Işimi seviyordum ama özel sektör beni bitirdi

Sınavları ilkokul seviyesinde hazırladık. Çocuklar zaten canlı dersten verim alamıyor, bari not konusunda mağdur olmasınlar diye. 70 alanın velisi arayıp hesap soruyor benim çocuğum çalışkandı, neden böyle not aldı diye. Alma imkanı olanı bile tablet diye diye beynimizi yedi. Geceymiş, hafta sonuymuş saate bakmadan sudan sebeplerle arayıp bir şey soruyorlar. Kendini dünyanın değil evrenin merkezinde sanıyor bazıları. Bir de Farmasi terörü var ki, en azılı militanları hep gelir beni bulur. Benden okulun Whatsapp grubunda Farmasi kataloğunu paylaşmamı istedi biri. Tersleyince de küsüyorlar ahsjjajsa. İdareye şikayet ediyorlar. İdare de sularına gidin diyor. Pandemiden önce biz veli toplantısı yaparken müdür bizden velilere kantinden çay ısmarlamızı istedi, gelirken de kuru pasta alın ikram edin dedi. Sanki babamın hayrına geliyorlar okula. Özel mantığına bürünmeye çalışıyorlar ama devlette tutmaz bu. 😂
Son dediğiniz özelde hiç tutmaz hocam. İdare öğretmene çay ısmarlatmaz, pasta aldırmaz. Kendi kasasından yapar ama devlette böyle ayrı bir kasa olmadığı için sizden istemişler. Saçma hatta akıl almaz. Ve bu emin olun özel-devlet olsun öğretmen/idareci duruşuyla alakalı bir şey.

Son dediğiniz özelde hiç tutmaz hocam. İdare öğretmene çay ısmarlatmaz, pasta aldırmaz. Kendi kasasından yapar ama devlette böyle ayrı bir kasa olmadığı için sizden istemişler. Saçma hatta akıl almaz. Ve bu emin olun özel-devlet olsun öğretmen/idareci duruşuyla alakalı bir şey.
Normalde ben hiçbir masraftan kaçınmam. Bazıları laf eder ekstra harcamalara ama sene başında verdikleri ödenek eğitim-öğretimle ilgili masraflar için. Ama bunun eğitimle ilgisi yok. Tamamen yalakalık. 🤷🏻‍♀️

Normalde ben hiçbir masraftan kaçınmam. Bazıları laf eder ekstra harcamalara ama sene başında verdikleri ödenek eğitim-öğretimle ilgili masraflar için. Ama bunun eğitimle ilgisi yok. Tamamen yalakalık. 🤷🏻‍♀️
O ödenek yıl içinde eğitim adına yapılan masraflar için. Veliye çay ve pasta ısmarlamak eğitime dahil mi😂 haklısınız, niye yalakalık yapma ihtiyacı hissedeyim ben öğretmenim o Veli. Bazı insanlar ya görev tanımının farkında değil yada aşırı bir güvensizlik içindeler. Öğretmenin veya idarecinin şu durumda olmasına bile koca bir yazık...

Kamudaki öğretmenlerin ek ders ücretleri kesilecekmiş, nedeniyse öğrencilerin online derse katıl(a)mamaları. Haklılar çünkü köylere ve ücra yerlere internet hattı döşemek, durumu olmayan öğrenciye tablet ve laptop almak, internet paketi hediye etmek öğretmenin asli görevi olduğu için... Öğretmenler de yattıkları yerden para kazanıyorlardı iyi oldu değil mi? Bu haberi görünce ilk aklıma gelen bu başlık ve her öğretmeni genelleyerek karalayan bazı yorumları oldu. Neyse...

bizim insanımız hep böyle farkında olsa bile doğrusunu değil duymak istediğini söylemek gerekiyor her sektör de böyle

Kamudaki öğretmenlerin ek ders ücretleri kesilecekmiş, nedeniyse öğrencilerin online derse katıl(a)mamaları. Haklılar çünkü köylere ve ücra yerlere internet hattı döşemek, durumu olmayan öğrenciye tablet ve laptop almak, internet paketi hediye etmek öğretmenin asli görevi olduğu için... Öğretmenler de yattıkları yerden para kazanıyorlardı iyi oldu değil mi? Bu haberi görünce ilk aklıma gelen bu başlık ve her öğretmeni genelleyerek karalayan bazı yorumları oldu. Neyse...
Ben onu öğretmen online ders anlatmazsa diye anladım. Yoksa öğrenci ekranı açmazsa öğretmen ne yapsın?

Bir öğretmen olarak söylüyorum; siz bu kadar zorluğa dayanamıyorsanız diğer meslek gurupları ne yapsın? İnanın bunlar dert-sıkıntı-yoğunluk değil.
En küçük kız kardeşim iyi bir teknik okuldan elektrik elektronik mühendisliği mezunu üzerine mühendislik yönetimi yüksek lisansı var. Özellikle lisansında okurken zaman kaybetmemek için üçü bir arada kahveyi soğuk suyla yapıp içtiğini, 46 sayfa rapor yazıp 40 aldığını bilirim. Giriş seviyesinde maaşıda hiç öyle çektiği çileye değecek kadar yüksek değildi. 4 yıllık tecrübe ardından ancak benim ortalama ek dersli maaşımı geçti. Üstelik benden çok daha yoğun ve saatleri uzun çalışıyor.
Onu gördükçe anlıyorum ki biz öğretmenler hem okurken çok daha rahatız, hem çalışırken özel-devlet rahatız. Tabi özel devlete göre zor ama bunlarada zorluk dersek o insanlara haksızlık ederiz bence.
Bu nasıl bir yorum böyle? Ve siz öğretmensiniz! Çok yazık bu ülkenin çocuklarına ve geleceğine.

X