İlişkiler

Sırf hukuk boşamadığı için kocasını aldatan kadın yaftası yapıştıramazsınız.
Kadın zaten çoktan bitirmiş ve mutlu olmadığı ortamdan kendini ayırmış.
Sırf yapışkan ve saygısız herifin teki bu kadını daha fazla sömürmek adına nikahından çıkarmıyor diye bu kadın hayatını yaşamaktan geri mi durmalı?
Zaman ne kadar kıymetli biliyorsunuz değil mi?
Aynı evde yaşamıyorsa ve üstelik boşanma davasını da açmışsa artık bu kadın tüm vefa ve eşlik bağını koparmış kendi yoluna bakmıştır.

Nasıl hissettiğini ve ne yaşadığını bilmeyen bir hakim boşamadı diye bu kadın o adama sadakatini sürdürmek zorunda değildir.
Kimse istemediği ve sevmediği biri için hayatından fedakarlık yapmak zorunda değildir.
Çok teşekkür ederim gerçekten isabetli analiz ediyorsunuz, sizi çok takdir ettim. Herseyi bilmeden yorum yapmak ne kadar kolay. Tercüman olduğunuz için minnettarım 🙂

Hukuk sistemine güzelce bir sövmek lâzım.zorla güzellik mi olur ya.saçmalığa bak.o sürede belki yeni ilişki yaşayacaksın.
Tam tersi iyi bir süreç.. Kafa karışıklığı ile yanlış karar alma mekanızması bu süreçte oldukça fazla.. Böylece kişilerin daha sağlıklı düşünmesi gerçekleşir.

Tam tersi iyi bir süreç.. Kafa karışıklığı ile yanlış karar alma mekanızması bu süreçte oldukça fazla.. Böylece kişilerin daha sağlıklı düşünmesi gerçekleşir.
QUOTE="MaHlass, post: 72204676, member: 724130"]
[/QUOTE]
Koca koca insanların yeterince düşünüp, düşünmediğine, sağlıklı ve doğru karar verip vermediğine kendisinin karar vermesi gerektiğini düşünüyorum zaten.yetişkin olmak demek bu demek zaten.yetişkin insanların kafa karışıklığı bence kendilerini ilgilendirir.bir kişinin evliliği için yeterince çabalayıp, çabalamaması, kiminle ne zaman ayrılıp, devam edeceği devletin ilgi alanı olmamalı bence. Haa sosyal devlette aile önemli tarzı toplara girilebilir ama mantıklı bulmuyorum ben.buralarda senelerce süren çekişmeli davalar falan oluyor.ne kadar saçma.belki bu sürede kişiler yeni sağlıklı aileler kuracaktı ona bakarsanız.

QUOTE="MaHlass, post: 72204676, member: 724130"]
Koca koca insanların yeterince düşünüp, düşünmediğine, sağlıklı ve doğru karar verip vermediğine kendisinin karar vermesi gerektiğini düşünüyorum zaten.yetişkin olmak demek bu demek zaten.yetişkin insanların kafa karışıklığı bence kendilerini ilgilendirir.bir kişinin evliliği için yeterince çabalayıp, çabalamaması, kiminle ne zaman ayrılıp, devam edeceği devletin ilgi alanı olmamalı bence. Haa sosyal devlette aile önemli tarzı toplara girilebilir ama mantıklı bulmuyorum ben.buralarda senelerce süren çekişmeli davalar falan oluyor.ne kadar saçma.belki bu sürede kişiler yeni sağlıklı aileler kuracaktı ona bakarsanız.
[/QUOTE]
Yetişkin olmak sürekli sağlıklı düşünme ve sağlıklı karar vermek değildir. Psikolojiniz alt üstken doğru karar veremezseniz. Bunca yıpranmışlık da yine doğru karar aldırmaz. Bırakın yıllarca sürsün asıl mesele ve saçmalık boşanma davası bittikten sonraki iddet süresi.. Onu kaldırmak için de uğraşacak konu sahibi o süre zarfında ruh eşim dediğinin sabrını da görmüş olur ruh mu eşi öküz mü eşi diye..

