İlk Aşk Mı Son Aşk Mı

Bu soru beni hem güldürdü hemde üzdü benim 5 yıllık bi ilişkim vardı gerçekten çok seviyorduk bir birimizi, son kavgamızda tam kararla ayrıldım 2 yıl sevgili yapmadım. Çalıştığım yerde biriyle tanıştım 1 yıl flört, sevgili derken evlilik teklifi etti ailem olmadığı için sözsüz ,nişansız evlendik. Sonra eski sevgilim duydu bi akşam aradı küfürler hakaretler etti dedi nasıl yaptın nasıl yıllarımızı çöpe attın gittin biriyle tanışıp hemen evlendin ikimiz telefonda nasıl ağlıyoruz sonra eşime ayıp olmasın diye kapattım, numaramı falan değiştirdim, hep değil ama bazen aklıma gelince çok özlüyorum. Eşimde biliyor tabi herşeyi ondan hiç bişey saklamadım.
Siz mesela sevgiyi aşkı bilmediğiniz gibi saygıyı da bilmiyorsunuz.
Eşinizin yanında ağlamanız hala özlemedim demeniz ne kadar ayıp, ne kadar incitici bir şey.
Aklınızda bitirmeden kimseyle bir gelecek kurul üzme hakkına sahip değilsiniz. Eski sevgilinizi gerçekten sevseniz iki senede barışırdınız. Yada yeni bir ilişki yaşamazdınız. Yaşadıysanız da eski sevgiliniz aradığında sesinden anladığınızda telefonu kapatırdınız. Karşılıklı ağlaşmak ne demek? Ne kadar çirkin .

İlki sonu mu var? O an kendinizi mutlu hissederseniz aşık olmuşsunuzdur.
Bunları düşünerek yorulmuyor musunuz? Kendinizi belirli kalıpların içine sokarsanız zaten aşık falan olamazsınız,ısmarlama değil bu işler diye düşünüyorum

İlk aşkım da oldu , on yıllık ilişkim de oldu eşimin tırnağı bile olamazlar
Hayat uzun bir yol , insanlar değişiyor,istekler değişiyor aynı kalmıyoruz
Öyle denmiş böyle denmiş anlamsız, sevgi parmak izi gibi kişiye özel
Eski geçiyor, unutuluyor başka bir hayatın oluyor, geçmese yenisi olamaz zaten
Öyle yarım kaldı , aklımda kaldı hikaye onlar adam olsalar hiç bir yerde kalmaz yanımda olurlardı giden gitmiştir ve gittiğinde bitmiştir böyle sözlere inanın :)
Bir tek ölümü bunlardan hariç tutarım, ölümle kayıp unutulmaz gibi geliyor, gerisi fasarya

+1

Yoruma aynen katılıyorum. Ben şimdiki eşimi tanıyınca anladım sevgi nedir, aşk nedir. Gerisi boş ilk son değil doğru kişi.

Soru başlı başına çok kro. 80-90’ların kro ergen pembe roman başlıkları gibi.

O biraz yaşla.alakali bence..
Gençken aşk meşk,sürekli diz dize olma telaşı..
Yaş aldıkça,sorumluluklar ve hayatın yükü arttıkça eskisi kadar dusunemiyor insan.
En azından bende bu şekilde.
Yani gençken aşkı düşünecek bolca vakit olurken ; yaş aldıkça,çalışmaya başladıkça,sorumluluk ve hayat telaşı arttıkça aşk da evriliyor.
Daha sakin daha stabil daha düzenli bir şey arıyor insan..
Aşkın o hoyrat ve dalgalı evresinden ziyade..
İlk aşk,son aşk gibi şeyler ise kamyonet arkası yazıları misali,çok takılmayın.

ilk aşk unutulmaz vs gibi cümleler bana çok saçma geliyor. zaten bu doğru olsa herkes ilk aşkını unutamamaktan yeni birine aşık olmazdı mantıken. lisede çok aşık oldum sanmıştım ama seneler geçtikçe yaş aldıkça şimdi onun çocukluk olduğunu düşünüyorum. ve kendisine hiçbir şey hissetmiyorum. eşime çok aşık olarak evlendim, hala da aşığım.. doğal olarak ilk görüşmelerdeki kalp çarpıntısı kalmıyor her gün aynı evde olduğumuzdan :halay:

