Internet Satışı Konusunda Bilgi - Bir derdim var

SouvveniR

❤+❤ = ❤❤
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Mart 2012
11.484
8.061
Kadınlar Kulubünün akıllı hatunları, bana akıl verin lütfen.

Yaklaşık 2 senedir evdeyim, önceden çalışan bir kadındım, bilenler bilir.
Ama boş durmayı da hayatta sevmem, bu pandemi döneminde de boş durmadım tabii ki.
El emeğine yöneldim ve gerçekten hem beni rahatlatıyor hem de çok güzel şeyler çıkartabiliyorum ortaya.
Amigurumi tarzında bir çok şey yaptım, petshop ürünlerinden, oyuncaklara, bebeklere, uyku arkadaşlarına vs.
Çevrem sayesinde satışta yaptım, yaklaşık 1000 TL kadar bir birikimim oldu.
Yeni başlayan biri için bence hiçte fena sayılmaz.

Eşimin bir kuzeni petshop açtı, oraya ürünler yaptım ve dükkanında sergiliyor.
Satış oluyor mu derseniz eh işte.
Ancak bu pandemi döneminde herkes bir hayvan edindi, kimisi köpek aldı kimisi kedi.
Bizim bile bir ev kediciğimiz var.

Ben şimdi yaptıklarımı (elimde yapmış olduğum ürünler var) internet üzerinden satmak istiyorum.
Sosyal medya sayfası kurdum, ancak oradan çok bir beklentim yok.
Ben kalkıp nasıl sosyal medya üzerinden birşey satın almıyorsam, kimsenin de alması konusunda bir beklenti içerisinde değilim açıkçası.
Güvenilirlik mevuzu gereği.
Ancak bir çok internet sitesinden alışveriş yapmışlığım var, bilemiyorum bunları açık açık yazmak reklama girermi ama bilindik siteler.
Onlar aracılığı ile satış yapmak istiyorum fakat bu anlamda hiç bir bilgiye sahip değilim.
Sizlere danışmak istedim, muhakkak bir bileniniz vardır veya şunu dene diyen çıkar diye.

Sormak istediklerim:
Benim bir dükkanım yok, zaten onu açabilecek bütçem de yok.
Vergi levham, imza sirküleri vs. gibi bir durum söz konusu zaten değil çünkü ortada bir şirket yok.
İnternetten satış yapmak istediğim taktirde, bilindik sitelerin satış kısmını kullandığım zaman, nasıl satış yapabileceğim bileniniz var mı?
Fatura kesemem, irsaliye kesemem... (kısaca bu konuda çok cahilim anlayacağınız).
Beni anlayabilenler, lütfen yardımcı olabilir mi?
En azından elimdekileri satışa sunup, devamında en çok talep edilen ürüne göre örgülerime devam etmek istiyorum.
Destek olursanız çok sevinirim.
Teşekkürler şimdiden... :KK36:

Selamlar, dijital pazarlama uzmanıyım.
El işi olduğu için vergi mükellefi olabiliyorsunuz internetten araştırın. Faturasız satış yapanlar var ama yıllar sonra geriye dönük büyük cezalar çıkıyor riske atmayın. Vergi mükellef hakkınız var araştırın.
Sosyal medyada satış yapmak istiyorsanız reklam vermek zorundasınız. Reklam uzmanından yardım almanız gerekli ama bir sorunuz olursa cevaplarım.

Sosyal medya dışında bir yerde satış yapabilmek için ( pazar yerleri ) vergi levhanız olması gerekmektedir. Sizin için en etkili yöntem sosyal medyadır.

Ama boş durmayı da hayatta sevmem, bu pandemi döneminde de boş durmadım tabii ki.
El emeğine yöneldim ve gerçekten hem beni rahatlatıyor hem de çok güzel şeyler çıkartabiliyorum ortaya.
Amigurumi tarzında bir çok şey yaptım, petshop ürünlerinden, oyuncaklara, bebeklere, uyku arkadaşlarına vs.

Ancak bu pandemi döneminde herkes bir hayvan edindi, kimisi köpek aldı kimisi kedi.

Ben şimdi yaptıklarımı (elimde yapmış olduğum ürünler var) internet üzerinden satmak istiyorum.
Ben kalkıp nasıl sosyal medya üzerinden birşey satın almıyorsam, kimsenin de alması konusunda bir beklenti içerisinde değilim açıkçası.
Ancak bir çok internet sitesinden alışveriş yapmışlığım var, bilemiyorum bunları açık açık yazmak reklama girermi ama bilindik siteler.
Onlar aracılığı ile satış yapmak istiyorum fakat bu anlamda hiç bir bilgiye sahip değilim.
Sizlere danışmak istedim, muhakkak bir bileniniz vardır veya şunu dene diyen çıkar diye.

