselendim acikcasi.

"S.. Cok akilli bir kiz. Kavrama hizi harika. Laflari olgun bir insaninkine esdeger. Lakin davranis bozukluklari mevcut. Hatta ben ustun zeka ve hiperaktivitenin ayni anda oldugunu dusunuyorum kizimizda. Bu konuyu muhakkak ihmal etmeyin , doktora gidin, ileride daha da zorlanir." demisti. Ancak ustte anlattigim gibi gidememistik.

Simdi. Kizim su an 9 yasinda.
Bir onceki konumu bilen bilir.
Kizimin o yuzden belli etmese de cok yiprandigi bir gercek.
Ve zaten hiperaktivite ile bogusuyoruz.
Evet 3 sene geciktirdim ancak artik geciktirmeyecegim.
Mutlaka ozelden (devlette randevu bulmak zor.) bir randevu alip kizimi klinik psikiyatra goturucem.

Sizden istedigim varsa bu sorun ile bogusan ve tedavi ettirebilen anneler, bana yardim edin.
Akil verin. Nasil bir yol izlenilmeli. Ne yapilmali?

Not: babanne ile ayni evde yasamaktayiz. Ve babanne kizimin rahatsiz oldugunu bile bile onun bu hareketleri "kotu" oldugu icin yaptigi kanisinda. Aralarinda surekli bir tartisma. Belki de bu nedenle kizimda bu yasta seboreik dermatit cikti:KK43:

canım yerinde oturamam kitap okurken dönme isteği bir hastalığın belirtisi
daha fazla zaman kaybetmeden dr götür derim
benim çocuğum yok yakınımda bu hasta olanda yok
bir filmde izlemiştim durduk yere dönme belirtileri için söylüyordu ama hangi film hatırlamıyorum
özel sigortanda varmış senden yararlanabilir

canım yerinde oturamam kitap okurken dönme isteği bir hastalığın belirtisi
daha fazla zaman kaybetmeden dr götür derim
benim çocuğum yok yakınımda bu hasta olanda yok
bir filmde izlemiştim durduk yere dönme belirtileri için söylüyordu ama hangi film hatırlamıyorum
özel sigortanda varmış senden yararlanabilir
Hayir donme yok. Sadece sallaniyor. Kitap okurken bisi anlatirken vs.
Ozele randevu aldim Allahin izni ile haftaya carsamba doktordayiz.

hiperaktivenin diger göstergeleri mevcutmu?

Üstün zeka? belirgileri varmi?
Ogretmenin ve rehber ogretmenin izlem ve gozlemleri sonucu ben devpet hastanesine yonlendirilmistim bu konuda. Hiperaktivitenin gostergeleri cok konusma, hircinlik, sallanma, ayarsiz sevinc uzuntu. Ustun zeka ise ogretmenin fikriydi. Ben o konuda belirti gormedim acikcasi.

güzel haberlerini bekliyorum gülüm

Merhabaaa

Kizimi ozelde randevu alip cocuk psikologuna giturdum.
Ilkin iceri beni cagirdir dr.
Ve anlattiklarina bakilirsa kizinizda hiperaktivite ve durtusel bozukluk mevcut ama bunu ben degil psikiyatr cozer dedi.
Ustun zeka suphemiz icin visco testi onerdi. Ikinci Randevumuz yarin.
Test yapilacak ve dr bu sirada kizimi gozlemleyip dikkat bozuklugu vs veya ustun zekalilik var mi not alip bir puan tablosu ile bizi pskiyatra yonlendirecek.

Umarim her sey yoluna girer .

Merhabaaa

Kizimi ozelde randevu alip cocuk psikologuna giturdum.
Ilkin iceri beni cagirdir dr.
Ve anlattiklarina bakilirsa kizinizda hiperaktivite ve durtusel bozukluk mevcut ama bunu ben degil psikiyatr cozer dedi.
Ustun zeka suphemiz icin visco testi onerdi. Ikinci Randevumuz yarin.
Test yapilacak ve dr bu sirada kizimi gozlemleyip dikkat bozuklugu vs veya ustun zekalilik var mi not alip bir puan tablosu ile bizi pskiyatra yonlendirecek.

Umarim her sey yoluna girer .

hadi canım çok sevindim Allahım izn. hepsi çözülür ve zaman alır canım

Aminnn
Testin sonucu cikti canim.
Ileri seviyede dikkat daginikligi ve durtusellik soz konusuymus:KK43:
Uygun bir psikiyatra randevu alip terapiye baslayacagiz.

haydi bismillah diyerek uzun bir yola devam edeceksiniz
Ailenin ve senin adına çok sevindim
ve kızının adına çok sevindim
nedeni ise en azından yetişkin olmadan tedavisi bitmiş olacak
çünkü bende psikolog destek aldım keşke ergenken alsaydım diyorum

haydi bismillah diyerek uzun bir yola devam edeceksiniz
Ailenin ve senin adına çok sevindim
ve kızının adına çok sevindim
nedeni ise en azından yetişkin olmadan tedavisi bitmiş olacak
çünkü bende psikolog destek aldım keşke ergenken alsaydım diyorum
Tesekkur ederim.
Hayatimiz hep zordu.
Kizim hep zordu. Taniyan goren bilen herkes sabir dilerdi bana. Hala oyle.
Artik bu durum bi son bulsun istiyorum.
Normal bir anne kiz iliskisi icinde olmak istiyorum.
Surekli catisma halinde degil.
Veya okulunda sikayet gelmesin istiyorum.
Toplum kurallarina uyumlu olsun.
Cok mu sey istiyorum? :KK43:

