İçinden Çıkamıyorum

Bu arada bebeğim kolikti gece 3 te uyurdu ama uyuyana kadar görümcemle sallar, gezdirir, pışpışlar ,masaj felan yapardık.kocaayı kocam öküzü sabah işe gidecem diye görümceye güvenip yatardı.Onun yatması bebeğin koliğinden daha çok sinir ederdi.Gece 3 te uyu sabah 7 de uyan bu beni gün içinde daha sinirli hale getirdi.Bazen oturup eski günlerimi istiyorum diye ağlardım.Sosyalleşme zaten hak getire.Tuvalete gitmek bile lüks.Annelik gerçekten kutsal.En zor anlarımda çok şükür sağlıklı der allaha şükreder tek sınavım bu olsun deyip teselli ederdim kendimi.Meme işi çözülmeden senin ruhsal durumun çözülmez benim gibi
Hepsini çok iyi anlıyorum, benzer şeyler yaşıyoruz. Benim de iznim bitmek üzere ama memeden ayrılmayan bebekle nasıl gidicem bilmiyorum. Hastaneye gidip geldiğimde bile ağlama krizine girmiş oluyor ( uyku krizi) hemen memeye alıyorum uyuyor. 5 saat dışarda kalmam gerekecek işe başlayınca, arkadaşlarım alışır diyor, eşim tahmin edileceği üzere, bebek ağlamasın ücretsiz izin al bi sene diyor. Siz kaç aylıkken başladınız bebeği nasıl uyutuyorlar siz yokken

İnanin disardan bakarken de kolay degil. Ben bile okurken etkilendim ve uzerime yorgunluk dustu. Evet, elbetteki hatalarınız ve bazı yerlerde daha önceden tepki vermediğiniz için yaptığınız yanlışlar olsa da sizlerin ne yasadigini tahmin bile edemeyiz. Ama böyle bir ailede bukadar dayanabilmeniz bile bence ap ayrı bir çaba. Herkesin altından kalkabileceği bir şey değil. Umuyorum ki bir an önce sizler içinde işler yoluna girer ve sorunlarınızın üstesinden rahatça gelebilirsiniz.
Empatiniz için teşekkür ediyorum

Size de son yazdığımı öneriyorum.salça sürmek kıl ya da bant yapıştırmak bebekte travma yaratabilir çünkü bu saydıklarım görsel olarak çocukların en sevdiği şey olan memeyi kötü gösteriyor halbuki dediğim karışım hem görsel olarak farkedilmiyor hem de bebek otomatik olarak tadı bozuldu sanıyor.2.çocuğum emdiği zamanlar dışında mememi açıp hep üstünde yatardı emmeyi kesince 2 yıl daha ya açıp üstünde yattı ya da elini içeriye sokup temas halindeydi.yani memeden korkmadı tiksinmedi hayal kırıklığı yaşamadı
Teşekkür ediyorum tavsiyeniz için ama öyle küçük ki o yöntemle soğuyacağını sanmıyorum

Ailen yok mu? Çocuk bu yani oyuncak değil.. ağlar uyumaz vs vs.. o yüzden annelik kolay değil diyoruz ya. Kendimi öldürücem nedemek yani? Kendine gel acilen bence. Ailen varsa git yanlarına kocanla anneside kalsınlar başbaşa.. bide mememi geveliyor ne ya çok itici.
Asıl itici olan sizin üslubunuz

