ilk defa intihari bile düsünüyorum, benim yerimde olsaniz ne yapardiniz?

Kutupyildizi86

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2021
276
260
38
Herkese merhaba, cok büyük bir cikmazin icindeyim lütfen yorumlarinizi esirgemeyin. Bu mu derdin yani demeyin, su an icinde bulundugum psikoloji cok cok kötü. Ben on senedir yurtdisinda yasiyorum Türkiyede meslegim ögretmenlikti burda meslegimi icra etmek icin 5 yila yakin caba harcadim; dil kurslarina gittim, üniversitede dersler aldim, ödevler hazirladim, sunumlar falan, cok zorli yollardan gectim. Neyse gerekli dersleri gectim bitirdim. Burda okullarda ögretmen olarak calisabilmen icin 2 sene staj yapman gerekiyor, bana stajimi yapabilcegim bir okul verdiler (Türkiyenin fen lisesi seviyesinde). Staj su sekilde oluyor tek basina normal ögretmen gibi derse giriyorsun, ayda iki kere müfettis gelip derslerini kontrol ediyor, sana düzeltmen gereken yerleri falan söylüyor, ayda iki kere müfettis icin 10 sayfalik ders raporu hazirliyorsun, yani cok mesakatli seyler anadili olanlar bile zorlaniyor bu sürecte, benim icin cok daha zor geciyor. En önemli sorunda ögrencilerin cok zeki olmasi, seviyelerinin cok yüksek olmasi, hatalarimi hemen yüzüme söylemeleri ve bütün bunlarin benim özgüvenimi yerle bir etmesi. Hergün okula aglayarak gidiyorum, cok mutsuzum, sevmiyorum yaptigim isi. Üstüne üstlük okulda tek yabanci benim, dislaniyor gibi hissediyorum psikolojim gercekten yerle bir oldu ama bu iki seneyi atlatirsam cok iyi bir maas, cok iyi sartlar beni bekliyor ama tabi ki uzun bir süre yine cok zor olcak. Siz olsaniz bu sekilde devam edermiydiniz birakip daha az maasli, sartlari daha az iyi olan bir is mi yapardiniz? Aileme anlatiyorum tabi calismak zor geldi degil mi, evde oturmak daha kolay falan diyorlar, sinir ediyorlar beni, kimse destek olmuyor. Ben cok büyük bir cikmanizin icindeyim. Bir yandan bu meslege 10 yildan fazla zamanimi verdim, diger yandan intihari düsüncek kadar mutsuzum. Yas 36.

Herkese merhaba, cok büyük bir cikmazin icindeyim lütfen yorumlarinizi esirgemeyin. Bu mu derdin yani demeyin, su an icinde bulundugum psikoloji cok cok kötü. Ben on senedir yurtdisinda yasiyorum Türkiyede meslegim ögretmenlikti burda meslegimi icra etmek icin 5 yila yakin caba harcadim; dil kurslarina gittim, üniversitede dersler aldim, ödevler hazirladim, sunumlar falan, cok zorli yollardan gectim. Neyse gerekli dersleri gectim bitirdim. Burda okullarda ögretmen olarak calisabilmen icin 2 sene staj yapman gerekiyor, bana stajimi yapabilcegim bir okul verdiler (Türkiyenin fen lisesi seviyesinde). Staj su sekilde oluyor tek basina normal ögretmen gibi derse giriyorsun, ayda iki kere müfettis gelip derslerini kontrol ediyor, sana düzeltmen gereken yerleri falan söylüyor, ayda iki kere müfettis icin 10 sayfalik ders raporu hazirliyorsun, yani cok mesakatli seyler anadili olanlar bile zorlaniyor bu sürecte, benim icin cok daha zor geciyor. En önemli sorunda ögrencilerin cok zeki olmasi, seviyelerinin cok yüksek olmasi, hatalarimi hemen yüzüme söylemeleri ve bütün bunlarin benim özgüvenimi yerle bir etmesi. Hergün okula aglayarak gidiyorum, cok mutsuzum, sevmiyorum yaptigim isi. Üstüne üstlük okulda tek yabanci benim, dislaniyor gibi hissediyorum psikolojim gercekten yerle bir oldu ama bu iki seneyi atlatirsam cok iyi bir maas, cok iyi sartlar beni bekliyor ama tabi ki uzun bir süre yine cok zor olcak. Siz olsaniz bu sekilde devam edermiydiniz birakip daha az maasli, sartlari daha az iyi olan bir is mi yapardiniz? Aileme anlatiyorum tabi calismak zor geldi degil mi, evde oturmak daha kolay falan diyorlar, sinir ediyorlar beni, kimse destek olmuyor. Ben cok büyük bir cikmanizin icindeyim. Bir yandan bu meslege 10 yildan fazla zamanimi verdim, diger yandan intihari düsüncek kadar mutsuzum. Yas 36.
Dur bir canım ne intiharı.
O kadar emek vermişken biraz dişini sıkıp sabretsen canım.
Psikolojik destek alabilirsin.
Ailenin dediklerine takılma.

