ilk defa intihari bile düsünüyorum, benim yerimde olsaniz ne yapardiniz?

Herkese merhaba, cok büyük bir cikmazin icindeyim lütfen yorumlarinizi esirgemeyin. Bu mu derdin yani demeyin, su an icinde bulundugum psikoloji cok cok kötü. Ben on senedir yurtdisinda yasiyorum Türkiyede meslegim ögretmenlikti burda meslegimi icra etmek icin 5 yila yakin caba harcadim; dil kurslarina gittim, üniversitede dersler aldim, ödevler hazirladim, sunumlar falan, cok zorli yollardan gectim. Neyse gerekli dersleri gectim bitirdim. Burda okullarda ögretmen olarak calisabilmen icin 2 sene staj yapman gerekiyor, bana stajimi yapabilcegim bir okul verdiler (Türkiyenin fen lisesi seviyesinde). Staj su sekilde oluyor tek basina normal ögretmen gibi derse giriyorsun, ayda iki kere müfettis gelip derslerini kontrol ediyor, sana düzeltmen gereken yerleri falan söylüyor, ayda iki kere müfettis icin 10 sayfalik ders raporu hazirliyorsun, yani cok mesakatli seyler anadili olanlar bile zorlaniyor bu sürecte, benim icin cok daha zor geciyor. En önemli sorunda ögrencilerin cok zeki olmasi, seviyelerinin cok yüksek olmasi, hatalarimi hemen yüzüme söylemeleri ve bütün bunlarin benim özgüvenimi yerle bir etmesi. Hergün okula aglayarak gidiyorum, cok mutsuzum, sevmiyorum yaptigim isi. Üstüne üstlük okulda tek yabanci benim, dislaniyor gibi hissediyorum psikolojim gercekten yerle bir oldu ama bu iki seneyi atlatirsam cok iyi bir maas, cok iyi sartlar beni bekliyor ama tabi ki uzun bir süre yine cok zor olcak. Siz olsaniz bu sekilde devam edermiydiniz birakip daha az maasli, sartlari daha az iyi olan bir is mi yapardiniz? Aileme anlatiyorum tabi calismak zor geldi degil mi, evde oturmak daha kolay falan diyorlar, sinir ediyorlar beni, kimse destek olmuyor. Ben cok büyük bir cikmanizin icindeyim. Bir yandan bu meslege 10 yildan fazla zamanimi verdim, diger yandan intihari düsüncek kadar mutsuzum. Yas 36.
Ailenizde masallah yani kösteklerini hic esirgememisler.
Ben olsam bu kadar sona gelmisken bırakmam.
Yardım alabilirsiniz psikolojik destek falan.Ama su noktada bırakmam ben olsam.
Aileye de bisey anlatmam,belliki toksik insanlar.Asagı cekmekten baska bisey yapmayacaklardır.

Benim icin sorun cünkü kendimi eksik hissediyorum onlarin dilini anadil olarak konusmadigim icin her türlü bir adim gerideyim zaten
Öncelikle sen bir insansın ve çok kutsalsın.ikincisi kimse kusursuz değildir.Onların zeki olması,sizin onlara yabancı olmanız onlardan daha ezik oldugunuz anlamına gelmiyor sakın pes etmeyin zamanla alışacak ve herşey düzelecek sakın pes etmeyin.

