İKİLİ TESTTE ORTA RİSK

skkck

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
17 Temmuz 2023
25
3
26
1/377 çıktı ikili test sonucum hoca orta risk dedi, ultrasonda ense kalınlığı herşeyi iyi dedi ben anlamadım yaşayan var mı ?

1/377 çıktı ikili test sonucum hoca orta risk dedi, ultrasonda ense kalınlığı herşeyi iyi dedi ben anlamadım yaşayan var mı ?
çok inanmayın bence benm yeğenime de o kadar şey dediler çocuk sapasağlam doğdu. tanı testi değil sadece risk hesaplıyorlar o da %100 doğru değil. Devlette oluyor bu yanlış hesaplamalar genelde siz özelde mi devlette mi yaptırdınız?

Benimde orta seviye risk çıkmıştı ama yaşım 35 muhtemelen o yüzden demişti doktorum. İçim rahat etsin diye fetal DNA testi yaptırdım sonuç temiz

çok inanmayın bence benm yeğenime de o kadar şey dediler çocuk sapasağlam doğdu. tanı testi değil sadece risk hesaplıyorlar o da %100 doğru değil. Devlette oluyor bu yanlış hesaplamalar genelde siz özelde mi devlette mi yaptırdınız?
Özel perinatoloji de yaptım detaylıca baktı ultrasonda çok şükür herşeyi normal dedi kan aldı orta risk yazmış rapora başka test yapıp da kafamı da bulandırmak istemiyorum açıkçası

Gebelik sonlandırma düşünceniz yoksa başka test yaptırmayın.

Yok çok şükür 🙏 keşke ikili de yaptırmasaydım hep kafa karışıklığı
Downlu bebeklerin yüzde onu hiç bir belirti vermez demişti bana perinataloğum. Ben ikili yaptırmadım. Çünkü ben en ağır engel de olsa gebelik sonlandırma düşünmüyodum. 3lüyü devlette bi doktor illa yapmak istedi yaptırdım. Risk de 900lü sayılardaydi. Ayrıntılıda her şey iyiydi 22. Haftada. Istersen yaptır başka testler dedi. Hayır gebelik sonlandırma düşüncem yok dedim. Downluysa da başımın tacıydı. Diğer sendromlar zaten başka problemler de veriyo normal ultrasonda da gözüküyodu.

Bende yuksek risk cikmisti ense kalinligi biraz fazla ölçüldü. Sonuc bebegim 14 aylik ve cok sukur hic birsey yok

Downlu bebeklerin yüzde onu hiç bir belirti vermez demişti bana perinataloğum. Ben ikili yaptırmadım. Çünkü ben en ağır engel de olsa gebelik sonlandırma düşünmüyodum. 3lüyü devlette bi doktor illa yapmak istedi yaptırdım. Risk de 900lü sayılardaydi. Ayrıntılıda her şey iyiydi 22. Haftada. Istersen yaptır başka testler dedi. Hayır gebelik sonlandırma düşüncem yok dedim. Downluysa da başımın tacıydı. Diğer sendromlar zaten başka problemler de veriyo normal ultrasonda da gözüküyodu.
Benim anlamadığım ultrasonda baktı ense kalınlığı burun göz herşey normal dedi kanda başka çıktı, benim de kabulüm fetal dna yaptır ya da karnından sıvı aldır felan dediler yaptırmayacağım hiç birini detaylı da da down sendromu olduğu anlaşılıyor mu

Benim anlamadığım ultrasonda baktı ense kalınlığı burun göz herşey normal dedi kanda başka çıktı, benim de kabulüm fetal dna yaptır ya da karnından sıvı aldır felan dediler yaptırmayacağım hiç birini detaylı da da down sendromu olduğu anlaşılıyor mu
Anlaşılmıyor işte benim hiç problem yoktu bana bunu dedi deoktor. Yüzde onu hiç belirti vermez doğunca anlaşılır dedi.

Anlaşılmıyor işte benim hiç problem yoktu bana bunu dedi deoktor. Yüzde onu hiç belirti vermez doğunca anlaşılır dedi.
Anladım raporum neye göre orta risk çıktı merak ediyorum herkes de fetal dna önermiş onu da yaptırmayacağım

Anladım raporum neye göre orta risk çıktı merak ediyorum herkes de fetal dna önermiş onu da yaptırmayacağım
Yani sendromluysa gebelik sonlandıracaksanız yaptırın. Ama ben de yaptırmadım. Ağır bir sendrom durumunda zaten doktorlar amniyosenteze direkt yönlendiriyolar önermekten ziyade.

Merhaba arkadaşlar benim de biyokimyasal riskim 1/118 çıktı yüksek risk dediler yani bu benim yaşımda benim kan değerlerimde doğum yapan 118 kişiden birinde çıkıyor demekmiş bebekte kesin bir şey olduğu anlamına da gelmiyomuş fetal dna önerdiler yaptırsam mı bilemedim

Ultrasonda anlaşılmıyor tarama testleri de tanı değil, adı üstünde tarama. ihtimali, riski söylüyor o kadar. en kesin sonucu amniyosentez veriyor. Fetal dna'da bile yanılma payı ve testin hatalı olması durumu var. Ama amniyosentez de biraz riskli bir işlem. Ya hiiiç taramaya ona buna bulaşmayacaksın 9 ay sonra göreceksin yavruyu, ya da ne varsa yaptiracaksin ona göre kendini hazirlayacaksin

X