Dur bir canım ne intiharı.
O kadar emek vermişken biraz dişini sıkıp sabretsen canım.
Psikolojik destek alabilirsin.
Ailenin dediklerine takılma.
Uzaktan belki cok büyük bir sorun gibi gelmiyor olabilir ama gercekten cok kötüyüm. Özgüvenim yerlerde, siniflarin önüne cikarken resmen titriyorum, cocuklarda bunu farkettigi icin kullaniyorlar her türlü, nasil düzeltcem kendimi bilmiyorum.

Birileri seni sevmiyor dışlıyor diye ne münasebet hayallerden o kadar çabadan vazgeçmek sakın haaaa zirvede hep yalnız olursun unutma sakın vazgeçme kolay gelinmiyolar bi yerlere yedirme hakkını

Psikolojik destek almanızı öneririm. Şartlara uyum sağlamanıza ve özgüveninizi geri kazanmanıza yardımı olacaktır. Önceleri sıkça intihar düşünen biri olarak yazıyorum. Yardımlar sonrasında artık aklıma bile gelmiyor. İlaç kullanmak zorunda değilsiniz.

O kadar emek vermişim hicbir yere gitmezdim. Elbette zamanla her şey rayına oturur
Su akar yolunu bulur hic merak etmeyin.
Sdece biraz daha zaman ve sabir.
Emeklerinizi tek hamlede asla çöpe atmayın !!!
Herkes bunu diyor ama iki sene hergün agladiginizi düsünün. Oturur mu zamanla rayina? Baslangicta mi böyle acaba :KK43: Türkiyede calisirken böyle sorunlarim olmamisti, simdi cocukalrin karsina cikmaktan korkuyorum, hata yapcam, gülcekler diye.

Birileri seni sevmiyor dışlıyor diye ne münasebet hayallerden o kadar çabadan vazgeçmek sakın haaaa zirvede hep yalnız olursun unutma sakın vazgeçme kolay gelinmiyolar bi yerlere yedirme hakkını
Vazgecmek üzereyim, cok kararsizim tek basima takiliyorum zaten kocaman okulda, nerden tutsam elimde kaliyor, tek avuntum iyi bir gelecek.

Bu kadar emek vermişsiniz bence biraz daha sabredin. Emeklerinizin karşılığını almak sizin de hakkınız kimsenin işi kolay değil sizinki de değil elbette. Sonucu güzel olacaksa katlanmaya değer bence 🙏

Türkiyede liseliler, stajyerlere dahami iyi davrandiğini düşünüyorsun? Bu evrensel birşey. Stajyerkere genelikle öğrenciler daha relax.