Sormak istediklerim:
Vergi levham, imza sirküleri vs. gibi bir durum söz konusu zaten değil çünkü ortada bir şirket yok.
İnternetten satış yapmak istediğim taktirde, bilindik sitelerin satış kısmını kullandığım zaman, nasıl satış yapabileceğim bileniniz var mı?
Fatura kesemem, irsaliye kesemem... (kısaca bu konuda çok cahilim anlayacağınız).
En azından elimdekileri satışa sunup, devamında en çok talep edilen ürüne göre örgülerime devam etmek istiyorum.

Şöyle söyleyeyim
Bilindik sitelerden satış yapabilmen için de şirketinin olması gerekiyor.
Aksi takdir de faturasız satış yapamazsın, naylon fatura hiç kesemezsin.
Yani satış için de, sosyal medyadan satış içinde şirket kurman lazım.
Devlet bu konuda düzenleme getirdi hatta.
Eğer şirket kurup iş yapmazsan cezası çok büyük.

El işi olduğu için vergi mükellefi olabiliyorsunuz internetten araştırın. Faturasız satış yapanlar var ama yıllar sonra geriye dönük büyük cezalar çıkıyor riske atmayın. Vergi mükellef hakkınız var araştırın.
Sosyal medyada satış yapmak istiyorsanız reklam vermek zorundasınız. Reklam uzmanından yardım almanız gerekli ama bir sorunuz olursa cevaplarım.

Sosyal medya dışında bir yerde satış yapabilmek için ( pazar yerleri ) vergi levhanız olması gerekmektedir. Sizin için en etkili yöntem sosyal medyadır.

Güzel bilgiler vermişsiniz, teşekkür ederim, bunu araştıracağım.
Sosyal medya üzerinden şu ana kadar herhangi bir satış sağlayamadım zaten.
Öyle bir problemim var.
Kuzenim sizin gibi, dijital pazarlama ile uğraşıyor, o baya bir fikir vermişti.
Onun sayesinde biraz görüntüye çeki düzen verebildim, daha çok takipçi edinebildim vs.
Ancak satış anlamında bir fayda olmadı.
Reklam vermeyi düşündüm, zaten sosyal medya reklamları çok ciddi rakamlar değil, cüzi miktarlarla 1-2 günlük reklamlar verilebiliyor.
Nihayetinde büyük ölçekli bir iş olmadığı için, elimdekileri satabilsem o da fayda sağlar benim için.
Akmasa damlar mantığı.

Pazarda tezgah mı açsam bile dedim kendimce. :-)

Şöyle söyleyeyim
Bilindik sitelerden satış yapabilmen için de şirketinin olması gerekiyor.
Aksi takdir de faturasız satış yapamazsın, naylon fatura hiç kesemezsin.
Yani satış için de, sosyal medyadan satış içinde şirket kurman lazım.
Devlet bu konuda düzenleme getirdi hatta.
Eğer şirket kurup iş yapmazsan cezası çok büyük.

Teşekkür ederim bilgi için, benim de korkum ve çekincem bu olduğu için zaten danışmak istedim.
Çünkü gerçekten satış konusunda bir bilgim yok, zaten satacağım şey el emeğim ama oluru usulu nedir bilmek lazım.
Bilmeden de ezbere iş olmaz diye düşündüm, sanırım iyi de düşünmüşüm.
Teşekkürler tekrardan.

D...p adlı ikinci el uygulamasında bu tarz el emeği ürünlerini satan sayfalarda var.Oralarıda deneyebilirsiniz.

Bilemiyorum ki, arkadaşlarda diyor faturasız ürün satmak doğru değil şeklinde.
İkinci el ürün satan başka bilindik sayfaya da ilan koymuşluğum var ama çok talep görmedi.
İnsanlar daha çok direkt satın alım yapabilecekleri güvenli sitelerden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar.

Teşekkür ederim bilgi için, benim de korkum ve çekincem bu olduğu için zaten danışmak istedim.
Çünkü gerçekten satış konusunda bir bilgim yok, zaten satacağım şey el emeğim ama oluru usulu nedir bilmek lazım.
Bilmeden de ezbere iş olmaz diye düşündüm, sanırım iyi de düşünmüşüm.
Teşekkürler tekrardan.

