İnstagramdan Alışveriş

Merhaba kızlar
Ben 19 gün önce bir instagram butiğinden tayt siparişini verdim.
Kampanya vardı,dışarıda satılan 1 tayt fiyatına 2 tane satıyorlardı neredeyse.
Neyse dediğim gibi 19 gün geçti aradan,21 şubatta sipariş verdim,haftaiçi yola çıkar demişlerdi çıkmayınca 26 şubatta tekrar yazdım kargoya verildi dediler,bugün mesaj geldi kargo daha yeni yola çıkmış.
Yani daha bugün verilmiş sipariş kargoya.
Bende whatsapptan niye insanı kandırıyorsunuz kargo daha yeni yola çıkmış,bu yaptığınız hiç güven verici değil yazdım.
Cevap bile vermediler.
Ben bu kargoyu kabul etmek istemiyorum.
Allah'tan kapıda ödeme olacaktı.
Kargo şirketini arasam iptal edebilir miyim?
Ya da geldiğinde kabul etmesem sıkıntı olur mu?
Son çare kargo geldiğinde evde yokmuş gibi kapıyı açmam heralde :KK70:
Onda da bir sorun çıkmaz heralde değil mi?
Urun geldiginde burda oyle biri oturmuyor deyip sen e onlara madik at. Hicbir sorun cikmaz. Yalandan hukuki surec baslaticaz falan diyorlar da sen haklisin burda vaadedilen surede kargoya verimemis ve yalan soylenmis. Hicbir sey olmaz yani.

O kadar uzun süre gelmeyen kargoyu direk iptal ederdim ben :KK66: ayrıca kapiya geldi kabul etmiyorum de gönder parasınıda ödememişsin.
Gecen gratisten birseyler aldım bigunde kargo doye saçma bi firma denk geldi ayın 1 inde kargo dağıtıma hazırlaniyor dedi yani şehrime gelmiş hatta semtime 5 oldu hala getirmediler gratisi aradım böyle böyle diye pazar günü getirdiler kargoculara hiç acıyamicam pandemi sağolsun bi ağzımıza etmedikleri kaldı

O kadar uzun süre gelmeyen kargoyu direk iptal ederdim ben :KK66: ayrıca kapiya geldi kabul etmiyorum de gönder parasınıda ödememişsin.
Gecen gratisten birseyler aldım bigunde kargo doye saçma bi firma denk geldi ayın 1 inde kargo dağıtıma hazırlaniyor dedi yani şehrime gelmiş hatta semtime 5 oldu hala getirmediler gratisi aradım böyle böyle soye pazar günü getirdiler kargoculara hiç acıyamicam pandemi sağolsun bi ağzımıza etmedikleri kaldı
hiçbir sebep olmaksızın iade hakkın zaten var kuzum ...
şu gün kargoya vericez garantisini sundukları için alıyoruz ,öyle deyip aldırıp çağ atlatıp kargoya verdiklerinde bir anlamı kalmıyor beklerken fosil oluyoruz

Aldığım herşeyde kargocuya biraz bekler misiniz der, hızlıca ürünü kontrol edip öyle teslim alırım. Güvendiğim sürekli alışveriş yaptığım yerlerde bazen atlayabiliyorum şükür onlarda da şimdiye kadar başıma bir şey gelmedi. Onun dışında kuzenimin düğünü için yeni doğum yapmıştım alışveriş yapmak çok zoruma gitti internetten elbise aldım. Alırken de özellikle sordum kargo günleriniz nasıl diye, en geç 4 gün içinde dedi. Bir ay öncesinde sipariş ettiğim elbise düğünden sonra geldi ve kaç defa arayıp hatırlattım. Kapıda ödemeliydi. Kargocuya söyledim aşırı geç geldi ihtiyacımı başka yerden temin ettim geri gönderin. Biraz mırın kırın etti mecbur aldı gitti. Sonra firma aradı güya çıkışıp tekrar yönlendirecekti baktım laftan anlayacak insanlar değiller, kapattım telefonu engelledim her yerden. Size belli koşullar altında satış yapıyorlar. Koşulları yerine getirmiyorlarsa vazgeçmek en doğal hakkınız. Bebeğim ufak olmasaydı emin olun sırf o konuşmalar iÇin bile şikayet edebilirdim. Uğraşmak istemedim.

Evde olmazsa zaten kargoda iki gün bekliyor ürün kağıt burakıyorlar gidip kargodan teslim alma süresi bırakıyorlar. Kadın gönderisinin karşılığında bir kazanç elde edecek kargo parası da ürüne ekleniyor ama almayınca o kargoya verdiği gel gir parası cebinden çıkıyor üstelik kazancı yok her ay 20 kişi böyle yapsa zararını düşünün kul hakkıdır bu baktı geç kaldı iptal etseydi..bekleyip ses etmeyip gelince almamak nedir? İade olmadığı zaten sayfalarda yazar
Kul hakkı mı? Daha neler ya.
Başka bir mesajınızda da para vermemek için bahane ürettiğimi yazmışsınız.Para vermemek istesem neden sipariş vereyim?
Bana eğer kargonuz verildi diye yalan söylemeselerdi ben iptal ederdim zaten siparişi.
Kendi kendilerini zarar soktular yani ben değil.
20 gün oyalamasalardı beni.
Ayrıca beğenmesem,iade etsem o zamanda mı kul hakkına girmiş olacaktım yani?