Çocuğum doğduktan sonra hayatım karardı. Çok kötü şeyler yaşıyorum. Doğuma kadar çok mutlu bi insandım. Doğumda yanıma kayınvalidem geldi. Eşim ve kv için tek önemli şey bebek ağlamasın. Bebeğim kolikmiş, ağlayan huzursuz sadece memede susan bi bebekti. WCye bile gidemedim, hep memedeydi, mememde bebekle tek kolla karnımı doyururdum. 5-6 emzirme danışmanı ile görüştüm o dönem normal dediler. Ama ben cahillikten anlamamışım bebek beni emzik yapmış. Gün içinde 4-5 kolik krizi yaşardı, hiç uyku düzenimiz yoktu, ben yorgun perişan uykusuzdum, kv evine gitmedi. Zaten kendi çocuğu sanıyor o kadar düşkün. Memelerimde sıkıntı vardı ne olduğunu anlamadım başta o kadar bitkindim. O günlerde çocuğu aşı İçin götürünce aile hekimine de randevu aldım ama eşimle gitmiştik doktor erkek diye göstertmedi. Önemsiz bişey sanmıştım, o halde iki hafta daha emzirdim meğer egzama imiş. Bi memem aşırı kötü durumda iyileşmiyor. Eşimi affedemiyorum, beni sakat bıraktı. İki aydır canım yanıyor sütten kesmek istiyorum diye ağlıyorum zorla memede çocuk uyutturuyorlar. Kv hep diyor ki mama verelim memende uyut.Doktorlar çocuğu emzir ama kesinlikle memede uyutma diyor. Çocuk da o kadar inatçı ki memeye gelene kadar yıkılıyor ev. Uyumuyor uyumuyor uyumuyor. Üç aydır sürekli deniyorum emzik de almıyor. Memede bile çok çok zor uyuyor. Canım çok yanıyor mememi saatlerce geveliyor. İki aydır kronik acıdan aklımı kaybetmek üzereyim. İki aydır bana yardım edin diye eşime KVme sürekli yalvarıyorum. Öylece suratıma bakıyorlar. Artık eşim bıktım senden sürekli huzursuzluk çıkarıyorsun demeye başladı. Beşiklerde sallayarak uyutmayı deniyorum, kv geliyor git sen yorgunsun yat ben sallarım diyor. Bi bakıyorum iki dakika sonra çocuğu almış, evin içinde gezdiriyor, ağlatmamak İçin beni uzaklaştırıyormuş meğer, sonra getiriyor yanıma al memede uyut diye. Bebeğim 4.5 aylık, artık çaresizlikten uyku eğitimi aldım. Başlayacağımız gün atağa girdi erteledik, bayramda veririz diye anlaştık çocuk öksürmeye başladı. Zaten kayınvalidem sürekli eğitim sırasında çocuk kalp krizi geçirirse ne olacak, şu olursa ne olacak bu olursa ne olacak deyip duruyor. Bebeğime de kıyamıyorum can acısına da dayanamıyorum artık. Dün akşam yine iki saat mememi geveledi ama uyumadı, çıktım odadan baktım ana oğul pasta yiyip çay içiyor. Ben 4.5 aydır bi odaya kapalı yaşıyorum, hayatımda tv bile yok. Zevk alacağım hiç bişey yok. Gece sabaha kadar sürekli uyanıyor, uykusuzluktan yıkılmak üzereyim. Ben delirmek üzereyim keyif yapıyorlar. Bi anda geldi bana intihar edicem artık rezil olacaksınız elaleme diye bağırdım. Kıyamet koptu eşim beni evden kovdu kaynanam üstüme yürüdü. Akşamdan beri itip kakıyorlar. Şuan gidecek hiç bi yerim yok. İçimden çocuğu bırakıp kaçmak geliyor, can acısı tüm hayatımı ele geçirdi. Çocuğu gözüm bile görmüyor. Eşim bana sen nasıl annesin diyor. Ama kronik başım ağrıyor, canım yanıyor, çocuk uyumuyor, koliği çok azaldı ama çok huysuz hiç durmuyor. Ya meme emecek ya kucakta gezecek. 3 beşik, 2 ana kucağı,2 oyun halısı aldım hiçbirinde durmuyor. Aşırı mutsuzum, çaresizim. İçinden çıkamıyorum. Çok üzülüyorum bebek bu kadar memeye alıştı diye, ama o dönem düşünemedim, çaresizlikten cahillikten memede susturduk. Şimdi çocuğu nasıl memeden uzaklaştırıcam nasıl uyutucam ben :KK43:(( evde çocuk ağlatmak tabu. İki dakika bile ağlatmıyoruz, napıcam ben
Kayınvalidenizi evine kocanızı da işe postalayın ve gün içinde çocuğunuz ne kadar ağlarsa ağlasın emzirmeden bir uyku düzeni oluşturmaya çalışın.
Evet bir iki hafta çok zorlanacaksınız ama emzirmeyi de kesin alışacaktır.
Birde kaç çeşit emzik denediniz bilmiyorum ama bakkal emzikleri var ucuz diye yüzüne bakmazsınız ama bazen çocuklar anları daha kolay alabiliyorlar bir deneyin.
Sakin kalmaya çalışın çocuklar annenin huzursuzluğunu da hissediyor ve o yüzden de huysuz oluyorlar.
Canınızı yakan hiç bir şeyi yapmak zorunda değilsiniz sakın sakın sizi bu konuda bastırmaya çalışmalarına müsaade etmeyin.
Çocuğunuzu her gün yıkayın sakinleşmesi için biraz faydalı olacaktır.
Karnına ve sırtına ılık zeytin yağı ile bol bol masaj yapın rahatlatacaktır.

