İkili test ve ense kalınlığı

alindalin

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
9 Kasım 2010
2.051
1.031
35
Merhaba arkadaşlar
Bugün doktor kontrolünde doktorun davranışları beni biraz tedirgin etti. Belki de ben kuruntu yaptım bilemiyorum.
14 haftalık hamileyim. Cinsiyet görmeye çalıştı ama bebek kendini gizledi tam emin olmamakla birlikte erkek gibi görünüyor dedi. Ultrasonda biraz ölçüm vs yaparken eşim çok dikkatli incelediğini söylüyor. Asistanı 2’li test mi diye sordu, biraz bekle dedi. Sonra daha detaylı inceledi ve şimdi gel biraz konuşalım dedi. Bu haftalarda ikili testin yapıldığını, sebebin down sendromlu olup olmama ihtimalinin belirlenmesi olduğunu söyledi. Ben size yaptırın diyemem ve anormal bir şey gördüğüm için söylemiyorum. Ama genelde yaptırılmasını öneriyorum dedi. Kan verdik ve sonucu iki hafta sonra öğreneceğiz.

Ayrıca bir de detaylı ultrason yapacağını söyledi 2 hafta sonrası için. Normalde ayrıntılı ultrason ücretli diye biliyordum. Sağlık sigortam karşılamıyordu hatta. Doktor yine de tercihe bırakmayıp direkt yapacağım diyince daha da tedirgin oldum. Normalde ücretli bir şey tercihe sunulur çünkü. Sonra hastaneyi arayıp bu ücretin muayene ücreti içinde olduğunu öğrendim ama yine de korkuyorum işte.

Netten çok baktım ama ultrasonda yazan terimlerle ense kalınlığı arasında bir bağlantı kuramadım. Şimdi ultrason fotoğraflarını da ekliyorum. Bilgisi olanlar yorumlayabilir mi acaba? Şimdiden teşekkürler.

Eklentiler

• 44B523AF-2A35-40BA-816B-DDD18B9336D3.jpeg
    44B523AF-2A35-40BA-816B-DDD18B9336D3.jpeg
    78,3 KB · Görüntüleme: 759
  • 06BA3BC7-157D-4662-8D27-CFFFBF88D046.jpeg
    06BA3BC7-157D-4662-8D27-CFFFBF88D046.jpeg
    114,5 KB · Görüntüleme: 774
Son düzenleyen: Moderatör:
bnim hatırladığım kadarıyla dr ense kalınlığı vb ölçümleri kaydettiği bir form oluyor, kan sonuçlarınızla o form birlikte değerlendiriliyor. ikili test rutinde önerilen bir test. dr un hangi tavrı sizi tedirgin etti acaba? anlattıklarınız bana rutin bir kontrol gibi açıkcası. inşallah sonuçlar da içinizi ferahlatacak şekilde olur. sağlıcakla büyüsün bebeğiniz

Herkese yapılıyor merak etmeyin hem yaptırmışsınız sonuçlar çıksın duruma bakılır 🌸 stres bebek için iyi değil sakin olmanızda fayda var 😇

Benim doktorum ölçüler güzel down belirtisi yok ama yinede ikili test yapalım dedi bence rutin bir hareket sadece sizin doktorunuz biraz temkinli yaklaşmış o da onun kişiliğidir olabilir eve gidince kendi ultrasonumdaki ense kalınlığına bakar size yazarım belki biraz kalın gelmiştir ona ama genetik de kalınlık olabiliyor hemen telaşlanmayın

Benim doktorum ölçüler güzel down belirtisi yok ama yinede ikili test yapalım dedi bence rutin bir hareket sadece sizin doktorunuz biraz temkinli yaklaşmış o da onun kişiliğidir olabilir eve gidince kendi ultrasonumdaki ense kalınlığına bakar size yazarım belki biraz kalın gelmiştir ona ama genetik de kalınlık olabiliyor hemen telaşlanmayın
Benim attığım görüntülerde hangisi ense kalınlığı ölçüsü acaba. İnternetten araştırdım ama emin olamadım. Umarım söylediğiniz gibidir🙏

