İçki beyni küçültüyor

realist

Guru
Kayıtlı Üye
3 Aralık 2006
3.109
122
59
Yeni bir araştırma aşırı içkinin beyni küçülttüğünü ortaya koydu... İçki beyni küçültüyor
Yeni bir araştırma aşırı içkinin beyni küçülttüğünü ortaya koydu.

Bilimadamları yaşları 34 ile 88 arasında değişen ve haftalık alkol alma oranlarına göre kategorilere ayrılan bin 839 gönüllünün beynini elektronik aletlerle taradı.

Araştırmada düzenli olarak içki içenlerin ne kadar çok içki aldılarsa beyin hacimlerinin de o kadar küçüldüğü belirlendi.

Haftada 14 alkollü içecek tüketen bir kişinin, hiç içmeyene kıyasla beyin hacmininin yüzde 1.6 oranında küçüldüğü saptandı.

İçki içenler kategorileri arasında da bir kategoriden diğerine geçerken ortalama yüzde 0.25 sıçrama olduğu kaydedildi.

Gönüllüler 'hiç içmeyenler', 'eskiden içenler', 'az içenler' (haftada 1-7 içki arası), 'ortalama içenler' (8-14 içki arası), 'sıkı içiciler' (haftada 14 içkinin üzerinde) olmak üzere sınıflara ayrıldı.

Araştırma ekibine başkanlık yapan ABD Massachusetts'deki Wellesley Koleji'nden Carol Ann Paul, "Araştırma az miktarlarda alkol almanın kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını gösterdi. Ancak bu araştırma büyük alkol tüketimi ile beyin hacmi arasında bir ters orantı olduğunu ortaya koydu" dedi.

CNN Türk
 

ÇXIXTLENBXIXK

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2007
80
0
54
bende sevgilim niye terketti, benim gibi kızı bidaa nerden bulucak diye düşünüyodum.. şindi anlaşıldı beyin kalmamistir onda tatlicadiarzu

kuş beyinni girizekalı nolcek :dilcikar:

allah iyiliğini versin cadıcım benim , sabah sabah güldürdün beni :roflol:sırnaşık şey kesin beyni minnacık onun :roflol: