İstenmeyen gelin mi oluyorum bu durumda :(

Birde bu cocuk universite mezunu olmayacak mi? Ona ne tarladan takkadan? Yani amacım kesinlikle küçümsemek değil ama tarimla ilgili bir bölüm okumadiysa, köyüne dönüp çiftçilik mi yapacak. Yapabilir kendi seçimi ama bunları seninle paylasmali.

Muhtemelen üniversite öğrencisi 20-22 yaşında bir delikanlıdan 30 yaş olgunluğu bekleyemezsiniz.
Bir açıdan onu haklı buldum, olur da evlenirseniz ona buna saygısızlık yapmak laf çarpmak yerine sessiz kalmak, umursamamak daha mantıklıdır. Böylece ne akrabayla aranız bozulur ne sizin huzurunuz kaçar.
Böyle bir ailenin içine girecekseniz bu tip şeylere, iğnelemelere hazır olacaksınız. Yok ben yapamam, çirkefleşebilirim, kendime hakim olamam diyorsanız o yola hiç girmeyin derim. Durum vahim çünkü, sıkıntı çıkacak belli ki.

Bana sevgilin arkanda durmuyormus gibi gelmedi. Senin de soyledigin gibi buyuk bir psikolojik baski var ve seninle dort dortluk bir yuva kurup herkese "bakin ne kadar mutluyuz" demek istiyor. Ben bunu ona cok gormuyorum. Eger niyeti gercekten seninle hayatini birlestirmekse sen de onun ustune gitme, oyle bir gelin ol ki basta o kuzeninin ailesi olmak uzere herkesi utandir. :KK66:

Çiftçilik yapmıyor tabiki. Diş hekimi olacak ben de eczacı. Para dışında maneviyat olarak tarlalara çok önem verirler. Kaç kuşaktır devrediliyormuş. Sadece sene sonu karını alıyorlar. Çağ dışı inançları var tarla satılmaz tarla namustur gibisinden. Ve evet onun memleketinde yaşamayı düşünüyoruz. En başta annesi ve ablaların dan o güveni alıp kabul ettim. :KK43:

Ben senin arkandayım demek yerine, sen sus saygı göster demeye çalışması, o akrabasının yaptığını doğru bir şey gibi göstermeye çalışması şüpheye düşürücü

Çiftçilik yapmıyor tabiki. Diş hekimi olacak ben de eczacı. Para dışında maneviyat olarak tarlalara çok önem verirler. Kaç kuşaktır devrediliyormuş. Sadece sene sonu karını alıyorlar. Çağ dışı inançları var tarla satılmaz tarla namustur gibisinden. Ve evet onun memleketinde yaşamayı düşünüyoruz. En başta annesi ve ablaların dan o güveni alıp kabul ettim. :KK43:
Sen çok boş şeyler kabul etmişsin.eczacı olacaksın bak..ailen mis gibi okutmuş seni..yetiştiriliş tarzinla bir vizyonun vardır..yani bile bile neden diye sormak istiyorum...önünde boru gibi mevzu ve sevgilinin iğrenç suskunluğu..kaba konuscam yarın yabancısın diye namusunu bile dillerine dolasalar ki senden herkesin haberi varken o adamın dediği şey bariz ortada seni ne yerine koydukları ve buna cevap vermeyen ERKEk ADAM ..ee ne diyelim inşaallah mutlu olursunuz ilerde açacağın konulara cevap vermek için burda olacağız nasipse...ama inşallah doğru yolu bulursun.

Sevgilinin net bir duruşu yok.
Annesi ve ablaları sana bayılsa da sen o adamla çift olacaksın ve onun bu ortacılığı başını çok ağrıtır.
İşe giderken gözün arkada kalır lafını bile yemiş adam.
Gerçekten çirkin, sapkın bir düşünce bu.
Lütfen iyi düşün.

Merhaba arkadaşlar. İyi kötü tüm yorumlarınıza açığım vaktinizi ayırıp okursanız. Birilerine anlatmaya, dışarıdan bir gözle bakmaya ciddi bir şekilde ihtiyacım var.

3 yıldır erkek arkadaşımla beraberiz ve ufak sorunlar dışında çok güzel bir ilişkimiz var. Bir yılımız kaldı okulun bitmesine seneye nişanlanmak istiyoruz. Benim annem, kardeşlerim biliyor ilişkimizi ama onun en uzak akrabasının bile benden haberi var. İkimizde doğuluyuz. Benim memleketimde gelenekler görenekler bilinir ama modern yaşanır. Akraba evliliği, eski adetler falan yoktur. Onun memleketinde ise tam tersi. Akraba evliliği yapmayan çok çok az kişi varmış. Büyükler şu şunla evlensin diyip kafalarında kuruyorlarmış hep. Aman mallarının içine yabancı girmesin hep aynı sülale içinde dönüp dursun her şey. Benim de erkek arkadaşımı yıllardır kuzeninin kızıyla adını geçiriyorlarmış. Hiçbir dayatma yok ama sürekli psikolojik baskı. Çok şükür annesi ve babasının hiç böyle bir isteği olmamış aksine akraba evliliğine karşılar onlar da akraba değillermiş. Sağolsun kayınvalideye adayım beni çok benimsedi. Kızım der bana sınav zamanlarımda arar iyi geçti dersem sevinir. Sürekli bitir de okulunu gel der. Herkesin ilişkimizi bilmesinin de sebebi o zaten. Sürekli benden beni ne kadar benimsediğinden bahsediyormuş akrabalara. Biraz da insanların kafasında kurduklarını engellemek için sanırım.
Bu evlendirmeye çalıştıkları kız ve annesi sürekli ilişkimizin içinde oldu. Bir kadına yakışmayacak hareketler, gizlice numara bulup mesaj atmalar, kızını evlerine getirip övmeler... Akraba diye seslerini de çıkarmıyor kimse. En son bu kızın abisi bir akrabasıyla nişanlanacakmış erkek arkadaşımı da arayıp nişanına çağırdı. Ben de yanındaydım duyabiliyordum sesi. "yabancı kıza güven olmaz, saygısızlık yapar ailene, güvenemezsin, gözün kapalı işine gidemezsin, akrabadan başka kimseyle evlenmez insan" gibi laflar etmeye başladı. Benim erkek arkadaşım da sadece herkes gönlündekiyle evlenir tarzında cevaplarla yetindi. En son bu adam telefonda sırıtarak "sen de gezip dolaşıp eğlenirsin buraya gelir evlenirsin" dedi. Şok oldum. Bire bir beni kast etmemiş olabilir ama beni tanıyan bilen bir insan nasıl böyle konuşabilir. Ağzıma geleni söyledim bağırdım çağırdım. Sessiz kalmasına o kadar bozuldum ki sinirimi neyden çıkaracağımı şaşırdım. Özür diledi yalvardı ben napayım kimseyle aramı bozamam tarzında konuştu. Biraz yumuşadıktan sonra konuştuk. Keşke konuşmasaydık. Bana "sen her şeyi alttan almak zorundasın akraba olmadan olmaz seni sevmeyecekler, benimsemeyecekler. Bunları biliyorsun. Sen sakin olup kendi tavrınla cevaplarını vereceksin" dedi. Ben de annesi babası ablaları dışında insanlardan saygı görmezsem kendim de saygı göstermeyeceğimi söyledim. Daha da abartmaya başladı konuşmalarını. Olay "senin yüzünden tüm herkesle küs mü olayım, herkes arkamızdan mı konuşsun" şekline döndü. Şoktan bir şey diyemedim. Bardağı taşıran son damla konunun tekrar benim için gez dolaş evlenme gelip memleketinde evlen diyen adama gelmesi. Sözde bana açıklamaya çalışıyor karşı tarafın penceresinden baktırmaya çalışıyor ama resmen yüceltiyor, adam dünyayı kurtarmış da gelmiş gibi anlatıyor. "sevmeden nişanlandı akraba olsun diye. Annesine babasına saygılı davranır. Yaşlanınca onlara bakar diyip kendinden fedakarlık yaptı" kurduğu cümleler bu. Onu izlerken ilk defa iğrendim. Sadece "sen benim bu halimi görüp hangi cesaretle akrabasıyla evlenen bir insanı karşımda yüceltirsin" dedim ve gittim iki gündür konuşmaya çalışıyor ama ben istemiyorum çok çok zoruma gitti sanki içinde kalmış da o da böyle bir evlilik yapmak istermiş gibi konuştu. Sen öyle anlamak istemişsindir diyebilirsiniz ama öyle değil inanın. Sevgilimi tanıyorum o kadın hissi var ya gözlerinde sanki gördüm bir şeyler.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Sadece dertleşmeye ihtiyacım var. Diyebilirsiniz daha ortada bir şey yok daha evlenmediniz belki evlenmeyeceksiniz. Evet bunları bende biliyorum ama ben bu adamı seviyorum ve hayatımı onla birleştirmek istiyorum. Bir sürü akrabasının sürekli bir kızı övmesi ve o kızın onun sürekli yakınlarında olması beni deli ediyor. İlişkimiz boyunca ben seni seviyorum kimse engel olamaz buna tavrını gösteren adam olayı nasıl senin yüzünden akrabalarımla mı küs mü kalayım a getirir. Çok çok üzdü beni.
Nolur bana akıl verin kızlar...
ünv mezunu diş hekimi için köydeki tarlalar namus meselesi ama yabancı eşini evde bırakıp işe gidemezsin lafını namus meselesi yapmamış.
seni eğlenilecek kadın olarak niteleyen, aşağılayan akrabaya "namusum karım olacak kadın hakkında düzgün konuş"diyememiş.
ünv mezunu cahil bu, bırak köyünde evlensin. namuslu karısıyla tarlalarının namusunu korusun.