Ben yarım kalmış bir aşka inanmam.
O ilişki o kadarmış der, geçerim.
İlk aşkımı hatırlıyorum, bana aşık olmandan rahatsız oluyorum demişti bana erkek sığır. Daha on yedi yaşındaydım.
Yıllar sonra da (tam Türk filmi gibi, üniversite bitti, şirkete geri döndüm. Tarzım, saçlarım, giyim kuşam ve özgüvenim tabii başkaydı.) peşimde dolanmaya başladı. O zaman gözümde böcek kadar kalmıştı.
Başka insanları da sevdim, içimdeki en son sevgi zerreciğini de esirgemeden, her şeyimle. Hak eden de oldu, heba eden de.
İlk aşk ya da son aşk yok. Değişiyoruz, hayata bakış açımız, hazlarımız, hayallerimiz, ideallerimiz değişiyor.
Biz değişirken aşk da bir kalıpta kalmıyor.
İlişkiler parmak izi gibidir, her insanda farklıdır. Her insanın, karşılaştığı her insanda da farklı. Bir dünya varyasyonu vardır. O nedenle asla geçmişe saplanıp kalmadım ve hep yoluma baktım. Şimdi eşimi çok seviyorum ama onu yirmi yıl önce tanısaydım, yirmi yıl önceki aklımla muhtemelen yanından geçer giderdim.
Geçmiş diye bir şey yok. Daima "şimdi" var.

merhaba hanımlar :KK200:

ilk aşk diye bir şey var ama son aşk diye de bir şey var mı? sadece bir kere aşık olunur, geri kalanlarsa sadece sevgi mi? ortaokul vs. zamanlarındaki değil de yetişkinlik zamanındaki ilk aşkınıza hala içinizde his var mı? ilk aşkınız ile son ilişki yaşadığınız kişiye karşı hislerinizi kıyasladığınızda nasıl bir sonuç çıkıyor? ilk aşk, özellikle de yarım kalanı hiçbir zaman unutulmaz mı? yanındakiyle yaşlanır, aklındakiyle ölürsün diye bir laf var. bana göre romantik değil, korkunç bir laf şu an için. 5-10 yıl ilişki yaşayıp ayrılanlar var. onlar unutabiliyor mu, tekrar aynı güçlü hislerle aşık olabiliyorlar mı?

hiç aşık olmadım. yaşım da küçük değil. bu aşk meşk trenini kaçırdığımı düşünüyorum. her şey zamanında yapılınca anlamlı oluyormuş. belki günü gelecek biri benim ilk aşkım olacak ama ben o kişinin hiçbir şeyi. sonra da aşkım dediğim kişi müzik videolarının altına şey yazsın '' yanımdaki sen değilsin ama hep aklımdasın. seni unutamadım.'' tabii ben harakiri...
Bütün bunların kitaplarda yazan bir cvb yok, kişiden kişiye değişir. Ama son aşk diye bir şey yok bence.

öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim, pek çok yorum yapılmış, okuyacağım hepsini 🌸 gözüme çarpan yorumlardan bazılarında ''çok kro, bu ne böyle çok arabesk'' yazıyordu. kro mro ama böyle bir şey var. kadınlar için bir şey diyemem ama erkeklerde ilk aşkını unutamayıp ya da uzun süren ilişkisini bitirdikten hemen sonra pat diye biriyle evlenen oluyor maalesef. yakın zamanda çevremde duyduklarım bunlar. adam unutamamış. aynı şekilde bir kadın arkadaşım var 10 yıllık ilişkisi bitiyor, depresyona giriyor. bir yıl sonra da evleniyor. ama o kişi içinde ukde. ben bunları duyduktan sonra tabii ki kafamda sorular oluştu. aslında ben direkt sizin için sormadım, çevrenizde (benim tanık olduğum erkeklerde oluyor bu durum daha çok) hiç böyle bir durum yaşayan oldu mu, duydunuz mu...