Teşekkür ederim, size de çok geçmiş olsun. Böyle şeyleri işte yaşayan bilir. Ben de ilaçlar kullanıyordum her yerim sinir kaplamisti. Bir de benm öz babamda baya baya sinirli aksi biri idi ,,eşim de öyle çıktı. Neyse. Kendimi spora kurslara falan vermiştim.artık.. Sonnda evden eşimden Uzaklaşınca kendime geldim... He. ben de evlilik meraklısı deilim, ama kültür yapımız işte bunu. gerektiriyor.
Evlilik bağımlılığından kastedilen ilişki bağımlılığı zaten 😏

Yetişkin olmak sürekli sağlıklı düşünme ve sağlıklı karar vermek değildir. Psikolojiniz alt üstken doğru karar veremezseniz. Bunca yıpranmışlık da yine doğru karar aldırmaz. Bırakın yıllarca sürsün asıl mesele ve saçmalık boşanma davası bittikten sonraki iddet süresi.. Onu kaldırmak için de uğraşacak konu sahibi o süre zarfında ruh eşim dediğinin sabrını da görmüş olur ruh mu eşi öküz mü eşi diye..

Merhaba arkadaşlar
Eşimden şiddetli gecimsizlikten dolayi boşanmak istiyorum ama o istemiyor. Actigim çekişmeli Boşanma davam 2 yıl sürdü ve hakim sonuç olarak bosamadi. Ancak 3 yil ayri kalırsak bosanabilirmisim. Aslında 4 yildir ayrıyız zaten ama ispatlayamadim avukatım yoktu. Sonuçta ondan coktan soğudum hissiyatım kalmadı. Ama o bunu kabullenemiyor tabiki. Beni çok sever sevmesine ancak saygısı yok. Saygısız sevgiyi ne yapayım. Herkes herkesi seviyor zaten önemli olan saygı. Bunu da gece yazdığım için çok detaya girmek istemedim şimdi.
Bu arada biriyle tanıştım, bazı hasbelkader tesadüfler sonucu / ya da hayat diyelim / bu insanı ve Onun tüm yakınlarını, çok yakından tanıma fırsatları buldum. Gerçek halini samimi olaraktan tanıdım, dostu düşmanı, iyisiyle kötüsüyle, çevresiyle birlikte kendisini tanıyarak hemen her haline şahit oldum. Ve ona karşı kanım kaynadı. Ruh ikizim olduğuna kanaat getirdim kısacası...
Yani bi yerde eşimin tam tersi bir insan olduğunu gördüm zamanla..
Şimdi onunla ciddi ciddi görüşüyorum, geleceğe dair planlar yapıyoruz..
En azından yıllar sonra mutluyum. Çok değiştim kendime güvenim geldi. Bunalımlı yıllarım bitti. Yeniden neşeye kavuştum. Gökte ararken yerde buldum adeta...
Uzatmiyim..
Ama hala kağıt üzerinde evliyim ve eşimin boşanmaya hiç niyeti yok. Beni asla kaybetmek istemiyor. Hala adamın umudu var. Elimden fazla birşey gelmiyor, elim kolum bağlı adeta. Bir de evli kızım var ,torunum var küçük. Tabiki kızım da Boşanma kararima üzülüyor ve istemiyor. Bana hak da veriyor ama babasına da kıyamıyor.
Hepsini, herkesi düşünmekten ,kendi geleceğimi daha doğrusu bugünümü , yarınımı düşünmekten yoruldum...
Ne evliyim, ne dulum, ne bekarım, bi karışığım yani. Sosyal baskı bi yandan, ar namus, onur, şeref, vicdan, sorumluluk, vefa, acima , suçluluk duygusu, fedakarlık, yaşanmışlık, vs anlarsınız sanırım. Karışık duygular içindeyim. Öyle bir noktaya geldim ki. Acaba ben mi yanlış yapıyorum gerçekten diyorum. Aklım mantığım duygularım her bir hissim, sen kendin için doğrusunu yapıyorsun diyor. Çünkü bu kişi ile mutluyum net... çünkü ruh ikizim..
Bi yandan Vicdanım rahat deil. Eşine dön evine dön diyor Vicdanım da. Ama dönersem hiç bir şey artık eskisi gibi olmayacak. Üstelik ben yine sıkılıp mutsuz olup yine hatalar yapmaktan korkuyorum. İşte böyle...
Ablacım yalnız bu aldatma,kagıt ustunde evlısınız.
Bıde 35 yasındayım bırdaha gelcen dunyaya deseler,valla evlenmıyosak gelirim derim.Yanı siz masallah torun torba var ama hala evlilik sevki kalmıs:)Hayır torun olunca tabııkı hayatı bıkenara bırakmayın bu cok guzel ama adamı da aldatma yanı.İcinde hala esime donsem mı ?acabası varken bence bu aldatma.

