İssizlik maasi

nazlihilton

Zaten kırılmış bir kızım 👰🏻
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2016
2.022
4.028
Kizlar merhaba hepinize
Hemen konuya giricem bilgisi olan yardim ederse sevinirim
Yaklasik 3 aydir maas alamiyorum calistigim sirkette ayrilmaya karar verdim. 10 ay kadar issizlik maasi alinabiliyomus ama bunun için kendiniz isteginizle degilde isverenin cikarmasi gerekiyormus
Sorum su bizim patronlardan rica etsem beni çıkarmış gibi gostermeleri onlarin cebinden cikicak bisey mib? Yada dilekce falan mi veriyorlar bir yere ? Cunku birkac ayda olsa alicagim paraya ihtiyacim var yeni bir is bulana kadar kendim ayrilinca bu bir yere mi beyan ediliyo ? Cok buyuk kurumsal bir firma degiliz orta duzey bir sirket burasi

ShellShock

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2016
3.349
3.278
Eskisi gibi işyerinin çıkarmasına gerek yok diye biliyorum. Siz sigortayı arayıp detaylıca öğrenin bence. Birde işverenin çıkarması gerekiyorsa size dilekçe vermez sadece çıkış belgenizde işverenin çıkarttığına dair kutucuk var orayı işaretlemeleri yeterli. Siz sigortayı arayın bence.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1339 gün geçti.

eylemesra

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2012
1.133
1.117
Kizlar merhaba hepinize
Yaklasik 3 aydir maas alamiyorum calistigim sirkette ayrilmaya karar verdim. 10 ay kadar issizlik maasi alinabiliyomus ama bunun için kendiniz isteginizle degilde isverenin cikarmasi gerekiyormus
Sorum su bizim patronlardan rica etsem beni çıkarmış gibi gostermeleri onlarin cebinden cikicak bisey mib? Yada dilekce falan mi veriyorlar bir yere ? Cunku birkac ayda olsa alicagim paraya ihtiyacim var yeni bir is bulana kadar kendim ayrilinca bu bir yere mi beyan ediliyo ? Cok buyuk kurumsal bir firma degiliz orta duzey bir sirket burasi
patrona rica etsen çıkarmış gibi gösterir, yani adam iyi niyetliysi yapar bunu siz de geriye dönük çalışmanız gereken süreyi tamamlamış iseniz işşizlik maaşı alırsınız. Ama yeni bir iş aradığında işten çıkarılman öüne çıkabilir..

in vino veritas

in aqua sanitas
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2009
23.967
63.771
İşsizlik maaşı için işten çıkartılmaya gerek yok diye biliyorum. Çalıştığınız süre boyunca işsizlik sigortası ödemesi yapıyorsunuz çünkü. Ama belli bir süre aynı yerde çalışmış olmanız gerekiyor. Ne kadar olduğunu tam bilmiyorum.

İşveren sizi çıkartırsa tazminat ödemek zorunda. Kabul edeceklerini sanmıyorum.

herderdedeva

Bşl; 110 Gn: 74 By: 1.74 Hedef: 63,5
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Haziran 2016
1.895
3.523
Kizlar merhaba hepinize

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,
Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

İş Kanununun 24üncü maddesinin II/e fıkrasına göre, işçinin ücreti kanun hükümlerine ya da iş sözleşmesine uygun olarak hesaplanmaz veya ödenmezse işçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı vardır. İşçi bu hakkını kullanarak, iş sözleşmesini kendisi feshedebilir. Bu durumda kıdem tazminatı alma hakkına sahip olurken ihbar tazminatı hakkını ise kaybeder.

CekiLinBenDoktorum

Amaaaan Zırt !
Pro Üye
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
30 Aralık 2009
15.184
43.661
3.yılınsa eger bütün primlerin 30 gün üzerinde yattıysa 10 ay alırsın evet.
eger raporun felan varsa aralarda 8 aya iner şimdiden bilgin olsun.
Konuya gelince sizi kendisi gibi çıkarmış görünürse onun için bir sorun teşkil etmez.
3 ay maaş alamamanız zaten sizi haklı gösteriyor yani bu sebebten dolayı çıktıgınıza dair dilekçe yazıp firmaya sunsanız ve sgk'ya durumu iletseniz haklısınız
Tazminatınızı bile alırsınız.

umuda_yolculuk2005

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2016
1.683
5.138
35
bende bundan yararlanmak isteyenlerdenim, geriye dönük 3 ay primin yatması dahilinde
sgk ile bire bir görüştüm, iş verenin sizi işten çıkarması gerek.
bu belge ile başvurulabilir dendi.iş vereni olumsuz etkileyeceği konusunda bir bilgim yok, bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa çok iyi olur..

muzdaripgelin

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
14 Kasım 2016
680
398
patrondan rica et onlardan alacağın kalmadığına dair de bi kağıt imzalarsın. işkur veriyor bu maaşı o yüzden işkuru ararsan daha sağlıklı bilgi alabilirsin

yagmuraydin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2017
799
2.033
26
En az 600 gün değil miydi?
ŞUAN MÜŞAVİRİMDEN KESİN OLARAK ÖĞRENDİM DİYOR Kİ, İŞ YERİNDE EN AZ 1 YIL ÇALIŞMIŞ OLMASI GEREKLİ VE DE 1 YIL DAHİL OLMAK ÜZERE ESKİ ÇALIŞMA GÜNLERİYLE BERABER TOPLAMDA 600 GÜN ÇALIŞMALI YANİ SİGORTASI ÖDENMELİ. VE İŞ YERİNDEN ÇIKIŞI İŞ VERENE VE İŞYERİNE AYKIRI OLMAMALIDIR DİYOR. KESİNDİR :KK51:

Lovedreams

Beni hep mutlu hatırlayın olur mu. :(
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
31 Ekim 2016
5.054
22.880
Kizlar merhaba hepinize
Canım ben onceki is yerimden 1 yillik bu is yerimdense 2.5 yillik sigortaliydim ve is yerimden kendi isteğimle çıkmıştım nisanlanacaktim neyse benim patron sağolsun beni kendi çıkarmış gibi gösterdi muhasebecisi bir kağıt imzalatı bana ve patronuma o kağıtla işkur a gidip başvuru yaptım ve 6 ay işsizlik maaşı almıştım

hissikablelvuku

Üye
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2017
160
170
38
Patrona rica etmene gerek yok eğer işkura gidip durumunu açıklarsan işsizlik maaşı alabilirsin. almadığın maaşların içinde şikayette bulunursan iş yeeine yazı gönderiyolar onu da öderler. Hepsinden önce bi arayıp işkuru durumunu anlat bence.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1296 gün geçti.