Kim istenen gelin ki :kahve: ben 5 yıllık gelinim hala kv oğluyla ne doktorların ne mühendislerin evlenmek istediğini anlatır durur. Ha birde evlendirmek için can attıkları teyze kızı var tabi. Kaderde ne varsa o olur. Boşver konuşanları

Sevgilin arkanda durmuyorsa bi dur dusun bence. Benimde sozlum akrabalarina karsi sen iyi olursan onlar iyi olur diyo bende dedim aileye gelen benim onlar bana iyi davranirsa iyi davranabilirim yoksa ben oyle bana kotu olana iyi yaklasamam diye. Halada dusunuyorum bi olay yasasam arkamda durmayacak gibi geliyo soyledigim zaman da is sende bitiyo diyo. Sende iyi düşün canim ben evlenince ailem akrabam diye esini savunmayan erkekle bi ömür gecirmek istemem mesela. Zaten niyetini belli etmis ama yinede acikca konusun bu konuyu evlenince onemli olacak seyler bunlar baştan cok fazla onemsenmiyo da is ciddiye yaklastikca anca gormeye basliyosun

Büyük konusmamis sevgiliniz. Annesinin onayi varmis iste.. sizi istemezlerse de diger akrabalari istemiyor onlar ne..
siz de o akrabalari getirip sunup konusunu acmayin adama.
Bu taraftan da aunu gormelisini tabi arkanizda ne kadar duracak.. benim anladigim kadariyla sakin kalarak alttan alarak is yapan birisi gibi ama siz dahabiyi bileceksiniz..

ünv mezunu diş hekimi için köydeki tarlalar namus meselesi ama yabancı eşini evde bırakıp işe gidemezsin lafını namus meselesi yapmamış.
seni eğlenilecek kadın olarak niteleyen, aşağılayan akrabaya "namusum karım olacak kadın hakkında düzgün konuş"diyememiş.
ünv mezunu cahil bu, bırak köyünde evlensin. namuslu karısıyla tarlalarının namusunu korusun.
Ne güzel yazmışsın bayıldım.

