Işte Size Abu Simbel Tapinaği

NEFERTARi

Ne mutlu TÜRKÜM diyene!!!
Kayıtlı Üye
9 Mayıs 2007
702
158
Bu tapınak II. Ramses tarafından çok sevdiği eşi Nefertari için yaptırılmış:1rolleyes: Buradan seyretmek bile beni çok heyecanlandırıyor:sm_cool: Harika öyle değil mi:dance:

[youtube]WS5XbOwo9JA[/youtube]

Mısırlıların harika olmayan neyi varki.... Bende Egypt kültürüne hayranım canım. Favorimse TUTANKHAMON
İzninle hakkında kısa bir bilgi vericem:

Mezarındaki inanılmaz zenginlik bulundğu halde Tutankhamon (MÖ: 1361-1352) hala hakkında en az bilgi bulunan firavundur.Tahta çıkma hakkını,ünlü kral Akhenaton (MÖ.1379-1362) ile kraliçe Nefertiti’nin kızı Prenses Ankhesenpaaten’le evlenerek elde etmişti. Tutankhamon’un ebeveyninin kimler olduğu konusunda ,bazı uzmanlar bu firavunun ,”Akhennaton’un Nefertiti dışında bir kadından olan oğlu” tezini ileri sürüyorlar.Bazı uzmanlara göre de Tutankhamon,Akhenaton’un babası III: Amenofis’in (MÖ.1417-1379) birinci karısı Tiy’den doğmuşut.Kesin olan ,Tutankhamon’un III.Amenofis ve Akhenaton’şa akraba ve soylu olduğudur.Dokuz yaşında tahta çıkan ve adı 12 yaşına kadar “tutankhaten” olan Tutankhamon(Güneş tanrısı Amon’un yaşayan temsilcisi) krallar arası savaşlarını en yoğun olduğu dönemde doğmuştu.

tutul2.jpg

Mısırlıların harika olmayan neyi varki.... Bende Egypt kültürüne hayranım canım. Favorimse TUTANKHAMON
İzninle hakkında kısa bir bilgi vericem:

Mezarındaki inanılmaz zenginlik bulundğu halde Tutankhamon (MÖ: 1361-1352) hala hakkında en az bilgi bulunan firavundur.Tahta çıkma hakkını,ünlü kral Akhenaton (MÖ.1379-1362) ile kraliçe Nefertiti’nin kızı Prenses Ankhesenpaaten’le evlenerek elde etmişti. Tutankhamon’un ebeveyninin kimler olduğu konusunda ,bazı uzmanlar bu firavunun ,”Akhennaton’un Nefertiti dışında bir kadından olan oğlu” tezini ileri sürüyorlar.Bazı uzmanlara göre de Tutankhamon,Akhenaton’un babası III: Amenofis’in (MÖ.1417-1379) birinci karısı Tiy’den doğmuşut.Kesin olan ,Tutankhamon’un III.Amenofis ve Akhenaton’şa akraba ve soylu olduğudur.Dokuz yaşında tahta çıkan ve adı 12 yaşına kadar “tutankhaten” olan Tutankhamon(Güneş tanrısı Amon’un yaşayan temsilcisi) krallar arası savaşlarını en yoğun olduğu dönemde doğmuştu.

tutul2.jpg

Benim gibi birilerini görmek ne güzel canımcım ellerine sağlıka.s.

ilk ben baktım anlaşılan açkçasını söyliym tapınak gibi şeyler beniçekmez bn fotoğraf çok çekerim böyle yerleri ancak böle şeler için ggider görürüm yksa saçma sapan tapınakmış vs sevmem neise yinede iblgi saol teşekkürler ramsey daha yaptıracak birşey bbulamamış:KK70::KK70::KK70::KK66:
şaka diorum oda oona göre neise ilk yorum bnden

Yorumun için sağol...Tabi ki zevkler ve renkler tartışılmaz bu zaten mısırseverler içina.s Bu arada "ramsey" değil "ramses" olacaktı:Roflol::Roflol::Roflol:

ya güzel de neden içini çekmemiş ya hep aynı yeri gösterdi.ama yine de eline sağlık nefertari

Ben çok seviyorum eski mısırı, mısır mitolojisini, kısacası mısırla ilgili her şeyi. emeğine sağlık :KK66:

X