Bıde 35 yasındayım bırdaha gelcen dunyaya deseler,valla evlenmıyosak gelirim derim.Yanı siz masallah torun torba var ama hala evlilik sevki kalmıs:)Hayır torun olunca tabııkı hayatı bıkenara bırakmayın bu cok guzel ama adamı da aldatma yanı.İcinde hala esime donsem mı ?acabası varken bence bu aldatma.
Eeee evlenmeyen evlenmiyor zaten. Laf mı şimdi bu😄

Bence de o mantıklı 😄 tam ters düşünüyorum.neyse olur öyle.

Teşekkür ederim. Farkli neden de sunamiyorum. Darp, canıma kast falan olması lazim yani. Anlaşmalı boşanmaya çalışacağım. Ikna edebilirsem. Zamana bıraktım artık yoruldum. Hani aslında diyorki, dolaylı yollardan,, ..benden boşanmadan naparsan yap. Ben seni idare ederim... Şaşırdım kaldım. Ne doğru ne yanlış artık bilemiyorum.
Yerinizde olsam böyle bir imada bulunan birinden bir an önce kurtulacak yol arardım

Yorumların hepsini okudum. Vakit ayırdınız Ilgilendiniz saolun varolun. Yorumcular bnm yüzümden - yani konudan ötürü- 2 ye ayrılmış; karşıdan bakıp ayıplayanlar ve benim tarafımdan bakanlar.. Hepsine de saygı duyuyorum. Eskiden olsa böyle bir konu sahibini en çok ben yargılardim hem de nasıl !!
Bir zamanlar, belki de buradaki Bazı herkeslerden; en ağır eleştiriyi dahi yapan Yorumculardan, daha da ağır eleştiri yapacak kadar tutucu, onurunu şerefini, namusunu en önde taşıyan, aileye, sadakate, guvene vefaya sonuna kadar düşkün, kendi halinde içine kapanık, oldukça fedakar vefakar cefakar sessiz bir kadındim. Ancak hayat insanı öyle bir yoğuruyor ki, öyle bir yontuyor ki,, özetle sonuçta benim diyen bir insan tam 360 derece değişebiliyor. Hatta dönüşüme uğruyor. Hayat insanı bulunduğu noktadan alıp tam tersi bir noktaya koyuyor. Bitmedi, ordan da alıp en başa da döndürebiliyor. Bunu ancak yaşayan bilir. Ve böyle hayati kararlar da durup dururken ve kolay kolay verilmez. Ben yıllarımı verdim kararımı vermek için. Çocuğumun büyümesini hatta evlenmesini bekledim. Yine sonuç değişmiyor. Çünkü eşim hala beni çocuk gibi görüyor. Bu da ayrı bir konu.
He bnm amacım arka arkaya evlilik de deil bu arada. Sadece güzel bir arkadaşlığım var , eşimden bekleyip görmediğim şeyleri fazlasıyla bu insandan gördüm. Birey olduğumu anladım herseyden önce.. Önce insan olduğumu anladım. Mesela beni eşim yönetmeyi aşırı severdi. Kendi kendime karar veremezdim. Daha nice nice baskılar, kucuk görmeler, küfürler, hakaretler, sonu şiddete varan üstüme yürümeler, baskalarinin yannda özellikle beni asagilamalar vs vs.. Çoluk çocuk Yasadigimiz Her birseyi tabiki ayrıntılarla anlatmadım burda. Amacım eşimi de kötülemek değil çünkü. Halimi az çok arzetmek..
Kısaca şu an toplum baskısı,, bekarda olsan dul da, yannda birilerini görmeye görsünler, hemen yaftalarlar malum. Yoksa aman hemen boşanım.da hemen evlenelim diye bir derdim yok. Ama uzadıkça ben yaralanıyorum daha çok. Davam reddedildi dediğim gibi. Bilenler bilir,
Bir üst mahkemeye çıkmadık çünkü orda da hiç şansımız yoktu. Bunu da soranlar olmuş çünkü. Eger istinafa gitseydim, anlaşmalı dahi boşanma olmuyor istinaf sürerken ve mahkemeler de oldukça ağır ilerliyor. 1 ya da 2 yıl. Şimdi önümde otomatikman boşanmak için de 2,5 yıl var. Kim öle kim kala yani.

Sen de haklısın ablam. Herseyin hayırlısı diyelim.