Evlendiğinde sizi akrabalarına bile ezdirecek bi adam gördüm ben bu anlattiklarinizdan. Tamam saygılı olsun büyüklerine ama sevgilinizin yaptığı saygı değil sizi savunamamis o benim karım olacak böyle konusamazsiniz hakkında diyememis.. demek ki ilerde ailesinden biriyle bi problem yaşasanız sizin arkanızda durmayacak ve hakli da olsaniz hep sizin alttan almanızı susmanizi bekleyecek. Ben şahsen böyle bi evliliği göz göre göre istemezdim.

Özür dilerim ama şimdiden sen Şöyle yap böyle yap diye senin değil karşı tarafın yanında gibi.
Evlenseniz de o kızı görünce o aileyi görünce gerileceksin bir şey diyemiyorum ama bu çocukla üzüleceksin arkanda duramayacak geliyor

Benim eşim Sinoplu ben Diyarbakırlıyım ailesi istemedi tabi benimkilerde ama her şeyin üstesinden geldik biz savaştık hep birbirimizi destekledik tabi şimdi eşimin ailesi bizimle konuşmuyor o ayrı :)

Merhaba arkadaşlar. İyi kötü tüm yorumlarınıza açığım vaktinizi ayırıp okursanız. Birilerine anlatmaya, dışarıdan bir gözle bakmaya ciddi bir şekilde ihtiyacım var.

