Deniz Ürünleri Ispanak sote,Patates püresi eşliğinde Susamlı Fırında Alabalık-Yörükoğlu Sponsorluğunda

Kakao ve Ben

Guru
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2014
13.528
15.850
MerhabalarBir balık sever olarak ve neredeyse haftada kışın 2 kere soframda bulundurduğum Balık kategorisinde bende bir şeyler yapmaya çalıştım.
Malzemeler.
Püre için,
4 .5 adet orta boy patates,
3 yemek kaşığı krema,
kekik,tuz..

Sos İçin
2 tane alabalık 4 de bölünmüş kılçıkları çıkartılmış,
1 tatlı kaşığı bal,
1 tatlı kaşığı zeytinyağı,
2 diş sarımsak,
Tuz,karabiber,
yarım çay bardağı susam,

Ispanak sote için,
yarım kilo (ayıklanmış,yıkanmış )ıspanak,
1 orta boy kuru soğan,
2 domates,
1 tane kırmızı biber, 1 tane sarı biber
Tuz, pul biber,

Süslemek için
cherry domates (fırında 20 dakika kadar pişirilmiş)
Marul ve balsamik sos.

Yapılışı:
4 ,5 adet patatesimizi haşlayalım soğutalım içine 3 yemek kaşığı kremamızı,kekiğimizi,tuzumuzukoyup karıştıralım..

Patateslerimiz pişerken bir kapta Balımızı,, zeytinyağımızı,,2 diş dövülmüş sarımsağımızı,tuzumuzu,karabiberimizi karıştıralım balıklarımızı içine atıp harmanlıyalım kenarda 20 dakika bekletelim.

Balığımız beklerken ıspanak sotemiz için kuru soğanımızı biberlerimizi ve domateslerimizi küp,küp doğrayalım..tenceremize azıcık bir yağa sırasıyla soğanlarımızı sonra biberlerimizi kavuralım ardından domateslerimizi içine katıp kavuralım..ıspanaklarımızı ekleyip tuzumuzu,pul biberimizi ekleyip ılıtalım.

Dinlenen balıklarımızı almadan önce bir tavada yarım çay bardağı susamımızı aheste,aheste kavuralım.Rengi dönünce kavurma işlemini bırakalım.

Ve balıklarımızla harmanlayalım.Tepsimize uzunca yağlı kağıt serelim balıklarımızı yayalım ve tereyağı dilimleri üstüne koyalım.

diğer yağlı kağıt parçasıyla üstünü kapatıp Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 20 dakika pişirelim..
Servis sizin hayal gücünüze kalmış.Ben bu şekil sunum yaptım umarım beğenirsiniz..Afiyet Şifa olsun

Son düzenleyen: Moderatör:
Patates püresiyle balık şahane oluyor ama ıspanaklı hiç denememiştim sizin sayenizde deneyeceğim inşAllah yarışmada başarılar dilerim ellerinize sağlık.
teşekkür ederim ben bu tarifi bir lokantada yemiştim o kadar lezzetliydiki sunum farklıydı patates ile ıspanak bir tarafta idi balıklar tabağın bir tarafındaydı . denerseniz lezzetini bildirin muhakkak

Kakao sunumu çok beğendim çünkü bunun balık yerine etlisini ben de yapıyorum. :) gözüme çok hitap etti, bak benimkini de resme ekliyorum.et yerine balık fikri de hoş olmuş. :)
Başarılar dilerim.

Eklentiler

• image.jpeg
    101,7 KB · Görüntüleme: 73
Kakao sunumu çok beğendim çünkü bunun balık yerine etlisini ben de yapıyorum. :) gözüme çok hitap etti, bak benimkini de resme ekliyorum.et yerine balık fikri de hoş olmuş. :)
Başarılar dilerim.
Sağol jooker bende bunu bir balık lokantasında yemiştim. o kadar hoşuma gitmiştiki o balığa konulan susam ve bal nasıl yani demiştim.. araştırınca bu kategoride olunca yapıp ekledim.. ve evet etliside olur hatta tavuklusuda iyiki ekledin bu tarif ette hiç aklıma gelmezdi.. ellerine sağlık. galiba etde marine oluyor.???

Evet canım bonfile marine edilmezse 1-2 gün, kötü oluyor. Zeytinyağ çok az sarımsak ve baharatta yatırıp bekletiyorum. Sen de balık yerine et koyup dene. :) ben de balıkla denerim diyeceğim ama kocam evde balık kokusu sevmiyor. Aşağıdaki balıkçılara iniyoruz. Eskiden çok yapıyordum bazen bolken buzluğa atıyordum. Evin yakınına balıkçı gelince kokusuna değmez oldu.

kesinlikle denerim marine olunca hem balığa hem tavuğa ,hem ete lezzet katıyor ve yumuşacık yapıyor.. kokusu çekilmez balığın ben de yapınca genelde balkonda yapıyorum daha çok hamsiyi o baya kötü kokuyor

Yaa!!! Yaaa yarışma hevesim kaçtı, ilk üç hayallerim bu tarifle puuuff oldu havalara uçtu
Ellerine sağlık canım harika gorunuyor
dur canım kendimi bi pataklayayım da geleyimben masumum bu tarif suçlu şaka bir yana biliyosun bu işler şans be gülümm..daha isabel gelecek tarifini ekleyecek..sen bide o hatunu gör..

dur canım kendimi bi pataklayayım da geleyimben masumum bu tarif suçlu şaka bir yana biliyosun bu işler şans be gülümm..daha isabel gelecek tarifini ekleyecek..sen bide o hatunu gör..

Ben özellikle bu kategoriye katılacaktım fakat bazı sağlık problemlerimden dolayı katılamayacağım sanırım.Safra kesemde taş varmış ve ameliyat denildi.Bu süreçte katılamayabilirim.

Canım,ellerine sağlık harika görünüyor tarifin.Bol şansların olsun inşallah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…