Hollanda'da seçimin galibi Mark Rutte

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.783
58.348
Sandık çıkış anketlerine göre Hollanda genel seçimlerini Başbakanı Mark Rutte'nin partisi kazandı
page_hollandada-sandik-cikisi-anket-sonuclari-aciklandi-ruttenin-partisi-onde_649338983.jpg


inPaylaşın
Hollanda'da gerçekleştirilen seçimlerin ardından ilk sonuçlar geldi. Buna göre, Başbakan Mark Rutte’nin partisi seçimleri kazanarak 31 vekil çıkardı. Aşırı sağcı lider Geert Wilders'in partisi ise 19 sandalyede kaldı. 12 milyon 900 bin seçmeni bulunan Hollanda’da genel seçimlere katılım oranı yüzde 80'i geçerken, açılan ilk sandıklara göre Türklerin kurduğu DENK Partisi 3 milletvekilini garantiledi. Seçimlerde en büyük darbeyi ise 29 sandalye kaybeden işçi partisi PvdA aldı. Kesin sonuçların ilerleyen saatlerde gelmesi bekleniyor. Anketlerde Wilders'in Özgürlük Partisi'nin (PVV) ise ikinci sırada kalarak, 22 sandalye kazanacağı tahmin ediliyordu.

ADVERTISING
Hollanda’da hükümetin Türk bakanların ülkede yapacağı toplantılara izin vermemesi nedeniyle Ankara ile yaşanan krizin damga vurduğu genel seçimler dün gerçekleştirildi. İlk sandık çıkış anketlerine göre Başbakan Mark Rutte’nin liderliğindeki VVD partisi, 31 sandalye alarak seçimlerde önde gidiyor. Aşırı sağcı Geert Wilders’in partisi PVV ise 19 sandalyede kaldı.

AVRUPA Birliği üyesi Hollanda dün genel seçimler için sandık başına gitti. Normalde dünya gündeminin alt sıralarında yer alabilecek seçimler, ABD’de popülist Donald Trump’ın seçilmesinin ardından Avrupa’da domino etkisi yaratabileceği ve son dönemde Türkiye ile yaşanan krizden ötürü dünyanın yakından izlenen bir gündem maddesine dönüştü. İslam ve göçmen karşıtı söylemiyle tepki çeken ırkçı siyasetçi Geert Wilders’in liderliğindeki Özgürlük Partisi’nin (PVV) bu seçimlerdeki performansı yakından izlendi.

Yaklaşık 13 milyon seçmenin olduğu ülkede oy verme işlemi Türkiye saati ile (TSİ) 09.30’da başladı. Sandıklar TSİ ile 23.00’te kapandı. 28 partinin yarıştığı seçime katılım oranı yüzde 81 olarak açıklandı. 2012'de seçimlere katılım oranı yüzde 74.6 idi.

Her zaman doğru sonuç vermeyen, ilk sandık çıkış anketlerine göre, Türk bakanlara yasak kararının altında imzası olan merkez sağ çizgideki Başbakan Mark Rutte’nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) seçimleri önde götürüyor. Seçim öncesi anketlerde 24-28 vekil çıkarabileceği belirtilen VVD’nin 31 sandalye kazanabileceği ön görülüyor. 2012’deki son genel seçimlerde bu parti 41 sandalye kazanmıştı. Yine sandık çıkış anketlerine göre Geert Wilders’in aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) 19 sandalye kazandı. Bu parti, 2012’de 15 vekillik kazanmıştı. Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDA) ile Demokratlar 66’nın (D66) ise PVV ile aynı sayıda (19) vekillik kazanabileceği ön görülüyor.

20170316063525_58c9a8c6d3806c143ce88e84.jpeg

Hollanda'da, partileri siyasi uzlaşmaya zorlamak amacıyla koalisyon hükümetlerinin kurulması teşvik ediliyor. Yeni hükümetin kurulması için koalisyona dahil olan partilerin toplamda en az 76 sandalyeye ulaşması gerekiyor.