3 yıldır erkek arkadaşımla beraberiz ve ufak sorunlar dışında çok güzel bir ilişkimiz var. Bir yılımız kaldı okulun bitmesine seneye nişanlanmak istiyoruz. Benim annem, kardeşlerim biliyor ilişkimizi ama onun en uzak akrabasının bile benden haberi var. İkimizde doğuluyuz. Benim memleketimde gelenekler görenekler bilinir ama modern yaşanır. Akraba evliliği, eski adetler falan yoktur. Onun memleketinde ise tam tersi. Akraba evliliği yapmayan çok çok az kişi varmış. Büyükler şu şunla evlensin diyip kafalarında kuruyorlarmış hep. Aman mallarının içine yabancı girmesin hep aynı sülale içinde dönüp dursun her şey. Benim de erkek arkadaşımı yıllardır kuzeninin kızıyla adını geçiriyorlarmış. Hiçbir dayatma yok ama sürekli psikolojik baskı. Çok şükür annesi ve babasının hiç böyle bir isteği olmamış aksine akraba evliliğine karşılar onlar da akraba değillermiş. Sağolsun kayınvalideye adayım beni çok benimsedi. Kızım der bana sınav zamanlarımda arar iyi geçti dersem sevinir. Sürekli bitir de okulunu gel der. Herkesin ilişkimizi bilmesinin de sebebi o zaten. Sürekli benden beni ne kadar benimsediğinden bahsediyormuş akrabalara. Biraz da insanların kafasında kurduklarını engellemek için sanırım.
Bu evlendirmeye çalıştıkları kız ve annesi sürekli ilişkimizin içinde oldu. Bir kadına yakışmayacak hareketler, gizlice numara bulup mesaj atmalar, kızını evlerine getirip övmeler... Akraba diye seslerini de çıkarmıyor kimse. En son bu kızın abisi bir akrabasıyla nişanlanacakmış erkek arkadaşımı da arayıp nişanına çağırdı. Ben de yanındaydım duyabiliyordum sesi. "yabancı kıza güven olmaz, saygısızlık yapar ailene, güvenemezsin, gözün kapalı işine gidemezsin, akrabadan başka kimseyle evlenmez insan" gibi laflar etmeye başladı. Benim erkek arkadaşım da sadece herkes gönlündekiyle evlenir tarzında cevaplarla yetindi. En son bu adam telefonda sırıtarak "sen de gezip dolaşıp eğlenirsin buraya gelir evlenirsin" dedi. Şok oldum. Bire bir beni kast etmemiş olabilir ama beni tanıyan bilen bir insan nasıl böyle konuşabilir. Ağzıma geleni söyledim bağırdım çağırdım. Sessiz kalmasına o kadar bozuldum ki sinirimi neyden çıkaracağımı şaşırdım. Özür diledi yalvardı ben napayım kimseyle aramı bozamam tarzında konuştu. Biraz yumuşadıktan sonra konuştuk. Keşke konuşmasaydık. Bana "sen her şeyi alttan almak zorundasın akraba olmadan olmaz seni sevmeyecekler, benimsemeyecekler. Bunları biliyorsun. Sen sakin olup kendi tavrınla cevaplarını vereceksin" dedi. Ben de annesi babası ablaları dışında insanlardan saygı görmezsem kendim de saygı göstermeyeceğimi söyledim. Daha da abartmaya başladı konuşmalarını. Olay "senin yüzünden tüm herkesle küs mü olayım, herkes arkamızdan mı konuşsun" şekline döndü. Şoktan bir şey diyemedim. Bardağı taşıran son damla konunun tekrar benim için gez dolaş evlenme gelip memleketinde evlen diyen adama gelmesi. Sözde bana açıklamaya çalışıyor karşı tarafın penceresinden baktırmaya çalışıyor ama resmen yüceltiyor, adam dünyayı kurtarmış da gelmiş gibi anlatıyor. "sevmeden nişanlandı akraba olsun diye. Annesine babasına saygılı davranır. Yaşlanınca onlara bakar diyip kendinden fedakarlık yaptı" kurduğu cümleler bu. Onu izlerken ilk defa iğrendim. Sadece "sen benim bu halimi görüp hangi cesaretle akrabasıyla evlenen bir insanı karşımda yüceltirsin" dedim ve gittim iki gündür konuşmaya çalışıyor ama ben istemiyorum çok çok zoruma gitti sanki içinde kalmış da o da böyle bir evlilik yapmak istermiş gibi konuştu. Sen öyle anlamak istemişsindir diyebilirsiniz ama öyle değil inanın. Sevgilimi tanıyorum o kadın hissi var ya gözlerinde sanki gördüm bir şeyler.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Sadece dertleşmeye ihtiyacım var. Diyebilirsiniz daha ortada bir şey yok daha evlenmediniz belki evlenmeyeceksiniz. Evet bunları bende biliyorum ama ben bu adamı seviyorum ve hayatımı onla birleştirmek istiyorum. Bir sürü akrabasının sürekli bir kızı övmesi ve o kızın onun sürekli yakınlarında olması beni deli ediyor. İlişkimiz boyunca ben seni seviyorum kimse engel olamaz buna tavrını gösteren adam olayı nasıl senin yüzünden akrabalarımla mı küs mü kalayım a getirir. Çok çok üzdü beni.
Nolur bana akıl verin kızlar...
Tovbe ya eskiden at yoktu araba yoktu millet mecbur yanndaki akrabasndan komususundan kiz alirdi onlar oncedendi..yani benim 3 halamda biri teyzesinin ogluyla biri halasinin digeride amcasinin ogluyla evle ama 3 ude kaynanalariyla kus hayatta evelrine almazlar akraba olmusta ne olmus yani anaya babaya bakmayi akrabalik iliskisi degil insanin vicadani belirliyor..Disardan evlenince guvenilmiyormuymus yani disaradki kizlar ana baba evladi degilmi yani onuru serefi yokmu yani sadece onlarin akrabalarimi onurlu serefliymis cok kizdim ya nedense bisanmalarin cogunu akraba evlilikleri olusturuyor yani..Canim birak su geri kafalilari ya hangi cagda yasiyoruz bir de okuyorsun yani sende bunlari bile bile o kisiyle evlenirsen kendini bile bile atese atmis olursun kendini bu kadar ezdirme onlar kimki ya birak ne hali varsa gorsun bizde disardan evlendik yani akraba olunca uzun omurlumu oluyormus ne yani sevmeye sevemeye sirf akraba diye evlenilirmi ya

X