Hoş Mu Erim?

E

ebrumenekşe

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi ebrumenekşe
Balikesirin ünlü Tatlisi Hoşmerim Tatlisi Vardir Bilirmisiniz Onun Hikayesini Sizinle Paylaşmak Istedim.
Kurtuluş Savaşinda Açlik Yokluk Yoksulluk Zamaninda Balikesir Civarinda Kahraman Askerlerimizi Gören Yaşli Bir Nine Onlarin Fedakarliklarina Karşilik Bitkin Halsiz Hallerini Gidermek Onlari Sevindirmek Için Evde Olan Malzemeleri Ile Bir Tatli Yapmak Istemiş
Nine De Fakir Malzeme Yok Evde Ne Varsa Artik Onlarla çok Güzel Bir Tatli Yapmiş
Askerlere Ikram Etmiş
Askerler Bayilmiş Yemeye Doyamamiş ünü Almiş Yürümüş Komutanlari Bile Gelmiş
Sürekli Nineden O Tatliyi Istemişler Nine Her Tabaktan Sonra
Tatli Tatli Muhlis Bir şekilde Eğilip Askerlere
Hoş Mu Erim Hoş Mu Erim
Dermiş
Hoşmu Erim Söylene Söylene Olmuş Höşmerim
Benim Kahraman ülkem Kahraman Askerlerim Cefakar Ninem Işte Biz
Böyle Bir ülkenin Evlatlariyiz
çok Seviyorum Vatanimi

ne güzel adını duydum ama hiç yemedim.ah ah ozamanki insanlık şimdide olsa keşke

Paylastigin icin tesekkurler canim :1hug:

burada çanakkalede de bilinir ve var. yedim ama hikayesini bilmiyordum. sağolasın...a.s.

Ben adını duydum ama yemedim. Balıkesirde bir yakınımda misafirdim, Orada duydum.Ama ev sahibi zahmet edip bu tatlı budur deyip yedirmedi. Bende misafirim ya onun yanında almak istemedim. O yüzden hoşmerimi yemeden Balıkesir den ayrıldım. Emeğine sağlık canım, tabi yurdumun askeri ninesi komutanı eli öpülesidir.:nazar:

bende daha once int okumustum hosmerim tatlisinin hikayesini
hosmerim tatlisini cok seviyorum ama yapamiyorum arkadaslar hazir tatliyla ilgili konu acilmisken bana tarif verebilirmisiniz

eşim edremitli bende gittiğimde yemiştim ve hikayesinide eşim anlatmıştı.tüm marketlerde satılıyor ve mandıra tarzı yerlerde yapılıp satılıyor.

ismini duydum fakat yemedim ama hikayesini öğrenmek güzel oldu sağol canım

ben balıkesirli değilim afyonluyum ama benimde babaannem sık sık yapardı bu tatlıyı çok severek yediğim yemeğe doyamadığım bir tatlıdır. Bu arada hikayesinide ilk defa okuyorum gerçekten çok güzelmiş emeğinize sağlık

höşmerim i çok severim ama hikayesini bende duymamıştım hikayeside çok güzelmiş kendimde yapıyorum ve dondurmanın yanın da bayılırım

bende çok sewerrim ama ankaralıların yaptığı çok farklı pek benzemio iki yörenin hoşmerimleri hikayeyide duymuşdum daha önce anadolu kadınınn farkı işde

balıkesire gittiğim zamanlar mutlaka aldığım ve çok sevdiğim bir tatlıdır.Hikayesini de öğrendiğime sevindim emeğine sağlık :))))

bir balıkesırlı olarak tavsıye ederım höşmerim bazı yerlede peynir tatlısı olarakda anılır
hıkaye olrak faklı bır hıkayesıde vardır
sizlere tarıfını vereyım
Malzemeler;

- 500 gr tuzsuz peynir
- 2 yemek kasigi tuzsuz tereyag
- 2/3 su bardagi seker
- 1,5-2 yemek kasigi un

Yapilisi;

- Unu tereyagiyla kavurun.
- Baska bir tencerede isittiginiz peyniri ilave edin. Surekli karistirarak pisirin. (Bu asamada ben biraz sut ilave ettim, 2-3 yemek kasigi kadar. Peynir cok kuru oldugu icin)
- Sekeri ilave edin. 5-7 dk daha karistirin.
- Sogukken ya da ilininca servis yapin.

Afiyet Olsun....

arkadaşım bir balıkesirli olarak bayıldığım bir tatlı üstüne bide sade dondurma harika

benim de anne tarafı balıkesirli, ananem çok güzel yapar hoşmerimi.. teyzem hikayesini de anlatmıştı küçükken bana ama daha farklıydı.. teşekkürler paylaşım için a.s.

güzel bi hikayesi varmış teşekkürler çok yedim höşmerim balıkesirde tabi bazı yerlerde höşmelim diyolar yanlız bu tatlı tarifinin içinde irmikte olması lazım sengözlerimebaksanab

bu tatlının hikayesini bende arkadaşımızın aktardığı gibi duymuştum eski işyerinde calısırken çanakkaleli bir arkadaşımız memleketine gittiğinde donüşte şirkete ikram olarak getirdiğinde ilk kez tatmıştım ve çok sevdim sonrada ben bozcaadaya giderken çanakkalede mola verdiğimizde 2 çeşit hoşmerim ikram edildi değişik ve hoş bir tatlı

:enbuyukkk: çok güzel bir paylaşımdı tşkler...ayrıca hala höşmerim in tadına bakmayanlar ,en kısa zamanda deneyin lütfen...ben çok seviyorum sizlerde seversiniz diye düşünüyorum sevgiler..:kahve:

X