iş batırmış ve arabasız bir ben

Bugün kredi başvurusu için bankamı aradım. Fakat dünkü sarsılmadan sonra bankalar yeni bir faiz arttırımına hazırlandıklarından ’piyasadaki olağan dışı hareketlerden dolayı fiyatlandırma yapılamamaktadır‘ uyarısı aldı banka çalışanı. Şansıma tüküreyim :KK14:
Merhaba naptınız merak ettim araba alabildiniz mi. Benimde kafanda deli sorular :bicak:

Son on banlanmam dertlerimin bdv ye yakıştırılmamasından oldu. Umarım bu seferde ekonomi para falan gibi bölümlere derdim taşınmaz ve banlanmam amin :dua:
öncelikle gerçek dert sahiplerinden özür dileyerek anlatmak istiyorum ve ekonomiyle ucundan bucağından ilgilenen üyelerden dahası bankacı arkadaşlarımızdan fikir rica ediyorum. Geçen sene Şubat ayı gibi virüs ülkemize girmeden eşim bir girişimde bulunmak istedi ve arabamızı sattık elimizdeki parayı yatırdık sonra pandemi patladı ve herşeyi kaybettik, battık.(gerçekten ticaretten anlamayan kafamıza ve zamanlamanın mükemmelliğine tüküreyim) Bir yıldır toplu taşımalarda sürünüyoruz. Ancak toparladık fakat borçlar vs bitti elimizde hiçbirşey kalmadı. Şu an araba almam lazım zira gerçekten beni çok zorluyor toplu taşıma ve hafta sonu sıfır planla yaşamak.

Elimde yalnızca iki ihtimal var. En düşüğü 1.34 ten taşıt kredisi almak ve en az üç yıl kredi ödemek.
Yahut kurayla araba alınan firmalara taksit ödeyerek sıranın kendime gelmesini beklemek.

Şu an taşıt kredisi almak için uygun bir dönem mi ve gün usulü araba veren firmalarla ilişkiye gireniniz oldu mu gerçekten tecrübe ve önerilere ihtiyacım var :KK14:
Valla bence kiralayin almayin.bende satip is acmayi planliyorum arac yillik kiraliycam.20 bin falan yilllik.is tutarsa seneye alirim
Ayrica konum kaynanam yan bakti gorumcem uctu kacti degilse banlaniyosun.derdin iile de kocan ve ailesiyle.ilgili olmali ya da evli adamla fingirdesmelisin.yoksa ban

Merhaba naptınız merak ettim araba alabildiniz mi. Benimde kafanda deli sorular :bicak:
Bu konuyu açtığım günün ertesinde kredi başvurusunda bulundum ama abim bankada çalışıyor kredi vermek istediğinde kredi faiz oranları güncellendiği için sistem açılmadı. Ve ben o gün yükselmiş faiz oranlarıyla karşı karşıya kaldım. Abim git başka bankadan al ben bu faiz oranından kardeşime kredi çıkaramam dedi :KK48: Gün usulü araba veren firmaları araştırdım ve araba alan çok kişiyle tanışma fırsatım oldu bu süreçte. Fakat sıra bana gelene dek araba fiyatları yükselecek vs yine aynı hesaba döneceğiz. Kredi faiz oranlarında düşüş bekliyorum diğer yandan birikim yapıyorum. Kredi faiz oranları düşer düşmez birikimi de ekleyip araba alacağım. Fakat şu an taksi/otobüs-minibüs/ babamın arabası üçgeninde geçinip gidiyorum:KK14:

Bu konuyu açtığım günün ertesinde kredi başvurusunda bulundum ama abim bankada çalışıyor kredi vermek istediğinde kredi faiz oranları güncellendiği için sistem açılmadı. Ve ben o gün yükselmiş faiz oranlarıyla karşı karşıya kaldım. Abim git başka bankadan al ben bu faiz oranından kardeşime kredi çıkaramam dedi :KK48: Gün usulü araba veren firmaları araştırdım ve araba alan çok kişiyle tanışma fırsatım oldu bu süreçte. Fakat sıra bana gelene dek araba fiyatları yükselecek vs yine aynı hesaba döneceğiz. Kredi faiz oranlarında düşüş bekliyorum diğer yandan birikim yapıyorum. Kredi faiz oranları düşer düşmez birikimi de ekleyip araba alacağım. Fakat şu an taksi/otobüs-minibüs/ babamın arabası üçgeninde geçinip gidiyorum:KK14:
Kredi faizleri dusecek miymis

Kredi faizleri dusecek miymis
Yakın zamanda yükseleceğini öngörüyor abim ama sonrasında azalacağını düşünüyor. En kötü ihtimalle bugünkü seviyeye döneceğini düşündüğünden beklemeyi öneriyor.

Yakın zamanda yükseleceğini öngörüyor abim ama sonrasında azalacağını düşünüyor. En kötü ihtimalle bugünkü seviyeye döneceğini düşündüğünden beklemeyi öneriyor.
Ya şu araba işini araştırmadan önce 4 tekerleği olsun yeter diyordum şimdi anladım ki 4 tekerlekle iş bitmiyormuş😅60,70 bin kadar nakitle alayım bu yaz dedim hem anlamıyorum(anlayan eşimde gıcıklığına bişe demiyor anca bana boş hayal kurma diyor😬),hem piyasada bu fiyata aman aman araba yok. Biraz daha birikim yapayım üstüne ödeyebilecwğim bi kredi çekeyim diyorum sonra neye güvenipte çekecem onu bilmiyorum (ev hanımıyım). Hangi arabayı araştırsam mutlaka kötü yorum var,iyi de. Yani şu anda bi 130 larda param olsa 2020 clio alırdım heralde.

Ya şu araba işini araştırmadan önce 4 tekerleği olsun yeter diyordum şimdi anladım ki 4 tekerlekle iş bitmiyormuş😅60,70 bin kadar nakitle alayım bu yaz dedim hem anlamıyorum(anlayan eşimde gıcıklığına bişe demiyor anca bana boş hayal kurma diyor😬),hem piyasada bu fiyata aman aman araba yok. Biraz daha birikim yapayım üstüne ödeyebilecwğim bi kredi çekeyim diyorum sonra neye güvenipte çekecem onu bilmiyorum (ev hanımıyım). Hangi arabayı araştırsam mutlaka kötü yorum var,iyi de. Yani şu anda bi 130 larda param olsa 2020 clio alırdım heralde.
Kesinlikle öyle. Hurda satın alıyoruz resmen yılların birikimiyle. Akıl karı değil ama piyasa normale döneceğe benzemiyor. Sanırım ben de birikim artı krediyle biriki yaşında araba arayacağım

Bu tarz sorulara burdan cevap aramayı doğru bulmuyorum. Anlamadığım bir şekilde burası acayip lüks takılıyor. Herkes sıfır değilse arabaya hurda gözüyle bakıyor. KK bakışına kalsaydık ömrü billah araç sahibi olamazdık.
Bir de herkesin ihtiyaç anlayışı farklı. Toplu taşımanın tıkır tıkır işlediği yerlerde araba tabiki gereksiz görülür. Onu bir de benim gibi otobüsün olmadığı, dolmuşun nerdeyse yarım saatte bir gelip tek güzergahta çalıştığı yerlerde yaşayanlara soracaksınız. İnsan bazen yürüsem daha hızlı giderdim diyor.
Uzattım, kredi çekip alın arabanızı. Gelir düzeyinizi bilemem tabi ama para biriktirmek kolay iş değil, onunla uğraşana kadar bankaya faiz öder arabama binmenin rahatlığını yaşarım( hep öyle yaptım 😂)

X