Herkese merhaba, cok büyük bir cikmazin icindeyim lütfen yorumlarinizi esirgemeyin. Bu mu derdin yani demeyin, su an icinde bulundugum psikoloji cok cok kötü. Ben on senedir yurtdisinda yasiyorum Türkiyede meslegim ögretmenlikti burda meslegimi icra etmek icin 5 yila yakin caba harcadim; dil kurslarina gittim, üniversitede dersler aldim, ödevler hazirladim, sunumlar falan, cok zorli yollardan gectim. Neyse gerekli dersleri gectim bitirdim. Burda okullarda ögretmen olarak calisabilmen icin 2 sene staj yapman gerekiyor, bana stajimi yapabilcegim bir okul verdiler (Türkiyenin fen lisesi seviyesinde). Staj su sekilde oluyor tek basina normal ögretmen gibi derse giriyorsun, ayda iki kere müfettis gelip derslerini kontrol ediyor, sana düzeltmen gereken yerleri falan söylüyor, ayda iki kere müfettis icin 10 sayfalik ders raporu hazirliyorsun, yani cok mesakatli seyler anadili olanlar bile zorlaniyor bu sürecte, benim icin cok daha zor geciyor. En önemli sorunda ögrencilerin cok zeki olmasi, seviyelerinin cok yüksek olmasi, hatalarimi hemen yüzüme söylemeleri ve bütün bunlarin benim özgüvenimi yerle bir etmesi. Hergün okula aglayarak gidiyorum, cok mutsuzum, sevmiyorum yaptigim isi. Üstüne üstlük okulda tek yabanci benim, dislaniyor gibi hissediyorum psikolojim gercekten yerle bir oldu ama bu iki seneyi atlatirsam cok iyi bir maas, cok iyi sartlar beni bekliyor ama tabi ki uzun bir süre yine cok zor olcak. Siz olsaniz bu sekilde devam edermiydiniz birakip daha az maasli, sartlari daha az iyi olan bir is mi yapardiniz? Aileme anlatiyorum tabi calismak zor geldi degil mi, evde oturmak daha kolay falan diyorlar, sinir ediyorlar beni, kimse destek olmuyor. Ben cok büyük bir cikmanizin icindeyim. Bir yandan bu meslege 10 yildan fazla zamanimi verdim, diger yandan intihari düsüncek kadar mutsuzum. Yas 36.
ne intiharı sanki burdaki öğrenciler alaycı değil sakın o negatif düşünceleri at kafandan emek olmadan yemek olmaz dahada hırslan bence bu kadar yol katetmişsin vazgeçme

Yazdiklarinizi okuyunca kendi hayatimi okuyor gibi oldum😁 Ben de ayni durumdayim ve sadece zaman benim icin daha yeni! Ben de Turkiyedeki meslegimi biraktim, yurt disina geldim ve canla basla ayni kariyerim icin sifirdan baslayarak calisiyorum! Pes etmemeliyiz! Biliyorum cok cook zor! Ben hayatimda bu kadar zorlanmamistim ki hayatim sinavlara gitmekle gecti ülkemde de. Ancak sabir eder ve devam edersek hedeflerimize ulasacagimizi dusunuyorum💕
neredesiniz ne yapıyorsunuz??

Yurtdışında yaşıyorsanız eninde sonunda şartlarınız düzelecektir. Sıkın dişinizi

İntihar düşünmeyi çöplük gibi evlere 3 bin TL kira veren, bütün ışıklar kapalıyken 300 TL elektrik faturası ödeyen, markette 1 tavuk, 200 Gr peynir alıp 70 TL diyen kasiyere boş boş bakan, asgari ücrete işe girip maaşının bir kısmını elden patrona geri veren, gelecek kaygısı yaşamaktan saçı başı dökülmüş "güzel ülkemiz neden bu halde" diye kahrolan Türkiye vatandaşlarına bırakın.
İnanın buradaki şartları görseniz değil 2 yıl, 5 yıl staj yapsanız dokunmaz size.
Ozguvensiz olmanıza gerek yok. Kimse mükemmel olmak zorunda değil. Güzel bir gelecek için 2 yıl işkence olsa da çekilir. Sabır..

