ikizlerimizin beslenmesi ve ek gıdaya geçiş bilgileri tarifler :))

WomenLove

bir Aşk Krallığı
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
23 Ağustos 2007
24.020
122
merhaba arkadaşlar biz ikiz anneleri genelede bebeklerimze anne sütü az verebiliyoruz yada mama takviyeli gidiyoruz.....

ben bebeklerime sadece 1 ay anne sütü ile besleyebildim sonrasında 2,5 aya kadar aptamille devam ettim madden yükü fazla geldiğinden bebelaca geçtim
doktorumuzda bende bebeklerimi gözlemlerdik...gelişimlerinde ve sindirimde hiç sorun yaşamadık...üstelik kakalarını çok daha rahat yapar oldular kabızlık problemi oluyordu
aptamilde.....ilk doğduklarında aptamil paramatüre ile başlamıştık....
şimdi hala bebelacla devam ediyoruz....

bebeklerim ilk 20 gün yani 3 kiloyu geçene kadar pramatüre bebek maması yediler sonra yetmedi....3 saatte bir 30 cc yedik 3 kiloyu geçince 20 günden sonra 60 çıktık 2 saatte bir besliyordum...tabi gece gündüz helak oluyordum biri bitiyor biri başlıyor benim bir oğlumda yeme problemi vardı yemiyor yada 30 cc mamayı 1 saatte yerdi çok zorlandım taki 2,5 3 aya yaklasana kadar 3 aylıkken 120 cc yiyolardu .....doktorum fazla bulmuştuu
o yüzden 3 saatte bir 120 ver daha fazla verme dedi....4 ay bitiminde ek gıdaya geçtik...biz sadece mama ile besleniyoruz çünki....

ilk etap olara kavonoz meyve püreleri oldu ......3 gün aynı meyveyi yedirdim alerjisi varmı yokmu ona baktım.....bebeklerim ilk etapda bir kavonozu yedi heeee hemen hepsini yemediler tükürdüler ....az yediler doktorum zorlama dedi yediği kadar o kavonozlar buzdolabında 48 saat kalabiliyor bazen bir kavonozu 3 gün yedirdiğim oldu ama şimdi bir kavonozu yiyolar alıştılar...en çok havuç seviyolar .....birde muahllebi dedi doktorumuz
ben bebelacın sütlü pirinçlisini aldım çok sevdiler.....meyve olarak organik olanları tercih ediyorum ama bebelacda alıyorum acıkcası markalara takılırsak masraf çok oluyor..
şimdilerde karışık gidiyor.....aksam yatmadan muhallebi veriyorum...
ben 4.aydan itibaren yenilebilen herşeyi verdim ama mesela sütlaç,meyve suyu ,hazır muahllebiler hepsini verdim yediler çok şükür.......

şimdi ise sebze çorbasına geçtik 8 eylülde 5 ayımız bitiyor yoğurt yapacam bir iki denedim yediler.....

tarifleri sizlerle paylaşacağım kızlar evimde tarifler....

bu arada beslenme şekliii

sabah kalkınca mamalrını veriyorum emzirenler emzirebilir ilk olarak sütleri yani
daha sonrada saat 10-11 arası meyvelerini veriyordum meyve ara öğün ama

sonra tekrar mama ile devam ediyorum benim bebeklerim erken uyuyolar o yüzden aksam 5 gibi muhallebilerini veriyorum uykus olan bebek kaşıkla yemiyor ağlıyor sürekli
şimdi ise bebelac gece irmikli mısırlı sütlü muhallebisini aldım biberonlada içilmesi için bir tarifi var ....onıu yaptım 220 cc kadr yediler daha tok tutuyor diyolar ama benimkiler için öle olmuyor...............

kızlarr ben meyve pürelerini kendim yaptım bugünde doktoruma anlattım olur dedi yap dedi
masrafınız çok dedi.....
tarifi vereyim meyveniz biterse dışarı çıkamazsanız bunu yapabilirsiniz

bir tenecere ilk önce 1 bardak içme suyunu koyun kaynama dursun
günümüz meyvesi neyse onu yapın ,ben ,iki şeftali iki armudu küp küp doğradım tabi önce kabukları soyuldu önce kaynayan suya armutu attım(isterseniz armutu rendeleyin daha çabuk haşlanır)armut önden haşlandı sonrada şeftaliyi attım şeftaliyi attıktan sonra tam 5 dk.pişirdim....sonra haşlanmışmı diye kontrol ettimmm......sonra blendırdan geçirdim
bu arada suyunu dökmeyin kızlar suyun içinde blendırdan geçirin
soğumaya bırakın .......ılıkken tekrar ateşe koyun içine pirinçununu yavaş yavaş ilave edin akışkan oluncaya kadar devam edin ...koyu püre gibi olunca kapatın soğdukdan sonra hazır meyve kavonozlarını atmadıysanız ona koyun ağzını kapatın dolapda 48 saat saklayabiliyoruz....ben bu meyvelerin içine limon sıktım pekmez koydum vitamin olsun diyee...........doktorum olur dedi.....böyle işte kızlar çorbaların ve yoğurdun tariflerini beslenme şeklini yazacam :1hug:Şeniz:enbuyukkk:

canımm bende bi mama firmasının kitabı var orda bi kaç tarif var belki işine yarar paylaşıyım dedim:))

MUHALLEBı(4-6 aydan itibaren)
200 ml su
2 tatlı kaşığı pirinç unu
6 ölçek devam sütü(hangi maarkayı kullanıyorsanız)

200 ml suyu 2 tatlı kaşığı pirinç unu il4 pişirin. ılıklaşınca 6 ölçek devam sütü ilave ederk karıştırın.
afiyet olsun kuzularaa:icecream:

canım teşekürler bende beslenme konusunda çok tereddütlüyüm benimkiler hala 90 cc yiyorlar 120 yemediler benimkiler şu an 5 kilolar sanırım bunlar için erken ayın 20sinde bu ayki kontrolümüz bakalım doktorumuz ne e diyecek

bende kızıma bol bol sebze çorbaları hazırlardım. piriçli,irmikli,bulgurlu muhakkak indireceğim zaman fınfık büyüklüğünde tereyağı atardım içine.... özellikle brokoli çok faydalı diye duymuştum. ama ben önüme ne gelirse havuç,fasülye,ıspanak her türlü sebzeden yapardım...

sabahlarıda yumurta sarısı,peynir,muz,pekmez,cicibebe,ılık suyla ıslatıp çatalla ezip yedirirdim....

oo kayra senın kızın masallah yernmış...............valla hayatta en zor seylerden bırı yemeyen cocuk...........ben cok sıkıntı cektım asla yemezduı neler yapardım bıraz verım cıkarırdı............çok zor yanı kımısı ay sen yedıremıyosun bak ben verım nasıl yer fılan dıye cok akıl verır ama yemeynı asla yedıremezsınız sımdı bıle öle ............ıftarda corbayı yalvar yakar ıcırttıyoz...........yok dedımı asla yemez tadına bıle bakmaz...............ama enzaından sevdıklerını yıyo................ınş yenoı gelenler benı öle uzmez..................................sızlere kolay gelsın yedırın valla ..................

hele muz cok faydalı oğlum asla yemedı ve hala yemez...............ınternette cok guzel tarıfler var........deneyın

wavy ciğim tarif için çok sağol şuan 4-6 aya kadar olan zamanda sadece pirinç unu ile yapılan mamayı istemiyor doktoralar hazır pirinçlerde daha çok vitamin varmışş benim doktorum esnek markada serbest bırakıyorrr

dırım sutun nasıl ............emzırıyosun dımı..........azda olsa mutlaka ver............ya bakalım bız napcaz...............sagarız heralde kendumuzu..........sagma aletın varmı memnunmusun ................

dırım sutun nasıl ............emzırıyosun dımı..........azda olsa mutlaka ver............ya bakalım bız napcaz...............sagarız heralde kendumuzu..........sagma aletın varmı memnunmusun ................

aplammmmmmm yarama tuz bastınnnnmafoldumben:çok üzgünüm:

ben ilk bir ay mama takviyeli verebildim küçük olduklarından ve sarılık olduğundan sağarak verdim ....sonra yasadığım sıkıntılarrr bitirdiiii

neyse bu konuyu kapatalım zamanında çok üzerime gelindiii

sağma aleti arkadaşım vermiştii medala çokda iyi sütümü onla getirdim ben doğumdan sonra gelmemiştii:a015:

kızlarr benim oğlum 4 saatte 1 150cc yiyiyo sıkıyosa verme valla ortalığı talan ediyo ama kızım zor zahmet 4 saatte bazen 5 buluyo 120cc yi zor bitiriyo napcaz bilmem biri iştahlı biri iştahsız umarım ek gıdalarda aynı problemi yaşamayız biz bugün tam 3 ayı doldurduk şimdi ben bu ay ssonundamı başlıycam yoksa 4 ay bitimindemi başlıcam ek gıdalara drumuz 5 ylık diyo ama ben erken başlamak istiyorum ne diyosunuz?

dırımcım saglık ols ya..............cok da muhım degıl bence ........varsa ıyı ama yoksa cok muhım degıl.............mesela annem benı hıç emzırememış hastsaymış ............ne oldu cok şukur rahatsızlığım yok.............yoksa ne yapcan................saglıkla buyusunler annesı .........sevgı en guzel besın................onunla doyur sende.....................

bebışko mınık mınık olçulerde baslayabılırsın.................sonra olçuyu artırırsın..............hem tadlarına alışmış olurlar

kızlarr benim oğlum 4 saatte 1 150cc yiyiyo sıkıyosa verme valla ortalığı talan ediyo ama kızım zor zahmet 4 saatte bazen 5 buluyo 120cc yi zor bitiriyo napcaz bilmem biri iştahlı biri iştahsız umarım ek gıdalarda aynı problemi yaşamayız biz bugün tam 3 ayı doldurduk şimdi ben bu ay ssonundamı başlıycam yoksa 4 ay bitimindemi başlıcam ek gıdalara drumuz 5 ylık diyo ama ben erken başlamak istiyorum ne diyosunuz?