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan diplomatik kriz nedeniyle bu seçimler Türkiye'de de yakından izleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "bir seçim için Türkiye ile ilişkilerini feda eden Hollanda'nın bunun bedelini ödeyeceğini" söyledi ve atılacak adımların Hollanda seçimlerinin ardından netleşeceğini vurguladı.

Hollanda'daki genel seçimler, Avrupa'da yükselişe geçen göçmen karşıtı eğilimi ölçmek açısından çok önemli görülüyor. Bu yıl içinde Fransa ve Almanya'da da seçimler olacak.

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu 23 Nisan'da, ikinci turu 7 Mayıs'ta yapılacak. Almanya ise 24 Eylül'de genel seçim için sandık başına gidecek.


_95146834_hollanda_secim_yeni.png


"Cin şişeye dönmeyecek"
Seçimde, en çok kaybı 2012 seçiminde 38 sandalye elde ederek hükümet ortağı olan Lodewijk Asscher liderliğindeki İşçi Partisi (PvdA) yaşadı. PvdA bu sefer 9 milletvekilinde kaldı. Türk milletvekilleri Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk’ün kurduğu DENK Partisi ise 3 sandalye elde etti. Hükümet için 150 sandalyeli parlamentoda 76 vekilin desteği gerek.

54 yaşındaki ırkçı siyasetçi Geert Wilders dün oyunu Lahey kentinde bir okulda kullanırken, “Bugün seçimin sonucu ne olursa olsun çıkan cin şişeye geri dönmeyecek. Ve bu yurtsever devrim, bugün veya yarın kalacak. Bence ABD’de, belki diğer Avrupa ülkelerinde yaşanmakta olan, bir kez daha sıradan insanlar kendi egemenliklerine sahip kendi ülkelerinde yurtsever olmak istiyorlar” dedi. Wilders’ın seçim bildirgesinde Hollanda’daki bütün cami ve İslam okullarının kapatılacağı, kamusal alanda başörtüsü ve diğer İslami simgelerin yasaklanacağı vurgulanıyor. PVV’nin iktidar olması durumunda İslam ülkelerinden mülteci girişi önlenecek. Çifte vatandaşlığa sahip suçlular derhal sınır dışı edilecek. Hollanda’nın AB üyeliğinden ayrılması da sağlanacak.

"Hollanda için şans"
50 yaşındaki Mark Rutte de oyunu kullandığı sırada yaptığı açıklamada, “Bu, Hollanda için önemli bir seçim. Yanlış türde bir popülizmin bu domino etkisini durdurmak için bu seçim Hollanda gibi bir demokrasi için büyük bir şans” ifadelerini kullandı.

27 Türk yarıştı
Bu seçimde, İşçi Partisi’nin (PvdA) ihraç ettiği Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk’ün kurduğu ve Flemenkçe “düşün” anlamına gelen DENK Partisi de yarıştı. DENK, Müslüman ve Türklerin yanı sıra Hollandalıların da oylarına talipti. Diğer taraftan seçimde farklı partilerden 27 Türk kökenli aday, milletvekili olmak için yarıştı. Nüfusu 17 milyon olan Hollanda’da Müslüman göçmenlerin sayısı 1.2 milyon civarında. Ülkede 700 bin Müslüman seçmen bulunuyor. Bu seçmenlerin yaklaşık 250 bini Türk.

Rutte ve Wilders'ın 2012'deki karnesi
Başbakan Rutte'nin liberal partisi VVD, 2012'deki genel seçimlerde yüzde 26.6 oy alarak, 41 vekil çıkarmıştı.

Muhalefetteki aşırı sağcı lider Wilders'in partisi PVV ise yüzde 10.1 oy oranı ile 150 üyeli parlamentoda 15 sandalye kazanmıştı.