Son düzenleme:
Ya bu arada bu konu hortladığı için buraya yazmak istiyordum umarım sakıncası yoktur. Baş harfi s olan kargo şirketi dört beş defa olmuştur asla kargomu eve getirmiyor geldik yoktunuz diyor ama yalan evdeydim tüm gün. Bu konuda yapılacak bir şey var mı?

iyide kapıda ödeme aldım demiştiniz şimdi de böyle diyorsunuz hanımefendi
?
önce paketi açıp bir bakında ,beğenirseniz alırsınız beğenmezseniz iade edersiniz iade sonucu paranız hesabınıza aktarılmazsa o zaman şikayet edersiniz

instagram butiklerinde karşılaşılan “değişim var, iade yok” ibaresi ile tüketicinin iade hakkının (cayma hakkı) engellenmesi yasal değildir. Instagram butiklerinden alınan ürünlerde (iç çamaşır, yazılım gibi bir kısım istisnalar hariç) iade hakkının tanınması yasa gereği zorunludur.

hatta şikayet etmeniz onun daha zararına olacak o yüzden korkar zaten uzlaşır
Öncelikle insanın kendini yazarak ifade etmesi çok zormuş onu anladım :KK70:

Evet ben kapıda ödemeli almıştım kargoyu,para vermedim zaten.Ama o mesajımda kendimden bahsetmiyordum,bir örnek verdim.
"Alemsiniz ne uğraşasınız ki iade etmek için" tarzında bir mesaj yazmıştınız,ona istinaden bu örneği vermiştim.

Yasal olarak internet alışverişinde aide hakkım var ama iade kabul etmiyoruz diyen bir işletmeyle uğraşmadan paramı geri alamam.Yasal bir sürece girmem gerekir.Zaten daha sonraki mesajlarınızda sizde bu sürecin işleyişini,yolunu,yordamını anlatmışsınız.Benimde bahsettiğim,uğraşmaktan kastım oydu işte.
Memlekette kanun var,yasa var ama uygulayan yok,işleyiş sıkıntılı,süreçler uzun.

Mesela daha sonraki mesajlarınızda kapıda kargoyu kontrol edip öyle aldığınızı yazmışsınız,yasal olarak hakkımız olduğundan bahsetmişsiniz.Ben daha bu yasal hakkımı kullanamadım mesela.Kullanmak istediğim zaman bizzat kurye tarafından engellendim.
Sıkıntı yaşamaktan kastım bunlardı.

Ya bu arada bu konu hortladığı için buraya yazmak istiyordum umarım sakıncası yoktur. Baş harfi s olan kargo şirketi dört beş defa olmuştur asla kargomu eve getirmiyor geldik yoktunuz diyor ama yalan evdeydim tüm gün. Bu konuda yapılacak bir şey var mı?
Hiç bilmiyorum,zannetmiyorum da.

Öncelikle insanın kendini yazarak ifade etmesi çok zormuş onu anladım :KK70:

Evet ben kapıda ödemeli almıştım kargoyu,para vermedim zaten.Ama o mesajımda kendimden bahsetmiyordum,bir örnek verdim.
"Alemsiniz ne uğraşasınız ki iade etmek için" tarzında bir mesaj yazmıştınız,ona istinaden bu örneği vermiştim.

Yasal olarak internet alışverişinde aide hakkım var ama iade kabul etmiyoruz diyen bir işletmeyle uğraşmadan paramı geri alamam.Yasal bir sürece girmem gerekir.Zaten daha sonraki mesajlarınızda sizde bu sürecin işleyişini,yolunu,yordamını anlatmışsınız.Benimde bahsettiğim,uğraşmaktan kastım oydu işte.
Memlekette kanun var,yasa var ama uygulayan yok,işleyiş sıkıntılı,süreçler uzun.

Mesela daha sonraki mesajlarınızda kapıda kargoyu kontrol edip öyle aldığınızı yazmışsınız,yasal olarak hakkımız olduğundan bahsetmişsiniz.Ben daha bu yasal hakkımı kullanamadım mesela.Kullanmak istediğim zaman bizzat kurye tarafından engellendim.
Sıkıntı yaşamaktan kastım bunlardı.

