İdeal eş nasıl olmalı

Aleeyy

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Temmuz 2023
28
21
20
Merhaba kızlar , soru çok açık . İnsanlar kendisini evlenmeden önce az da olsa açık ediyor bence . Sağlıklı bir aile de büyümek bireyin en büyük şansı oluyor . Ben maalesef o şansı bulamadım o yüzden ani sinirlenmelerim bazen aşırı vurdumduymazlık gibi ruhsal bunalimlara yöneliyorum . İleride çocuğum olursa benim gibi ruh hallerine bürünmesini istemiyorum, onun için de iyi bir eş adayı secmek gerekiyor. Güçlü bir anne ,kimseye muhtaç olmadan çalışabilen bir anne olmayı çok isterim. Ama ileride ki çocukların baba yarası da olmasın . Belki bunları şuan düşünmem çok saçma fakat ciddi bir ilişkim var. Kendisi düzgün bir ailede çalışan anne-baba ile büyümüş . Tavırlarında tek eksisi üşengeçlik ve bazen bazı konularda aşırı ilgisiz olması . Onun dışında ekşi bir tarafini görmedim. Sizce dikkat etmem gereken noktalar var mı ? Ya da şunu gözünden sakin kaçırma ileride büyür dediğiniz , şu huyları varsa kaç vsvs. Yakın arkadaşlarımın ilişkilerinde ciddi problemler yaşıyorlar . Kavga esnasında küfürler, ağıza alınmayacak hakaretler ya da cok sevdiği için karşı tarafın görmezden geldiği ileride büyü sorunlara yol açacak fikirler vs. Ben de böyle miyim diye düşünüyorum belki aklımdan kaçan göremediğim şeyler vardır. Fikir belirten herkese de teşekkür ederim

Benim düşüncem kişi, ailesinin yanında nasılsa ileride size de öyle olacaktır. Mesela sinirliyken annesine, kardeşine telefonda bile olsa onlara karşı tavırları değişiyor mu, ses yükseltiyor mu gibi. Ailesinin yanında görebilme şansınız yoksa dışarıdaki insanlara karşı da tavrı önemli, en küçük örnek bir garsona davranışı veyahut hizmet sektöründe çalışan herhangi birine karşı.
Sokakta yürürken yardıma ihtiyacı birini görse yardım eder mi gibi gibi. Herşeyden önce merhametli olması en önemli özellik, anlayışlı ve yaşanılan kötü anıları defalarca önünüze tekrardan koymayan biridir bence ideal eş.

Üşengeçlik ve ilgisiz olması tamamen size bağlı bunu dert etmeyen bir yapıda iseniz sorun yok ama eğer içinizde ukte kalıyorsa evlilikte daha da gözünüze batabilir. Hele ki evliliğin ilk başları biraz yorucu olabiliyor, bir anda aynı hayata aynı eve adapte olabilmek bana zor gelmişti.
Zaman geçtikçe eşinize, evinize ve yeni hayatınıza alıştıkça herşey çok güzel bir hal alıyor.
Ama evliliğimin ilk başlarında ben neden evlendiğim dediğim zamanlar da oldu, çok küçük nedenlerden kavga ettiğimizde. Aslında ideal eş kişiden kişiye, beklentilere, karşınızdaki kişinin de beklentilerine göre oturtulan bir kavram.

-seni yeri gelince senden fazla düşünmesi
-ailesiyle arasının güzel olması, ailesine iyi davranması
-insanlara özellikle hizmet sektöründe çalışan kişilere kibar davranması, vicdanlı olması
-eğer bir şeye kırıldıysan, kızdıysan asla küs uyumana izin vermemesi
-senden bir şeyleri esirgememesi, eli açık olması
-kavga anında seni kırmamaya özen göstermesi
-prenseslik yapıp sen trip atınca üstüne triple cevap vermemesi
-sorumluluk sahibi olması, planlı olması, geleceği düşünerek yaşaması
-konuşabildiğin, saatler geçse de konuşurken susamayacağın kadar iletişiminden zevk aldığın birisi olması

bunların hepsi bir evlilik yapacaksan eğer partnerinde olması gereken temel özellikler bence.