O sinif hakimiyeti kurmak sana kaldi. Onun için zaten staj var. 2 seçeneğin var, ya kendine aciyarak birşey yapmazsin ve onca emeğin boşa gider.

Yada iyi bir psikologa gidersin, özgüvenin üzerine çalişirsin. Hatalarini düzeltmeye çalişirsin. Sana yanlişlarin anlatildiğinda, bunu bir darbe yerine, o yanlişlari düzeltmek için bir şans olarak görürsün.

Seçim senin.

Herkes bunu diyor ama iki sene hergün agladiginizi düsünün. Oturur mu zamanla rayina? Baslangicta mi böyle acaba :KK43: Türkiyede calisirken böyle sorunlarim olmamisti, simdi cocukalrin karsina cikmaktan korkuyorum, hata yapcam, gülcekler diye.
Öyle bir oturur ki...
Siz şuan mutsuz olduğunuz için zaman geçmiyor.
Ayrıca öğrencilere karşı biraz özgüvenli olmalısınız. Olmdıgınızı bildikleri icin akıllarınca sizi sürekli düzeltmeye çalışıyorlar.

Zaten siz 1-2 kere sizi duzelttıklerı zaman gülerek cevap verseniz
Ufaktan laf sokup
inanın zamanla onu da yapamayacaklar.

En büyük mesele sizin öğrencilere karşı ozguvensız olmanız
Bundan dolayı mutsuzsunuz.

Siz ne aşamalardan geçip o yere gelmişsiniz. Yabancısısınız oranın, biraz özgüvenli olun🙂
Gerçekten zamanla düzelecek her şey yahu

En zor yolları gelmişsiniz zoru gitmiş bir dönemeç kalmış hergün bir gün eksilecek hergün daha da yaklaşacaksiniz kum saati tersine artık umudunuzu yitirmeyin gülümseyin pes etmeyin herkese herşeye inat beklenen gün doğacaksa çekilen acılar kutsaldır

Psikolojik destek alırsanız bence zaman içinde ağlamalarınız da azalacaktır. Güzel şeylere giden yol maalesef kolay olmuyor. Bu zamana kadar çok zorlu bir eğitimden geçmişsiniz, emek vermişsiniz. Demek ki akıllı ve çalışkan bir kadınsınız. Stajı neden yapamayasınız ki? Öncelikle bir psikologla görüşün, devamı çorap söküğü gibi gelir. Başarılarınız için tebrik ederim. Emin olun kendinize güvenirseniz daha fazlasını da yapabilirsiniz.

Vazgecmek üzereyim, cok kararsizim tek basima takiliyorum zaten kocaman okulda, nerden tutsam elimde kaliyor, tek avuntum iyi bir gelecek.
Seninle aynı şeyleri bende yaşadım şimdi p dışlayanlar kapımı çalmadan destursuz giremez oldular odama tuvalete giderken bile haber vermek zorunda kalıyolarlar ne de olsa onların müdürü oldum :) sık dişini asla pes etme onların seni sevmiyormu sen 2 katı sevme umrnda olmasın sen önce kendini sev gerisini boşver 🥰

Türkiyede liseliler, stajyerlere dahami iyi davrandiğini düşünüyorsun? Bu evrensel birşey. Stajyerkere genelikle öğrenciler daha relax.

O sinif hakimiyeti kurmak sana kaldi. Onun için zaten staj var. 2 seçeneğin var, ya kendine aciyarak birşey yapmazsin ve onca emeğin boşa gider.

Yada iyi bir psikologa gidersin, özgüvenin üzerine çalişirsin. Hatalarini düzeltmeye çalişirsin. Sana yanlişlarin anlatildiğinda, bunu bir darbe yerine, o yanlişlari düzeltmek için bir şans olarak görürsün.