''alemsiniz ne uğraşacaksınız ki iade etmekle iade ettiğinizde ne yapabilir ki ? ''demiştim ondan bahsediyorsunuz,hala söylediğimin arkasındayım hatta ''ona giden paketi size geri mi yollamasından korkuyorsunuz ''dedim sizde onun üzerine ya parasını ödemişsem dediniz ? halbuki konunuz ya parasını ödemişsem değildi kapıda ödemeli aldığınız ürün üzerine zaten iadeyle uğraşacağınız birşey yok ki demiştim zaaten...

yani aslında sizin durumunuzda iadeyle uğraşmak zorunda kalmayacağınız kadar basit bir şekilde paketi gönderebileceğinizi söylemiştim ama siz o sırada başka üyeyle tartışma içindeydiniz sanırım gergindiniz yanlış anlaşılma olmuş

kuryelerin bu konuda sıkıntı çıkarabileceklerini söylemiştim ama yasal hakkımı kullanmak istiyorum tutanak tutulması gerekirse ve tutmazsan şubene veya merkese gelmek zorunda kalırım deseniz zaten görevini ihmalden geri adım atacaktır , insanlarla uğraşmak gerekiyor kimisine bunu söylemenize bile gerek kalmaz bana gelen kuryelerden birtanesi hiç unutmuyorum yürüme bandı almıştım, bir kontrol edin isterseniz dedi ve kendisi bekledi, beklememek için benimle kavga etmeye çalışanda oldu ,kuryelerin kavga etmeye de itiraz etmeyede böyle bir konuda hakları yok ,ben itiraz edeni de şikayet ediyorum üğraşıyorum valla... o işte çalışmaya çok ihtiyacı olanlar var herkes görevini düzgün yapmalı ama anladığım kadarıyla siz her işiniz iletişim problemi olmadan tereyağından kıl çeker gibi rahat olsun istiyorsunuz :KK43: onu hepimiz istiyoruz ama maalesef özellikle şu zamanda zor

geçen gün burada 2 üyeye kendi hakları olan şeyi anlatamadım bu anlatmaktan vazgeçeçeğim anlamına gelmez o hesap yani...

dediğim gibi yanlış anlaşılma olmuş kapıda ödemeli olan bir üründe zaten iade zorluğu diye birşey söz konusu bile değil, siz kendiniz stres yaptınız butik sizi gerdi üye sizi gerdi ondan olduğunu düşünüyorum

iyi akşamlar

''alemsiniz ne uğraşacaksınız ki iade etmekle iade ettiğinizde ne yapabilir ki ? ''demiştim ondan bahsediyorsunuz,hala söylediğimin arkasındayım hatta ''ona giden paketi size geri mi yollamasından korkuyorsunuz ''dedim sizde onun üzerine ya parasını ödemişsem dediniz ? halbuki konunuz ya parasını ödemişsem değildi kapıda ödemeli aldığınız ürün üzerine zaten iadeyle uğraşacağınız birşey yok ki demiştim zaaten...

yani aslında sizin durumunuzda iadeyle uğraşmak zorunda kalmayacağınız kadar basit bir şekilde paketi gönderebileceğinizi söylemiştim ama siz o sırada başka üyeyle tartışma içindeydiniz sanırım gergindiniz yanlış anlaşılma olmuş

kuryelerin bu konuda sıkıntı çıkarabileceklerini ama yasal hakkımı kullanmak istiyorum tutanak tutulması gerekirse ve tutmazsan şubene veya merkese gelmek zorunda kalırım deseniz zaten görevini ihmalden geri adım atacaktır , insanlarla uğraşmak gerekiyor kimisine bunu söylemenize bile gerek kalmaz bana gelen kuryelerden birtanesi hiç unutmuyorum yürüme bandı almıştım, bir kontrol edin isterseniz dedi ve kendisi bekledi, beklememek için benimle kavga etmeye çalışanda oldu ,kuryelerin kavga etmeye de itiraz etmeyede böyle bir konuda hakları yok ,ben itiraz edeni de şikayet ediyorum üğraşıyorum valla... o işte çalışmaya çok ihtiyacı olanlar var herkes görevini düzgün yapmalı ama anladığım kadarıyla siz her işiniz iletişim problemi olmadan tereyağından kıl çeker gibi rahat olsun istiyorsunuz :KK43: onu hepimiz istiyoruz ama maalesef özellikle şu zamanda zor

geçen gün burada 2 üyeye kendi hakları olan şeyi anlatamadım bu anlatmaktan vazgeçeçeğim anlamına gelmez o hesap yani...

dediğim gibi yanlış anlaşılma olmuş kapıda ödemeli olan bir üründe zaten iade zorluğu diye birşey söz konusu bile değil, siz kendiniz stres yaptınız butik sizi gerdi üye sizi gerdi ondan olduğunu düşünüyorum

iyi akşamlar
Ben uğraşmak istemiyorum mesajını "alın kontrol edin öyle yollarsanız" gibisinden bir mesajınıza cevap olarak yazdım.Çünkü adamlar diyor ki biz iade kabul etmiyoruz,benim o kargoyu almam demek,iade etmek için uğraşmam demekti.

Mevzu kargoyu yollamak değil,mevzu parayı almak.Ve parayı almak için uzun bir işleyiş olduğu konusunda hemfikiriz sanırım.Binlerce insan var sonuçta dolandırılıp,parasını almaya çalışan.

Sonrasında siz beni anlamayıp "neden iade almakta zorlanasınız ki" yazdığınız için :yasal süreçlere başvurmadan,iademiz yok diyen bir işletmeden nasıl paramı alabilirim ki?" Yazdım bende.
Neyse önemli değil araya başka mesajlarda girince yanlış anlaşılmalar olmuş.konunun benim gerilmemle falan alakası yok yani.
İyi akşamlar sizede 😊

X