İnsülin Direnci

Merhaba,
İnsülin direncine sahip arkadaşlar diyet listelerinizde neler var neler yok, ne yaradı ne yaramadı size bu süreçte, paylaşabilir misiniz?
Benim 6 buçuk yıl önce vardı insülin direncim. Düşüktü zaten 3 civarı bir şeydi hatırladığım kadarıyla. Bir ay diyet ve ilaçla sıfır virgüllü bir değere düşmüştü. Listeyi çok net hatırlamıyorum ama rafine şeker kesinlikle yoktu. Bal pekmez gibi şeyleri de ben pek tüket.iyordum. Akşamları bir porsiyon meyveyi bir bardak sade sütle yiyordum sanırım yediğim en baba şeker oydu. Ekmek makarna gibi şeyler belli miktarlarda tüketebiliyordum. Bir de değişim listesi vardı örneğin bir dilim ekmek yerine iki kaşık pilav yiyebiliyordum. Havuç, patates, pirinç bezelye gibi nişastalı şeyleri fazla tüketmememi söylemişti diyetisyen. Bir de her gün minimum yarım saat yürüyüş yapıyordum. Glifor diye bir ilaç da kullandım. Hatırladıklarım bu kadar. Geçmiş olsun.

Merhaba,
İnsülin direncine sahip arkadaşlar diyet listelerinizde neler var neler yok, ne yaradı ne yaramadı size bu süreçte, paylaşabilir misiniz?
Merhaba benim kadın hastalığım var pko sendromu buna bağlı bir insülin direncim oluştu ve çok kilo aldım doktorum Glifor/ matofin ilacını verdi insülin hapı bu doktor kontrolunde kullanılıyor.

Bununla birlikte Akdeniz üsülü beslenme ayarladık diyetisyene gitmiştim böyle iyi kötü 8 kilo verdim ama devamını veremedim tatlı hastasıyım en kötü alışkanlığım şekerli gıdalar..

sabah kahvaltı şart peynir domates , salatalık yumurta , zeytin hepsinden biraz biraz roka maydonoz çok faydalı ara öğün bazen avakado yiyordum tok tutuyor bide türk kahvesine tarçın atınca mükemmel şekeri dengeliyordu tavsiye ederim ..akşamları örneğin , Bol salata yanına somon brokoli , yada bol sıvı çorba salata yoğurt , köfte salata cacık, bakliyat mesela kurufasülye , yeşil fasülye pirinç yerine bulgur , beyaz ekmek yerine buğdaylı ekmek şekerli gıdalar yerine meyvelerden alıyordum tatlı ihtiyacımı haftanın 1 günüde dondurma veya ufak kare çikolata izinim vardı ilk haftada zaten direk ödem gidiyor günlük 1-2 litre su şart 2 hafta içinde 3-5 kilo gidebilir ben direk 3 kilo vermiştim ama iradesizim🤦🏻‍♀️ 10 kilo vermem lazım bebek için uğraşıyorum bu arada tekrar sık diyete gircem tek olmıyor tabi .. beceremiyorum eşimde kilolu ama hiç niyeti yok😃😃 haydı toplaşıp beraber yapalım💪🏼

Listeyi doktor vermedi mi? Gecmis olsun
Doktor rahatsızlığı anlatıyor, Diyetisyenim listeyi yazacak haftasonu. ama ben bana menü verin ilaç yazın vs anlamında bir şey sormuyorum zaten. Şuna dikkat edersen sağlıklı olur buna dikkat etmedim bana dokundu veya bu tarifi tavsiye ederim gibi bir şey istemiştim. Damdan düşenlerin kilo verme hikayelerini ihtiyacım var aslında. 72 kiloyum 50 civarına inmem lazım. Bunu yapabilmiş insanlardan örnekler görmek iyi gelir 🥲

Merhaba benim kadın hastalığım var pko sendromu buna bağlı bir insülin direncim oluştu ve çok kilo aldım doktorum Glifor/ matofin ilacını verdi insülin hapı bu doktor kontrolunde kullanılıyor.

Bununla birlikte Akdeniz üsülü beslenme ayarladık diyetisyene gitmiştim böyle iyi kötü 8 kilo verdim ama devamını veremedim tatlı hastasıyım en kötü alışkanlığım şekerli gıdalar..

sabah kahvaltı şart peynir domates , salatalık yumurta , zeytin hepsinden biraz biraz roka maydonoz çok faydalı ara öğün bazen avakado yiyordum tok tutuyor bide türk kahvesine tarçın atınca mükemmel şekeri dengeliyordu tavsiye ederim ..akşamları örneğin , Bol salata yanına somon brokoli , yada bol sıvı çorba salata yoğurt , köfte salata cacık, bakliyat mesela kurufasülye , yeşil fasülye pirinç yerine bulgur , beyaz ekmek yerine buğdaylı ekmek şekerli gıdalar yerine meyvelerden alıyordum tatlı ihtiyacımı haftanın 1 günüde dondurma veya ufak kare çikolata izinim vardı ilk haftada zaten direk ödem gidiyor günlük 1-2 litre su şart 2 hafta içinde 3-5 kilo gidebilir ben direk 3 kilo vermiştim ama iradesizim🤦🏻‍♀️ 10 kilo vermem lazım bebek için uğraşıyorum bu arada tekrar sık diyete gircem tek olmıyor tabi .. beceremiyorum eşimde kilolu ama hiç niyeti yok😃😃 haydı toplaşıp beraber yapalım💪🏼
Bende de pcos var onun hediyesi bana da :KK43: tatlıya düşkünlüğümü napıcam hiç bilmiyorum. Ekmek pilav makarna kesmekte hiçbir problemim yok, ama tatlıda gözüm dönüyo böyle bir iradesizlik olamaz. Ben böyle bir insan değildim neye dönüştüm. Eskiden bu hastalıktan önce kilo almak benim için çok zordu çok kolay verirdim , şimdi resmen kilo vermek çok zor bir şeye dönüştü.

Bende de pcos var onun hediyesi bana da :KK43: tatlıya düşkünlüğümü napıcam hiç bilmiyorum. Ekmek pilav makarna kesmekte hiçbir problemim yok, ama tatlıda gözüm dönüyo böyle bir iradesizlik olamaz. Ben böyle bir insan değildim neye dönüştüm. Eskiden bu hastalıktan önce kilo almak benim için çok zordu çok kolay verirdim , şimdi resmen kilo vermek çok zor bir şeye dönüştü.
Ay canım benim benimde aynı senin gibi seni okadar çok iyi anlıyorum ki keşke böyle banada biri eşlik etse. Diyordum dilersen beraber yapabiliriz evlimisin acaba? Pcos/ pko çok berbat bişey bana çok geç tehşis koydular yurt dışındayım ben burdakiler anlamıyor evlendikten 2 yıl sonra pko olduğmu öğrendim ergenlikte adet düzensizliğim vardı doktor anlamamıştı ozamanda bahanesi şeydi. Ergenliktesin büyüme çağındasın adet düzensizliği normal!🤦🏻‍♀️ şimdide 3 yıllık evliyim kilo yüzünden olmuyor ozaman zayıfdım belkş tedavi etselerdi olurdu işinin ehli doktor bulmak zor..

X