İkili tarama testi ve başıma gelenler

Black93

Kuş ölür, sen uçuşu hatırla..
Kayıtlı Üye
12 Ağustos 2020
4.074
5.454
Merhaba,
Ense kalınlığı 2,50 mm yi kaçıncı haftada ve boy kaçken almıştınız? Benim de 13+0, boy 74mm iken 2,5 mm çıktı ense kalınlığı. İkili test yaptırmadım ama doktor bilgisayardan sadece ölçümleri girerek 714 te 1 ihtimal down sendromu riskini söyledi.
Erkek olduğunu söyledi cinsiyetinin. Erkekte biraz daha kalın olabiliyormuş ama. Kan testi önerse de yaptırmadım. Şu an 13+6 yım ve 3 hafta sonra detaylı ultrasona girmek istiyorum. Sizde ense kalınlığı dışında hiçbir şey yok muydu?
Canım söylemeyi unutmuşum ekleyeyim. Boyu kaçtı hatırlamıyorum.. Benim bebeğimde 12. Haftasında ense kalınlığı çıkmıştı ki 13. Haftasında da aynı kalınlık vardı..benim bebeğimde erkekti.. Boyunu dediğim gibi hatırlamıyorum..

s_gofret

Dünyadan ziyade kafamın içinde yaşayan bir insanım
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2015
1.597
1.563
Bende ense kalınlığı harici hiçbirşey yoktu.. Hatta detaylı da bakılmıştı kalp, bağırsak, böbrek gibi organlarında hiçbir sıkıntısı yoktu.. Profesör doktor "bu bebeğin mi nifty testi trizomi 18 çıkmıştı" diye sormuştu.. Tabi görünürde bir sorun yoktu fakat maalesef gerçeği biliyorduk.. Hafta ilerleyince zaten ense kalınlığı falan da kalmamıştı ya da ona bakmıyorlardı daha bilmiyorum..

Ama sorunlu bebeklerde trizomi 18 gibi bir kromozom bozukluğu genelde 12. Haftada çoğu bulguyu verir ama bazen 20. Haftadan sonra kendini belli eden vakalarda var denildi bana.. Ki benim bebeğimde 18. Haftasına kadar hiçbir sorun yoktu.. Yaşasaydı 20. Haftadan sonra belli olacaktı çoğu sorunu 😞
:KK43:( geçmiş olsun:KK43:
Çok üzücü bir süreç. İhtimali bile üzücüyken yaşamak daha zordur:KK43:
Benim de şimdi sadece ense kalınlığı var. Doktor aslında kalın dememişti ama sonra üst sınır olduğunu öğrendim. Vazgeçmiştim testten ama yaptırmak daha iyi belki de.. hazırlıklı olup üzücü bir hamilelikle doğum yapmak mı yoksa sonrasında üzülmek mi bilmiyorum hangisi daha zor:KK43:

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 19-01-2022

Hamileliğimin 23. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 123 gün kaldı.

Bebeğinizin elleri ve bacakları tarafından yapılan hareketleri rahatca hissedebilirsiniz. Bu ilk hareketlere çabuklaşma denir. Ultrason görüntülemesi hariç, hamile annelerin bebekleri ile direk iletişim kurdukları ilk etkileşimleri budur. Bu günlerde babalar da bebeğin hareketlerini gözlemleyebilir ve hissedebilirler.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 550 gr. - Yaklaşık boyu : 27.8 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

Black93

Kuş ölür, sen uçuşu hatırla..
Kayıtlı Üye
12 Ağustos 2020
4.074
5.454
:KK43:( geçmiş olsun:KK43:
Çok üzücü bir süreç. İhtimali bile üzücüyken yaşamak daha zordur:KK43:
Benim de şimdi sadece ense kalınlığı var. Doktor aslında kalın dememişti ama sonra üst sınır olduğunu öğrendim. Vazgeçmiştim testten ama yaptırmak daha iyi belki de.. hazırlıklı olup üzücü bir hamilelikle doğum yapmak mı yoksa sonrasında üzülmek mi bilmiyorum hangisi daha zor:KK43:
Üzğleceğinizi nerden biliyorsunuz ki.. Hemen umutsuz olmayın.. Allahın izniyle birşey olmaz inşallah.. Siz ikili test de yaptırmamışsınız.. Dolayısıyla şuan riskli bir test sonucunuz da yok.. O yüzden bence bu eziyeti yapmayın kendinize..