Merhaba kızlar , soru çok açık . İnsanlar kendisini evlenmeden önce az da olsa açık ediyor bence . Sağlıklı bir aile de büyümek bireyin en büyük şansı oluyor . Ben maalesef o şansı bulamadım o yüzden ani sinirlenmelerim bazen aşırı vurdumduymazlık gibi ruhsal bunalimlara yöneliyorum . İleride çocuğum olursa benim gibi ruh hallerine bürünmesini istemiyorum, onun için de iyi bir eş adayı secmek gerekiyor. Güçlü bir anne ,kimseye muhtaç olmadan çalışabilen bir anne olmayı çok isterim. Ama ileride ki çocukların baba yarası da olmasın . Belki bunları şuan düşünmem çok saçma fakat ciddi bir ilişkim var. Kendisi düzgün bir ailede çalışan anne-baba ile büyümüş . Tavırlarında tek eksisi üşengeçlik ve bazen bazı konularda aşırı ilgisiz olması . Onun dışında ekşi bir tarafini görmedim. Sizce dikkat etmem gereken noktalar var mı ? Ya da şunu gözünden sakin kaçırma ileride büyür dediğiniz , şu huyları varsa kaç vsvs. Yakın arkadaşlarımın ilişkilerinde ciddi problemler yaşıyorlar . Kavga esnasında küfürler, ağıza alınmayacak hakaretler ya da cok sevdiği için karşı tarafın görmezden geldiği ileride büyü sorunlara yol açacak fikirler vs. Ben de böyle miyim diye düşünüyorum belki aklımdan kaçan göremediğim şeyler vardır. Fikir belirten herkese de teşekkür ederim
Önceki konuna bakarak söylüyorum kaç ilgisizlik umursamazsık bunların hepsi zaten başlı başına ayrılma sebebi senin gözünden kaçan bir şey yok her şeyin gayet farkındasın bence adam ara ara ayrılıp gezip bakıyor birini bulamazsa geri geliyor üzgünüm

Çocuğunuza karşı ailenizin size davrandigi gibi davranmak istemiyorsanız terapi alın.
Ben annem gibi olmayacağım diyip bunu destek almadan tek başınıza uzun vadede başarabilmek çok zordur.

Eski konularınızı okudum şimdi. Çok gençsiniz ve çok zor şeyler yaşamışsınız. Okulu bitirin, iş bulun, iyileşmeye çabalayın. Evlilik, çocuk mocuk en son gündeminiz bile olmasın en az 7-8 yıl.

Erkek, güçlü olarak boşuna yaratılmadı. (Fiziksel) zor işler bile olsa çalışmak için gayette işe yarayan bir özellik. Erkeğin Üşengeci ideal değildir.

İdeal eş var mı? Bence kimse ideal değil. Hepimizin kusurları var. Önemli olan vicdanlısını bulabilmek.

İlgi denince bu kişiye göre değişir. Örneğin eşim, sert mizaçlı birisi. Çiçek, çikolata bilmez. Ama ne bileyim kendisi sevmese bile ben ciğer seviyorum diye eşlik eder. Ev işlerini beceremez ama yapmaya çalışır. Şahane menemen yapar ve seviyorum diye çok kez kahvaltıyı o hazırlar. Süslü cümle kuramaz ama azcık durgun olsam çocuk gibi sever, sarılır ve sorar. Çok kez ev de yok ama sürekli nasılım merak eder.

Ben de çiçekler, süslü cümleler beklemiyorum. Çünkü farklı yolla ilgisini belli ediyor. Bu sebepten sizin isteklerinize ne derece karşılık verebiliyor bu önemli (daha çok manen)

Evlilik hiç öyle sipariş usulü olan bir şey değil ya ne desek boş bence.

En onemlisi saygili olmalisi bence sinirlendigi zaman saygisini koruyabiliyormu?
İkincisi merhametli olmasi yarin obur gun sevgisi biterse size nasil davranacak?
Ücüncüsü güclü olmasi siz calismasaniz bile ailenizi idare edebilirmi calismaktan gocunurmu?
Ve en onemlisi bu adamdan nasil baba olur ona bakmaniz gerekiyor.off liste uzayip giderde ideal es diye bisey varmi bilemedim

Ideal koca yoktur, herkesin beklentisi farklıdır. Üşengeçliğin dozuna bağlı. Bütün gün yatıp bi işe yaramayacaksa ciddi bir problemdir. İlgi kadınların temel ihtiyaçlarından biridir bence bi ilişkide, bu eksikse mutlu olmanız imkansız.

Aile yapısı, anne-babasının ilişkisi önemli bana göre. Çalışkan olması, evi geçindirebilecek sorumluluğa sahip olması çok önemli. Saygılı olması, küfür argo kullanmaması.

X