O
Ama bu yanlış bir hukuki uygulama değil ki. Evlilik birliği bozulduysa dava açılır, dava sonucu olumsuz olursa bir üst mahkemeye taşınır. Sadakat yükümlülüğü de sonuçlanana kadar devam eder. Erkek aynı şekilde davransa kadına sadakat yükümlülüğü devam ediyor haklarını kullan demeyecek miydik? Aşk ve duygular sadece kadın söz konusu olunca mı geçerli?

Üstelik konu sahibinin eşi şartlarını kabul ederse anlaşmalı boşanacakmış, konu sahibi kabul etmemiş, eski konusunda var. Aşk o kadar önemliyse mal mülk peşine düşmeyecek o zaman.
O Öyle değil işte. O kadar basit değil. Önceki konumda detay vermedim. Adam sırf boşanmamak için benden para tazminat ta istedi. Aslında evliyken yaşadığımız ve hala daha onun yaşadığı ev, onun deil ,bnm babamın evi. Bu durumda o evden çıkmamak için de beni boşamıyor. Üstüne bana para verirsen çıkarım boşarım ederim diyor. Çevreden de sanırım çekindiği için boşanmaya yanaşmıyor. Bir üst mahkemeye gitmedik çünkü sonradan tuttuğum avkt kazanamayız, ve çok vakit kaybedersin dedi. Hiç şansımız yoktu yani. Ancak 3 yıl sonra ve şu anda 2.5 yıl var önümde. Kim öle kim kala. Anlaşmalı boşanmaya da katiyen ve asla yanaşmıyor malum sebeplerden ötürü. Resmen beni başka yollara kendisi teşvik ediyor. Ne kadar güzellikle Ikna etmeye çalışsam da , o zaman evleneceksen boşarım diyor. Ancak Kızla torunla da görüştürmem diyor. 500 bin lira da para istiyor. Bi de bi sürü çemkiriyor... Illa birini bulup da evlenmem mi lazım diyorum. Hem bnm özelim kime ne diyorum. Yok neler dersem deyim, ne yaprsam yapayım, hep inat. Beni bu yıllar önce kafamda ve hayatta da bitirdiğim evliliğe kendisi mahkum ediyor bile isteye. Bu teşvik değil midir şimdi. Kendisi hayattan çoktan beri bezmiş. Beni de mezarlığına çekmeye çalışan biriydi. Günlerce evde bunalımlı yatardım umursamazdi. Yeterki yanımda olsun varsın aylarca yatsın öyle derdi. Aslında Ben hayat doluydum. Bu söylenmez ama kimse bu yaşta olduğuma inanmaz. Illa kimliğime bakarlar çok çok genç dururum. Cok da neşeliyim aslında. Ama bu belirsizlik, umutsuzluk bu mahkumiyet ruhumu aldı adeta. Uzaktan bakınca Yargılamak ne kadar kolay sizlere. Yine de ilginiz için teşekkür ederim

Screenshot_20220717_122244.jpg

O

O Öyle değil işte. O kadar basit değil. Önceki konumda detay vermedim. Adam sırf boşanmamak için benden para tazminat ta istedi. Aslında evliyken yaşadığımız ve hala daha onun yaşadığı ev, onun deil ,bnm babamın evi. Bu durumda o evden çıkmamak için de beni boşamıyor. Üstüne bana para verirsen çıkarım boşarım ederim diyor. Çevreden de sanırım çekindiği için boşanmaya yanaşmıyor. Bir üst mahkemeye gitmedik çünkü sonradan tuttuğum avkt kazanamayız, ve çok vakit kaybedersin dedi. Hiç şansımız yoktu yani. Ancak 3 yıl sonra ve şu anda 2.5 yıl var önümde. Kim öle kim kala. Anlaşmalı boşanmaya da katiyen ve asla yanaşmıyor malum sebeplerden ötürü. Resmen beni başka yollara kendisi teşvik ediyor. Ne kadar güzellikle Ikna etmeye çalışsam da , o zaman evleneceksen boşarım diyor. Ancak Kızla torunla da görüştürmem diyor. 500 bin lira da para istiyor. Bi de bi sürü çemkiriyor... Illa birini bulup da evlenmem mi lazım diyorum. Hem bnm özelim kime ne diyorum. Yok neler dersem deyim, ne yaprsam yapayım, hep inat. Beni bu yıllar önce kafamda ve hayatta da bitirdiğim evliliğe kendisi mahkum ediyor bile isteye. Bu teşvik değil midir şimdi. Kendisi hayattan çoktan beri bezmiş. Beni de mezarlığına çekmeye çalışan biriydi. Günlerce evde bunalımlı yatardım umursamazdi. Yeterki yanımda olsun varsın aylarca yatsın öyle derdi. Aslında Ben hayat doluydum. Bu söylenmez ama kimse bu yaşta olduğuma inanmaz. Illa kimliğime bakarlar çok çok genç dururum. Cok da neşeliyim aslında. Ama bu belirsizlik, umutsuzluk bu mahkumiyet ruhumu aldı adeta. Uzaktan bakınca Yargılamak ne kadar kolay sizlere. Yine de ilginiz için teşekkür ederim
Kocanız anlattığınız gibi biriyse beni aldatıyor sevgilisi var o yüzden boşanmak istiyor der üstüne birde tazminat davası açar yani adamın eline koz veriyorsunuz başka bir avukatla görüşün derim zira avukatınızın söylediği pek mantığa yatmıyor ya da siz pek vakıf değildiniz eksik anlatıyorsunuz

