Kekler - Pastalar İşte O Muhteşem Lezzet.....Üzümlü Kek

Mxixsra

Paşa nın annesi
Kayıtlı Üye
7 Temmuz 2008
12.041
11
Hani çocukluğumuzda pastanelerde satılan üzümlü muffinler vardı ya arkadaşlar az yağlı ve hafif tadı olan işte yıllar sonra onu yakalamış olmanın mutluluğuyla sizlerlede paylaşmak istedim.Kesinlikle ve kesinlikle tavsiye ederim

Üzümlerimizi sıcak suda 15 dk kadar bekletelim veya5 dk ocakta kaynatalım hemen bir süzgece alalım.Sulu kalırlarsa kekimiz kabarmayabilir

*4 yumurta(Mutlaka ıda ısısında beklemiş olsunlar)
*1,5 su bardağı elenmiş un
*1 su bardağı şeker
*1/2 su bardağı kuru üzüm (ben birazdaha fazla koydum)
*1/2 çay bardağı sıvı yağ
*1 paket vanilya
*1 paket kabartma tozu

Yumurta aklarını ve sarılarını dikkatlice ayırıyoruz ve aklarını bir çimdik tuzla krem şanti kıvamına gelinceye dek çırpıyoruz.
Daha sonra çırpılmış yumurta aklarının içine yumurta sarılarınıda ekleyip 2 dk daha çırptıktan sonra sıvıyağı ve şekerimizi ekleyip birkaç dakika daha çırpıyoruz.Kalan malzemeleri yani unu kabartma tozunu ve vanilyayıda ekleyip çırpmaya devam ediyoruz.İyice suyu alınmış üzümlerimizi una buladıktan sonra hamurumuzun içine döküp tahta bir kaşıkla veya spatulayla karıştırıp isterseniz yağlanıp unlanmış bir kek kalıbına veya benim yaptığım gibi muffin kalıplarına döküyoruz.Şayet kalıba dökecekseniz ,dolu bir yemek kaşığı hamur yeterlidir.
Önceden ısıtılmış 180 derece fırınımızda pişirip afiyetle yiyoruz.Ertesi gün daha güzel oluyor bu nedenle şayet misafirlerinize yapacaksanız 1 gün önceden hazırlamanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Nasıl bir kalıpta pişirdiğimi görmeniz açınızdan muffin kalıbınıda ekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
güsel görünüo inş denicem yakın zamanda cnmm ellerine sağlık

Teşekkür ederim arkadaşlar,mutlakada denemenizi tavsiye ederim gerçekten çok hafif ve lezzetli bir tarif

Ay PC'den atlayıp yiyesim geldi canım.cokacimcoookEllerine sağlık.Eminim muhteşem olmuşlardır.

mısracığım ben göremiyorum ama tarif çok güzel
ellerine sağlık canım

valla ben çok severdim,
denemem lazım, inş tadıda aynıdır,ellerine sağlık fıstık.

Denemenizi tavsiye ederim dostlar ayrıca ziyaretiniz içinde çok teşekkürler

Hamur işiyle aram yoktur; ama Mısracım bunu deneyeceğim. Hem küçük kalıplarda olacağı için daha pratik olur bizim için..

Ellerine sağlıkopuyorumnanaktan

X