İlköğretim Yorum ve Soruları İlkokula nereye gitcek kaygısı..

Minel_ask

Previously lilla
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2010
3.326
3.792
Arkadaşlar çocuklarınız ilkokula gideceği zaman nasıl karar verdiniz okuluna yada beğenmediniz diyelim ne yaptiniz? Bizim adrese düşen birtane ilkokul var komşumun kızının durumu için gitmistim üç yıl once ve okulu hiç beğenmedim.simdi benim çocuğumun ilkokula gitme vakti geldi kaygilaniyorum o okula giderse diye.bitane beğendiğim okul var fakat adresi birazcık başka mahallede.birde neye göre beğeniyorumki iyi okul olup olmadigindan eminde değilim.hic giden tanıdığım yok ama hani okulun ismini yazarsınya puanı biraz yüksek,bizim yakindaki okulun puanı çok düşük birde okul mevcudu çok fazla.diger okulun mevcudu daha sakin.mesela 825 kişi.digeri 1200 kişi gibi..inşallah öğretmeni ve okulu iyi olur bana yol gosterirmisiniz?

Arkadaşlar çocuklarınız ilkokula gideceği zaman nasıl karar verdiniz okuluna yada beğenmediniz diyelim ne yaptiniz? Bizim adrese düşen birtane ilkokul var komşumun kızının durumu için gitmistim üç yıl once ve okulu hiç beğenmedim.simdi benim çocuğumun ilkokula gitme vakti geldi kaygilaniyorum o okula giderse diye.bitane beğendiğim okul var fakat adresi birazcık başka mahallede.birde neye göre beğeniyorumki iyi okul olup olmadigindan eminde değilim.hic giden tanıdığım yok ama hani okulun ismini yazarsınya puanı biraz yüksek,bizim yakindaki okulun puanı çok düşük birde okul mevcudu çok fazla.diger okulun mevcudu daha sakin.mesela 825 kişi.digeri 1200 kişi gibi..inşallah öğretmeni ve okulu iyi olur bana yol gosterirmisiniz?
Çoğu devlet okulu imkan olarak çok iyi değiller ama ilk okulda öğretmen faktörünü çok daha önemli olduğunu düşünmekteyim. ilk okul için yabancı dil dışında özel okullar ile devlet okulları arasında büyük farklar yok. İyi bir öğretmen e denk gelirse eğer ve sınıflarınıdaki mevcutlar 20 civarında ise devlet okulu tercih edilebilir. TED vb üst seviye okulları hariç tutuyorum...

Çoğu devlet okulu imkan olarak çok iyi değiller ama ilk okulda öğretmen faktörünü çok daha önemli olduğunu düşünmekteyim. ilk okul için yabancı dil dışında özel okullar ile devlet okulları arasında büyük farklar yok. İyi bir öğretmen e denk gelirse eğer ve sınıflarınıdaki mevcutlar 20 civarında ise devlet okulu tercih edilebilir. TED vb üst seviye okulları hariç tutuyorum...
Özel okula verebilecek imkanımız yok olsaydı isterdim.

Benimde çok düşündügüm bir konu bu yakın olan okulu istemiyorum ama naparız bilemiyorumda. Hoş cocuklar acaba ne zaman okula gidebilecek

İlkokulda okul değil öğretmen çok önemli. Bende okula aldanıp ikamet taşımıştım proje okulu vs. diye ama bir yılın sonunda begenmedigim yakın okula kayıt aldım çocuğumu. Öğretmen araştırın.

Kizim devlet okuluna gitti.
Evimize yakın bir okuldu.
Şansımıza çok mükemmel bir ogretmeniz oldu.
Sonra biz çok uzağa taşındık.tasinmak durumunda kaldık.yine yakın bir okula gitsin istedim ama kızım istemedi.
Sadece bir haftalık yakındaki okula gitti ve büyük sorun yaşadık.
Hemen eski okulundaki kaydını yenilettik.servis ile gitti geldi.cok zor oldu ama orada bitirdi ilk okulu
Çocuklar bir kez gidip alışınca büyük sorunlar olmuyor.
Okulun temizliği ve sınıf öğretmeni çok önemli.
Kalabalık,uzak veya yakın olması çocukları etkilemiyor