Tesekkur ederim.
Hayatimiz hep zordu.
Kizim hep zordu. Taniyan goren bilen herkes sabir dilerdi bana. Hala oyle.
Artik bu durum bi son bulsun istiyorum.
Normal bir anne kiz iliskisi icinde olmak istiyorum.
Surekli catisma halinde degil.
Veya okulunda sikayet gelmesin istiyorum.
Toplum kurallarina uyumlu olsun.
Cok mu sey istiyorum? :KK43:

normal olanı istiyorsun
çok şükür ki çözümü var
ama şunu unutma canım bu dönem biraz uzun ve inişli çıkışlı olbilir
sonra herşey şey allahım izn yoluna girecek

Oncelikle merhabalar.
Anlatacagim konu cok uzun olacak simdiden ozur diliyorum.
Konuya baslamadan evvel sunu dile getirmek isterim.
Psikolojik sorunlara cok duyarsiz bir ese sahibim.
Inanmaz ve dolayisi ile tedavi ettirmeye de yanasmaz.
Ama ben okula ilk basladigi yil ogretmenin yonlendirmesi ve okul rehber ogretmeninin hazirladigi form ile bakirkoy ruh ve sinir hastaliklarina cocugumu goturecektim. Yine de cabaladim lakin konumumuz oraya cok uzakti ve sadece sabah 8 de gidersek bizimle ilgileneceklerini soylediler.
Metrobuste kizim kusunca inmek zorunda kalmistim ve bir daha da binememistik malum metrobus=mahser yeri. Hele sabah saatleri.
Bu burada kaldi ve bir daha da doktora goturemedim. Her seferinde esim "o daha cocuk, sadece simarik. Sacmaliyorsun ne psikologu. Bir kere denedin agzinin payini aldin. Zamanla duzelir" diyerek bana ertelettirdi bu durumu.

Evet hataliyim ama hicbirsey icin gec degil.
Evet oncelikle bunu anlatmak istedim ki "buraya yazacagina neden bunca sene doktora goturmedin " diyenlere cevap niteligi tasisin diye.

Kizim erken dogdu. Dogdugunda cok cok ufakti ve yine de sukur ki kuvoze konmadi. Hamileligim sikinti ve stres ile gecti. Cok zor donemler yasadim. Ve dogdugunda da zor donemlerimiz bitmedi. Belki de bu nedenle ta anne karninda bu hastaliga tutulacagi faktorler olusmus olabilir diyorum bilemiyorum.

Cok sevecen ve insancil bir çocuktu. Parkta vs diger cocuklara anormal derecede samimi davranir bu kimi zaman o cocuklarin ailelerini korkuturdu. Biz de "kardes istiyor" diyerek ve hem de biz istedigimiz icin kardes yapmaya karar verdik. Sevgisini kardeşine yogunlastirsin daimi bir arkadasi olsun diye.

Sonra okul cagi geldi ve ben 5 bucuk yasinda baslamasina karsi ciktim. Cok erkendi hem ne gerek vardi o yasta okula baslamasina? Ustune ustuk hamileydim. Zornolacak bir donem oldugunu biliyordum ve daha sonraki yila yollamaya karar verdik.

Okula basladi. Lakin daha ilk hafta ogretmeninden "ben onca cocuk okuttum kiziniz gibisini gormedim. Derste siraya oturmuyor, ayakta yazip ciziyor; beni hic dinlemiyor; ben senin dediklerini yapmam diye karsi cikiyor. Cizim yaptiramiyorum reddediyor" diye yakinmalar gelince anladim olayi.

Evde de zaten cok aktif bir cocuktu ve surekli bir kitap okurken veya oyun oynarken sallanma huyu vardi. Biz bunu baslarda pek onemsememistik ancak arastirdikca ve ogretmeni de israrla "onun gibi degil hicbir cocuk. Durdugu yerde veya kitap okurken sallaniyor. Toplum kurallarina uymayi reddediyor. Ve dedigi olana dek susmuyor" diyince endiselendim acikcasi.

"S.. Cok akilli bir kiz. Kavrama hizi harika. Laflari olgun bir insaninkine esdeger. Lakin davranis bozukluklari mevcut. Hatta ben ustun zeka ve hiperaktivitenin ayni anda oldugunu dusunuyorum kizimizda. Bu konuyu muhakkak ihmal etmeyin , doktora gidin, ileride daha da zorlanir." demisti. Ancak ustte anlattigim gibi gidememistik.

Simdi. Kizim su an 9 yasinda.
Bir onceki konumu bilen bilir.
Kizimin o yuzden belli etmese de cok yiprandigi bir gercek.
Ve zaten hiperaktivite ile bogusuyoruz.
Evet 3 sene geciktirdim ancak artik geciktirmeyecegim.
Mutlaka ozelden (devlette randevu bulmak zor.) bir randevu alip kizimi klinik psikiyatra goturucem.

Sizden istedigim varsa bu sorun ile bogusan ve tedavi ettirebilen anneler, bana yardim edin.
Akil verin. Nasil bir yol izlenilmeli. Ne yapilmali?

Not: babanne ile ayni evde yasamaktayiz. Ve babanne kizimin rahatsiz oldugunu bile bile onun bu hareketleri "kotu" oldugu icin yaptigi kanisinda. Aralarinda surekli bir tartisma. Belki de bu nedenle kizimda bu yasta seboreik dermatit cikti:KK43:
Merhaba en son tedaviye başlayacağınızı yazmışsınız.Tedaviye başladınız mı?Süreç nasıl geçti?Bizde kızıma yeni ilaç başladık DEHB ten dolayı

X