Et Yemekleri Hünkar Beğendi-Sütaş Sponsorluğunda

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.132
596.056
42
Merhaba Yemek Yarışması takipçileri son güne kadar bekledim ve kendime bir tarif bulamadım.Daha sonra verdiğim ve yapılmayan bir tarifi yapmaya karar verdim.Yapılamayacağını öğrenince ben yapayım dedim:)

Tarifim ile aranızdayım :KK68:

Hünkar Beğendi
Hünkar beğendi yemeği uzun yıllardan beri bilinen rivayetlere göre; 1800’lü yıllarda Sultan Abdülaziz Napolyon’u ziyarete gider. Orada kraliçeye aşık olur.. Bu aşk hikayesi imkansız denecek kadar zordur. Daha sonrasında Sultan Abdülaziz da, Napolyon’u kendi sarayına davet eder. Davete gidemeyen Napolyon, kendi yerine kraliçeyi gönderir. Bu sırada Hünkar Abdülaziz , heyecanından dolayı yapılan hiçbir yemeği beğenmez. Kraliçe ziyarete geldiğinde yanında Fransız bir aşçı götürür. Aşçının Osmanlı mutfağında yaptığı beşamel sosu, Osmanlı aşçının dikkatini çeker.Hazırladığı patlıcan közünün üzerine bu sosu döker.Sultan yediği yemeği çok beğenir. Yemeğin adı o günden itibaren hünkar beğendi yemeği olmuştur.. Aşkları ise kavuşamadan yarım kalmıştır..

Bugün size Hünkar Beğendiği tarifi paylaşacağım.Köz patlıcan beşamel sos ve eti müthiş buluşmasına tanık olacağız.

Hünkar Beğendi Malzemeleri
hünkar beğendi1.jpg

500 gram dana eti(isteğe bağlı kuzu)
1 adet kuru soğan
4 diş sarımsak(listeye sarımsak eklemeyi unuttum)
1 çay bardağı zeytinyağı
3 adet domates
1 yemek kaşığı domates salçası
3 adet biber
2 su bardağı sıcak su
1 çay kaşığı tuz
Beğendi için:
6 adet patlıcan
1,5 su bardağı süt
1,5 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber

Hünkar Beğendi Yapılışı
6 adet patlıcana bıçakla delikler açıp , fırın tepsisine alıyoruz. 200 derecede yaklaşık 20 dakika pişiriyoruz.
hünkarbeğendi2.jpg

Etlerimizi kuşbaşı doğrayıp ısıttığımız tavaya alıyoruz.Karıştırarak mühürleme yapıyoruz.
et yemeği.jpg

Daha sonra üzerine 1 su bardağı su ekleyip kapağı kapalı pişiriyoruz.
et.jpg

Suyunu çekince zeytinyağını ekliyoruz ve küp küp doğradığımız soğan ve biberleri ekleyip kavuruyoruz.
et tarifi.jpg

1 yemek kaşığı tereyağı ekliyoruz.
et tarifleri.jpg

Kavrulunca küp küp doğradığımız domatesleri ekleyip karıştırıyoruz ve salçamızı ekliyoruz.
et yemeği1.jpg

etli yemek.jpg

Üzerine 1 bardak su,karabiber ve tuzu ekleyip suyunu çekene kadar pişiriyoruz.
et sote.jpg

Şimdi sıra geldi beğendiğimizi yapmaya:)

1 yemek kaşığı tereyağımızı bir tavada eritiyoruz ve 1,5 yemek kaşığı unu üzerine ilave edip kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.
tereyağı.jpg

tereyağı tarifi.jpg

tereyağı kavurma.jpg

Közlenen patlıcanlarımızı soyup doğruyoruz...
hünkar beğendi3.jpg
hünkarbeğendi3.jpg

Üzerine fırınladığınız ve kabuklarını soyduğunuz patlıcanları ekliyoruz.
hünkar beğendi4.jpg

1,5 su bardağı sütü de üzerine yavaş yavaş ilave ediyoruz ve sürekli olarak karıştıyoruz.
hünkarbeğenditarifi.jpg

hünkar beğendi tarifi.jpg

Sonra son olarak 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri ekliyoruz 1’er çay kaşığı tuz ve karabiberi de ekleyip karıştırıp ocaktan alıyoruz.
hünkarbeğendikaşarlı.jpg

hünkar beğendi karabiberli.jpg

Beğendimizin üzerine yumuşacık pişmiş etleri serpiştiriyoruz ve servis ediyoruz, afiyet olsun!
yemek.jpg

et nasıl lokum gibi yapılır.jpg

et nasıl pişirilir.jpg

et yemekleri nasıl yapılır.jpg

et yemeği nasıl yapılır.jpg

hünkar beğendi nasıl yapılır.jpg

etli yemekler.jpg

et yemekleri.jpg

et yemek tarifi.jpg

hünkar beğendi.jpg

Vayy seni seni hiç söylemiyor da🤭🤭
Begendini beğendim.😋😋
Ellerine sağlık canım çok güzel görünüyor 😍
Başarılar 😘
Ani oldu canım:)Ama gözüm bu tarifteydi sabah yapılamayacak olduğunu öğrenince yaptım eklerken bile çekindim ,acaba son dakika yapılır mı diye:)
Çok teşekkür ederim :KK200: :KK68:

X