Seçimler sonucunda bir kez daha koalisyon hükümeti kurulması bekleniyor. Yeni hükümet kurulması için koalisyona dahil olacak partilerin toplamda en az 76 sandalyeye ulaşması gerekiyor. PVV'nin koalisyon görüşmelerinde kilit bir rol üstlenme olasılığına karşın, diğer partilerin hükümet kurmak için Wilders'in kapısını çalma ihtimali düşük görülüyor.

Anketler ne öngörüyordu?
27 Türk kökenli adayın da katıldığı seçimlerde, bir partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşması öngörülmüyor.

Seçimden önceki son anketlere göre, Rutte'nin liderliğindeki liberal Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi'nin (VVD) seçimlerden birinci parti olarak çıkması ve 150 sandalyeli parlamentoda 24 ila 28 arasında vekil kazanması bekleniyordu.

Aşırı sağcı lider Geert Wilders'in Özgürlük Partisi'nin (PVV) ise ikinci sırada kalarak, 22 sandalye kazanacağı tahmin ediliyordu.

2012 seçiminde 38 sandalye elde ederek hükümet ortağı olan Lodewijk Asscher liderliğindeki İşçi Partisi'nin (PvdA) bu kez 12 milletvekili çıkarması öngörülüyordu.
http://t24.com.tr/haber/hollandada-secimin-galibi-mark-rutte,393955
 

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.783
58.348
Katılım son 30 yılın en yükseği
Avrupa’nın oldukça yakından takip ettiği seçimlere katılım yüzde 81’le son 30 yılın en yüksek rakamını gördü. Hollandalılar bir bakıma milliyetçilik ve göçmen karşıtlığıyla liberalizm arasında da seçim yaptı. Zira Eski Kıta’da yükselen milliyetçi ve popülist söylemler, Hollanda’daki seçimlerin ardından Almanya ve Fransa’yı da etkilemesi bekleniyordu.

Almanya Başbakanlık müsteşarı Peter Altmaier, sevinci attığı tweetle paylaştı: “Hollanda, ah Hollanda sen şampiyonsun. Bu büyük sonuç için tebrikler.”

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da şu yorumda bulundu: “Hollandalıları aşırı sağın yükselişine çelme attıkları için tebrik ediyorum.”
http://www.diken.com.tr/turkiyeyle-kavga-yaradi-hollanda-secimlerinin-galibi-rutte-wilders-ucuncu/
 

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.783
58.348
bi de bu adamlar 50-53 yaşındaymış yaw, bisikletin faydası herhalde, ben de fit olmalarına taktım :KK70:
 

evlaefe

Guru
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
11 Mart 2013
9.502
12.964
Wildersa kapak olmus ahh canim yaa islamla alakali herseyi temizleyecekti ulkeden:KK48:

-wildooo ne olduu abiii:KK53:
-Dun gece cokk aaaradim .:KK61:aradimmm bulaaamadim.korolasi copculerrrrr err errr oylari supurmuslerrr:temizlik:

:confused:
 

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.783
58.348
Wildersa kapak olmus ahh canim yaa islamla alakali herseyi temizleyecekti ulkeden:KK48:

-wildooo ne olduu abiii:KK53:
-Dun gece cokk aaaradim .:KK61:aradimmm bulaaamadim.korolasi copculerrrrr err errr oylari supurmuslerrr:temizlik:

:confused:
takip ettiğim kadarıyla genelde hollandalılar tüm camileri kaldırcaz gibi söylemlerle ilgilenmiyor, yani başka dert mi yok diye, haklılar yani...
 

shot

Hüseyin Şevki Topuz Fan Club
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2014
10.707
26.614
Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDA) ile Demokratlar 66’nın (D66) ise PVV ile aynı sayıda (19) vekillik kazanabileceği ön görülüyor.
Den Hague ziyaretimizde hükümet binasını ziyaret etmiş, ya Hıristiyan Demokratlar Birliği'nin ya Demokratlar'ın temsilcileriyle görüşmüştük (tam hatırlayamadım) :) Koca binayı gezdirmişlerdi bize.

O kadar büyük bir bina ki maşallah diyesim geldi yine :KK70: