İssizlik maasi

nazlihilton

Zaten kırılmış bir kızım 👰🏻
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2016
2.237
4.776
Kizlar merhaba hepinize
Hemen konuya giricem bilgisi olan yardim ederse sevinirim
Yaklasik 3 aydir maas alamiyorum calistigim sirkette ayrilmaya karar verdim. 10 ay kadar issizlik maasi alinabiliyomus ama bunun için kendiniz isteginizle degilde isverenin cikarmasi gerekiyormus
Sorum su bizim patronlardan rica etsem beni çıkarmış gibi gostermeleri onlarin cebinden cikicak bisey mib? Yada dilekce falan mi veriyorlar bir yere ? Cunku birkac ayda olsa alicagim paraya ihtiyacim var yeni bir is bulana kadar kendim ayrilinca bu bir yere mi beyan ediliyo ? Cok buyuk kurumsal bir firma degiliz orta duzey bir sirket burasi

Eskisi gibi işyerinin çıkarmasına gerek yok diye biliyorum. Siz sigortayı arayıp detaylıca öğrenin bence. Birde işverenin çıkarması gerekiyorsa size dilekçe vermez sadece çıkış belgenizde işverenin çıkarttığına dair kutucuk var orayı işaretlemeleri yeterli. Siz sigortayı arayın bence.

Kizlar merhaba hepinize
Yaklasik 3 aydir maas alamiyorum calistigim sirkette ayrilmaya karar verdim. 10 ay kadar issizlik maasi alinabiliyomus ama bunun için kendiniz isteginizle degilde isverenin cikarmasi gerekiyormus
Sorum su bizim patronlardan rica etsem beni çıkarmış gibi gostermeleri onlarin cebinden cikicak bisey mib? Yada dilekce falan mi veriyorlar bir yere ? Cunku birkac ayda olsa alicagim paraya ihtiyacim var yeni bir is bulana kadar kendim ayrilinca bu bir yere mi beyan ediliyo ? Cok buyuk kurumsal bir firma degiliz orta duzey bir sirket burasi
patrona rica etsen çıkarmış gibi gösterir, yani adam iyi niyetliysi yapar bunu siz de geriye dönük çalışmanız gereken süreyi tamamlamış iseniz işşizlik maaşı alırsınız. Ama yeni bir iş aradığında işten çıkarılman öüne çıkabilir..

İşsizlik maaşı için işten çıkartılmaya gerek yok diye biliyorum. Çalıştığınız süre boyunca işsizlik sigortası ödemesi yapıyorsunuz çünkü. Ama belli bir süre aynı yerde çalışmış olmanız gerekiyor. Ne kadar olduğunu tam bilmiyorum.

İşveren sizi çıkartırsa tazminat ödemek zorunda. Kabul edeceklerini sanmıyorum.

Kizlar merhaba hepinize

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,
Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

İş Kanununun 24üncü maddesinin II/e fıkrasına göre, işçinin ücreti kanun hükümlerine ya da iş sözleşmesine uygun olarak hesaplanmaz veya ödenmezse işçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı vardır. İşçi bu hakkını kullanarak, iş sözleşmesini kendisi feshedebilir. Bu durumda kıdem tazminatı alma hakkına sahip olurken ihbar tazminatı hakkını ise kaybeder.

3.yılınsa eger bütün primlerin 30 gün üzerinde yattıysa 10 ay alırsın evet.
eger raporun felan varsa aralarda 8 aya iner şimdiden bilgin olsun.
Konuya gelince sizi kendisi gibi çıkarmış görünürse onun için bir sorun teşkil etmez.
3 ay maaş alamamanız zaten sizi haklı gösteriyor yani bu sebebten dolayı çıktıgınıza dair dilekçe yazıp firmaya sunsanız ve sgk'ya durumu iletseniz haklısınız
Tazminatınızı bile alırsınız.

bende bundan yararlanmak isteyenlerdenim, geriye dönük 3 ay primin yatması dahilinde
sgk ile bire bir görüştüm, iş verenin sizi işten çıkarması gerek.
bu belge ile başvurulabilir dendi.iş vereni olumsuz etkileyeceği konusunda bir bilgim yok, bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa çok iyi olur..