Merhaba arkadaşlar
Bugün doktor kontrolünde doktorun davranışları beni biraz tedirgin etti. Belki de ben kuruntu yaptım bilemiyorum.
14 haftalık hamileyim. Cinsiyet görmeye çalıştı ama bebek kendini gizledi tam emin olmamakla birlikte erkek gibi görünüyor dedi. Ultrasonda biraz ölçüm vs yaparken eşim çok dikkatli incelediğini söylüyor. Asistanı 2’li test mi diye sordu, biraz bekle dedi. Sonra daha detaylı inceledi ve şimdi gel biraz konuşalım dedi. Bu haftalarda ikili testin yapıldığını, sebebin down sendromlu olup olmama ihtimalinin belirlenmesi olduğunu söyledi. Ben size yaptırın diyemem ve anormal bir şey gördüğüm için söylemiyorum. Ama genelde yaptırılmasını öneriyorum dedi. Kan verdik ve sonucu iki hafta sonra öğreneceğiz.

aslında herkese yapılıyor diye biliyorum ama ne bileyim içime bir korku düştü. Netten çok baktım ama ultrasonda yazan terimlerle ense kalınlığı arasında bir bağlantı kuramadım. Şimdi ultrason fotoğraflarını da ekliyorum. Bilgisi olanlar yorumlayabilir mi acaba? Şimdiden teşekkürler.
Buna benzer bi şeyi ben de soracaktım. Bugün gittim doktora ve 10+3 dedi bana. Haftaya ikili test yapılacak ama karar sizin dedi. Down sendromu kısmını bana da söyledi. Nerdeyse aynı şeyleri soylemis bana da. O yüzden karamsar olma bence. Benim de aynı test haftaya yapılacak.

bnim hatırladığım kadarıyla dr ense kalınlığı vb ölçümleri kaydettiği bir form oluyor, kan sonuçlarınızla o form birlikte değerlendiriliyor. ikili test rutinde önerilen bir test. dr un hangi tavrı sizi tedirgin etti acaba? anlattıklarınız bana rutin bir kontrol gibi açıkcası. inşallah sonuçlar da içinizi ferahlatacak şekilde olur. sağlıcakla büyüsün bebeğiniz
Bilmiyorum eşim tedirgin olunca ben de stres yaptım. Çok inceledi sonra ikili test istedi diyince acaba sorun mu var diye düşündük. Bir de 32 yaşındayım bunun da etkisi olabilir tabi.

Bilmiyorum eşim tedirgin olunca ben de stres yaptım. Çok inceledi sonra ikili test istedi diyince acaba sorun mu var diye düşündük. Bir de 32 yaşındayım bunun da etkisi olabilir tabi.
Eşine şöyle söyle , benim doktor o kadar inceledi kiiiiiii kaç kez git gez yine gel dedi çocuğu o kadar enine boyuna ölçtü kağıda yazıp kanimla yolladı ...şimdi içeride gazlı bir oğlan yatıyor 🤦

Korkma onu yapmak ve iyice ölçmek zorundalar 👍

Ne güzel incelemiş işte vakit ayırmış herkese yapılıyor merak etme 💙 yaşında da bir şey yok... Ah sen neden adını bile bahtsızlık abidesi yaparak kötü şeyleri üstüne çekiyorsun ki arkadaşım... Ne güzel bebişin var sağlıkla doğar inşallah 🤲🏻😇

Bu arada şimdi baktım senin için köşede 0.17 cm yazıyor ya ölçü o ense kalınlığını ölçmüş ve internetten de baktım 3 mm altı olması yetiyor senin 1.7 mm yani gayet iyi içini ferah tut 💙

Orda cm cinsinde yazan yeri mm olarak düşünmek gerek yani sizin ki 1.7mm bizimde 0.9mm çıktı benimki 2.5-3 altı olması normal olduğunu gösterir 🤗
Benim attığım görüntülerde hangisi ense kalınlığı ölçüsü acaba. İnternetten araştırdım ama emin olamadım. Umarım söylediğiniz gibidir🙏

Ne güzel incelemiş işte vakit ayırmış herkese yapılıyor merak etme 💙 yaşında da bir şey yok... Ah sen neden adını bile bahtsızlık abidesi yaparak kötü şeyleri üstüne çekiyorsun ki arkadaşım... Ne güzel bebişin var sağlıkla doğar inşallah 🤲🏻😇

Konuyu açarken bir detayı unutmuşum. Doktor bir de 2 hafta sonrası için detaylı ultrason yapacağını söyledi. Sonradan konuya da ekledim aslında o kısmı. Beni tedirgin eden biraz da bu oldu.