Öğrencilerin size karşı tavrı kültür farkından da kaynaklanabilir. Bizde eğitim sistemi özgüveni törpülüyor ama yurtdışında pek çok yerde öyle değil. Benim fark ettiğim ilk fark bu olmuştu mesela. Kişisel algılamayın. Ayrımcılık konusunda da uzmandan destek alın. Çok faydası olacağına eminim. Staj yaparken destek almak sizi işinizden alıkoymaz aksine performansınızı arttırır. Stajın bitmesini beklemeyin boşuna.
En nihayetinde, yaşadığınızı siz bilirsiniz. Biz uzaktan konuşuyoruz. Eğer ruh sağlığınızı kaybedecekseniz kendinizi zorlamayın. Mesleğinizi icra etmeniz için de akıl sağlığınızın yerinde olması gerekir. Hiçbir şey sizden değerli değil, bir kez geldiğimiz şu hayatta hiçbir şey intihar etmeyi düşünecek kadar kendini yıpratmaya değmez. Herkesin taşıyabileceği yük değişir.
Ben en kısa sürede psikolojik destek almanızı, sorunlarınız devam ederse başka bir kariyer yolu çizmenizi tavsiye ediyorum şahsen.

Türkiyede, 3 kurus maasa, mobbingin alasina ugrayarak ise basladim. Her gün aglayarak ise gittim. 10lara kadar mesaiye kaldim. Degil dinlenecek, kendimi toparlayacak, dus alip yemek yemek gibi insani ihtiyaclara bile vaktim ve enerjim kalmiyordu. İstifa etmeye karar verdim. Bölge müdürümüz beni cagirdi. Kendisinin ise basladiginda yasadiklarini anlatti. Benden beterdi.. Bu kadar emek verdin biraz daha gayret et, cok daha iyi imkanlara sahip olacaksin dedi. Su an ülke sartlarinda fena olmayan bir maasim, düzgün mesai saatlerim var. Yani sevgili üye maalesef hemen herkes o zorlu, engebeli yollardan geciyor. Sabret, gayret et.. iyi ki diyeceksin.

Öğretmenlerin açıklarını bulmalar Türkiye'de de var. Formasyon stajında arkadaşlarımın başına gelmişti. Köklü bir okuldu ve öğrenciler stajyerleri yerin dibine sokmaya çalışıyorlarmış. Özgüven düşer evet ama çok da takmamak lazım. Konunuza çok da hakim değilmişsiniz demek. Öğretmenliğe başlayınca konulara da gittikçe hakim olacaksınız. Sanki her öğretmenin bilgisi mi var? Evet olmalı, yoksa öğretmenlik yapmamalı ama maalesef kalifiye öğretmen az. Zamanla siz de kalifiye olursunuz. O yüzden öğrencilerden çekinmeyin. Bulsunlar açıklarınızı. Siz de bunu fırsata çevirip araştırmanız ve öğrenmeniz gereken konuları öğrencilerden edinmiş olursunuz. Taktığınızı önemsemezseniz üstünüze de gelmezler. Tıp fakültesinde asistanken beni küçümseyen öğrenciler olmuştu. Birkaç cevabımdan sonra sus pus kesildi hatta normal davranmaya başladılar hemen o derste bile. Kibri bir yere kadar sürdü. Kendine güvenmeye bak. Zaten gerisi çorap söküğü gibi gelir :KK66: Psikolog veya psikiyatristi de es geçme. Okula ara vermen gerekmez büyük ihtimalle. Farklı bir versiyonundan ben de geçiyorum. Ben de yıllarımı ve emeklerimi çöpe atacaktım ama bitirmeye karar verdim. Onlara inat bitireceğim :KK47:

Vazgecmek üzereyim, cok kararsizim tek basima takiliyorum zaten kocaman okulda, nerden tutsam elimde kaliyor, tek avuntum iyi bir gelecek.
Yani ben de sizin istifa etmemiş versiyonunuzum..Naçizane şunu söyleyebilirim ,artık iş işten geçmiş dönün bırakın diyeceğim ama siz yolun yarısını çoktan geçmişsiniz..şimdi geri dönmek ilerde keşke dedirtebilir.Yaşdıklarınız dışardan insanlara aaaa ne var canım dedirtiyor olabilir ama en iyi yaşadıklarınızı siz bilirsiniz.Şurada kaç yıl daha yaşayacağız,zaten bozuk bir psikoloji tüm hastalıkları getiriyor..Demem o ki ,ne olur kendinizi dinleyin,para her şey değil !!!Ama bence yüzüp sonuna gelmişsiniz ..Umarım sizin için iyi olur 🙏🏻

X