Eşinizin yanında ağlamanız hala özlemedim demeniz ne kadar ayıp, ne kadar incitici bir şey.
Aklınızda bitirmeden kimseyle bir gelecek kurul üzme hakkına sahip değilsiniz. Eski sevgilinizi gerçekten sevseniz iki senede barışırdınız. Yada yeni bir ilişki yaşamazdınız. Yaşadıysanız da eski sevgiliniz aradığında sesinden anladığınızda telefonu kapatırdınız. Karşılıklı ağlaşmak ne demek? Ne kadar çirkin .
Sanane!! ki sen kimsin ?bu şekilde benimle konuşuyorsun kendine gel tamam mı ben saygı ve sevgiyi senden öğrenecek değilim hadsiz… eminim ki ,sen hayatında hiç ama hiç sevilmedin bundandır yaran. Benim hayatımı sorgulamadan önce gizli kuytu köşede yaptığın yanlışlarını düzelt sonra duşunu al aynaya bak bi insanı yargılamayı o zaman öğrenirsin sevgiler. 😂❤️

öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim, pek çok yorum yapılmış, okuyacağım hepsini 🌸 gözüme çarpan yorumlardan bazılarında ''çok kro, bu ne böyle çok arabesk'' yazıyordu. kro mro ama böyle bir şey var. kadınlar için bir şey diyemem ama erkeklerde ilk aşkını unutamayıp ya da uzun süren ilişkisini bitirdikten hemen sonra pat diye biriyle evlenen oluyor maalesef. yakın zamanda çevremde duyduklarım bunlar. adam unutamamış. aynı şekilde bir kadın arkadaşım var 10 yıllık ilişkisi bitiyor, depresyona giriyor. bir yıl sonra da evleniyor. ama o kişi içinde ukde. ben bunları duyduktan sonra tabii ki kafamda sorular oluştu. aslında ben direkt sizin için sormadım, çevrenizde (benim tanık olduğum erkeklerde oluyor bu durum daha çok) hiç böyle bir durum yaşayan oldu mu, duydunuz mu...
ben öyle bir şeye rastlamadım o da kişiye bağlı bence. kuzenim 6 yıllık sevgilisinden ayrılıp kısa bir zaman sonra başka biriyle evlendi, hiçte aklında ukde kalmadı. o ilişkinin ömrü o kadarmış ki devam edemiyorsun zaten. devam edebildiğin birinden de zaten ayrılmazsın.

Sanane!! ki sen kimsin ?bu şekilde benimle konuşuyorsun kendine gel tamam mı ben saygı ve sevgiyi senden öğrenecek değilim hadsiz… eminim ki ,sen hayatında hiç ama hiç sevilmedin bundandır yaran. Benim hayatımı sorgulamadan önce gizli kuytu köşede yaptığın yanlışlarını düzelt sonra duşunu al aynaya bak bi insanı yargılamayı o zaman öğrenirsin sevgiler. 😂❤️
Kişiselleştirmeden hıncınızı çıkarmayın. Yaptığınız şey etik değerlere aykırı. Yaptığınızı söylemem neden bu kadar gücünüze gitti? Dışardan nasıl görünüyor biliyorsunuz. Duyunca canınızı sıkacak şeyler yapmayın o zaman. Tercihlerinizi yaşıyorsunuz.
Ben her zaman karşı tarafın bana yapmasını istemediğim şeyi yapmam. Biri karşımda eski sevgilisiyle ağlayarak konuşursa o eski eşim olur isterse on çocuğum olsun. Kendim de bu nedenle aynı duruşu gösteririm. Sizin yaptığınız şey saygısızlık ve eşinizin de kendine saygısı yokmuş ki tanınızda durmuş. Ben şahsen o saatten sonra o insana da saygı duymam.
Aşk güzel ama saygı sevgi sadakat daha önemlidir.
On yıldır aynı adamla beraberim eskiye dair asla en ufak keşkem yok olmadı. Olsaydı da böyle bir rezilliği yaşatacağıma onurumla ayrılırdım. Onurdur bu bana göre evet.
Bence siz kendinize üzülün. Aklınızda başkası varken başkasıyla bir hayat idame ettirmeye çalışıyorsunuz bu acizce.
Ben aklımda ve kalbimdeki insanla beraberim onunda aklında kalbinde ben varım. Geçmişi yanımızda taşımadan şeffaf ve sağlıklı bir ilişki yaşıyoruz. Bunun iç huzurunu asla anlayamazsınız