Ben olsam bu belirsizlikten kurtulmak için hemen test yaptırırdım.. Belki de boşuna canınız sıkılmış olacak.. Testiniz iyi çıkacak..

s_gofret

Kayıtlı Üye
2 Ocak 2015
1.597
1.563
Üzğleceğinizi nerden biliyorsunuz ki.. Hemen umutsuz olmayın.. Allahın izniyle birşey olmaz inşallah.. Siz ikili test de yaptırmamışsınız.. Dolayısıyla şuan riskli bir test sonucunuz da yok.. O yüzden bence bu eziyeti yapmayın kendinize..

Ben olsam bu belirsizlikten kurtulmak için hemen test yaptırırdım.. Belki de boşuna canınız sıkılmış olacak.. Testiniz iyi çıkacak..
Olumsuz bir sonuç çıkarsa ihtimallerini düşünerek söyledim. Tabii haklısınız. İnşallah sağlıklıdır🙏🏼 Sağlıklı olduğuna da inanıyorum ama o ihtimal de içten içe korkutuyor:KK43:
Bayramdan sonra tekrar bir detaylı ultrasona gidebilirim. Çoğu kişi 16-18. Haftalarda daha net olur diyor. Onu da bekleyebilirim. Sonrasında artık yine aynı ihtimal devam ederse yaptırabilirim.
Bazen hemen yaptıracağım diye karar veriyorum bazen de yaptırmak istemiyorum. Bunun bile kararını vermek zor.

Bebeğinizin elleri ve bacakları tarafından yapılan hareketleri rahatca hissedebilirsiniz. Bu ilk hareketlere çabuklaşma denir. Ultrason görüntülemesi hariç, hamile annelerin bebekleri ile direk iletişim kurdukları ilk etkileşimleri budur. Bu günlerde babalar da bebeğin hareketlerini gözlemleyebilir ve hissedebilirler.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 550 gr. - Yaklaşık boyu : 27.8 cm. (Baştan Topuğa)

Zzzzz00

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
19 Temmuz 2021
19
2
25
En iyisini yapmışsınız.. Tercihiniz gebelik sonlandırmak ya da devam etmek her ne olursa olsun insan önünü görmek istiyor..Belirsizlik gerçekten zor ve yıpratıcı.. Ben de yaptırdım, sonucum maalesef kötü geldi, gebelik sonlandırma gibi bir düşüncem yoktu ama kötü bir sürprizle karşılaşmak bana daha da ağır gelecekti.. Sonuç olarak çok yıprandım ama en azından başıma gelecek olası seneryoları biliyordum.. Bebeğimi kaybettim ama sürpriz bir kayıp değildi..

Rabbim kimseye bunu yaşatmasın.. Herkese sağlıklı evlatlar nasip etsin inşallah..

Umarım sizinde sonucunuz negatif çıkar da sağ salim, sağlıkla alırsınız kucağınıza yavrunuzu.. Şu durumda dua edip beklemekten başka çare yok..

Buradan bana da haber veririr misiniz..?? Güzel haberlerinizi bekliyorum inşallah..
İnşallah size güzel haberler vermeyi o kadar çok istiyorum ki.... 🥺
Hiç umudum yok benimkendimi hazırladım simdiden😭

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 20-01-2022

Bebeğimi kucağıma almama 124 gün kaldı.

Bebeğiniz önümüzdeki 4 hafta içinde önemli ağırlık kazanacaktır. Önümüzdeki hafta ve aylarda, bazı anne babalar bebeğini işitsel uyarı göndermek için (annenin karnına kulaklık dayamak, rahme doğru megafon ile konuşmak gibi) yoğun bir çaba içine gireceklerdir. Bu bebeğinize zarar vermez ama bir faydasıda olmaz. Sadece siz ara ara bebeğinizle konuşabilirsiniz. Bebeğiniz antikorları üretmeye başladı. Bebeğinizin başından poposuna kadar olan mesafe yaklaşık olarak 20 cm civarında. Ağırlığı yarım kiloya yaklaştı.