Orda cm cinsinde yazan yeri mm olarak düşünmek gerek yani sizin ki 1.7mm bizimde 0.9mm çıktı benimki 2.5-3 altı olması normal olduğunu gösterir 🤗

iki hafta sonrası için detaylı ultrason da yapacağını söyledi bu da normal mi 🥺

iki hafta sonrası için detaylı ultrason da yapacağını söyledi bu da normal mi 🥺
Evet normal bizimde yapılacak ama bizim doktor 1 ay sonra gel cinsiyeti de söyleriz birlikte olur dedi☺️ bu arada sizin bebişi erkeğe benzettim söylemeden geçmeyeyim 🥲

Evet normal bizimde yapılacak ama bizim doktor 1 ay sonra gel cinsiyeti de söyleriz birlikte olur dedi☺️ bu arada sizin bebişi erkeğe benzettim söylemeden geçmeyeyim 🥲

o kadar panik yaptım ki her şeyi yanlış anlatmışım galiba. 2 hafta sonra kan testi (ikili tarama) sonucunu göstermek ve cinsiyeti öğrenmek için çağırdı. Ama büyük ihtimalle iki hafta sonra geldiğinizde size cinsiyet erkek diyeceğim dedi. Yani sizinki doğru tahmin :) nasıl tahmin ettiniz?
Detaylı ultrason için 1 ay sonra çağırdı yani bebek 18 haftalık olduğunda.

ben 33 yaşında doğum yaptım evet test sonucunda yaşınızın eklendiği bölümde riskiniz yüksek çıkacak bir de yaşınızı dahil etmeden hesaplanan risk var, buna odaklanın ve korkmayın:) ikili test rutin gibi istenmesinden dolayı korkmayın. ben kendi rızamla dörtlü testte yaptırdım mesela. ikili normal çıkmıştı, dörtlü de nomal çıktı. bebem de yanımda şarkı söylüyo şu an :KK54:

daha da detaylı nieleyecek ve bu hem normal hem de iyi bir durum, endişelenmeyin. 12-14 haftalarda ve 20-24 haftalarda detaylı ultrasn gireceksiniz. benim bıdık detaylıda bir türlü pozisyon vermediği için 4 hafta gittim. didik didik ölçüyorlar çok çok normal.

yaşınızdan dolayı bik bik eden akraba/tanıdık olursa da :sopa: annelerin önemli bir kısmı 30+ artık

ben 33 yaşında doğum yaptım evet test sonucunda yaşınızın eklendiği bölümde riskiniz yüksek çıkacak bir de yaşınızı dahil etmeden hesaplanan risk var, buna odaklanın ve korkmayın:) ikili test rutin gibi istenmesinden dolayı korkmayın. ben kendi rızamla dörtlü testte yaptırdım mesela. ikili normal çıkmıştı, dörtlü de nomal çıktı. bebem de yanımda şarkı söylüyo şu an :KK54:

daha da detaylı nieleyecek ve bu hem normal hem de iyi bir durum, endişelenmeyin. 12-14 haftalarda ve 20-24 haftalarda detaylı ultrasn gireceksiniz. benim bıdık detaylıda bir türlü pozisyon vermediği için 4 hafta gittim. didik didik ölçüyorlar çok çok normal.

yaşınızdan dolayı bik bik eden akraba/tanıdık olursa da :sopa: annelerin önemli bir kısmı 30+ artık

yaa çok teşekkür ederim😍 içim biraz daha rahatladı. İnşallah ben de sizin gibi sağlıklı bir şekilde kucağıma alırım. Size de yavrunuzla sağlıklı uzun ömürler dilerim🙏

X