Kişiselleştirmeden hıncınızı çıkarmayın. Yaptığınız şey etik değerlere aykırı. Yaptığınızı söylemem neden bu kadar gücünüze gitti? Dışardan nasıl görünüyor biliyorsunuz. Duyunca canınızı sıkacak şeyler yapmayın o zaman. Tercihlerinizi yaşıyorsunuz.
Ben her zaman karşı tarafın bana yapmasını istemediğim şeyi yapmam. Biri karşımda eski sevgilisiyle ağlayarak konuşursa o eski eşim olur isterse on çocuğum olsun. Kendim de bu nedenle aynı duruşu gösteririm. Sizin yaptığınız şey saygısızlık ve eşinizin de kendine saygısı yokmuş ki tanınızda durmuş. Ben şahsen o saatten sonra o insana da saygı duymam.
Aşk güzel ama saygı sevgi sadakat daha önemlidir.
On yıldır aynı adamla beraberim eskiye dair asla en ufak keşkem yok olmadı. Olsaydı da böyle bir rezilliği yaşatacağıma onurumla ayrılırdım. Onurdur bu bana göre evet.
Bence siz kendinize üzülün. Aklınızda başkası varken başkasıyla bir hayat idame ettirmeye çalışıyorsunuz bu acizce.
Ben aklımda ve kalbimdeki insanla beraberim onunda aklında kalbinde ben varım. Geçmişi yanımızda taşımadan şeffaf ve sağlıklı bir ilişki yaşıyoruz. Bunun iç huzurunu asla anlayamazsın
Sen kişileştirme yapıyorsun ve sen eşim değilsin. Eşim beni tanıyor,biliyor. Ha varsayım böyle bi düşüncesi olsaydı ayrılırdı. Eğer gerçekten eski sevgilimi isteseydim evlenirdim 17 yaşımda tanıştık biz onunla bide ailesiz büyüyen bi kızdım onu çok sevdim yalan değil ,bi baba gibi kordu sevdi de, ama bazen bunları yüzüme vururdu yaptığı tüm iyiliklerini yüzüme vururdu, ama çok seviyorduk bunu ikimizde birbirimize hissettirmiştik olmuyordu,ilerlemiyordu. İlk sevgilimdi eğer onunla evlenseydimde sağlıklı bi evlilik olmayacaktı birbirimize zarar verirdik en doğru karar ayrılıktı ve bende bunu yaptım. İstediğin kadar yargıla diye hepsini yazdım daha da acımasız olabilirsin sorun değil ama unutma herkes en güzel şeyleri yaşamak haktır. Ama maalesef bazılarına hayat o kadar adil değil. Adına sevindim kalbindeki aklındaki kişi aynı ama benim durumum eşimi seviyorum hatta beni gerçekten böyle sevdiğinede minnettarım çünkü ben ona hep şeffaf oldum yalan söylemedim hatta kendisi diyor saygı duyuyorum o senin geçmişin.