Seçim senin.
Düsündüm psikologa gitmeyi ama staja ara vererek gitmek istiyorum ama staja ara verirsen sogur geri dönmezsin diyorlar, baslamisken bitir diye öneriyorlar ama bu demek oluyor ki özgüvenim yerlerdeyken bir süre daha cocuklarin karsina cikacagim. Hatalarim söylendiginde sans olarak göremiyorum iste, eksik hissediyorum.

Psikolojik destek alırsanız bence zaman içinde ağlamalarınız da azalacaktır. Güzel şeylere giden yol maalesef kolay olmuyor. Bu zamana kadar çok zorlu bir eğitimden geçmişsiniz, emek vermişsiniz. Demek ki akıllı ve çalışkan bir kadınsınız. Stajı neden yapamayasınız ki? Öncelikle bir psikologla görüşün, devamı çorap söküğü gibi gelir. Başarılarınız için tebrik ederim. Emin olun kendinize güvenirseniz daha fazlasını da yapabilirsiniz.
Biraz ara verip tekrar baslamak istiyorum ama buna bile karar veremiyorum su an:KK43: Ara verirsem belki daha iyi bir sekilde baslayabilirim ya da tam tersi iyice sogurum. Cok kararsizim.

Valla ben genel gibi düşünmüyorum en önemlisi emek değil, mutlu huzurlu olmak bence. Kendimden örnek vereyim. Nöroloji uzmanı oldum. Ama çok çok mutsuzdum. Sürekli ağlama krizleri (ki ben hiç ağlamam) intihar düşünceleri başladı. En sonunda neden ben öleyim bu iş ölsün dedim :p istifa ettim kuşlar gibi rahatladım. Yaşamaya başladım. İşyeri hekimliği yaptım gayet memnundum. Evet her işin zorlukları var ama bazıları çok çok çok aşırı zor bazıları zor :p

Emeğinizi değil, ilk önce bence kendinizi düşünün. Bir çıkış yolu arayın bu sırada. Başka ne iş yapabilirim ve hoşlanırım diye. Bulursanız, emin olursanız bırakın gitsin. Yok ben işimden memnunum bu sadece bir depresyon dönemi diyorsanız psikolojik destek alın, öyle devam edin.

Düsündüm psikologa gitmeyi ama staja ara vererek gitmek istiyorum ama staja ara verirsen sogur geri dönmezsin diyorlar, baslamisken bitir diye öneriyorlar ama bu demek oluyor ki özgüvenim yerlerdeyken bir süre daha cocuklarin karsina cikacagim. Hatalarim söylendiginde sans olarak göremiyorum iste, eksik hissediyorum.

Niye staja ara vererek gidiyorsun psikologa? Bu ağir bir amelyat değil ki. Tam stajin için, o çocukara karşi olabildiğin en iyi öğretmen olmak icin psikologa gitmelisin. Işten sonra yüz yüze, ders aralari online görüşebilirsin.

Bendede ayni özgüven sorunlari var. Hatalarim söylendiğinde cok içselleştiriyorum. Psikolog ile beraber bunu aşiyoruz. Sende yapabilirsin.

lütfen onca verdiğin emeği çöp edecek birşey yapma evet bizler için çok zor yurt dışı ama bu kadar çabalayan birisi elbette bununda üstesinden gelecektir ne intiharı yapma lütfen . destek mi alsan biraz kendıne güvenin de gelir hem. ara falan verme staja kendıne bir yol çiz ne biliyim bir sınır koy kımseyi geçirme ordan. yurt dısını bilmediğim için çok fazla yorum da yapamıyorum ama emeğini çöp edersen sankı daha çok üzüleceksin

Öğrencilerin seviyelerinin yüksek olması ve zeki olmaları bir sorun mu yani ? Siz de kendinizi geliştirip hata yapmayacaksınız öyleyse . Sonuçta öğretmen olan sizsiniz .

Buradakilere de düzgün birşey öğretilmediği için ne hataları anlayabiliyorlar ne de kendilerine zeki denebiliyor . Bu kimin suçu acaba .

X