İlkokulda öğretmen önemli bir faktör . 40 kişi İstanbulda mevcutlar ortalama . Benim büyük oğlum ilkokuldan mezun olacak az kaldı ☺️ Ben kendi çalıştığım okulun ilkokul kısmına verdim . Benle gidip gelmesi kolay olsun diye . Ama en yakın okul en iyi okul olabilir . Çevrede tanınmış öğretmenler vardır , onların sınıflarına aldırma şansınız varsa onu değerlendirin . Gerçi okul idaresinin yüzü asılır ama olsun siz yine de biraz bağış yapın okula .
İlkokulda annenin görevi çok fazla . Her şeyi siz öğretiyorsunuz gibi .
* devlet okulunda İngilizce öğrenemez .
* yüzme , jimnastik , drama vs kulüpler yoktur . Kendiniz götürmelisiniz .
* Sınıf epey kalabalıktır , çocuğun çok hassas olmaması lazım. Söz isteyince ve öğretmen kaldırmayınca küsmemeli .
* yemekhanesi olan bir okul varsa tercih edebilirsiniz. Tam gün okul demektir bu . İstanbulda çoğu okul sabahçı - öğlenci çünkü .
* Özel okula veren arkadaşlarımın çoğu bakıcıya vereceğimize özele göndeririz diye gönderdi . Çok bir beklentiye girmediler . Yine anneler benim kadar ilgilenmek zorunda kaldı.
* Devlet okulunda okuturken bir sürü okuma setleri aldım , her ay 10 kitap okuttum . Sorularını çözdürdüm. Konu tekrar testleri ve deneme sınavları aldım , haftasonu çözdürdüm . Yüzmeye götürdüm , Bilsem’e götürdüm , karateye götürdüm , gitar kursuna götürdüm , diksiyon kursuna götürdüm okul sonrasında . Epey zahmet çektik yani . Harcadığım para hemen hemen özel okulla denkti . Çünkü hep özel öğretmenlerle çalıştı . Bence daha etkili oldu. Seslendirme stüdyosundan çağırmışlardı pandemi öncesi ☺️ Yüzmeyi çok iyi bilir , at biner , bisiklet biner , gitar ve bağlama çalar gerçi müziği sevmiyor artık gitmem diyor .
Demem o ki anne hep ilgilenmeli . Özelde de olsa , devlette de olsa . Yoksa çocuklar kopup gidiyor .

Sınıf mevcutdu önemli bir kriter, öğretmen ne kadar iyi olursa olsun 20-25 çocukla göstereceği performans 40 çocukla aynı olamaz. Devlet okullarının en büyük handikapı temizlik ama çoğu okulda veliler 3-5 verip haftada bir temizlik için yardımcı tutup sınıfları temizletiyor. Ama tuvalet yine sıkıntı. Okulun mevcuduna değil sadece derslik sayısına da bakın. Bir sınıfa kaç öğrenci düştüğünü ortalama hesaplarsınız. Diğer okula önceden gidip görüşebilirsiniz. Benim arkadaşım istediği okulun müdürüne gidip söylemişti, diğer okul çıktı ama oraya yollamak istemiyorum diye, müdür tamam kaydını yaparız sıkıntı olmaz demişti, farklı mahalleydi ama okula çok yakındı adres.

Okula değil, öğretmene bakın kimi aileler tecrübeli diye yaşı buyuk öğretmenleri istiyor bu hata yaşla birlikte yıpranma da artiyorm Muhtemelen puanı düşük okulun öğretmenleri daha genç daha idealisttir. Bir de zaten okulla eşgüdümlü ilerlerseniz öğretmenin verdiklerini evde tekrar ederseniz her ilkokul aşağı yukarı aynıdır.

Okul değilde öğretmen araştırın bence. Benim kızım başlayacağı zaman sakin , çocuklarla iletişimi iyi , kibar bir öğretmenin sınıfına gönderdim. İlkokul süreci güzel geçti.

Okula değil, öğretmene bakın kimi aileler tecrübeli diye yaşı buyuk öğretmenleri istiyor bu hata yaşla birlikte yıpranma da artiyorm Muhtemelen puanı düşük okulun öğretmenleri daha genç daha idealisttir. Bir de zaten okulla eşgüdümlü ilerlerseniz öğretmenin verdiklerini evde tekrar ederseniz her ilkokul aşağı yukarı aynıdır.
Bizim öğretmenimiz emekliligi gelmiş erkek öğretmen. Ama çok ilgili ve bence en önemlisi kibar biri. İnsanın kişiliğiyle alakalı bence nasıl öğretmenlik yaptığı
Emekliliği gelen bir erkek öğretmen tanıdığım vardı. Çok şükür emekli oldu. Derse hep geç girer çocukları sürekli azarlardı .

Son düzenleme:
İlkokulda en önemli kriter öğretmen ve veli potansiyeli okulun fiziki imkanlarından öte güvenliği nasıl ona bakın.ama en önemli şey bence öğretmen çünkü nasıl başlarsa öyle gider.cocuk disiplin kazanması gerekiyor .ama bu onu korkutarak değil motive ederek olmalı.

Bizim öğretmenimiz emekliligi gelmiş erkek öğretmen. Ama çok ilgili ve bence en önemlisi kibar biri. İnsanın kişiliğiyle alakalı bence nasıl öğretmenlik yaptığı
Emekliliği gelen bir erkek öğretmen tanıdığım vardı. Çok şükür emekli oldu. Derse hep geç girer çocukları sürekli azarlardı .
Ben hala genç öğretmenden yanayım emekliliği gelmiş öğretmen kötüdür demiyorum. Ama genç olan enerjiktir sabırlıdır. Yeni olan hevesli olur harıl harıl uğraşır birşeyler hazırlar, çocukla çocuk olur. Hem emekliliği gelmişse birden emekliye ayrılsa yeni öğretmen vs.. sürece alışması gerekir çocuğun

En iyi okul size en yakın olan okuldur, yaşadım biliyorum. Hele ki şu zamanda pandemiyle uğraşırken ve ne zaman biteceği belli değilken, hiç uzak bir okula vermeyin.

