İsim mevzusu

En az sizin kadar ciddiyim 🙂 sultan olacakları için değilde anlamlı oldukları için koyuyoruz belki o isimleri. Hem belki de olurlar yönetici kim bilir
O isimlerin çoğunun anlamı yok. Tarihte yer etmiş insanları görüp gaza geliyor millet. Bir dönem cihangir aynı duygularla koyuldu. Girin bakın türk hükümdarı bile değil.

Konu sahibi esinize dediniz mi onun dedigi gibi bir anlami olmadigini? Belki coktan fikri degismistir.

Onun disinda eski isimlerde soyle bir sorun oluyor ; isim cok guzel bile olsa o eski sapkalardan oturu falan telaffuzu degisik yapilmali ama gunumuzde yapilmiyor, guzelim isim telaffuzu yanlisligindan yazik oluyor. Ornegin ben dilara ismini cok severim ama dogru telaffuzu edilmedigi icin de cok cirkin geliyor son zamanlarda duydugumda. Alamir de oyle bence, esiniz belki kendi ilk duydugunda tinisi hos gelmistir ama bir on kisiye daha sorsun bence :))

Onların gelecekte padişah, han, kral olacağı belliydi.. bizimkiler ne olacak gelecekte?

bir de o dönem berk, can, tolga, gibi isimler yoktu bunlar bizim dönemin ismi. O dönemlerin ismi de osman, ertuğrul, cihangir, kültigin vs.

isteyen istediğini koyar da bir isme öykünmenin nedeni o tarihi karaktere olan hayranlık oluyor. Fatih ismi neden koyulur? Fatih fetheden demek..
Kimsenin ne olacağı o dönemlerde de belli değildi aslında o konuya girersek çok konuşulur ama şimdi konu bu değil tabii.
Tolga mesela çok eskilerden anlamı olan isim savaş başlığı demek o dönemlerde isim olarak kullanılıyor muydu bilemeyiz sadece ünlü karakterlerin isimlerini biliyoruz..
Tarihi isim koymak evet hayranlıktan olabilir, anlamlı olsun diye olabilir, kulağa hoş geldiği için olabilir.. Popüler kültüre uygun olsun diye anlamsız uydurma isimler duymaktanda Fatih, Alparslan, Mustafa Kemal, Tomrishan duymayı koymayı tercih ederim. Ama herkesin görüşü farklı tabii. Keşke isimleriyle doğabilse çocuklar 😇

İkinci ismi verin siz de. Oğlumun adı Göktürk ikinci isim konusunda çok savaştık..en son topu halasına attım bir şekilde, o da Kürşad olsun dedi😂 Göktürk Haşim olacakti yoksa😅😅.. açıkçası ben de baya savaş verdim😁 neyse ki şu an memnunum.. ama ben alamir ismini beğendim, orijinal geldi
Benim oğluşumun ismi de Göktürk 😍😍 nişanlyken söylemişti eşim ve Allah nasip etti öyle oldu çok şükür😍

Kimsenin ne olacağı o dönemlerde de belli değildi aslında o konuya girersek çok konuşulur ama şimdi konu bu değil tabii.
Tolga mesela çok eskilerden anlamı olan isim savaş başlığı demek o dönemlerde isim olarak kullanılıyor muydu bilemeyiz sadece ünlü karakterlerin isimlerini biliyoruz..
Tarihi isim koymak evet hayranlıktan olabilir, anlamlı olsun diye olabilir, kulağa hoş geldiği için olabilir.. Popüler kültüre uygun olsun diye anlamsız uydurma isimler duymaktanda Fatih, Alparslan, Mustafa Kemal, Tomrishan duymayı koymayı tercih ederim. Ama herkesin görüşü farklı tabii. Keşke isimleriyle doğabilse çocuklar 😇
Kimsenin ne olacağı belli değil demek doğru değil. Bir sistem var. Padişahlıkla yönetim. Babadan oğula geçiyor. Belli az çok taht oyunları var.. oyle olmasa mesela hurrem veya digerleri yabanci kokenli cariyeler. Isimleri degistirilmis padisah anasi olacaklar diye. Onlar kendi kulturlerinden isim koymak ister ogluna mesela alexander. Koydururlar mi padisah olacak cocuga..

Veya gunumuzde ingiliz kraliyet ailesine bak normal halkin cok kullandigi ismi koymazlar archie koydu prens harry mesela jack john koymazlar. soylulara ait daha cok tarihten karakterlerin isimleridir.

O isimlerin çoğunun anlamı yok. Tarihte yer etmiş insanları görüp gaza geliyor millet. Bir dönem cihangir aynı duygularla koyuldu. Girin bakın türk hükümdarı bile değil.
Tarih biliyorum, tarih öğretmeniyim. O ismi koydular sanki o mu olcak sanki bu mu olcak mantığı dışında isim koyuyoruz yoksa illa o olcak diye isim koysak 😅 padişahlık geri mi gelecek sanki demişsiniz 🙄 yazdığımla pek ilgili değil.

