Hukuk bilen arkadaşlar yardım edebilir mi?

Dolunay0308

Üye
Kayıtlı Üye
24 Ocak 2023
179
219
28
Merhaba arkadaşlar. Daha önce konusunu açmıştım orda daha detaylı bilgiler var.

5 Aylık evliliğim ve uğradığım ihanet

Eşimle 2018'den beri sevgiliydik 2022 Ağustos ayında severek evlendik. Beni bir travestiyle aldattığını yakaladım. Elimde kanıtlarım var. Kendisi her şeyi bana itiraf etti. Kimseye söylememem için dediklerimi yapmak zorunda. Mahkeme beni bir kadınla aldattığını söyleyip dava açacağım o da mahkemede bunu kabul edecek. Avukat olan ya da daha önce böyle bir olay başına gelen varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.

Avukat tutarsam ne kadar ücret ödeyeceğim ? Dava için 6. ayın dolmasını beklemeli miyim ?

Hastalık kaptım mı diye teste gireceğim. Testler pozitif çıkmazsa 3 ay yada 1 sene sonra pozitif çıksa, hastalığı onun bulaştırdığını kanıtlayabilir miyim?

Bana bulaştırdığı için başka dava açabilir miyim ?

Hem borçları devredip hem de nakafa alabilir miyim?

Şuanda çalışmıyor sigortası yok. Bu durumda mahkeme bana nafaka verir mi? Borçları onun üstüme devredebilir miyim? Yani şuan çalışmıyor ama sigortalı işe girince , üzerine tapu yaptırırsa mesela 5 yıl geçsede parama alabilir miyim? Borçlar için maaşına ya da taşınmazına yıllar sonra bile el koyarlar mı?

Babasının üstüne köydeki evleri, tarlalar, tarım eşyaları var. Annesinin üstüne de 1 daireleri var. Eşimler 2 erkek kardeşler zaten. Manevi tazminatım için kullanabilir miyim ? Mahkeme ortalama manevi tazminat ne kadar veriyor?

Eşyaların borcunu ödeyince kanunen benden alma hakkı olur mu?

Düğünde takılan altınları eksikler için bozdurmuştuk. Onları geri alabilir miyim?

Anlaşarak boşanırsak en fazla kaç ay sürer ayrılmamız?

Lütfen bana bu konularda yardımcı olursanız sevinirim 🙏

Kuzum iyi bir avukat tutmam lazım bu şeyleri yapabilmeniz için .iyi bir avukat iyi bir para demek bildiğim kadarıyla anlaşmalı boşanma dahi olsa en az 1 yıl beklenecek diye biliyorum inşallah öyle değildir eltim avukat istersen sorabilirim

Öncelikle anlaşmalı mi yoksa çekişmeli mi boşanmak istediğinize karar vermelisiniz. Evliliğiniz 1 seneyi doldurması ise çekişmeli dava açtıktan sonra anlasmaliya çevirebilirsiniz.
Çekişmeli davalar uzun sürüyor, eğer bu süreci kaldıramayacaksaniz taleplerinizi minimuma indireceksiniz ki eşiniz anlaşmalı boşanmayı kabul etsin.

Anlaşmalı boşaniyorsaniz ahlaka ve genel kurallara aykiri olmadığı sürece dilediğiniz her şeyi talep edebilirsiniz, yeterki anlasabilin. İsterseniz trilyonlarca tazminat talep edin eşiniz kabul ettikten sonra mahkeme karismayacaktir.
Çekişmeli boşanıyor iseniz eşinizin çalışmiyor olması onu nafaka yükümlülüğünden kurtarmaz.
Zinayı ispat edebiliyorsaniz tazminata hak kazanırsınız. Hak kazanırsınız fakat tahsil edilip edilemeyeceği nasip.
Ziynetleriniz için ziynet davası açabilirsiniz. Tabi sizde olmadigini ispat edebilirseniz, zira altınların kadında olduğu bir karinedir. Sizde olmadigini iddia ediyorsanız bunu ispatla mükellef olan sizsiniz.
Eşinizin ailesinin üzerine olan taşınmazlar ise eşinizin kişisel mali ve burada bir hakkınız yok.

Anlaşmalı boşaniyorsaniz ahlaka ve genel kurallara aykiri olmadığı sürece dilediğiniz her şeyi talep edebilirsiniz, yeterki anlasabilin. İsterseniz trilyonlarca tazminat talep edin eşiniz kabul ettikten sonra mahkeme karismayacaktir.
Çekişmeli boşanıyor iseniz eşinizin çalışmiyor olması onu nafaka yükümlülüğünden kurtarmaz.
Zinayı ispat edebiliyorsaniz tazminata hak kazanırsınız. Hak kazanırsınız fakat tahsil edilip edilemeyeceği nasip.
Ziynetleriniz için ziynet davası açabilirsiniz. Tabi sizde olmadigini ispat edebilirseniz, zira altınların kadında olduğu bir karinedir. Sizde olmadigini iddia ediyorsanız bunu ispatla mükellef olan sizsiniz.
Eşinizin ailesinin üzerine olan taşınmazlar ise eşinizin kişisel mali ve burada bir hakkınız yok.
Yorumunuz için çok teşekkür ederim🙏 İnşallah bu işten zaferle çıkarım 👍

Sadece ilk soruya cevap verebilirim, asgari ücret tarifesine bakabilirsiniz. En az o kadar ödersiniz avukata. Diğer sorduklarında ise ücretsiz danışmanlık kapsamına giriyor ve avukatlık kanununa göre bu yasak.

X