ALLAH yardımcınız olsun bu günler çok zor ama geçiyor, sizinki de geçecek inşaALLAH.

ben de bebegimi karsima aldim, dedim ki bak kac aydir emiyorsun, zaten memede sut kalmadi, artik buyudun, o yuzden de memeyi birakmamiz gerekiyor, bugunluk son firtin tamam mi?

booyle bakti suratima :) sonra da biraktim, bi sey olmadi :))
Bende diyorum ama şuan kizim memememmmm diye sarılıyor 2 ay daha musade ettim bakalım. Oğlumda sabır taşı denedim artık sütler bitti tadı değişti diye görsel bir çirkinlik olmadığı ve o buruk tadı sevmediği için bıraktı ama 1 hafta geceyi zindan etti en son işte babasını.emmeye filan çalıştı baktı olmayacak vazgeçti .

Birde aklıma geldi her emzirme sonrası soğuk su (yani oda şartlarındaki serin su) ile yıkayın göğüslerinizi inanın bir çok kremden daha rahatlatıcı ve faydalı.
Benimde ilk emzirdiğim ay acayip yara olmuştu göğüslerim ne kremler denedim ama hiç biri yıkamak kadar etkili ve rahatlatıcı olmadı.

Sorun bebeginiz değil, sorun bebeğin memeye düşkünlüğü değil, sorun kocanız ve kv olan kadın, onları kovun evden sonra bakın başınızın çaresine, siz bu haldeyken böyle davranan adam sizi sevmiyordur , zerre değer vermiiyordur.
Hiç kimseniz yok mu hayatta? Anne , kardeş, teyze , dost , yardım isteyin , bu ne ya böyle, nasıl kendinize bu davranışları reva görüyorsunuz?

Bu iki insan müsvettesini evden atmadan sorunlarınız çözülmez. Kv evine kesinlikle defolup gitmeli, eşiniz olacak adam da ya size destek olsun ya da basıp gitsin. Bunlardan kurtulmadan gün yüzü göremezsiniz. Neden ayrıca bu kadar pısırıksınız vursanıza yumruğu, çocuk sizin çocuğunuz sizden iyi mi bilecekler bakacaklar. Nası izin veriyosunuz ya bunlara gerekirse polis çağırın.

Hepsini çok iyi anlıyorum, benzer şeyler yaşıyoruz. Benim de iznim bitmek üzere ama memeden ayrılmayan bebekle nasıl gidicem bilmiyorum. Hastaneye gidip geldiğimde bile ağlama krizine girmiş oluyor ( uyku krizi) hemen memeye alıyorum uyuyor. 5 saat dışarda kalmam gerekecek işe başlayınca, arkadaşlarım alışır diyor, eşim tahmin edileceği üzere, bebek ağlamasın ücretsiz izin al bi sene diyor. Siz kaç aylıkken başladınız bebeği nasıl uyutuyorlar siz yokken
Merhaba konuyu yeni farkettim tecrübelerimle yardımcı olmaya çalışacağım size çünkü çok benzer durumları yaşamış bir insanım :KK43: Bebeğim emzik almadı aynı şekilde beni emzik yapmıştı ve uyuma konusunda da aynı sizinki gibiydi, hep aynı meme ve sabaha kadar memelerim açık birlikte yatıyorduk uyandıkça emip tekrar uyuyordu falan. Dişleri erken çıktı (5 aylıkken) ve bende yaralanmalar başladı.. 2 dişimi kaybettim bu esnada, acıdan diş sıkmaktan sağlam dişlerim sinüs kemiklerime kadar girmiş çektirdim falan. Gerçekten o acıyı çekerken kaçıp gitmek falan benim de çok geçti aklımdan. Beni gümüş kapaklar bir nebze rahatlattı çok hızlı iyileştiriyordu, karbonatlı su ve la roche posay cicaplast baume b5 diye bir krem çok ciddi yaralanmam olursa kullandım 5-6 saat o kremi bolca sürüp gümüş kapak kapatarak iyileştirdim. Tabi bunlar enfeksiyon olana kadar geçici çözümlerimdi. Bebeğimi benden başka sadece annem işe başladığımda ayağında sallayarak uyutabiliyordu, onun dışında benim ayağımda da asla uyumuyordu. 15 ayını doldurduğunda enfeksiyon oldu biricik mememiz. Doktor bu şekilde emzirirsen enfeksiyon da bebeğe geçer dedi. Ya keseceksin ya da ara vereceksin kesmeni öneririm artık büyümüş dedi. Ve o gün pat diye kestim ben. Meme uyudu dedim. 2 gün annem kaldı ama gece ayakta da uyumadı sabahlara kadar ağladı zırladı uyanıp. Sonra olayı devraldım. Ağlarken gittim yanına oturdum sarıldım. Şimdi biz sımsıkı sarılarak uyuyalım falan filan diye ikna ettim zaten 2 gündür o kadar uykusuzdu ki hıçkıra hıçkıra bayıldı koynumda :KK43: Sonra baya her gece önce 15-20 dakika kitap okuyup sarılarak, ağlasa da odadan asla çıkmayarak (ilk günler uyumamız 3 saat falan sürdü) 1 hafta gibi bi sürede yanına uzanıp sarılarak uyumaya alıştı. Ama tabi sizin bebek çok küçük o şekilde olur mu bilmiyorum, ağlayıp ağlayıp sonunda da pes ediyorlar 4-5 gün dayanıp direnip ağladıkça sürekli sarılıp severek öperek şarkılar falan söyleyerek yapabilirsiniz belki. Kesmek istemiyorsanız da yukarıdaki tedavi yöntemlerimi deneyebilirsiniz. Kendinize bir gümüş kapak alarak başlayın derim. Kolaylıklar ve sabırlar diliyorum. Ve bu kadar anlayışsız insanları da başınızdan bir an önce atmanızı diliyorum.. Sevgiler :dua: :KK200:

Kaynanam yoktu ama benim eşimin davranışları leşti. Maalesef SUSTUR ŞU ÇOCUĞU diye cemkirmeleri hala aklimda. Sırtımdan akan terler. Sezeryan yaramın acısı, kendi gaz sancım üstüne. Ne günlerdi ya, annem bıraktı gitti domates dikmeye....kimsesiz bı zalimin elinde el kadar bebekle çok zor zamanlar yaşadım. Kaç defa acillik olduk kolik yüzünden. Ama geçti mi geçti.

Yediğim ayazı unutmuyorum.

