Kekler - Pastalar Itfaiye pastasi (Feuerwehrkuchen) resimli

Huli81

Ve yine hüsran ve aci...
Kayıtlı Üye
13 Temmuz 2007
4.712
5
42
Bu pasta ismini su sebepten dolayi almistir: kirazlari yangini üstündeki krema ise yangin söndürme aletinin icinden cikan köpüklü suyu temsil ediyor :-)
ben gerci kremasiz yapiyorum, isteyen kremalaida yapabilir

Hamuru icin:
250 g un
100 g seker
125 g tereyag
1 yumurta
1 tutam tuz
1/2 cay kasiyi kabartma tozu
Ici icin:
1 kavanoz hosaf visne
1 Paket Vanilya puding
250 ml visne suyu
100 ml süt
Üstü icin:
75 g tereyag
75 g seker
75 g un
75 g dövülmüs findik
1 paket vanilya
Istege göre krem santi

Hamurun malzemeleri yogurulup hamur elde edilir.
Üstünü kapatip 30 dakika buzdolabinda bekletilir.
Buzdolabindan cikartilip, acilip yaglanmis pasta tepsisi veya yuvarlak pasta kabina yerlestirilir. Kabin kenarlarinada hamur koymayi unutmayin!
Visnelerin suyu süsülür, ve bir tencereye alinir, icine süt ilave edilir. Eger visne suyu süt karisiminiz 500 ml den fazla ise 2 paket vanilya pudingi kullanmak gerekmektedir. Bu ic malzemeler istege göre degisebilir, tepsi icin mesela ben 2 kavonoz kullaniyorum.
Visne suyu ve süt karisimi ile puding pisirilir. Kaynamaya baslayinca icine visneler eklenir. Bir iki dakiki fokurdadiktan sonra ocaktan alinir, bir kac dakika beklettikten sonra hamurun üstüne dökülür.
Üstü icin yine bütün malzemeler yogurulur. Genelde pötür pötür olmasi lazim hamurun yani kivamli hamur degildir, pötür pötür kuru bisküvi veya ekmek gibi ufalanir olmasi lazim (umarim anlatabilmisimdir)
pütür pütür ufalayarak kekin üstüne dökülür.
Daha önce isitilmis firinda 180 derecede yaklasik 45 dakika pisirilir.
Istege göre pasta soguduktan sonra krem santi sürülüp kakao ile süslenebilir...
AFIYET OLSUN!!!

Son düzenleyen: Moderatör:
1002425z.jpg

1002429scd.jpg

huli canim ya ellerine saglik gercekten cok guzel gorunuyo kat kat
bende denerim bi gun insallah
hafi eksili alan oluyomu ,nasil tadi

yok eksili olmyuor yanim, benim aldigim visneler genelde sekerli oluyorlar, yani istersen pisirmeden önce tadina bakip biraz seker ilave edebilirsin, ama ben koymuyorum yoksa cok sekerli oluyor, böyle biraz seker biraz visnelerin verdig mayhosluk/eksilik birbirini denklestiriyor,
denersen yorumunu beklerim

cok tesekkür ederim kizlar
Sympathique beklerim yorumunu simdiden kolay gelsin

nefiss görünüyor canim deniycem mutlakayerimseniben
ellerine saglik paylasimin icin tesekkür ederimopuyorumnanaktana.s.

ellerine sağlık arkadaşım... opuyorumnanaktan eminim tadı çok güzeldir... cokacimcoook iftara bir tabak gönderirsin artık... yerimseniben zemuszemus sositososito yerimseniben

ellerine sağlık cnm hakikaten güzel görünüyor.mayhoş şeyleri severim.ismide çok yaratıcı.paylaşım için teşekkürler cnm..denemeye değer..

deneyin ekleyin iyi kötü elestiriye acigimdir :)))

deneyin ekleyin iyi kötü elestiriye acigimdir :)))

denediğimde eklemeye çalışacağm cnm bnm..eleştiri konusunda da çok haklısın eğer açık olmasak bir adım öteye gidemez yerimizde sayardık öyle değilmi??kaydirigubbakcemile3

denediğimde eklemeye çalışacağm cnm bnm..eleştiri konusunda da çok haklısın eğer açık olmasak bir adım öteye gidemez yerimizde sayardık öyle değilmi??kaydirigubbakcemile3

alkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkis

yok yani askolsun
ya tarif ekliyo
cimcimem ama bana haber vermiyo
tesadüfen görmesem bilmicem yani
harika görünüyo isminede bayildim
hulim yangin var yangin var ben yaniyorum
yetis cimcime hulim tutusuyorum
pastanida al gel caya bekliyorumopuyorumnanaktan

tam sevdiğim tarzda kat kat çok guzel görunuyor ellerine sağlık

X