patrondan rica et onlardan alacağın kalmadığına dair de bi kağıt imzalarsın. işkur veriyor bu maaşı o yüzden işkuru ararsan daha sağlıklı bilgi alabilirsin

En az 600 gün değil miydi?
ŞUAN MÜŞAVİRİMDEN KESİN OLARAK ÖĞRENDİM DİYOR Kİ, İŞ YERİNDE EN AZ 1 YIL ÇALIŞMIŞ OLMASI GEREKLİ VE DE 1 YIL DAHİL OLMAK ÜZERE ESKİ ÇALIŞMA GÜNLERİYLE BERABER TOPLAMDA 600 GÜN ÇALIŞMALI YANİ SİGORTASI ÖDENMELİ. VE İŞ YERİNDEN ÇIKIŞI İŞ VERENE VE İŞYERİNE AYKIRI OLMAMALIDIR DİYOR. KESİNDİR :KK51:

Kizlar merhaba hepinize
Canım ben onceki is yerimden 1 yillik bu is yerimdense 2.5 yillik sigortaliydim ve is yerimden kendi isteğimle çıkmıştım nisanlanacaktim neyse benim patron sağolsun beni kendi çıkarmış gibi gösterdi muhasebecisi bir kağıt imzalatı bana ve patronuma o kağıtla işkur a gidip başvuru yaptım ve 6 ay işsizlik maaşı almıştım

Patrona rica etmene gerek yok eğer işkura gidip durumunu açıklarsan işsizlik maaşı alabilirsin. almadığın maaşların içinde şikayette bulunursan iş yeeine yazı gönderiyolar onu da öderler. Hepsinden önce bi arayıp işkuru durumunu anlat bence.

İş Kanunu madde 24e göre sözleşmesiNizi feshedin. Kıdem yıllık izin hakkınız vardır. İşsizlikten faydalanirsiniz. Notere gidip ihtar çekin. 3 aydır maaş almiyormussunuz haklı sebeple fesih hakkınız var

Kizlar telefondan giriyorum kusura bakmayin hepsini tek tek yanitlayamiyorum cok sagolun cevaplariniz icin.
Henuz ayrilmadim isten yani haberleri bile yok cikicagimdan ama cok zor durumda biraktilar beni. Ayrildiktan sonra notere gidip ihtar cekiyorum o zaman once sonra iskura gidip Durumu izah ediyorum

Henüz bir işlem yaptın mı bilmiyorum ama üç ay üstü üste maaşını alamadıysan bu durum haklı fesih nedenidir.
Öncelikle iş yerine bir dilekçe yazman lazım 4857 sayılı iş kanununun 24. maddesi 2. bendi e fıkrası (yanlış hatırlamıyorsam) gereğince işten ayrıldığını (istifa yazmaman lazım) tüm haklarının saklı kalmak koşulu ile tüm alacaklarının (kıdem, yıllık izin vb.) hesaplanarak tarafına ödenmesini istemen lazım...Bu işlemden sonra sana herhangi bir ödeme yapmadan kesinlikle hiçbir evrağı imzalama. Ödeme yapmazlarsa noterden ihtar gönder. Hala ödeme yapmazlarsa çözüm mahkemedir ki mahkemelerde bu durumlarda işçiden yana olurlar...
İnşallah faydalı olmuştur. Geç gördüm konuyu...

Bu arada az önce yazmayı unuttum. İşten ayrılırken sana çıkış belgesi verecekler ve orada işten çıkış nedenin yazıyor. Bu nedenin mutlaka haklı fesih nedeni olmalı ki işsizlik maaşı alabilesin...

Cok tesekkurler dönüşün icin. Hala ayrilamadim ayni departmanda baska bir arkadasima devrediyorum dosyalarımı onumuzdeki hafta da burda olacagim. Ve bugun ocak ayi maasim yattı. Subat ve martta kac gun kalacaksam onlar icerde olacak. Burdaki bir arkadasim subati ve mart ayini maasini isteme beni isten cikmis gibi gösterin karsiliginda diye rica et dedi. 700 kusur gun yatirilmis yani ben ciksam 6 ay boyunca 500 kusur lira alacagim maksimum sanirim. Yani maasimdan gecmem bisey ifade etmeyecek gibi, bilemedim ne yapsam cikayimda Artik burdan :KK43:

X