Çocuğum doğduktan sonra hayatım karardı. Çok kötü şeyler yaşıyorum. Doğuma kadar çok mutlu bi insandım. Doğumda yanıma kayınvalidem geldi. Eşim ve kv için tek önemli şey bebek ağlamasın. Bebeğim kolikmiş, ağlayan huzursuz sadece memede susan bi bebekti. WCye bile gidemedim, hep memedeydi, mememde bebekle tek kolla karnımı doyururdum. 5-6 emzirme danışmanı ile görüştüm o dönem normal dediler. Ama ben cahillikten anlamamışım bebek beni emzik yapmış. Gün içinde 4-5 kolik krizi yaşardı, hiç uyku düzenimiz yoktu, ben yorgun perişan uykusuzdum, kv evine gitmedi. Zaten kendi çocuğu sanıyor o kadar düşkün. Memelerimde sıkıntı vardı ne olduğunu anlamadım başta o kadar bitkindim. O günlerde çocuğu aşı İçin götürünce aile hekimine de randevu aldım ama eşimle gitmiştik doktor erkek diye göstertmedi. Önemsiz bişey sanmıştım, o halde iki hafta daha emzirdim meğer egzama imiş. Bi memem aşırı kötü durumda iyileşmiyor. Eşimi affedemiyorum, beni sakat bıraktı. İki aydır canım yanıyor sütten kesmek istiyorum diye ağlıyorum zorla memede çocuk uyutturuyorlar. Kv hep diyor ki mama verelim memende uyut.Doktorlar çocuğu emzir ama kesinlikle memede uyutma diyor. Çocuk da o kadar inatçı ki memeye gelene kadar yıkılıyor ev. Uyumuyor uyumuyor uyumuyor. Üç aydır sürekli deniyorum emzik de almıyor. Memede bile çok çok zor uyuyor. Canım çok yanıyor mememi saatlerce geveliyor. İki aydır kronik acıdan aklımı kaybetmek üzereyim. İki aydır bana yardım edin diye eşime KVme sürekli yalvarıyorum. Öylece suratıma bakıyorlar. Artık eşim bıktım senden sürekli huzursuzluk çıkarıyorsun demeye başladı. Beşiklerde sallayarak uyutmayı deniyorum, kv geliyor git sen yorgunsun yat ben sallarım diyor. Bi bakıyorum iki dakika sonra çocuğu almış, evin içinde gezdiriyor, ağlatmamak İçin beni uzaklaştırıyormuş meğer, sonra getiriyor yanıma al memede uyut diye. Bebeğim 4.5 aylık, artık çaresizlikten uyku eğitimi aldım. Başlayacağımız gün atağa girdi erteledik, bayramda veririz diye anlaştık çocuk öksürmeye başladı. Zaten kayınvalidem sürekli eğitim sırasında çocuk kalp krizi geçirirse ne olacak, şu olursa ne olacak bu olursa ne olacak deyip duruyor. Bebeğime de kıyamıyorum can acısına da dayanamıyorum artık. Dün akşam yine iki saat mememi geveledi ama uyumadı, çıktım odadan baktım ana oğul pasta yiyip çay içiyor. Ben 4.5 aydır bi odaya kapalı yaşıyorum, hayatımda tv bile yok. Zevk alacağım hiç bişey yok. Gece sabaha kadar sürekli uyanıyor, uykusuzluktan yıkılmak üzereyim. Ben delirmek üzereyim keyif yapıyorlar. Bi anda geldi bana intihar edicem artık rezil olacaksınız elaleme diye bağırdım. Kıyamet koptu eşim beni evden kovdu kaynanam üstüme yürüdü. Akşamdan beri itip kakıyorlar. Şuan gidecek hiç bi yerim yok. İçimden çocuğu bırakıp kaçmak geliyor, can acısı tüm hayatımı ele geçirdi. Çocuğu gözüm bile görmüyor. Eşim bana sen nasıl annesin diyor. Ama kronik başım ağrıyor, canım yanıyor, çocuk uyumuyor, koliği çok azaldı ama çok huysuz hiç durmuyor. Ya meme emecek ya kucakta gezecek. 3 beşik, 2 ana kucağı,2 oyun halısı aldım hiçbirinde durmuyor. Aşırı mutsuzum, çaresizim. İçinden çıkamıyorum. Çok üzülüyorum bebek bu kadar memeye alıştı diye, ama o dönem düşünemedim, çaresizlikten cahillikten memede susturduk. Şimdi çocuğu nasıl memeden uzaklaştırıcam nasıl uyutucam ben :KK43:(( evde çocuk ağlatmak tabu. İki dakika bile ağlatmıyoruz, napıcam ben
Herşeyden önce bi KV yi kovun. Ayy nasıl katlandınız peygamber sabrı varmış. Bebekle yalnız kalınca uykusunu vs düzene sokabilirsiniz bence.

Kendinizi toparlayınca eşinizle ilgili de mantıklı bir karar verirsiniz mutlaka

Bu çocuklar daha 5 aylık. Neden sonuç lişkisi henüz kuramıyorlar memeden tiksindirmek mümkün olmayacaktır.
Kızım 4 aylıkken memeden bolca süt gelmesine rağmen az emiyordu kilo alımı azalmıştı dr kontrolünde doktor "başka arayışlar içinde yavaş yavaş mama takviyesine başlayın"demişti.hatta kendi bebeğinin de aynı dönemde böyle olduğunu söylemişti

hatta bir memeden süt az gelirse bebek o memeden emmeyi reddeder daha yeni doğduğunda bile bu neden sonuç ilişkisini gösteriyorlar.