Zzzzz00

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
19 Temmuz 2021
19
2
25

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 20-01-2022

Bebeğimi kucağıma almama 124 gün kaldı.

Bebeğiniz önümüzdeki 4 hafta içinde önemli ağırlık kazanacaktır. Önümüzdeki hafta ve aylarda, bazı anne babalar bebeğini işitsel uyarı göndermek için (annenin karnına kulaklık dayamak, rahme doğru megafon ile konuşmak gibi) yoğun bir çaba içine gireceklerdir. Bu bebeğinize zarar vermez ama bir faydasıda olmaz. Sadece siz ara ara bebeğinizle konuşabilirsiniz. Bebeğiniz antikorları üretmeye başladı. Bebeğinizin başından poposuna kadar olan mesafe yaklaşık olarak 20 cm civarında. Ağırlığı yarım kiloya yaklaştı.

-mathilda-

Üye
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2021
285
133
30
Arkadaşlar çok şükür fetal DNA test sonucu negatif geldi. İkili testi 14. Haftanın sonunda yaptırdığım İçin büyük ihtimalle risk yüksek çıkmıştı. Bence sizlerin sonuçları da negatif gelecek hiç üzülmeyin boşyere haftalardır mahvoldum. Bir daha gebe kalırsam asla hiçbir test yaptırmayacağım sadece ayrıntılı ultrasona gireceğim boş yere insanı strese sokuyorlar.

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 31-12-2021

Hamileliğimin 26. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 104 gün kaldı.

Bebeğinizin açılmaya başlayan burun delikleri, periyodik nefes alıp verme kas hareketleri yaparak doğumdan sonra nefes almaya hazırlanıyor. Bu nefes alıp verme hareketleri akciğerin gelişimini teşvik eder ve ultrason görüntülenmesinde tespit edilebilir. Bebeğinizin başından poposuna kadar olan mesafe yaklaşık 23 cm civarında ve bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 700-800 gr. civarında.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 820 gr. - Yaklaşık boyu : 35.6 cm. (Baştan Topuğa)

s_gofret

Kayıtlı Üye
2 Ocak 2015
1.597
1.563
Arkadaşlar çok şükür fetal DNA test sonucu negatif geldi. İkili testi 14. Haftanın sonunda yaptırdığım İçin büyük ihtimalle risk yüksek çıkmıştı. Bence sizlerin sonuçları da negatif gelecek hiç üzülmeyin boşyere haftalardır mahvoldum. Bir daha gebe kalırsam asla hiçbir test yaptırmayacağım sadece ayrıntılı ultrasona gireceğim boş yere insanı strese sokuyorlar.
Çok şükür🥰 Artık rahat rahat hamileliğinizin tadını çıkarırsınız inşallah🙏🏼

-mathilda-

Üye
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2021
285
133
30
Çok şükür🥰 Artık rahat rahat hamileliğinizin tadını çıkarırsınız inşallah🙏🏼
Çok teşekkür ederim arkadaşım 🥰 2 hafta boyunca ne korktum sormayın😔 Allahım güzel haber bekleyen herkese nasip etsin inşallah 😇

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 31-12-2021

Hamileliğimin 26. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 104 gün kaldı.

Bebeğinizin açılmaya başlayan burun delikleri, periyodik nefes alıp verme kas hareketleri yaparak doğumdan sonra nefes almaya hazırlanıyor. Bu nefes alıp verme hareketleri akciğerin gelişimini teşvik eder ve ultrason görüntülenmesinde tespit edilebilir. Bebeğinizin başından poposuna kadar olan mesafe yaklaşık 23 cm civarında ve bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 700-800 gr. civarında.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 820 gr. - Yaklaşık boyu : 35.6 cm. (Baştan Topuğa)