Rica ederim tatlım.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu :KK36:

Kisa vaktim var detayli anlatamayacagim ama kadin girisimci destegi var , onun ismiyle satis yaparsaniz guvenilir oldugunuz icin alan cok olur
Bir de bir grup var orda urunlerini tanitiyor kadinlar , bana ozelden yazin musait oldugumda anlatiyim size

Kisa vaktim var detayli anlatamayacagim ama kadin girisimci destegi var , onun ismiyle satis yaparsaniz guvenilir oldugunuz icin alan cok olur
Bir de bir grup var orda urunlerini tanitiyor kadinlar , bana ozelden yazin musait oldugumda anlatiyim size

Kadın Girişimci Desteği dediğiniz bir kredi tipi.
Girişimci Kadın kastınızsa, evet bir çok bilindik sitelerde bu şekilde satışlar yapılıyor, ancak bunun içinde şirket sahibi olmak gerekiyor, yani vergi levhası istiyorlar.
Ürün tanıtmada sıkıntım yok, dediğim gibi gerekirse sosyal medya üzerinden ürün reklamlarımı da verebilirim, sanırım bu yolda ilerleyeceğim.
En azından belki satış yapabilme imkanım olur, bilemiyorum...

2.el ürünler satan uygulamalar var biliyorsunuzdur. İş yerindeki çaycı abla g ile başlayanında el yapımı yazma patik falan satıyordu. Böyle bi yerde başlamanız daha mantıklı olur sanırım. Büyük alışveriş siteleri için şirket kurmuş olmalısınız şu durumda sizi aşar sanıyorum ki.

2.el ürünler satan uygulamalar var biliyorsunuzdur. İş yerindeki çaycı abla g ile başlayanında el yapımı yazma patik falan satıyordu. Böyle bi yerde başlamanız daha mantıklı olur sanırım. Büyük alışveriş siteleri için şirket kurmuş olmalısınız şu durumda sizi aşar sanıyorum ki.

Bu dediğiniz site g... g.... adında site mi?
Bende orada satış yapmayı planlıyordum da, bir çok yorumu görünce, vergi hakkında sorun çıkma ihtimalini okuyunca, biraz düşündürdü beni.
Acaba o sitede satış yapabilme imkanım olabilir mi?

Vergi mükellefi vergi ödemekle yükümlü olan kişiye denir. Bir şeyler duymuşsunuz ama yanlış öğrenmişsiniz.

SouvveniR SouvveniR eğer sigortanız yoksa ve evde bir şeyler üretip satmak istiyorsanız esnaf muafiyetinden yararlanmalısınız. Bunun için bağlı olduğunuz vergi dairesine gidip onların yönlendirmeleriyle bazı işlemler yapmanız gerekiyor. Aksi halde çok ciddi vergi cezalarıyla karşılaşırsınız ister sosyal medyadan ister online satış sitelerinden satış yapın.

Ev hanımlarının ürettiği ürünleri satmaları için bazı siteler var. Tanınırlığı çok yüksek değil henüz ama bir internette dolaşırsanız bulursunuz.

Bende orada satış yapmayı planlıyordum da, bir çok yorumu görünce, vergi hakkında sorun çıkma ihtimalini okuyunca, biraz düşündürdü beni.

Sakın sakın. Yıllar önce eşim girdi o işlere. Yurt dışından ürün getirip satıyordu, baskının ucundan döndük. Biz atlattık ama yaptığı satışın 3 katı vergi cezası kesilen arkadaşlarımız oldu o dönem. Fatura kesmeyecekseniz o kanallara giremezsiniz.

Bana da instadan yazabilir msn milana abla

Sormak istediklerim:
Canim ben netten satis yapiyorum bizim dukkan vardi vergi levhamiz netten derken bilindik tr...n1...gibi sitelerden yapiyorum satislarimi,mutlaka vergi levhasi imza silkusu falan lazim istersen evini ofis gisterebiliyorsun gelip denetliyorlarmis yeni edindim bu bilgileride yani orda olduguna dair bakiliyormus sonra zaten alirsin vergi levhasini falan ve azimsanmayacak gelir birakiyor boyle bir yetenegin varsa durma sakin..Esime gel netten satalim diye diye zorla baslattim ise dusun ben ilgilenicem ben alakadar olucam her konuyla diye. ama simdi hep dua ediyoki iyiki seni dinledim diye

Ay yazıyorum açık açık ama reklam peşinde değilim valla😂 Gardrops benim dediğim uygulamanın adı. Yani abla baya harçlık çıkarıyordu kendine. Biraz uğraşırsanız satış yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Kargo ücreti falan da yok ayrıca direkt cebinize kalıyor sattığınız.

Evet, bilenler destek oldu sağolsunlar.

Peki benim genel anlamda sormak istediğim, satış yapabileceğim başka bir alan var mı?

Instagram uzerinden satis yapabilirsiniz. Prosedurunden tam emin değilim ama kendi el emeginizi satmak icin vergi mukellefi olmanıza gerek yok diye duymustum bir araştırın isterseniz.
Fakat orada da bu tarz isleri yapanlar cok fazla var. Takipçi sayinizin fazla olmasi gerekiyor vs.

X