bi gün yeni doğum yapmış bir kadının bir memesi sütten tıkanmıştı bebek de ordan emmiyordu haliyle ama anne tıkandığının fatkında bile değildi o memeyi masajla eze eze açtım birden süt fışkırdı ve bebek lıkır lıkır emmeye başladı yani 5 aylık bebeklerin artık algıları açılıyor tabi bebeğine göre değişir bu durum ama denenmesinde zarar yoktu ama konu sahibi de bu yöntemle soğuyacağına inanmamış ben bu yöntemle başarılı olacağına inandığım için naçizane bi öneride bulundum:KK66:

Doktor tavsiyesini dinleyin. Bebek aglarsa da ortaligi da yiksa, dr normal diyorsa normaldir. Kafaniza gore is yapiyorsunuz bedelini agir odeyebilirsiniz. Bu arada ben olsam o kocadan bosanmasam bile intikam alirdim bir sekilde.

Arkadaşlar hepiniz haklısınız çok iyi anlıyorum. Kayınvalidem zaten bir hafta sonra gidiyor, faydası olacak biliyorum ama benim en büyük sıkıntım bebek ağlamasın diye öyle bi ruhuma işlemişler ki dünyanın sonu gibi geliyor. Bebeğim aç değil kilo alımı çok iyi, hatta mama vermek istediğimde zar zor biraz içiyor. Asıl sıkıntım meme dışında asla uyutamıyorum, sabah beşte uyandı. On dakika önce uyudu. Gözleri kıpkırmızıydı artık uyuduğunda. 4 aylık bi bebek nasıl beş saat uyanık kalabilir. Hangi anne bebeğinin beş saat ağlamasına dayanabilir. Ama canım yanıyor. O gün eşim doktora gösterme deyince neden göstermedim kendime çok çok çok kızıyorum, nasıl yaptım böyle bişey aklım almıyor ama artık her hafta doktordayım geç kalındığı İçin iyileşmiyor. Hatta kortizonlu kremler nedeniyle mastite çevirdi. Bebeğim Kolik olduğu İçin mamalar bağırsaklarını mahvediyor kıyamıyorum da anne sütü alsın diye uğraşıyorum. Bari uyku eğitimi vereyim dedim ama öyle olumsuz konuşuyorlar ki uyku eğitimi için haftalarca bebeğimi nasıl ağlatıcam. Böyle devam etsin desem can acısına ne kadar dayanıcam. Parmağımla sakinleştirmeyi de denedim direk diliyle itiyor. Ne yapacağımı bilememekten kendimi toparlayamıyorum.
Ilk bebegimde cok benzer seyler yasadim.. kayinvalidemle cok kavgalar ettik.. hala kirginliklarini yasiyoruz.. o donemde sacma sapan davrandik hepimiz..
Bu donem gecici bir donem ve birbirinize yardim ederek anlayis göstererek atlatmalisiniz.
2. Cocugum 4 aylik olana kadar gece yarisina kadar aglardi o kadar mutsuzdum ki dunyadan kopmustum.. 4 ay dolunca uyku egitimi vermeye basladim.. tam 1 haftada aksam 7-8 gibi uyuyup sabah 6 ya kadar uyuyan bir bebeğe döndü.. tabi gece 2 kere emiyor ama kalkmiyor.. emip tekrar yatiyordu.. öyle haftalarca aglamadi tam 10 günde yeni rutinine alisti.. uyudugu icin mutlu bir bebek oldu.. bende mutlu bir anne.. akşam 8 den sonra tamamen kendime ayırabildigim icin yorulmuyordum.. suan 9 aylik ve hala uyku rutinimiz devam ediyor..
Yalniz 10 gun boyunca biraz agladi reddetti.. zaman zaman cok pes etmek istedim ama esim cok destek oldu.. aglamasina üzülme bu onun iyiligi icin dedi.. cokta aglatmıyorduk her aglamaya basladiginde kucagima alip sakinlestirip tekrar yatiriyordum.. ilk 5 gün 2 saat suruyorsa 10 gün sonunda bu sure 15 20 dakika olmustu..
2 cocuklu annelik tecrubemde yaptigim en dogru sey..
Korkmayin once guzel bir planlayin..
Uzman birinden destek alabilirsiniz.. ben kitaptan yararlanmistim
Rutin olusturun..
Hergün atlamadan yapmaya calisin..
Biraz aglayacak elbet dayanin..
Sonu güzel olacak..

Son düzenleme:
X