cnm 4 ayın bitiminde başlayacaksın ek gıdaya ek gıda çocukları topluyor benimkiler ek gıdaya geçmeden önce mamalarını yemez olmuştu ek gıda ile yine toplandılar...

cnm oğlum 150 cc demişsin normal yiyor kızında sorun var ama bunu problem etme ,iki bebeğide kıyaslama asla öteki olmayacak benim ömerime çöp versem yiyecek alişim yemiyor düşün .....araalrında 800 gr var ama doktor onun gelişimi içinde iyi gidiyor boyu ötekinden sadece 1 cm kısa .....merak etme topalancakkk

dırımcım saglık ols ya..............cok da muhım degıl bence ........varsa ıyı ama yoksa cok muhım degıl.............mesela annem benı hıç emzırememış hastsaymış ............ne oldu cok şukur rahatsızlığım yok.............yoksa ne yapcan................saglıkla buyusunler annesı .........sevgı en guzel besın................onunla doyur sende.....................

teşekkür ederim abla yaa bu konuda çok yıpratıldım anlatamam

sevgi dersen sonuna kadar babasıda bende ölüyoruz onlar için opuyorumnanaktan

onlar bı buyucekk kı goırcen annesı tamm paşa olucaklar...................sevılmezler mı yaaaaaa...............evlat cok baska................

bebışko mınık mınık olçulerde baslayabılırsın.................sonra olçuyu artırırsın..............hem tadlarına alışmış olurlar

saol ablacımm teşekkür ederim öptüm

cnm 4 ayın bitiminde başlayacaksın ek gıdaya ek gıda çocukları topluyor benimkiler ek gıdaya geçmeden önce mamalarını yemez olmuştu ek gıda ile yine toplandılar...

cnm oğlum 150 cc demişsin normal yiyor kızında sorun var ama bunu problem etme ,iki bebeğide kıyaslama asla öteki olmayacak benim ömerime çöp versem yiyecek alişim yemiyor düşün .....araalrında 800 gr var ama doktor onun gelişimi içinde iyi gidiyor boyu ötekinden sadece 1 cm kısa .....merak etme topalancakkk

hmm anladım dırımcım 1 ayımz var ozaman evet ek gıdalar eminimki iyi gelecek bebişlere inşallah ee büyüceklerde ben verem olcam allahım sağlık versin başka bişey istemiyorum
evet bizimkininde gelişimi çok ii ama sadece iştahlı yemiyo drumuz bırakın yemesin acıkınca nasıl yicek diyo ve ölede oluyo bakalım saol dırım
valla içime su serpiliyo böyle şeyler söylendiğindeçookkk öpüyorummm

teşekkür ederim abla yaa bu konuda çok yıpratıldım anlatamam

sevgi dersen sonuna kadar babasıda bende ölüyoruz onlar için opuyorumnanaktan

bende sadece 1 ay emzirebildim kızım 10 gün küvözde kalınca sütüm kaçmış yokk gelmiyo çocuklar meme ucunu azına alınca öğürüyolardı ee sonunda banada geldiler herkes hadi emzirsene,zorla ver memeyi onlar çektikçe gelcek diye diye sinirlerim bozuldu ne makineler ne pompalar denedik yoooookkkk gelmiyo süt olmadı mama ile büyücekler yapacak bişey varmı biz onları sevgiyle besliyoruz bende çok çektim yani zamanında hala bile bazen ahhh keşke çocuklar cokkudu cokkudu emseydi ne olurdu diyenler var ama takmıyorum kısmet buymuş :umursamaz:

biz 5 ayımızı bitiriyoruz yarın bu sabahh numune kahvaltı vardı elimde çavdarlı mısırlı
yeme porblemi olan oğluma verdim bir paket yollamışlarrrdı çünki oğlum sabah aç karnına çok güsel yedi saat 12 gelirken meyve yediler

1-2 arası sebze çorbası pişireceğim bakalım nasıl olacak yiyeceklermi gelişmeleri yazarımm

ooooohhhh topik açılmış,hayırlı olsun canım benim,
az kaldı kuzularımı kucağıma alınca ben de takılırım artık tariflere inşallahh..

ooooohhhh topik açılmış,hayırlı olsun canım benim,
az kaldı kuzularımı kucağıma alınca ben de takılırım artık tariflere inşallahh..

beklerizzz cnmmm ama diğer topikte arkadaşlarım pess ediyor kuzular yemiyooo pes etmek yokkk delikafaduldendelikafadulden

dırımkızı ıftar vaktı ben senın kuzuları yesemmmmmmm nasıl oluyyyyyyyyyyyy

X