Merhaba arkadaşlar
Eşimden şiddetli gecimsizlikten dolayi boşanmak istiyorum ama o istemiyor. Actigim çekişmeli Boşanma davam 2 yıl sürdü ve hakim sonuç olarak bosamadi. Ancak 3 yil ayri kalırsak bosanabilirmisim. Aslında 4 yildir ayrıyız zaten ama ispatlayamadim avukatım yoktu. Sonuçta ondan coktan soğudum hissiyatım kalmadı. Ama o bunu kabullenemiyor tabiki. Beni çok sever sevmesine ancak saygısı yok. Saygısız sevgiyi ne yapayım. Herkes herkesi seviyor zaten önemli olan saygı. Bunu da gece yazdığım için çok detaya girmek istemedim şimdi.
Bu arada biriyle tanıştım, bazı hasbelkader tesadüfler sonucu / ya da hayat diyelim / bu insanı ve Onun tüm yakınlarını, çok yakından tanıma fırsatları buldum. Gerçek halini samimi olaraktan tanıdım, dostu düşmanı, iyisiyle kötüsüyle, çevresiyle birlikte kendisini tanıyarak hemen her haline şahit oldum. Ve ona karşı kanım kaynadı. Ruh ikizim olduğuna kanaat getirdim kısacası...
Yani bi yerde eşimin tam tersi bir insan olduğunu gördüm zamanla..
Şimdi onunla ciddi ciddi görüşüyorum, geleceğe dair planlar yapıyoruz..
En azından yıllar sonra mutluyum. Çok değiştim kendime güvenim geldi. Bunalımlı yıllarım bitti. Yeniden neşeye kavuştum. Gökte ararken yerde buldum adeta...
Uzatmiyim..
Ama hala kağıt üzerinde evliyim ve eşimin boşanmaya hiç niyeti yok. Beni asla kaybetmek istemiyor. Hala adamın umudu var. Elimden fazla birşey gelmiyor, elim kolum bağlı adeta. Bir de evli kızım var ,torunum var küçük. Tabiki kızım da Boşanma kararima üzülüyor ve istemiyor. Bana hak da veriyor ama babasına da kıyamıyor.
Hepsini, herkesi düşünmekten ,kendi geleceğimi daha doğrusu bugünümü , yarınımı düşünmekten yoruldum...
Ne evliyim, ne dulum, ne bekarım, bi karışığım yani. Sosyal baskı bi yandan, ar namus, onur, şeref, vicdan, sorumluluk, vefa, acima , suçluluk duygusu, fedakarlık, yaşanmışlık, vs anlarsınız sanırım. Karışık duygular içindeyim. Öyle bir noktaya geldim ki. Acaba ben mi yanlış yapıyorum gerçekten diyorum. Aklım mantığım duygularım her bir hissim, sen kendin için doğrusunu yapıyorsun diyor. Çünkü bu kişi ile mutluyum net... çünkü ruh ikizim..
Bi yandan Vicdanım rahat deil. Eşine dön evine dön diyor Vicdanım da. Ama dönersem hiç bir şey artık eskisi gibi olmayacak. Üstelik ben yine sıkılıp mutsuz olup yine hatalar yapmaktan korkuyorum. İşte böyle...
Eşinize karşı hisleriniz kalmamış kalsaydı yeni birine bişeyler hissetmezdiniz bu nedenle nasıl mutluysaniz öyle yaşayın esinizde saygılı olsaydı

X