Öğretmenleri araştırıp beğendiğiniz öğretmenin sınıfına yazdırın.

İngilizce öğretmeniyim, bir sene ilkokulda çalıştım. Aynı okulda bazı öğretmenlerin sınıfına girince bambaşka bir okuldayım gibi hissederdim. Çocukların derse ilgisi, ders dinleme ve katılma alışkanlıkları, dersteki davranışları vs sınıf sınıf ne kadar fark ederdi. Yani sınıf öğretmeninin havası sinmiş olurdu sınıfa. Merkezden uzak bir ilkokuldu ama özellikle bir öğretmen için çocuklar başka mahallelerden gelirdi özel araçla. Öğretmen cok önemli ilkokulda.
Ama şuan mesela bizim bulunduğumuz ilde ne olursa olsun öğretmen seçimi yaptırılmıyor. Herkes kuraya giriyor. Ben şuan ortaokulda çalışıyorum, öğretmen arkadaşlarım bizim okulun ilkokul bölümüne çocuklarını getirdi onları bile müdür kuraya soktu.

İngilizce öğretmeniyim, bir sene ilkokulda çalıştım. Aynı okulda bazı öğretmenlerin sınıfına girince bambaşka bir okuldayım gibi hissederdim. Çocukların derse ilgisi, ders dinleme ve katılma alışkanlıkları, dersteki davranışları vs sınıf sınıf ne kadar fark ederdi. Yani sınıf öğretmeninin havası sinmiş olurdu sınıfa. Merkezden uzak bir ilkokuldu ama özellikle bir öğretmen için çocuklar başka mahallelerden gelirdi özel araçla. Öğretmen cok önemli ilkokulda.
Ama şuan mesela bizim bulunduğumuz ilde ne olursa olsun öğretmen seçimi yaptırılmıyor. Herkes kuraya giriyor. Ben şuan ortaokulda çalışıyorum, öğretmen arkadaşlarım bizim okulun ilkokul bölümüne çocuklarını getirdi onları bile müdür kuraya soktu.
Sizin sözlerinizi ilkokulda görev yapan branş öğretmeni arkadaşımda söyledi.cik teşekkür ederim.ogretmen gerçekten çok önemli inşallah biraz yenilikçi ve çocuk ruhundan anlayan bir öğretmeni olur cocugumun

Gectigimiz subat ayi erken kayit doneminde psikopata baglamistim bu mevzudan. Eylulde 1.sinif olacak bir oglum var. Sayisiz okul gezdim. Onem verdigim konular cocugumun can guvenligi,yemeklerin saglikli olmasi,ogretmenin sevecen olmasi o kadar. Beklentim bu. Dolayisiyla ilkokul icin devleti secemedik. Mecburi olarak ozele yoneldim. Onda da ilave kriter olarak eve en yakin okul en iyi okuldur dedi annem onu dinledim. Cok kucuk,servislerde sefil olmasin dedim. Okuldan birkac tanidik hoca da vardi,oyle karar verdik. Siz de kriterlerinizi belirleyip ona gore bakmalisiniz. Neye onem veriyorsaniz o madde uzerine dusup arastirin.

Sınıf öğretmeniyim. A okuluna da verseniz B okuluna da verseniz önemli olan öğretmendir. Öğretmen öğrencisini sevgisiyle ve disipliniyle okula bağlamadığı sürece okul altından da olsa boştur. Emekliliği gelmiş öğretmen ile genç öğretmen arasında illaki farklılıklar oluyor. Bu sadece enerji değil, değişen eğitim sistemi ve uygulanan yöntemlerin takibiyle de alakalıdır. İstisnalar yada farklı örnekler de illaki vardır, sadece genel gözlemim ve yorumum budur. Ve en önemlisi aile ilgili ve takipli olduğu sürece çoğu açık kapanır. Aile destek değilse dünyanın en iyi okulu yada öğretmeni de olsa boş. Evladınıza başarılar🌸

Şu an saydım cevremde çok yakın 8 tane okul var. Aslında 9 ama birisi çevre yolunun üstünde gibi bir şey onu direkt eledim. Mantığa gel:)) Sonra 3unu daha eledim hiç gitmedim bile. 5 tanesine gittim. Öğretmenin güleryüzlü ve sevecen olmasi önemliydi. Ne kadar süredir çalıştığı ve o okulda çalıştığı. Güvenlik. Sonra okulun tarihi. Çok büyük olmaması. Sınıf mevcudu vs. Bence öğretmen, sınıf mevcudu ve güvenlik önemli.

X