Tarih biliyorum, tarih öğretmeniyim. O ismi koydular sanki o mu olcak sanki bu mu olcak mantığı dışında isim koyuyoruz yoksa illa o olcak diye isim koysak 😅 padişahlık geri mi gelecek sanki demişsiniz 🙄 yazdığımla pek ilgili değil.
Belki yonetici olur dediniz ben de kutlusah, fatih, aybars vs yonetici olsa ne farki var tolganin berk in yonetici olmasindan dedim sistem demokrasi sonucta..

Eysan guzel diye ozenip de koymuyor mu millet? Dizi dunyasindan cok kotu bir karakter dusunun suan aklima gelmedi. kendi de guzel degil diyelim. Koyarlar mi bence koymazlar..

sarkilarini sevip ferdi koymus orhan koymus insanlar. Anlamlarina bakmamis.

Alamir Değildir O , ondan bulamamişsinizdir!

Al- Amir . Hatda Irakta Al-Amir Mağralari Var. Ve bu isim günümüz araplarinda vs baya mevcut, coğu restoranina bile avrupada bu ismi veriyor. Kaireden Irağa Kadar.

Amirin günümüz Türkçe Karşiliği Emir. Al Emir.

Yinede Isimde Israr ediyorsa, Sizde bir isim koyun 2 ismi olur.

Bana şey de çok saçma geliyor, hani güya orijinal olmak için maksimum iki hecenin birleşimi değişik isimler veriyorlar ya. Alin, Lina, Ava, Eva, Liya... Anlamsız da yani. Daha standart, biraz daha klasik isimler en iyisi bence ya. Haydar, Sadullah, Kamuran falan demiyorum ama yani Deniz, Bilge, Ali, Can, Eylül, Gökçe gibi isimler var gayet hoş. Akustiği de iyi, anlamsız da değil. Ne gereği var yani Sudenaz Su'nun, Aras Eymen'in falan?
NOT: Allah'ım lütfen çocuğum olunca profilime canım kuzum Sümeyyenaz Su ya da anasının paşası Ebubekir Aras Taha falan yazmayayım Allah'ım nolur lütfen söz bir daha kimseyi kınamayacağım, seni çok seviyorum Allah'ım 🙏🏻

Belki yonetici olur dediniz ben de kutlusah, fatih, aybars vs yonetici olsa ne farki var tolganin berk in yonetici olmasindan dedim sistem demokrasi sonucta..

Eysan guzel diye ozenip de koymuyor mu millet? Dizi dunyasindan cok kotu bir karakter dusunun suan aklima gelmedi. kendi de guzel degil diyelim. Koyarlar mi bence koymazlar..

sarkilarini sevip ferdi koymus orhan koymus insanlar. Anlamlarina bakmamis.
Belki eyşanın ezel dizisinden başka ifade ettiği anlamı vardır bilemeyiz ki. Aman neyse isteyen istediğini koysun 😁 ( yönetici ille padişah değil ki özellikle padişah değil yönetici yazdım başbakan olur, cumhurbaşkanı olur bilemedin bi spor klübü başkanı olur hiç farketmez 🙂)

Bi arkadaş Cihangir türk Degil demiş. 😊 Gercek adi Selim'dir Cihangir ise Ünvan.
Ingilizler Moğol dedi türklüğü unuturmak için.
Mugal Türkleri diye gecerler, Hindistandakiler Türk olduğunu unutmadi, Ama Türkiyedekiler Kardeşlerini unuttu.
Türk Ve Moğollar Öz Kardeş Hz Nuhun Oğlu Yafesin Cocuklari.
Bügün Bir Coğumuzun Dnasinda O Izler Var. Kiz alip verme beraber yaşama.
Son yüzyillarda Bölündü bu başka irklarla evlenmekten vs.
Neyse Bu konu uzar gider ve yeri değil.

Benim de 2 aylık bebeğim var. Kız. İsmini ben burada tesadüfen buldum. Kim duysa saçmalama, öyle isim mi olur dedi. Ama ben kimseyi dinlemeyip koydum. Eşiniz de benim gibi kararlıysa işiniz zor.

Tesla Motors'un başkanı Elon Musk'ın oğlunun ismi karşısında ne Alamir tuhaf geliyor ne de 1. Ali, 2. Ali, Junior Ahmet ismi.
Elon Musk oğlunun ismini X Æ A-12 Musk koymuş, açılımı X Ash Archangel Musk olabilirmiş:silah:
İleride çocuklarımıza 897214 gel evladım diyebiliriz.

Balamir de ayrı itici ya neyse
Balamir gayet güzel bir isim. Ama sizin onayınızı almadan eşiniz nasıl isim koyabiliyor? Ben olsam lohusa halimle gider nüfus müdürlüğünü yıkarım, gerekirse dava açarım. Sonrakilere karışmayacakmış. Belki sonraki olmayacak?

Yok yok ilk oglum kp ismi bozamadim maalesef

Valla flört ettiğim adam ille babamın ismini koycam dedi soğudum. Bu baba ismi koyma çok ataerkil ve bağnazca geliyor bana. Benim babam yok mu, benimki can değil mi?

Babasının adı da Orhan'mış, kötü bir isim değil ama ne bileyim 5 yaşındaki oğluma da Orhan gel diye seslenmek istemem😊

X