Sen kişileştirme yapıyorsun ve sen eşim değilsin. Eşim beni tanıyor,biliyor. Ha varsayım böyle bi düşüncesi olsaydı ayrılırdı. Eğer gerçekten eski sevgilimi isteseydim evlenirdim 17 yaşımda tanıştık biz onunla bide ailesiz büyüyen bi kızdım onu çok sevdim yalan değil ,bi baba gibi kordu sevdi de, ama bazen bunları yüzüme vururdu yaptığı tüm iyiliklerini yüzüme vururdu, ama çok seviyorduk bunu ikimizde birbirimize hissettirmiştik olmuyordu,ilerlemiyordu. İlk sevgilimdi eğer onunla evlenseydimde sağlıklı bi evlilik olmayacaktı birbirimize zarar verirdik en doğru karar ayrılıktı ve bende bunu yaptım. İstediğin kadar yargıla diye hepsini yazdım daha da acımasız olabilirsin sorun değil ama unutma herkes en güzel şeyleri yaşamak haktır. Ama maalesef bazılarına hayat o kadar adil değil. Adına sevindim kalbindeki aklındaki kişi aynı ama benim durumum eşimi seviyorum hatta beni gerçekten böyle sevdiğinede minnettarım çünkü ben ona hep şeffaf oldum yalan söylemedim hatta kendisi diyor saygı duyuyorum o senin geçmişin.
Yaptıklarını yüzünüze vuran biri için mi hiç tanımadığınız bir kadına bir sürü öfke kustunuz sahiden?
Anlattığınız şey aşk değil zaten.

Yaptıklarını yüzünüze vuran biri için mi hiç tanımadığınız bir kadına bir sürü öfke kustunuz sahiden?
Anlattığınız şey aşk değil zaten.
Okursan anlarsın zaten ben aşkı savunmuyorum yanlış olabilir,ama bi insanı istediğiniz şekilde yargılayıp hakaret edemezsiniz anladınız mı bu hakkı kimse size vermiyor..
yukarda bana yazdıklarından dolayı yazdım bi önceki mesajına bakarsan anlarsın

İlk aşkım 14 yaşındaydı ve ozaman öyle gelmesede şimdiki aklımla sacmasapan bişeydi. Oyuzden ben son aşktan yana kullanıyorum oyumu. Bence son aşk daha önemli ya çünkü ilk aşk genelde çok küçük yaşlarda oluyor ve büyüdükçe fikirler, beğeniler , tarzlar değişiyor büyüdükçe olgunlaştıkça seçtiğimiz kişi aslında daha çok bize göre olan kişi oluyor. Yaş küçükken bu olaylara fazla romantik bakıyoruz bence işte çok fazla kiskanip kisitlayinca ayyy çok tatlı kıroluk yapınca ayy aman çok erkeksi vs gibi ama büyüdükçe, yeni ortamlar gördükçe bunlar artık tatliliktan çıkıp kabak tadı vermeye başlıyor ve toksik bı ilişkiye dönüşüyor bu ilişki. Bunu yaşayan kadın artık aynı hataya düşmeyip kendine göre olanı buluyor ve değer görüp,değer veriyor şöyle bı nefes aliyooor ohh be diye.Bence oyuzden son aşk her zaman candır 😍 He tabi her zaman böyle olcak diye biseyde yok kimisi çok uzun yıllar sevgili olup evleniyorlar onlara diyecek söz yok demekki gerçekten birbirlerine uyuyorlar ilk ve son aşk oluyor oda 😄

Her aşk kendi yaşına hitap ediyor.
15 yaşında aşık olduğunuz adamı 30 yaşında belki görmek bile istemezsiniz. Çünkü duygular tekamül eder. Ben mesela hep diyorum, pek çok insan tanıdım beğendim ama dünyaya milyon kez gelsem yine eşimle evlenirdim.

erkek -kadın gözetmeksizin insan doğruyu bulunca o sevgiyi v.s hissedince, yapılan her düşünceli harekete şaşırdıkça , geçmiştekilerin pekte sey olmadığını anlıyorsun bence :) Herkesin tekamülü farklı kimi ilkte tutturur bu olayı, kimi 10. ilişkisinde :)nasıl tarif edilir bilemedim :) mesela ben de vardır fakat şöyle benim ilk aşk denilince,sevgi denilince aklıma platonik sayılcak sevdiğim çocuk geliyor :) arkadaştıkta :) vefat etti :) ben dünyaya yine gelsem yine onu sevmek isterdim diyorum :) onun yeri her zaman ayrı bazılarına saçma gelicek ama öyle :) öldükten sonra kolay kolay kimseyle konuşmamıştım, seneler sonra konustuklarım oldu evet, ama onu sevmem kadar coşkulu değildi kalbim.. eee insan etinin terbiyesidir zaman alışmışım meğer ölümüne . çenem düştü kızlar :)

X